Razstava: Na vroči strani Alp – Umanotera

C.M.A.K. Cerkno, 8. januar 2022 ― Prva letošnja razstava »Na vroči strani Alp« orisuje posledice podnebnih sprememb, ki jih bomo v Sloveniji občutili, če ne bomo hitro in odločno zmanjšali izpustov toplogrednih plinov. Njen poglavitni namen je prikazati, da podnebne spremembe predstavljajo resno grožnjo življenju, kot ga poznamo danes, a da hkrati še ni vse izgubljeno: še vedno namreč lahko ublažimo […] The post Razstava: Na vroči strani Alp – Umanotera appeared first on C.M.A.K. Cerkno.
Pregled leta 2021: Film/TV

Pregled leta 2021: Film/TV

Koridor, 8. januar 2022 ― Filmsko leto 2021 je slovenskim ustvarjalcem vsekakor bilo naklonjeno, širše pa je služilo kot zamudni termin za svetovne blockbusterje. The post Pregled leta 2021: Film/TV appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Uršula Teržan

Uršula Teržan

Koreografski imenik, 8. januar 2022 ― plesalka, koreografinja, profesorica umetnosti giba Uršula Teržan (1970, Ljubljana), profesorica umetnosti giba na AGRFT Ljubljana, plesalka in koreografinja, si je plesno izobrazbo pridobila na Srednji baletni šoli v Ljubljani (1987) in končala magistrski študij iz uprizoritvenih umetnosti na akademiji London Contemporary Dance School (1997). Od leta 1989 se je dodatno…
Uršula Teržan

Uršula Teržan

Koreografski imenik, 8. januar 2022 ― plesalka, koreografinja, profesorica umetnosti giba Uršula Teržan (1970, Ljubljana), profesorica umetnosti giba na AGRFT Ljubljana, plesalka in koreografinja, si je plesno izobrazbo pridobila na Srednji baletni šoli v Ljubljani (1987) in končala magistrski študij iz uprizoritvenih umetnosti na akademiji London Contemporary Dance School (1997). Od leta 1989 se je dodatno…

Takotsubo 1941

Vrabec Anarhist, 8. januar 2022 ― Draga Florentina, moram Ti povedati, da je mala hobotnica res živahna in se vse močneje ovija okrog mojega srca. Zdi se mi, da raste in se s svojimi lovkami razteza po vsem telesu, kot bi potrebovala več prostora. The post Takotsubo 1941 first appeared on Vrabec Anarhist.
KXX izdali kompilacijski album, ki lastno poezijo združuje s punk rock nabojem!

KXX izdali kompilacijski album, ki lastno poezijo združuje s punk rock nabojem!

SPRP, 8. januar 2022 ― KXX (kiksiks) so v decembru navrgli sveži kompilacijski album ter ga enostavno poimenovali s številko I. Tokratna zbirka nosi 16 štiklov, ki rahlo spominjajo na delo in ustvarjanje benda Otroci Socializma. Namreč, KXX z interpretacijo poezije in recitalov, v kombinaciji s principi punka oz. anarhičnega odnosa do glasbe, ustvarjajo slike življenjskih trenutkov. Izdaja je v digitalni različici na voljo tukaj in je izšla s podporo ZPP – Založbe punk portala. I. by KXX KXX so izkušeni mački litijskega punk rock podtalja in kralji domače alter lo-fi estetike. Kvartet sestavljajo entuziasti Aljoša in Luka Vizlar na kitari, Boštjan Gretič na bobnih ter Dejan Vidmar na vokalu in bas kitari. Delujejo že od leta 1996 in prisegajo na neobremenjene sprehode mimo ustaljenih glasbenih normativov, trendov, ideologij. Ne želijo postati klasificiran kliše, zato se dostikrat prepustijo prosti improvizaciji. Njihova inspiracijska pot se običajno začne v domači dnevni sobi, nato pa sledi plemenitenje in uigravanje komadov v vadbenih prostorih. Njihove pesmi so plod večletnega zorenja in vztrajanja, poslanstvo pa je ohraniti kvalitetno lastno poezijo in jo opremiti z energijskim punk rock nabojem. KXX ni zgolj skupina ljudi, je stroj za izražanje tistega, pred čemer si ponavadi radi zatiskamo oči. Poganja ga kvadrat medgalaktičnih mistikov. Ni potrebe, da bi se trudili pokazati, kako znajo bit nekaj kar niso. Bolj gre za pogum biti to kar so. Enaki so si v tem, da so si med seboj zelo različni. Vsak obvladuje svoj prostor. Biti KXX je biti najprej uganka samemu sebi in se ne popustiti ustaljenim normam dojemanja česarkoli in ne samo glasbe. Biti KXX je biti kreator, čarovnik, umetnik ter sproščeni nosilec svojih mišljenj in idej ter to pretopiti v samo glasbo in izražanje, kar jim očitno zelo dobro uspeva. Le tako naprej in srečno. Piše: Matej Zakrajšek
ANNA PONTEL: PREDMETI ZA DRUŽBO / OGGETTI DA COMPAGNIA

