Desertno vino Rdeči ribez

ZZMS, 18. februar 2020 ― Domačin iz bližnjih Žič, Matjaž Lešnik, je svoj kreativni izziv našel v pridelavi desertnega vina iz rdečega ribeza, ki ga z ljubeznijo doma obdeluje skupaj z družino. The post Desertno vino Rdeči ribez appeared first on ZZMS.

Eko zeliščna sol Majnika Premium

ZZMS, 18. februar 2020 ― Povsem naraven izdelek iz posušenih kuhinjskih zelišč in zelenjave, nerafinirane tradicionalne piranske soli ter energetsko zelo bogate rastline korenina svetlobe (Dioscorea batatas). Je odličen naravni nadomestek za t. i. vegeto in podobne jušne osnove ter se poda vsem vrstam slanih jedi – od juh in enolončnic do vseh vrst mesa, solat, nadevom, omakam in namazom. The post Eko zeliščna sol Majnika Premium appeared first on ZZMS.

Kartuzijanska grenčina

ZZMS, 18. februar 2020 ― Grenka žgana pijača iz 23-ih vrst zelišč in začimb, maceriranih v domačem žganju. Narejena je po starih receptih kartuzijanov in domačega izročila ter se pije kot digestiv po jedi ali za lajšanje prebavnih težav. The post Kartuzijanska grenčina appeared first on ZZMS.

Zvezdna pravljična prigoda v preboldski knjižnici

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 18. februar 2020 ― V torek, 18. februarja 2020, je Občinsko knjižnico Prebold napolnil otroški vrvež, ki pa se je kmalu spremenil v radovedno spremljanje lutkovne predstave z naslovom Zvezdna pravljična prigoda. Uprizorila jo je Lutkovna skupina Smolički Slovenija iz Društva za medkulturno sodelovanje Gallus, ki sodeluje s češkim lutkarjem, s katerim so člani skupine nedavno zaigrali češke ljudske pravljice o živalih. Zelo lepo so bile sprejete tako med češkimi kot tudi slovenskimi gledalci, nato pa so se skupaj odločili za slovensko pravljico. Kot med ljudmi se tudi drugim bitjem dogajajo podobni odnosi, s prav ...

Sladica z razgledom – ajdovi cmoki z aronijo in kislim mlekom /RECEPT/

ZZMS, 18. februar 2020 ― V konjiški Gostilni Grič, ki ponuja osupljive razglede na mesto Slovenske Konjice,  znajo postreči tudi osvežujočo sladico, pripravljeno iz domače ajde, lokalno pridelane aronije in kislega mleka.   Sestavine za 4 osebe Ajdovi cmoki: 750 g kuhanega krompirja 60 g masla, zmehčanega na sobni temperaturi 2 rumenjaki 50 g pšeničnega zdroba pol čajne žličke soli […] The post Sladica z razgledom – ajdovi cmoki z aronijo in kislim mlekom /RECEPT/ appeared first on ZZMS.

Pravljična urica v Občinski knjižnici Tabor

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 18. februar 2020 ― Letošnja februarska pravljična urica je bila v Občinski knjižnici Tabor že pustno obarvana, čeprav je potekala teden pred pravim pustnim torkom. To pravljično urico nam je namreč zakuhala čarovnica z imenom Uršula. Zakaj zakuhala? Zato, ker je za svoje čarovnije potrebovala metlo, palico, klobuk in škornje. In kadar je kaj založila ali pozabila, se je tako razjezila in izrekala takšne čarovniške uroke, da jih ni znala preklicati. In ravno tako se je zgodilo na pravljični urici. Ampak otroci so bili tako zviti, da so z ustvarjanjem, ker so izdelali iz ...

Sekcija za izobraževanje in kadre ZBDS - razpis za predsednika bo kmalu objavljen!

Biblioblog, 18. februar 2020 ― V petek 14. 2. 2020 je UO ZBDS na seji obravnaval predlog Biblioteama in soglasno sprejel sklep, da se čimprej objavi razpis za predsednika Sekcije za izobraževanje in kadre ZBDS. Kandidate kandidirajo redni člani ZBDS (lokalna društva - npr. DBL). Kandidati morajo biti potrjeni s strani izvršilnih organov rednih članov ZBDS (lokalnih društev - npr. DBL) in se morajo s kandidaturo strinjati. Kandidira lahko tudi posameznik, ki dobi pisno podporo najmanj polovice vseh članov Upravnega odbora ZBDS. Kandidati morajo biti člani enega od rednih članov ZBDS (lokalnega društva - npr. DBL). Od kandidatov se pričakuje, da bodo v primeru izvolitve aktivno delovali v organih in delovnih telesih ZBDS ter da bodo v polni meri odgovorni za opravljanje funkcije. V obrazcu bo tudi priloga Biografija kandidata, ki vsebuje kratko biografijo kandidata in kratek opis kvalificiranosti kandidata za predlagano funkcijo
Na sončni strani žice

Na sončni strani žice

Odzven, 18. februar 2020 ― Štirje tenorji, štirje kantavtorji, skupni imenovalec – človek. Tako bi v enem stavku lahko napovedali, razložili in upravičili priložnostni projekt Draga Misleja – Mefa, Vlada Poredoša, Primoža P. Ram Siterja in Janija Kovačiča, ki so nagovorili zbrano občestvo v Menzi pri koritu.

