Mačje pokopališče (Pet Sematary)

Mačje pokopališče (Pet Sematary)

Koridor, 8. junij 2019 ― Ko se družina Creed nastani v veliki hiši, kmalu spozna, da je blizu njihovega novega doma pokopališče za domače živali, ki je na mestu starodavnega grobišča, ki pa zagotovo ni tisto, kar se zdi na prvi pogled. The post Mačje pokopališče (Pet Sematary) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Pripovedovalski studenčki zgodb se stekajo v Križnikovo pravljično reko

Kamnik.info, 8. junij 2019 ― Po dveh uvodnih pripovedovalskih dogodkih, ki sta se letos odvila v Kamniku, se je sinoči, s tradicionalnim pripovedovalskim večerom, v Motniku začel 8. Križnikov pravljični festival, ki je letos tematsko posvečen vodi. Letošnji Križnikov pravljični festival je nekoliko drugačen od prejšnjih, saj je pripovedovalsko-pravljični utrip tokrat preko Kozjaka, z dvema pripovedovalskima dogodkoma, vsaj deloma pljusknil ...

LJUBLJANSKE ZGODBE spet navdušile, vračajo se 5. JULIJA!

Ana Monro, 8. junij 2019 ― Prvi petek v juniju (7. 6. ob 18.00 in 20.30) so umetniki Goro Osojnik, Silvia Viviani, Manca Uršič, Polona Prosen in Matjaž Ocvirk spet zagnali časovni stroj in popeljali številne obiskovalce na nepozabno avanturo potovanja skozi prostor in čas, ki jo zagotavljajo le Ljubljanske zgodbe! Nove uprizoritve sledijo 5. JULIJA ob 18.30 in 20.30, prijave za ogled ... The post LJUBLJANSKE ZGODBE spet navdušile, vračajo se 5. JULIJA! appeared first on Ana Monro.
Izlet (2011)

Izlet (2011)

Deseta umetnost, 8. junij 2019 ― Slovenski film se je dolgo časa osredotočal na prikaze zgodb iz vsakdana specifičnega kroga ljudi; od umetnikov, alkoholikov, boemov, prostitutk, narkomanov in vsesplošnih zgub v srednjih letih. Izlet, režijski prvenec Nejca Gazvode, posnet po njegovi istoimenski kratki zgodbi iz zbirke Vevericam nič ne uide, se distancira od znanih “klišejev” slovenskega filma in se osredotoči na eksistencialni položaj mlajše generacije […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Kako izuriti svojega zmaja 3  Cannes 2018 - Spike Lee in Lars von Trier napovedala kvalitetnejšo drugo polovico festivala  Gajin svet  Cannes 2018 - 4. in 5. dan: Z Youtubea direktno na Cannes in HBO-jev doprinos k festivalu  Prijatelja za vedno Copyright © Deseta umetnost [Izlet (2011)], All Right Reserved. 2019.

Na hitro prelistano: Novosti na domačem knjižnem trgu

Misli, 8. junij 2019 ― Pri založbi Učila International je izšla nova knjiga E. L. James z naslovom Gospod, pri Mladinski knjigi pa roman Živi pesek švedske avtorice Malin Persson Giolito. Pri Forumu Ljubljana je izšel prvi del druge trilogije Jazbec in tretji svet Marka Kocipra, pri KUD Sodobnost International pa knjiga Ding dong zgodbe Jane Bauer.
1931 Litija – Tekma

1931 Litija – Tekma

Stare slike (Cerknica), 8. junij 2019 14. maja 1931 je rakovški SK Javornik v Litiji s tamkajšnjim moštvom odigral prijateljsko nogometno tekmo. Prvi polčas se je končal z rezultatom 2 : 1, drugi pa 3 : 5. Naši so izgubili. A ker je bila tekma prijateljska, so naredili tudi tako sliko. Tekma očitno ni bila zelo pomembna, saj o njej ni […]

