DAN MODRIH KNJIG

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 23. november 2018 ― Že Sokrat je dejal, da pravo modrost dobimo, ko ugotovimo, kako malo poznamo življenje, samega sebe in svet okoli nas. V petek, 23. novembra 2018, na dan modrih knjig, je bila Medobčinska splošna knjižnica Žalec polna podobnih modrih misli, modrih knjig in modrih presenečenj. Knjižničarji smo skrbno izbrane knjige zavili v moder papir in jih kot skrito dobro branje ponudili bralcem. To je bil zadnji dan v sklopu praznovanja tedna splošnih knjižnic. Ves teden je bilo v vseh enotah Medobčinske splošne knjižnice veliko zanimivih prireditev in aktivnosti. V ponedeljek so se ...

Predstavitev knjige Nenada Vladića Od talenta do uspeha

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 23. november 2018 ― Na zadnji dan praznovanja tedna splošnih knjižnic, 23. novembra 2018, ki smo ga poimenovali dan modrih knjig, smo v žalsko knjižnico povabili Nenada Vladića, da nam predstavi svojo knjigo Od talenta do uspeha, popotovanje velikanov, v kateri je predstavil zgodbe desetih uspešnih Slovencev in Slovenk. Skozi njihovo življenjsko filozofijo in bogate izkušnje smo spoznali, kako so si te osebnosti z izjemnimi dosežki s področja znanosti, podjetništva, umetnosti in športa že zagotovile mesto v večnosti. Poslanstvo Nenada Vladića je, da odkrije vaš talent in osvetli pot za izpolnjeno življenje. Meni, da ...

Objavljeni razpisi za generalnega direktorja CD, ravnatelja ljubljanske Opere in direktorja gledališkega inštituta

SiGledal Novice, 23. november 2018 ― Ministrstvo za kulturo je na svoji spletni strani objavilo razpise za delovno mesto generalnega direktorja Cankarjevega doma (CD), ravnatelja javnega zavoda Slovensko narodno gledališče (SNG) Opera in balet Ljubljana ter direktorja javnega zavoda Slovenski gledališki inštitut (Slogi). Razpisi so odprti do 24. decembra.

Podprtih kar pet MEDIA slovenskih projektov v razvoju

CED, 23. november 2018 ― Beležimo odlične rezultate na zadnjem razpisu za razvoj projektov. V skupini višini 160.000 EUR, bo Evropska komisija med 75 odobrenimi projekti podprla kar 5 slovenskih: Senca studio, Inštitut za transmedijski dizajn ter zavodi Tramal Films, December in Staragara. Po številu podprtih projektov je Slovenija na tretjem mestu in edina država z nizko AV produkcijsko zmogljivostjo. Čestitamo!

Breda Capuder je v dobrodelne namene razstavila častne kamniške občane

Kamnik.info, 23. november 2018 ― V kavarni Rotovž je bila odprta dobrodelna razstava portretov kamniške likovne ustvarjalke Brede Capuder – Fride, ki je na ogled postavila portrete šestih kamniških častnih meščanov, avtorica pa bo celoten izkupiček raztave namenila v dobrodelne namene, in sicer v dobrobit zavoda Hospic Ljubljana. Dobro obiskano odprtje razstave v kavarni Rotovž je povezovala Sabina Romšak, ki ... The post Breda Capuder je v dobrodelne namene razstavila častne kamniške občane appeared first on Kamnik Info.