ANNA PONTEL: PREDMETI ZA DRUŽBO / OGGETTI DA COMPAGNIA

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 8. januar 2022 ― Prepletanje figur in predmetov v delih Anne Pontel jasno namiguje na medosebna razmerja in probleme, ki jih imamo ljudje pri vzpostavljanju intimnih odnosov. Avtorica v svojem delu razmišlja predvsem o kvaliteti medčloveških odnosov in komunikaciji v informacijski dobi, še posebej v času, ki ga živimo, saj je koronakriza najgloblje zarezala prav v jedro človeških relacij. Po drugi strani pa predstavljajo njene skulpture, narejene iz niti , nasprotje klasičnim kiparskim materialom in tehnikam. Ustvarjanje z nitjo najprej povežemo z ženskimi ročnimi deli in njihovo simboliko, pri čemer je pomembna zlasti meditativnost tehnike kvačkanja, saj avtorica potrpežljivo ponavlja isti vbod vrsto za vrsto. Njene skulpture so pravzaprav v popolnem nasprotju s potrošništvom sodobnega časa, ki temelji na logiki "uporabi in odvrzi". Vsakemu predmetu/skulpturi poskuša vtisniti vrednost in pomen, s tem pa namiguje na odgovorno proizvodnjo in porabo dobrin, kar bi moralo postati izhodišče trajnostno usmerjene družbe. Ustvarjalno delo Anne Pontel se morda zdi navidezno igrivo in povezano z otroštvom, a je hkrati tudi družbeno angažirano. S tehnikami, ki jih uporablja, kvačkanjem in frotažem, poudarja proces nastajanja umetniškega dela. Njene skulpture, ki dajejo ob dotiku občutek ugodja in topline, pa imajo poleg estetske tudi uporabno funkcijo, saj v razstavnem prostoru niso namenjene le ogledovanju, ampak se jih obiskovalci lahko tudi dotikajo. Nedotakljivost umetniškega dela je namreč v sodobnem času nadomestila interakcija med umetnino in gledalcem, ki postaja vse bolj pomembna prvina kiparskih postavitev.

Rezultati natečaja: Urbana skulptura

OUTSIDER, 8. januar 2022 ― Revija Outsider je v partnerstvu s Centrom za kreativnost 15. 10. 2021 razpisala natečaj Urbana skulptura. Namen natečaja je bil pridobiti ustrezno idejno rešitev za postavitev instalacije v središču Ljubljane na Vegovi ulici v neposredni bližini Plečnikovega kioska. Predmet natečaja je bila minimalna začasna urbana skulptura, narejena iz zbite zemlje, z namenom predstavitve in obveščanja […]

V Kopru koncert s slovenskimi novitetami in avtorskim projektom

Misli, 8. januar 2022 ― V okviru koncertnega cikla Simfonic voices Akademskega pevskega zbora (APZ) Univerze na Primorskem bo nocoj v Kopru na sporedu dvojni zborovski koncert. Mešani pevski zbor Viva Brežice bo na njem predstavil zborovsko-plesni projekt z novitetami mladih skladateljev, pevci APZ pa avtorski projekt skladatelja in violinista Marijana Dovića.
Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Misli, 8. januar 2022 ― Pri Beletrini so izdali avtobiografsko delo o Niku Grafenauerju z naslovom Plasti odzidanih daljav, ki ga z Grafenauerjem sopodpisuje Tina Kozin, pri založbi Miš pa pesmi za mlade Vinka Möderndorferja Romeo in Julija iz sosednje ulice. Pri KUD Sodobnost International je izšla knjiga Toneta Hočevarja Kosmata druščina.
1930 Dolenje Poljane – Družba pred leseno hiško

1930 Dolenje Poljane – Družba pred leseno hiško

Stare slike (Cerknica), 8. januar 2022 ― Očarljiva slika iz zapuščine Alojza Tomca, ki je tudi sam na sliki – stoji zadnji desno. Fotografija je nastala pred drugo svetovno vojno na Dolenjih Poljanah, kar je na zadnji strani tudi zapisano:  Sp. Poljane 9. 11. 30 – okoli Martinovega torej. Lesena hišica zasluži posebno pozornost, a kaj, ko ne vem niti čemu je služila. Čebelnjak […]
"Človek ni drevo"

"Človek ni drevo"

MMC Glasba, 8. januar 2022 ― Od izgona iz države do predstavljanja Slovenije v Vatikanu ob dnevu državnosti - tako bi lahko strnili pot izvrstne glasbenice in glasbene pedagoginje Jelene Susnick, ki je pred več kot 20 leti rojstni Beograd zamenjala za Ljubljano.
še novic