8. junija 1859 se je rodil Alojz Gangl, slovenski kipar

Kamra.si, 8. junij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...8. junija 1859 se je v Metliki rodil Alojz Gangl, slovenski kipar. Umrl je 2. oktobra 1935 v Pragi.  Gangl se je najprej učil rezbarstva v podobarskih delavnicah v Metliki in Šentrupertu, potem pa kiparstva pri Jerneju Jerebu, nato pa je odšel na Dunaj, kjer je na tamkajšnji akademiji študiral pri Zambuschu in Hellmerju. Leta 1888, še med študijem, je ustvaril prvi slovenski kip nacionalnega pomena, kip Valentina Vodnika, podobo iz brona, ki so jo postavili pred tedanji ljubljanski licej. Leta 1903 je ustvaril še en spomenik, tokrat Janeza Vajkarda Valvasorja, ki je bil postavljen v Muzejskem parku (1898). Znani so tudi njegovi kipi na pročelju ljubljanske Opere (1890), doprsni kip Franceta Prešerna, ki stoji na stopnišču Narodnega muzeja (1895), Valvasorjev spomenik, ki je bil postavljen leta 1903 v park pred Narodnim muzejem, in še nekaj drugih.  

8. junija 1896 se je rodil Danilo Bučar, slovenski skladatelj

Kamra.si, 8. junij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...8. junija 1896 se je v Črnomlju rodil Danilo Bučar, slovenski skladatelj, dirigent in igralec. Umrl je 8. avgusta 1971 v Ljubljani. Njegov pravi rojstni datum pa je verjetno 8. julij, kakor navajajo katalogi novomeške gimnazije. Gimnazijo je obiskoval v  Novem mestu, kjer je bil učenec Ignacija Hladnika, učitelja glasbe in kapiteljskega organista. Kljub temu, da je študiral farmacijo in bil od začetka prve svetovne vojne do leta 1949 zaposlen v lekarništvu, je bila glasba njegova prava strast. Nadarjenost za glasbo je podedoval po očetu. Že kot otrok se je skrivaj učil igrati klavir. V gimnaziji je igral v tamburaški skupini. Igral je skoraj vse instrumente, sodeloval pri zboru, dirigiral orkester in prirejal očetove skladbe za tamburaški zbor.

8. junija 1809 se je rodil Anton Murko, slovenski slovničar in leksikograf

Kamra.si, 8. junij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...8. junija 1809 se je v Spodnji Voličini rodil Anton Murko, slovenski slovničar in leksikograf. Umrl je 31. decembra 1871 v Spodnjih Hočah.  Anton Murko, nekdanji nadžupnik in dekan Hoč ter pomemben slovenski jezikoslovec, se je rodil pri Sv. Rupertu v Slovenskih goricah, današnji Voličini pri Lenartu. Rodil se je v družini kmeta in gornika. Skupaj z bratoma se je šolal na mariborski gimnaziji.  Po končani gimnaziji se je odločil za študij filozofije na liceju v Gradcu, kjer je spoznal pomembne slovenske kulturnike in politike. Ker ni imel denarja, je študij začasno opustil in stopil med frančiškane. Po nekaj mesecih si je premislil in izstopil. Potem se je preživljal tako, da je za Vida Rižnarja prepisoval, jezikovno popravljal ter prevajal svetopisemska in slovstvena dela. Leta 1829 je vendarle končal študij filozofije in si zaželel, da bi študiral medicino. V času negotovosti in pomanjkanja denarja za študij je sprejel ponudbo graškega knjigarnarja Johanna Lorenza Greinerja, da napiše nemško-slovenski in slovensko-nemški slovar, vsakemu pa doda tudi nemško in slovensko slovnico. Murko se je z aro na Greinerjev honorar odpravil na Dunaj in se tam vpisal na medicinsko fakulteto, sicer pa pridno zahajal v dvorno knjižnico, kjer je služboval Jernej Kopitar. V knjižnici je Murko nabiral gradivo za slovarja in hkrati bil v stiku s Kopitarjem. Že v kratkem se je moral odpovedati študiju medicine in se vrniti v Gradec, kjer je ob skromnem honorarju in gmotni podpori kaznilniškega kurata Marka Glaserja živel siromašno. Držal se je pogodbe in jo leta 1832 izpolnil. Najprej je izšel jezikovni učbenik slovenščine in isto leto še slovensko-nemški ročni besednik, naslednje leto pa nemško-slovenski ročni besednik. Po končanem delu zopet brez kruha in naveličan revščine je na prigovarjanje in s posredovanjem prof. M. Robiča leta 1832 končno stopil v bogoslovje.