Kultura e–novice, 23. november 2018

CED, 23. november 2018 ― Pozdravljeni, bliža se rok za oddajo vlog na razpis Kultura za projekte sodelovanja 2019 (11. dec. 2018). Za prijavitelje in njihove partnerje imamo nekaj napotkov, kaj naj upoštevajo pri pripravi projektne vloge na razpis. Preverite tudi 10 nasvetov za krepitev veščin pisanja in pripovedovanja zgodb, ki jih priporoča Jana Renée Wilcoxen. Kako je s projekti[...]
The Usual Suspects (1995)

The Usual Suspects (1995)

Deseta umetnost, 23. november 2018 ― Zapleten in premeten super cool kriminalni triler s Kevinom Spaceyjem v najboljši stranski vlogi, za katero je prejel zlati kipec. Režiser Bryan Singer je izvrstno ukrotil scenarij Christopherja McQuarrieja o fantomu z imenom Keyser Soze in igralsko zasedbo samih presežkov, ki s svojimi personami prepričajo in čudijo. Ko se ponesreči rop in ob tem umre 27 ljudi, se […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Meg (2018)  Dokumentarca o genocidu, za katerega svetu ni bilo mar  Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004)  Suspiria (1977)  Excision (2012) Copyright © Deseta umetnost [The Usual Suspects (1995)], All Right Reserved. 2018.
Stezosledje občutkov

Stezosledje občutkov

Odzven, 23. november 2018 ― Včasih, celo vedno pogosteje, je dobro preposlušati kak album. Eden takih je Polja lilijane Luke Gluvića, in razlog je sila preprost: kantavtor Luka Gluvič na njem ne teži k neki posiljeni popolnosti, temveč izključno sledi občutkom.
Predavanje “Podobe iz Tisnikarjeve prosekture”

Predavanje “Podobe iz Tisnikarjeve prosekture”

Galerija Murska Sobota, 23. november 2018 ― Vljudno vabljeni na predavanje dr. Roberta Inhofa o slikarstvu Jožeta Tisnikarja z naslovom “Podobe iz Tisnikarjeve prosekture”. Predavanje bo v četrtek, 29. novembra 2018, ob 18. uri. V okviru brezplačnega spremljevalnega programa ob razstavi Franca Mesariča, ki bo na ogled do 17. januarja 2019, napovedujemo: 3. 12. 2018: Ta veseli dan kulture 10.00 Javno strokovno […]

Zaključek Bralne značke za odrasle 2018

Kamra.si, 23. november 2018 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vabi na zaključek Bralne značke za odrasle 2018, ki bo v četrtek, 29. novembra 2018, ob 19. uri v razstavišču knjižnice. Lado Jakša, mnogoinstrumentalist in fotograf, in Žiga Golob, mnogoglasbenik in basist, bosta na žlahten avtorski način pripovedovala o občutljivosti, krhkosti in povezanosti narave ter človeka, o liričnosti in ekološkosti, o človečnosti ... Veseli bomo vašega obiska!

Španski novi val (4.12.2018 20:00)

Španski borci, 23. november 2018 ― V Center kulture Španski borci prihajata španec Jesús Rubio Gamo in katalonka Núria Guiu Sagarra s svojima solo koreografijama, v tej sezoni izbranima v top 20 mednarodne plesne mreže Aerowaves. »Zdaj, preden ostarimo« je delo, v katerem španski avtor preizprašuje minevanje časa in se sooči s težo, ki jo staranje plesnega telesa prinese s seboj, kar pa čudovito poveže glasba pionirja elektronske glasbe, Ryuichija Sakamote. Springback Academy je delo opisalo kot: »…ena oseba, ki...

PROVENIENCA, TRANSFERJI IN LASTNIŠTVO UMETNIN, posvet

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 23. november 2018 ― Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU in Strossmayerova galerija starih majstora HAZU vabimo na 8. posvet slovenskih umetnostnih zgodovinarjev Provenienca, transferji in lastništvo umetnin. Sodobni izzivi za raziskovalce in lastnike, ki bo 30. 11. in 1. 12. 2018 potekal v prostorih Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU v Mariboru, na Ulici Moša […]

Podpora kulturi je podpora Evropi!

