6. decembra v Studio GAM prihaja GLEDALIŠKI PEVSKI ZBOR!

Ana Monro, 22. november 2019 ― Prvi petek v decembru (6.12. ob 20.00) se bo nadaljeval redni program v naši gledališki dvorani Studio GAM. Gostili bomo Gledališki pevski zbor z ulično uspešnico tega poletja UPS!, s katero nas bodo zagotovo ogreli tudi v hladnem zimskem večeru. Prisrčno vabljeni!   O PREDSTAVI: Pod taktirko “virtuozne” dirigentke bodo pevke in pevci izvedli atraktiven ... The post 6. decembra v Studio GAM prihaja GLEDALIŠKI PEVSKI ZBOR! appeared first on Ana Monro.
Zaradi poplav predčasno zaprli slovenski paviljon v Benetkah

Zaradi poplav predčasno zaprli slovenski paviljon v Benetkah

Planet Siol.Net, 22. november 2019 ― Slovenski paviljon na letošnjem umetnostnem bienalu v Benetkah, v katerem se je predstavil Marko Peljhan z delom Here we go again...System 317, je bil eden od paviljonov, ki so jih poškodovale novembrske poplave. Voda ga je tako poškodovala, da je zadnje dni zaprt, so sporočili iz Moderne galerije. Bienale se bo sicer sklenil v nedeljo.
Glasbeni grad

Glasbeni grad

Loški muzej, 22. november 2019 ― Glasbeni grad interaktivno povezuje muzejske pedagoške programe z zbirko slovenskih ljudskih, filmskih in popularnih skladb. Primeren je za oblikovanje šolskega kulturnega dneva, ki ga lahko sestavite iz muzejskih pedagoških programov in dopolnite z glasbeno delavnico Ustvarimo pesem.
DIVJI V SRCU: POGLEJ LISJAKU V OČI

DIVJI V SRCU: POGLEJ LISJAKU V OČI

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 22. november 2019 ― Divje v srcu sestavljajo Aleksij Kobal, Silvester Plotajs Sicoe in Jurij Kalan. Prvič so se predstavili leta 1998. Istega leta je Silvester Plotajs Sicoe poimenoval svoje delo Wild at Heart – po filmu Wild at Heart (Divji v srcu, 1990) režiserja Davida Lyncha. Nato so sledile razstave v letih 2002, 2008 in 2010. Ob drugi razstavi – leta 2002– je trojica k sodelovanju povabila slikarja Gregorja Kokalja, leta 2008 in leta 2010 pa kiparja Mirka Bratušo. Na tokratni razstavi, ki je peta po vrsti, pa se jim je pridružil slikar mlajše generacije Matej Čepin. Njihova dela so zelo individualistična in slogovno raznolika. Gre za neformalno skupino umetnikov, ki jo kljub značajski drugačnosti in različni slikarski maniri povezujeta strast in neizmerno veselje do slikarstva. Še vedno verjamejo v moč slike kot klasičnega medija, ki komunicira z ljudmi. V slikarstvu jih zanimajo zgodba, barva in figura. Silvester Plotajs Sicoe se še vedno izraža z močnim koloritom, saj verjame, da barva na gledalca deluje emocionalno. Pravi, da bi se težko izrazil v črno-belem slikarstvu. Verjame, da je zahtevnejše slikati z barvami. S slikarstvom, ki se odvija skozi plastenje barv, zapelje gledalca v svoj svet, v svojo podzavest. Na tokratni razstavi se predstavi s slikami, ki so nastale pod vplivom novega ateljeja v Tivoliju. Od tod njegovo navdušenje nad drevesi, krošnjami in nad pticami. Podobe je posnel s polaroidom in jih je prenesel na platno. Slika vedno neposredno na platno in nikoli ne dela s skicami, ker – kot pravi sam – rad potuje skozi slikarski proces. Slikarstvo mu pomeni avanturo in potovanje v neznano. Tudi Jurij Kalan, mojster figuralike, verjame v moč slike. Če so bili še do pred kratkim osrednji motivi njegovega slikarstva t. i. žanrski prizori, predvsem družina, prizori iz vsakdanjega življenja, obiski prijateljev, se tokrat predstavi z arhitekturnimi prizori iz svoje okolice, tj. s podobami mosta na Savi, kamor zahaja, ko sprehaja svoje živali. Arhitektura na njegovih slik
VII. DNEVI SLOVENSKE KULTURE V NOVEM SADU