Lučka brez vžigalice – Annet Schaap, Lučka. Sanje, 2019. Prevedla Mateja Seliškar Kenda. / Špela Sabati

Trubarjeva hiša literature, 18. februar 2020 ― Annet Schaap, ki je bila na Nizozemskem do nedavnega poznana predvsem kot ilustratorka, je leta 2017 izdala svoj književni prvenec z naslovom Lučka in zanj takoj prejela zavidljivo število nagrad in pohval. Lučka je otroški roman, ki je lani dobil tudi prevod v slovenščino, odlično ga je prevedla Mateja Seliškar Kenda. Roman pripoveduje zgodbo deklici Lučki, svetilničarjevi hčeri, ki živi z očetom tik ob morju. Dogajanje se začne neke nevihtne noči, ko gre vse po zlu. Luč v svetilniku se predolgo ne prižge, za katastrofo, ki temu sledi, pa mora del odgovornosti prevzeti tudi Lučka, ki je za kazen poslana v Črno hišo, o kateri urbana legenda pravi, da v njej straši: »V Črni hiši, strašni hiši, / povsod pošastni krik se sliši«. Zgodba, ki nas ponese na pustolovščino, pripoveduje o morju, deklici, pogumu in odraščanju ter se na zanimiv način prepleta z znamenito Andersenovo pravljico Mala morska deklica. Kot to izdajo platnice, se Lučka pravzaprav začne tam, kjer se zgodba o mali morski deklici konča. Ali bolje rečeno tam, kjer bi se lahko končala, če bi imela za malo morsko deklico manj strašen in ne tako pogubni konec. Nenazadnje se roman celo odpre s citatom iz Andersenove pravljice: »'Vseeno hočem!' je rekla mala morska deklica in prebledela kakor smrt. / 'Vendar tudi jaz zahtevam svoje plačilo!' je dejala čarovnica. / 'In to ne skromno.'« ter z Brechtovim citatom iz Opere za tri groše »In trebušasta ladja / s topovi v dveh vrstah / bo odplula za menoj«, ki zaradi razbojniškega pridiha nekoliko omili tesnobno naravo prvega.

VABILO ZA VKLJUČITEV V PROJEKT UPOSABLJANJA ZA DELO V KULTURI 

KUD Trivia, 18. februar 2020 ― KUD Trivia vabi k sodelovanju brezposelne, ki bi se želeli usposabljati za delo v kulturi. Uposabljanje traja en mesec in je plačano! Sodelovanje v projektu usposabljanja je sicer odvisno od uspešnosti prijave na razpis. Še zlasti vabimo k sodelovanju starejše od 50 let, dolgotrajno brezposelne, osebe iz vzhodne regije ter ustvarjalce, ki se pripravljajo na […]

Minattijeva kava

ZZMS, 18. februar 2020 ― Zgodba o kavi in poeziji v konjiškem Starem trgu živi že vse od druge polovice marca 2018, ko so v  Pubu Tattenbach začeli streči prav posebno Minattijevo kavo.  Kava z dodatkom cimeta in priloženimi verzi, med njimi tudi tistimi iz Minattijeve najbolj znane »Nekoga moraš imeti rad«, poživlja srce in duha. The post Minattijeva kava appeared first on ZZMS.

Ocvirkovka /RECEPT/

ZZMS, 18. februar 2020 ― Ocvirki so bili kar nekaj časa potisnjeni v ozadje, češ da so zdravju škodljivi, zato so si članice Društva kmetic Zarja omislile okusno, slano kvašeno pogača, ki ne manjka na nobeni njihovi pogostitvi. Je nepogrešljiva ob druženju z vinsko kapljico.    Sestavine: 40 dag moke pol kocke kvasa žlička sladkorja mleko 1 jajce 50 dag […] The post Ocvirkovka /RECEPT/ appeared first on ZZMS.

Konjiška penina

ZZMS, 18. februar 2020 ― Penina BELA iz 100 odstotnega belega pinota, ki raste v vinogradih v vinorodnih Škalcah. Penine v miru in tišini zorijo v Otakarjevi peninski kleti v Žički kartuziji in so zato še posebej žlahtne. The post Konjiška penina appeared first on ZZMS.