CED, 23. november 2018 ― Podpri kampanjo za povečanje proračuna EU za kulturo! Združenje Culture Action Europe je pripravilo predlogo pisma, ki ga lahko pošljete predstavnikom ministrstev, zlasti finančnemu ministru, zunanjemu ministru in ministru za kulturo. Evropski svet bo 13.–14. dec. 2018 obravnaval proračun EU post 2020. Zdaj je čas, da spomnimo odločevalce, naj podprejo večji proračun za kulturo.

Praznična poslastica za male in velike

Mestni kino Ptuj, 23. november 2018 ― V soboto, 8. decembra ob 10.00 vabimo otroke oziroma družine na Kino vrtičkov praznični koncert: glasbeno-pripovedovalsko poslastico za otroke od 3. leta naprej Svet je kot ringaraja. Nastopajo: Anja Štefan, Boštjan Gombač, Blaž Celarc, Andraž Mazi, Žiga Golob, Nina Strnad in Metod Banko. Število sedežev je omejeno, zato priporočamo, da si vstopnice zagotovite v predprodaji. Ta poteka pri blagajni Mestnega kina Ptuj, v času obratovanja blagajne. Vabljeni!
The Times They Are A-Changin

The Times They Are A-Changin

Airbeletrina, 23. november 2018 ― Na letošnjem Liffu sem se večkrat spomnil na Dylanove verze – »There's a battle outside and it is ragin’ / It’ll soon shake your windows and rattle your walls.« Nekaj je pred vrati, čemur se ne moremo umakniti. Civilna gibanja v šestdesetih letih sicer umeščajo nastanek »protestne« glasbene uspešnice v časovni kontekst, ki je povsem drugačen od današnjega, a slutnja, da smo priča pomembnemu duhovnemu in kulturnemu prelomu, velja tudi danes. S tega vidika ni presenetljivo, da se zelo veliko število filmov povsem neposredno ukvarja z aktualnimi družbenimi vprašanji, kakor tudi ne, da so režiserje zaposlovale raznovrstne problematike – od okoljevarstva (Bojevnica – r. Benedikt Erlingsson) do boja proti korupciji (Oni – r. Paolo Sorrentino). Nekaj filmov gradi na občutju, da je nekaj bistvenega narobe z razmerami v svetu, in poskuša najti načine, kako te napake zgladiti.
Ko nastopi kaos

Ko nastopi kaos

Airbeletrina, 23. november 2018 ― Skupina mladih plesalcev je končno pripravljena na turnejo po ZDA. Plesnim vajam bo sledila zabava, popivali bodo in v sangrijo bo pomešan LSD. Med plesalci bo zavladala anarhija. Eni bodo besneli, drugi bodo jokali, tretji se bodo rezali. Četrti bodo nedolžnega zapisali zimi, peti se ne bodo pustili motiti. Krvavo jutro ne bo metafora, marveč realnost, v katero se bo zbudila okrnjena plesna ekipa, zapacana s slino in krivdo.

V Maribor na Drugajanje: letos čez reko

CED, 23. november 2018 ― Drugajanje je mednarodni sodobni gledališki festival, ki že sedemnajsto leto v Mariboru nagovarja vse, a predvsem: mlade! Letos bo potekalo od 27. do 29. nov. in prestopilo iz matičnega odra, Amfiteatra ll. Gimnazije Maribor, čez reko v mesto, v center, tudi na ulico. Zavod Bunker vas vabi na »presečišče lokalnega in globalnega v Maribor – na srečanje z Umetnostjo«.
Drugibutalci v SNG Maribor

Drugibutalci v SNG Maribor

ARS Svet kulture, 23. november 2018 ― Gre za novonastalo besedilo tržaškega režiserja Igorja Pisona V oddaji Svet kulture bomo najprej preverili, kaj se danes obeta na 34. Slovenskem knjižnem sejmu. Odpravili se bomo tudi v SNG Maribor, kjer bodo nocoj premierno uprizorili avtorski projekt režiserja Igorja Pisona z naslovom Drugibutalci. Predstava na intelektualno-humoren način prikazujejo družbo, polno nesmisla in monologov, kjer govorimo, a se ne slišimo, kjer se sprašujemo, kdo smo, pa ne vemo natančno. Odpravili smo se tudi v ljubljansko galerijo Photon, kjer je na ogled projekt Drugačni svetovi, ki je nastal na podlagi mednarodnega natečaja.
Jure Lesar – Zemljin sin