VII. DNEVI SLOVENSKE KULTURE V NOVEM SADU

Slovenci.si, 22. november 2019 ― Društvo Slovencev Kredarica je od 7. do 10. novembra 2019 organiziralo manifestacijo VII. Dnevi slovenske kulture. Tridnevni program je bil otvorjen v prostorih društva v četrtek 7. 11. 2019. Predsednik društva Đorđe Veselinov je nagovoril prisotne in predstavil program in namen letošnje manifestacije ter povabil k ogledu likovne razstave mlade in zelo uspešne novosadske akademske […] The post VII. DNEVI SLOVENSKE KULTURE V NOVEM SADU appeared first on Slovenci.

Spanje, ki poraja pošasti

Neodvisni, 22. november 2019 ― Kaja Kraner se refleksije predstave Barbare Novaković Spanje: oblike, krajine, pošasti loti hkrati z branjem zgodovine filozofije in umetnosti, kjer je fenomen spanja vselej predstavljal eno od izhodišč za razlago nepredvidljivih in nenadzorljivih procesov človekove narave. Metodologijo režiserke Kraner najde v posnemanju znanih spalcev iz umetnostne zgodovine ali v vsakodnevnih načinih, kako vse lahko "padamo" v spanec: "Kaj in kje je vir teh istih sanjskih podob, predvsem pa, kako pronicajo v človekovo telo, če pa jih ta v strogem smislu ne vidi, čuti, vonja ali sliši".

Prvi pogovori o slikopleskarski razstavi

Gorenjski muzej, 22. november 2019 ― Danes ta nas obiskala gospod Anton Černič iz Metlike in gospod Sandi Gorečan, član UO sekcije slikopleskarjev in črkoslikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici. Gospod Černič je kot dijak kranjske slikopleskarske šole (v šestdesetih letih) bival v internatu, ki je bil takrat ... Read More

CEE Animation Forum 2020 – odprt poziv

CED, 22. november 2019 ― CEE Animation Forum, največje koprodukcijsko srečanje producentov, ustvarjalcev in prikazovalcev animiranih filmov iz Srednje in Vzhodne Evrope, bo med 5. in 8. majem 2020 potekalo na novi lokaciji v Liberecu na Češkem. Za sodelovanje na forumu s projektom v razvoju se lahko prijavite do 10. januarja.

Dekleva Gregorič arhitekti: Poglobljen oblikovalski studio

OUTSIDER, 22. november 2019 ― Projekt prenove vrstne hiše Dekleva Gregorič arhitektov v predmestju Škofje Loke je nominiran za nagrado Piranesi, katere nagrajenec bo znan na zaključnem dogodku letošnjih Piranskih dnevov arhitekture v soboto zvečer. Že nominacija namiguje, da ne gre za rutinsko prenovo tipične enodružinske hiše, temveč za arhitekturni razmislek izven okvirjev zadane projektne naloge. Naročnik – industrijski oblikovalec… The post Dekleva Gregorič arhitekti: Poglobljen oblikovalski studio appeared first on OUTSIDER.

Lotti Gostič: Nakupovalna središča za enkratno uporabo

OUTSIDER, 22. november 2019 ― V osrednji Sloveniji, kjer sem odraščala, je to že vzorec: z dovoljenjem občin korporacije gradijo nakupovalne centre na obrobju mest, medtem ko so trgovine v središčih mest pozabljene, prazne in zapuščene. Rezultat te prakse je, da je Slovenija med najvišje uvrščenimi evropskimi državami po številu prodajnih prostorov na osebo. Za državo, ki je gospodarsko še… The post Lotti Gostič: Nakupovalna središča za enkratno uporabo appeared first on OUTSIDER.
Edinost, sreča, sprava

Edinost, sreča, sprava

Airbeletrina, 22. november 2019 ― Jakob J. Kenda je letos prehodil slovensko planinsko transverzalo, 1200 kilometrov dolgo pot, kakršna je bila predlagana po drugi svetovni vojni, a je zaradi nasprotovanja tedanje oblasti nikoli niso zares vzpostavili. V naslednjih mesecih bo z nami delil raznolike teme, povezane s to potjo.