OBVESTILO!

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 18. februar 2020 ― Zaradi izrednih razmer, povezanih z novim korona virusom, od 24. 10. 2020 dalje za javnost do preklica zapiramo vse lokacije muzeja. V času uradnih ur (od ponedeljka do petka med 8. in 14. uro) smo dosegljivi na telefonski številki 02/787 92 30 in na e-naslovu: muzej-ptuj.uprava@pmpo.si Hkrati vas vabimo, da si ogledate virtualne vsebine na […]

Za sklep festivala Bi flamenko Patricia Guerrero

SiGledal Novice, 18. februar 2020 ― V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma bo danes ob 19.30 za konec festivala Bi flamenko nastopila Patricia Guerrero s predstavo Distopija. Kritiki pravijo, da gre za ples v velikih potezah, občinstvo, da je sodobna, drzna, ustvarjalna, svobodna, feministka, ženska, hčerka, predvsem pa plesalka, so sporočili iz Cankarjevega doma.
1958 Markovec – V Olariji

1958 Markovec – V Olariji

Stare slike (Cerknica), 18. februar 2020 ― Oj, Olarija, kraj skrivnostnega imena!! … Olarija se imenuje košček struge Obrha med Markovcem oziroma Trznami in Marofom, kjer je voda posebno globoka in čista. Kaj bi njeno ime lahko pomenilo in od kod izvira, zaman ugibam od nekdaj. Meni zveni kot prešeren vzklik razigrane mladosti, spontane povezanosti z vrstniki, zdravega veselja do gibanja, raziskovanja skrivnostne narave […]
Mineva 70 let od smrti Prežihovega Voranca

Mineva 70 let od smrti Prežihovega Voranca

Misli, 18. februar 2020 ― Mineva 70 let od smrti koroškega pisatelja in politika Lovra Kuharja - Prežihovega Voranca (1893-1950). Spomin na pisatelja je na Koroškem močno prisoten tako skozi njegova dela kot tudi prek spominskega muzeja in tradicionalnih dogodkov. Ob okrogli obletnici pisateljeve smrti posebno slovesnost drevi pripravljajo v njegovih domačih Kotljah.
Distopična trilogija Margaret Atwood bo zaživela kot balet

Distopična trilogija Margaret Atwood bo zaživela kot balet

Misli, 18. februar 2020 ― Britanski koreograf Wayne McGregor bo pod naslovom MaddAddam kot balet na oder postavil distopično trilogijo romanov Margaret Atwood. Trilogijo sestavljajo dela Zadnji človek, Leto potopa in MaddAddam, v treh delih pa bo tudi balet, ki nastaja v veliki mednarodni koprodukciji Kraljevega baleta z Narodnim baletom iz Kanade, poroča The Guardian.

18. februarja 1950 je v Mariboru umrl Lovro Kuhar - Prežihov Voranc (psev.), pisatelj in politik

Kamra.si, 18. februar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. februarja 1950 je v Mariboru umrl Lovro Kuhar - Prežihov Voranc (psev.), pisatelj in politik. Rodil se je 10. avgusta 1893 v Kotljah.  Bil je pisatelj, ki je izviral iz revne kmečke družine. Osnovno šolo je obiskoval v Kotljah in kasneje zadružno šolo v Ljubljani in na Dunaju. Leta 1914 je bil vpoklican k vojakom. Kasneje je pobegnil iz avstrijske vojske in bil v odsotnosti obsojen kot vojni dezerter. Dve leti je bil v italijanskem ujetništvu in sicer do konca vojne. Leta 1919 se je vrnil domov in se zaposlil v guštanjski (sedaj ravenski) jeklarni. Poročil se je leta 1924 in izdal svoje prvo knjižno delo Povesti (1925). Rodita se mu dve hčerki Vida in Mojca (1923-1925).Posvečal se je političnemu delu in oblast ga je neprestano preganjala. V letih 1930 do 1939 je bil politični emigrant (Dunaj, Praga, Berlin, Atene, Bukarešta, Rena Celovec). Vmes je bil večkrat zaprt in je menjaval službe. V tem času je napisal nekaj svojih najbolj znanih novel (Boj na požiralniku, Jirs in Bavh, Odpustki ..). V zaporu je začel pisati tudi svoja velika romana, Požganico in Dobrdob.