Jure Lesar – Zemljin sin

RockOnNet, 23. november 2018 ― Zemljin sin je obetavna plošča, ki ima v svojem bistvu lep potencial, obilo dobre glasbe, je pa res, da lep glas in dobra glasbena podlaga niso dovolj. Globoka in bolj utemeljena lirika nosi levji delež teže tega, ali je delo perfektno ali ne.

Dan D, 23. november 2018 ― Leto 2018 si bomo zapomnili po neštetih urah dela in druženja ter šestih mesecih snemanja in miksanja. Najlepši spomini pa bodo vseeno povezani s špili v placu, na katerih smo vse to lahko delili tudi s publiko! Prišel je čas, da se ustavimo. Vse, ki nas tako vztrajno in ljubeče prenašate, si želimo videti tukaj, […]

Kino DNA D

Dan D, 23. november 2018 ― Leto 2018 si bomo zapomnili po neštetih urah dela in druženja ter šestih mesecih snemanja in miksanja. Najlepši spomini pa bodo vseeno povezani s špili v placu, na katerih smo vse to lahko delili tudi s publiko! Prišel je čas, da se ustavimo. Vse, ki nas tako vztrajno in ljubeče prenašate, si želimo videti tukaj, […] The post Kino DNA D appeared first on Dan D.
General Maister in njegova osebna knjižnica v MB končno kulturni spomenik državnega pomena

General Maister in njegova osebna knjižnica v MB končno kulturni spomenik državnega pomena

ARS Kulturna panorama, 23. november 2018 ― Ali bi se neizobraženi štabni major lahko odločil za vojaško potezo pesnika in generala 23. novembra 1918 v Mariboru? Ob državnem prazniku pesnika in generala Rudolfa Maistra izpostavljamo, da je njegova osebna knjižnica v UKM v Mariboru (po dogovoru možen ogled) ta teden dobila status kulturnega spomenika državnega pomena. Povzemamo 34.  knjižni sejem v Ljubljani, in se pogovarjamo s prejemniki nagrad in priznanj: Schwentnerjevim nagrajencem Tinetom Logarjem, prejemnico nagrade Bert Špelo Rozin, in prejemniki nagrade in priznanj Mirka Šubica Društva restavratorjev Slovenije. Opozarjamo na pravkar začeti 7. mednarodni »CoFestival« sodobnega plesa v ljubljanskem centru Kino Šiška, in na pravkar odprto razstavo grafičnega oblikovalca Miltona Glaserja v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v ljubljanskem parku Tivoli.

NOVA NAJAVA!

Kino Šiška, 23. november 2018 ― V dneh pred peto izdajo festivala MENT Ljubljana se bosta v Šiški oglasila dva njegova stara znanca. Najprej nam bo Ivan Ščapec, ustanovitelj Vlaste Popić in Seine, predstavil svojo najintimnejšo plat, solo projekt Eine. Za njim pa nam bo srbski indie folk sestav Stray Dogg, ljubljenec Devendre Banharta, predstavil svojo svežo ploščo Look At The Moon.

Na Čufarjevih dnevih slavil Petelinji zajtrk

SiGledal Novice, 23. november 2018 ― Najboljša predstava 31. Čufarjevih dni, ki so se na Jesenicah sklenili v četrtek, je bila tako po oceni strokovne žirije kot po oceni publike Petelinji zajtrk v režiji Gojmirja Lešnjaka - Gojca in v koprodukciji Gledališča Toneta Čufarja Jesenice ter Šentjakobskega gledališča Ljubljana. Na festivalu so podelili tudi nagradi za najboljši vlogi.