Art tip na moji desni

Urbani (Jaša Lorenčič), 22. november 2019 ― Najboljše, kar se je lahko zgodilo. Najboljše. Da so pozabili podnapise. V kinu. Mhm. Ne zgodi se vam samo doma, da ste vse naštimali, vse dol potegnili, vse preverili, potem pa vas zajebejo podnapisi. Damijan Vinter se nam je v deseti dvorani Mariboxa, kjer se delamo, da imamo art kino, iskreno cincajoče opravičil, ko je […]

TRIJE PRAŠIČKI, lutkovna predstava

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 22. november 2019 ― Dragi otroci, spoštovani starši! Ob koncu leta vam podarjamo ogled lutkovne predstave TRIJE PRAŠIČKI. Predstavo bo v slavnostni dvorani Ptujskega gradu izvedlo lutkovno gledališče Pika v nedeljo, 1. decembra 2019, ob 11. uri. Po predstavi bomo na poustvarjalni delavnici izdelali prašička za srečo v novem letu! Na predstavo vabimo družine z otroki, starimi več kot […]

Mednarodni festival sodobnega plesa CoFestival letos zazrt v prihodnost

Misli, 22. november 2019 ― V Kinu Šiška se drevi začenja festival sodobnega plesa CoFestival, ki bo ponudil mednarodne in domače plesne produkcije, filmske projekcije in pogovore. Odprl ga bo dokumentarec o ameriški koreografinji Deborah Hay, do prihodnje srede bo na več prizoriščih ponudil niz sodobnoplesnih del, v ospredju katerih bo razmišljanje o prihodnosti.

Domen Šuman bere sodobno slovensko dramo

SiGledal Novice, 22. november 2019 ― Domen Šuman je ljubitelj gledališča. Zanima ga predvsem režija. Z njo se je prvič srečal, ko je obiskoval Gledališko šolo Prve gimnazije Maribor. Trenutno se mudi v Pragi z željo po študiju na DAMU. S pomočjo SiGledalovega iskalnika je izbral besedilo Ljudski demokratični cirkus Sakešvili avtorja Roka Vilčnika (rokgre).
1941 Alt Drewitz, Stalag III C – Očetova fantovska leta

1941 Alt Drewitz, Stalag III C – Očetova fantovska leta

Stare slike (Cerknica), 22. november 2019 ― Mogoče si razlagam narobe, toda to fotografijo sem nekako po občutku datirala z letom 1941 in začetkom očetovega vojnega ujetništva. Že uniforma brez vsakih oznak namiguje, da je na sliki ujetnik, ne več vojak. Uniforma je pravzaprav samo še obleka, sploh pa ni videti ista, v kateri je oče slikan v Beogradu med služenjem vojaškega roka […]
Danes izide posthumni album Leonarda Cohena

Danes izide posthumni album Leonarda Cohena

Misli, 22. november 2019 ― Pri založbi Sony danes izide posthumni album leta 2016 preminulega kanadskega glasbenika Leonarda Cohena. Po besedah glasbenikovega sina Adama Cohena so bili vsi vokali za album z naslovom Thanks for the Dance posneti že v času nastajanja glasbenikovega zadnjega, 14. albuma You Want It Darker.

1890 – Rojen Charles De Gaulle

Zgodovina na dlani, 22. november 2019 22. novembra 1890 se je v Lilleu rodil francoski vojaški častnik, politik in državnik Charles De Gaulle. Charlesa je že od rojstva zanimala vojska in se je po dokončani srednji šoli vpisal v francosko vojaško akademijo Saint-Cyr, ki jo je uspešno zaključil leta 1912. Med I. svetovno vojno je sodeloval… Preberi The post 1890 – Rojen Charles De Gaulle appeared first on Zgodovina na dlani.
Pred 200 leti se je rodila pisateljica s psevdonimom George Eliot

Pred 200 leti se je rodila pisateljica s psevdonimom George Eliot

Misli, 22. november 2019 ― Pred 200 leti se je rodila angleška pisateljica Mary Ann Evans, ki je pisala pod moškim psevdonimom George Eliot, da bi jo kritiki obravnavali resno in da bi si zagotovila zasebnost. Avtorica, ki velja za eno vodilnih angleških peres viktorijanske dobe, je znana po realizmu in pronicljivih psiholoških portretih.
Za en bokal muzike