8./9. junija 1508 se je rodil Primož Trubar, protestantski duhovnik in prevajalec

Kamra.si, 8. junij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...8./9. junija 1508 se je rodil Primož Trubar, protestantski duhovnik in prevajalec. Umrl je 28. junija 1586.  Primož Trubar se je rodil julija v letu 1508 ali 1509 na Rašici pri Velikih Laščah oziroma v neposredni bližini vasi. Kraja in datuma rojstva se ne da zagotovo določiti, ker krstnih matičnih knjig takrat še niso poznali; uporabljali pa so tudi staro koledarsko štetje. Ni bil rojen na lokaciji mlina, kjer je danes muzej, ampak v nekdanjem Šklopovem mlinu, ki je stal vsaj 400 m vstran, više ob istem potoku. Ostanke tega so lastniki v zadnjih letih podrli. Po očetu se je pisal Malnar (mlinar), Truber oziroma izvorno Trobar pa se je pisala njegova mati. Primož je ta priimek prevzel najpozneje leta 1526. Od leta 1528 naprej se je v pismih dosledno podpisoval Truber in ne Trubar.

8. junija 1983 je v Ljubljani umrl Miško Kranjec, slovenski pisatelj ...

Kamra.si, 8. junij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...8. junija 1983 je v Ljubljani umrl Miško Kranjec, slovenski pisatelj in urednik. Rodil se je 15. septembra 1908 v Veliki Polani. Po osnovni šoli v domači vasi je končal gimnazijo v Ljubljani. Kot dijak je sodeloval pri različnih leposlovnih listih. V prekmurskem jeziku je objavljal v Kleklovih Novinah in Kalendarju Srca Jezušovoga, knjižna slovenščina pa je kasneje v njegovem pisanju začela prevladovati. Po maturi se je na ljubljanski univerzi vpisal na slavistiko, vendar študija ni dokončal, saj se je vse bolj posvečal pisanju. Že pred 2. svetovno vojno se je navzel takrat prevladujočih političnih idej in se od katoliškega tiska začel odmikati. Socialna vprašanja okolja, ki ga je poznal, je postopoma ubesedoval in prenašal na papir, navezoval pa je tudi stike s takrat vodilnimi izobraženci in komunisti, ki so zagovarjali podobne ideje kot on sam.

8. junija 1918 se je rodil Nace Simončič, slovenski lutkar

Kamra.si, 8. junij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...8. junija 1918 se je v Litiji rodil Nace Simončič, slovenski lutkar. Umrl je 21. januarja 2001 v Ljubljani. Bil je mizar, ki je II. svetovno vojno preživel v NOB, od leta 1943 je bil vodja Belokranjske gledališke skupine v Črnomlju, kjer je leta 1944 postal član SNG na osvobojenem ozemlju. Prav v tem vojnem času je iz mizarja zrasel inšpicient in igralec Nace Simončič. Ob teh prvih biografskih podatkih se utrne skromna asociacija, na njegovo predanost marionetnemu gledališču in na Rezbarja Pepeta iz Collodijevega Ostržka, eno izmed njegovih izvrstnih karakternih vlog. Po vojni je nadaljeval delo inšpicienta in igralca epizodnih vlog v ljubljanski Drami do leta 1954, ko je bil stalno angažiran v Lutkovnem gledališču Ljubljana kot igralec in režiser, vse do leta 1963.
še novic