Plazza Pintiglia: preureditev hleva v stanovanjsko stavbo

OUTSIDER, 23. november 2018 ― Sredi starega vaškega jedra Almensa stoji v domovanje preurejen hlev Piazza Pintiglia, načrtovanje katerega je vodila želja po vključevanju kar največjega števila naravnih materialov. Konstrukcijski elementi iz zbite zemlje se vlečejo skozi vsa tri nadstropja ter se mestoma pojavljajo v skoraj skulpturalni vlogi. Prostor nekdanjega hleva delijo na posamezne manjše prostore, prevzemajo pa tudi vlogo…

V pričakovanju letošnjega Cofestivala

Koridor, 23. november 2018 ― Danes se začenja že 7. edicija mednarodnega plesnega festivala CoFestival. Festival se začenja danes, 23. novembra in bo skrbel za bogato dogajanje vse do 29. novembra širom Ljubljane. Festival bo namreč potekal v prostorih Kina Šiška, LGL-ja, MSUM-ja, Stare mestne elektrarne, Španskih Borcev, Aksiome in SMG-ja.   CoFestival je otrok umetniške in produkcijske moči Kina […] The post V pričakovanju letošnjega Cofestivala appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Strastna melanholija Anne Calvi

Kino Šiška, 23. november 2018 ― Tista, ki je pred štirimi leti razprodala veliko dvorano Kina Šiška, se je vrnila in to storila znova. Anna Calvi k sreči še ni prebila meje, ko postanejo samoumevni samo še stadioni. Saj ne, da ji človek tega ne bi privoščil, ampak njena karizmatičnost žari v sposobnosti, da prenese toliko bližine.
Na Čufarjevih dnevih slavil Petelinji zajtrk

Na Čufarjevih dnevih slavil Petelinji zajtrk

Misli, 23. november 2018 ― Najboljša predstava 31. Čufarjevih dni, ki so se na Jesenicah sklenili v četrtek, je bila tako po oceni strokovne žirije kot po oceni publike Petelinji zajtrk v režiji Gojmirja Lešnjaka - Gojca in v koprodukciji Gledališča Toneta Čufarja Jesenice ter Šentjakobskega gledališča Ljubljana. Na festivalu so podelili tudi nagradi za najboljši vlogi.

23. november - dan Rudolfa Maistra

Kamra.si, 23. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. november - dan Rudolfa Maistra  Dan Rudolfa Maistra je slovenski državni praznik, ki se ga praznuje 23. novembra. Na ta dan je Rudolf Maister leta 1918 s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in jo razpustil, s tem dogodkom pa je k Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške. Kot državni praznik se v Sloveniji praznuje od leta 2005. Dan v Sloveniji ni dela prost. Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Dan_Rudolfa_Maistra Rudolf maister se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku. Umrl je 26. julija 1934 je na Uncu pri Rakeku.  Rodil se je v Kamniku kot najmlajši od treh otrok očetu Francu in materi Frančiški roj. Tomšič. Osnovno šolo je obiskoval v Mengšu in nato v Kranju, kjer je leta 1890 zaključil tudi nižjo gimnazijo. Po očetovi smrti leta 1887, je za njega skrbel stric Lovrenc, ki ga je navduševal za vojaški poklic. Leta 1894 je Maister zaključil šolanje v domobranski kadetnici na Dunaju in bil poslan v domobranski polk v Ljubljani. Oktobra 1894 je bil prestavljen v pehotni polk v Celovec, kjer je novembra 1895 dosegel čin poročnika. Med drugim se je šolal na strelski šoli v Brucku na Leithi (de) (1903) in na častniški šoli v Gradcu (1907). V tem obdobju je na vojaških vajah spoznal večino slovenskega narodnega ozemlja. Novembra 1908 so Maistra, po demonstracijah v Ljubljani, kazensko premestili v Przemyšl (en) v Galiciji (danes Poljska), kjer je leta 1910 napredoval v stotnika in poveljnika 7. bojne črte ter leta 1912 postal poveljnik podčastniške šole. V tem obdobju je na vojaških vajah hudo zbolel za prehladom in vnetjem rebrne mrene. Do konca aprila 1913 je bil na šestmesečnem bolniškem dopustu. Pljuča si je zdravil v Dalmaciji, v egiptovskem zdravilišču Heluan (de) pri Kairu. Po izteku dopusta je bil premeščen v črno vojsko (Landwehr (de)), kjer je novembra 1913 postal poveljnik izpostave v Celju.