Za en bokal muzike

ARS Za en bokal muzike, 22. november 2019 ― Poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje ter Glasbeno narodopisnega instituta. Poslušamo posnetke ljudske glasbe iz starejših oddaj Slovenska zemlja v pesmi in besedi in iz arhivov naše radijske postaje ter Glasbeno narodopisnega instituta.
Vesna Liponik: roko razje

Vesna Liponik: roko razje

ARS Izšlo je, 22. november 2019 ― Roke v nenehnem gibanju, dialogu z živalskim in človeškim narekujejo ritem in usmerjajo pogled te poezije Pesniško zbirko roko razje, knjižni prvenec Vesne Liponik, zaznamuje močna, natrgana pisava, ki ves čas zadeva ob meje jezika in ubesedljivega. V njej se izpisuje govorica, ki se dogaja v plasteh, zamahih, govorica rok; prav roke v nenehnem gibanju, delu, roke v razmerju, dialogu z živalskim in človeškim narekujejo ritem in usmerjajo pogled te poezije. Več o njej bo Vesna Liponik povedala v pogvoru s Tino Kozin.
Evri zakona o kulturnem evru

Evri zakona o kulturnem evru

ARS Arsov forum, 22. november 2019 ― Državni zbor je potrdil predlog zakona o zagotavljanju sredstev za določene nujne programe v kulturi, popularno imenovan zakon o kulturnem evru Tokrat dobesedno o kulturnih evrih. Dobili smo 122,6 milijona evrov vreden zakon o zagotavljanju sredstev za določene nujne programe v kulturi – četrti tovrstni vladni zakon. Prvi, pri katerem smo govorili še o kulturnem tolarju, je bil sprejet leta 1999, dosedanji trije so bili uresničeni največ tridesetodstotno. Bo tokrat drugače, ali bodo res v ospredju najnujnejši projekti? Denarja namreč, ko ga razdelimo na sedem let in sedem različnih programov, ni dovolj za preboje, je pa dovolj za gašenje požarov. Da, tako daleč smo že marsikje, četudi sta skrb in varovanje dediščine zapisana celo v ustavo. Gostje: državna sekretarka na ministrstvu za kulturo Petra Culetto, predsednica Mednarodnega muzejskega sveta Slovenija ICOM Kaja Širok, direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar in gradoslovec Igor Sapač.

Gabriel Fauré

ARS Skladatelj tedna, 22. november 2019 ― Francoskega skladatelja Gabriela Fauréja so že za njegovega skoraj osem desetletij dolgega življenja krasile številne oznake. Med njimi je brez dvoma najpohvalnejša ta, da je […] Francoskega skladatelja Gabriela Fauréja so že za njegovega skoraj osem desetletij dolgega življenja krasile številne oznake. Med njimi je brez dvoma najpohvalnejša ta, da je kralj glasbenega šarma, ki v njegovem primeru nikakor ne pomeni posladkane zvočne cenenosti, ampak res najizvrstnejšo in najokusnejšo lepoto glasbene skladnje, podkrepljeno z nizom najčudovitejših glasbenih idej, kar jih je do zdaj uspelo zložiti človeškemu bitju. Ob teh vrlinah nikakor ne smemo pozabiti še njegove izjemne invencije, s katero je v nasprotju z marsikaterimi vsaj navzven zelo revolucionarnimi glasbenimi ustvarjalci povsem naravno, z zvrhano mero pretanjenosti, tako rekoč neopazno v svojem ustvarjanju preobrazil zvočno govorico iz že okostenele šolniške romantike druge polovice devetnajstega stoletja v sodobno govorico najbolj zlatega obdobja glasbe svoje domovine. In če se govori o Debussyju kot očetu tedanje nove francoske glasbe, potem je treba poudariti tudi Faurejevo botrstvo nad njo, botrstvo, ki odseva ali v njegovem ustvarjalnem delu ali dolgoletnem delovanju na položaju profesorja kompozicije, pozneje pa še ravnatelja tedaj najimenitnejše glasbenoizobraževalne ustanove na svetu – pariškega konservatorija.
še novic