18. februarja 1950 je umrl Lovro Kuhar - Prežihov Voranc (psev.), pisatelj in politik

Kamra.si, 18. februar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. februarja 1950 je v Mariboru umrl  Lovro Kuhar - Prežihov Voranc (psev.), pisatelj in politik. Rodil se je 10. avgusta 1893 v Kotljah.   Bil je pisatelj, ki je izviral iz revne kmečke družine. Osnovno šolo je obiskoval v Kotljah in kasneje zadružno šolo v Ljubljani in na Dunaju. Leta 1914 je bil vpoklican k vojakom. Kasneje je pobegnil iz avstrijske vojske in bil v odsotnosti obsojen kot vojni dezerter. Dve leti je bil v italijanskem ujetništvu in sicer do konca vojne. Leta 1919 se je vrnil domov in se zaposlil v guštanjski (sedaj ravenski) jeklarni. Poročil se je leta 1924 in izdal svoje prvo knjižno delo Povesti (1925). Rodita se mu dve hčerki Vida in Mojca (1923-1925).Posvečal se je političnemu delu in oblast ga je neprestano preganjala. V letih 1930 do 1939 je bil politični emigrant (Dunaj, Praga, Berlin, Atene, Bukarešta, Rena Celovec). Vmes je bil večkrat zaprt in je menjaval službe. V tem času je napisal nekaj svojih najbolj znanih novel (Boj na požiralniku, Jirs in Bavh, Odpustki ..). V zaporu je začel pisati tudi svoja velika romana, Požganico in Dobrdob.

18. februarja 1969 se je v Ljubljani rodil Tomaž Humar, slovenski alpinist in gorski reševalec

Kamra.si, 18. februar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. februarja 1969 se je v Ljubljani rodil Tomaž Humar, slovenski alpinist in gorski reševalec. Umrl je 10. novembra 2009 na gori Langtang Lirung v nepalski Himalaji. Od leta 1987 je bil član Alpinističnega odseka Kamnik. Leta 1990 je dosegel status alpinista, 1993 alpinističnega inštruktorja in gorskega reševalca. Živel je v Kamniku, bil oče dveh otrok, zaposlen na Carinski upravi v Ljubljani. Veljal je za človeka, ki brez gora in plezanja ni znal živeti. Plezal je zato, ker je zares zadihal šele na 5000 metrih. Ni bil človek pravil, odpovedal se je klasičnim himalajskim odpravam in bil sam svoj gospodar. Najtežjo steno v svoji karieri, Daulagiri (en) leta 1999, je preplezal solo, v alpskem stilu. Po uspešni vrnitvi iz Daulagirija je pri gradnji hiše padel vzvratno v odprtino za stopnice in si močno poškodoval obe nogi. Naslednje mesece je preživel po bolnišnicah in zdraviliščih ter bil nekajkrat celo na robu preživetja. Zdravniki so bili prepričani, da ne bo nikoli več hodil. Po vrsti operacij se je maja 2001 izkazalo, da bo noge kljub vsemu še lahko uporabljal, plezal pa nikoli več. A Tomaž je okreval in plezal naprej.

Anne Scott MacLeod: Sodobni modeli zgodovinske pripovedi

ARS Esej na radiu, 18. februar 2020 ― Zgodovina je odličen vir tematik, ki jih povzema književnost. O sodobnih modelih zgodovinskih pripovedi govori esej ameriške literarne raziskovalke Anne Scott MacLeod. Zgodovina kot nenehno preverjanje našega polpreteklega in preteklega življenja je izvrsten vir tematik, ki jih povzema književnost. O Sodobnih modelih zgodovinskih pripovedi govori esej ameriške literarne raziskovalke Anne Scott Mac Leod, profesorice na Fakulteti za informacijske storitve na Univerzi v Marylandu. Besedilo sta brala Ana Bohte in Matjaž Romih, prevedel pa Tone Frelih. Glasbena tema v oddaji so odlomki iz Mazurke apasionade Augustina Barriosa Mangoréja v izvedbi kitarista Rolanda Muellerja. Glasbeno opremo je izbral Mihael Kozjek, urednik oddaje je Andrej Rot.
Zgodbe iz kostanjevih gozdov nadaljujejo festivalsko pot

Zgodbe iz kostanjevih gozdov nadaljujejo festivalsko pot

BSF, 18. februar 2020 ― Igrani celovečerni film Zgodbe iz kostanjevih gozdov nadaljuje svojo festivalsko pot. Po svetovni premieri na mednarodnem festivalu v Toronto septembra lani, ter uspešnem jesenskem festivalskem nizu, ki ga je posebej zaznamovala nagrada za najboljši prvenec na festivalu A-kategorije v Tallinu, si ga bo v marcu in aprilu lahko ogledalo občinstvo na festivalih v Franciji, Kanadi, Ameriki, v Indiji, na Škotskem, v Srbiji, v Turčiji in na Poljskem.
še novic