23. novembra 1852 se je rodil Fran Maselj (nadimek Podlimbarski), slovenski častnik in pisatelj

Kamra.si, 23. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. novembra 1852 se je rodil  Fran Maselj (nadimek Podlimbarski), slovenski častnik in pisatelj. Umrl je 19. septembra 1917 v Pulkavi (Avstrija).  Rodil se je srednjemu kmetu v Spodnjih Lokah pod Limbarsko goro (zato je kasneje izbral psevdonim Podlimbarski). Ljudsko šolo je obiskoval v Krašnji, gimnazijo pa v Ljubljani. Skozi šolska leta se je spopadal z velikimi gmotnimi težavami. Od doma je prejemal skromno pomoč, ki je komaj zadostovala za stanovanje. Za hrano in obleke je moral poskrbeti sam, zato je pozneje zapisal, da se mu vse življenje sanja o raztrganem obuvalu. Svoje slabo materialno stanje je zato poskusil izboljšati z inštrukcijami, vendar ga je zaradi tega doletela nesreča, ki je korenito spremenila njegovo življenje. Bil je po krivem obtožen, da je v prepovedanem razmerju z dekletom, ki ga je inštruiral. Čeprav je obtožba bila lažna, je bil Maselj izključen iz gimnazije. Ker je bil dovolj star, so ga 1872 poklicali k vojakom. Tri leta je služil v Mariboru, na Slovaškem in Moravskem. 

23. novembra 1747 se je v Trstu rodil baron Žiga (Sigismundus) Zois pl. Edelstein, slovenski razsvetljenec, gospodarstvenik, podjetnik, mecen in mineralog

Kamra.si, 23. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. novembra 1747 se je v Trstu rodil baron Žiga (Sigismundus) Zois pl. Edelstein, slovenski razsvetljenec, gospodarstvenik, podjetnik, mecen in mineralog. Umrl je 10. novembra 1819 v Ljubljani.  Oče Žige Zoisa, Michelangelo Zois, se je iz Cacodellija (Berbenno di Valtellina v pokrajini Bergamo) priselil v Ljubljano, kjer je obogatel, se poročil z Ljubljančanko Ivano Kappus pl. Pichlstein in pridobil plemiški naslov. Ukvarjal se je s fužinarstvom. Posestva (družina je imela v lasti tudi grad Brdo pri Kranju), hiše in fužine je po njem podedoval sin Žiga. Žigov brat Karel je poznan kot botanik. Žiga Zois se je najprej šolal zasebno, nato pa je odpotoval v Italijo in tam ostal dve leti, da bi si dopolnil izobrazbo. Veliko je potoval in sklepal nova poznanstva. Že tedaj so se pojavili prvi znaki putike, ki je zaznamovala vse njegovo nadaljnje življenje. Po vrnitvi v domovino se je samostojno izobraževal, posebej na področju naravoslovja, kjer je sodeloval z Baltazarjem Hacquetom. Zbral je obsežno knjižnico. Zaradi cvetoče trgovine z železom je njegovo bogastvo naglo raslo. Bil je najbogatejši Slovenec svojega časa, vendar je po prihodu Napoleonove vojske na Kranjsko in po vzpostavitvi Ilirskih provinc doživel precejšen gospodarski polom.

2005 – Maistrov dan

Zgodovina na dlani, 23. november 2018 ― Od leta 2005 v Sloveniji na 23. november praznujemo Maistrov dan. Praznujemo ga v spomin na dogodke ob koncu I. svetovne vojne, ko so se novonastale države po razpadu imperijev borile za meje. Nič drugače ni bilo na ozemljih držav, ki so nastale po kapitulaciji in razpadu Avstro-Ogrske. Tedanji mariborski… Preberi The post 2005 – Maistrov dan appeared first on Zgodovina na dlani.

Gašper Markun bere sodobno slovensko dramo

SiGledal Novice, 23. november 2018 ― Gašper Markun je maturiral na dramsko-gledališki gimnaziji v Novi Gorici, kjer se je redno srečeval z dramskimi teksti in gledališkimi vlogami. Dve leti je bil tudi član podmladka Prešernovega gledališča Kranj. Leta 2018 je diplomiral na Fakulteti za socialno delo z dokumentarnim filmom DokumenTRATE ali Lepi trenutki v težkih časih. Nazadnje ga je bilo mogoče videti v odmevnem slovenskem filmu Posledice, kjer igra eno izmed glavnih vlog. Štafetno palico je prejel od Darka Štanteta in s pomočjo SiGledalovega iskalnika prebrskal bazo sodobnih slovenskih dramskih besedil. V oči mu je padel naslov Človek, ki je prodal svet avtorja Mitja Lovšeta.
Novi slovenski film spet osvaja berlinski kino Sputnik

Novi slovenski film spet osvaja berlinski kino Sputnik

Misli, 23. november 2018 ― V Berlinu se bo danes začela četrta izdaja festivala Novi slovenski kino, ki ga v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom (SFC) pripravlja berlinsko društvo Periskop. V treh dneh se bodo v Kinu Sputnik v Kreuzbergu zvrstile filmske projekcije, pogovori z režiserkami in filmskimi ekipami, likovna razstava in slovensko obarvana filmska druženja.
Peli so jih …

Peli so jih …

ARS Za en bokal muzike, 23. november 2018 ― V oddaji Za en bokal muzike bomo tokrat slišali nekaj starejših posnetkov iz arhivov Glasbeno narodopisnega inštituta, kot so nastali v petdesetih in šestdesetih letih […] V oddaji Za en bokal muzike bomo tokrat slišali nekaj starejših posnetkov iz arhivov Glasbeno narodopisnega inštituta, kot so nastali v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je ljudska pesem še neposredno izkazovala stari način življenja naših ljudi, njihov pogled na svet in prepričanja.
Kultura in umetnost v šolah

Kultura in umetnost v šolah

ARS Arsov forum, 23. november 2018 ― Umetniško ustvarjanje zahteva kognitivne, čustvene, telesne in pogosto socialne veščine Umetniško ustvarjanje zahteva kognitivne, čustvene, telesne in pogosto socialne veščine. Izkazuje se kot prodorno učno in vzgojno sredstvo, ki otroke in mladostnike razvija kot celoto. Kako učinkovito se umetnost in kultura uresničujeta v okviru šole se bomo pogovarjali z gostjami Nino Ostan, profesorico likovne umetnosti na gimnaziji Poljane v Ljubljani in višjo svetovalko za umetnostno zgodovino na Zavodu Republike Slovenije za šolstvo, pisateljico in igralko Natašo Konc Lorenzutti, profesorico strokovnih predmetov na umetniški gimnaziji Nova Gorica, Branko Arko, profesorico slovenščine na Osnovni šoli Franceta Prešerna v Mariboru in Darjo Štirn, pedagoginjo v vrtcu Vodmat, ki deluje tudi v zavodu Petida.
še novic