Prihaja ANA PLAMENITA! (11.11.)

Ana Monro, 23. oktober 2022 ― Ko bo nad mesto legla tema bo v vsem svojem sijaju zasvetila in zažarela Ana Plamenita! 11. 11. od 17:00 do 21:00 prisrčno vabljeni v park na Ambroževem trgu v Ljubljani na jubilejni 10. jesenski festival noči in ognjenih ambientov. Bodite plemeniti na Ani Plameniti in DONIRAJTE za kulturo odprtih ulic!   VEČ INFORMACIJ   ... The post Prihaja ANA PLAMENITA! (11.11.) appeared first on Ana Monro.

Desetletje Boruta Pahorja

Razpotja, 23. oktober 2022 ― Članek je bil napisan leta 2020. Peter Karba Nasloviti besedilo »desetletje Boruta Pahorja« je nekoliko ponesrečeno, saj je pomen naslova prepuščen bralčevi interpretaciji, ki se nasloni bodisi na desetletje bodisi na Boruta Pahorja. Če se nasloni na desetletje, naslov zadeva čas, ki sta ga zaznamovala lik in delo Boruta Pahorja, če na Boruta Pahorja, pa pomen zadeva Boruta Pahorja, ki ga je zaznamoval, oblikoval nek poseben čas; v našem primeru posebnih deset let, v katerih je Borut Pahor postal to, kar je (danes). Pričujoče besedilo nima ambicije ne do prvega (zgodovinskega) in ne do drugega (biografskega) pomena naslova. Zastavitev je formalna in skromnejša; obravnavali bomo zadnjih deset let prisotnosti in dela Boruta Pahorja, od leta 2010 do 2020, za katera v izhodišču ne mislimo, da so kako posebej pomembna v njegovem življenju ali pa da jih je Pahor posebej zaznamoval. The post Desetletje Boruta Pahorja appeared first on Razpotja.

Koridor te vabi!

Koridor, 23. oktober 2022 ― K sodelovanju vabimo tako neizkušene kot izkušene piske_ce, ki bi rade_i izrazile_i svoj glas. The post Koridor te vabi! appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
16. letno srečanje strokovnjakov za nesnovno kulturno dediščino JV Evrope

16. letno srečanje strokovnjakov za nesnovno kulturno dediščino JV Evrope

SEM, 23. oktober 2022 ― Od 19. do 21. oktobra 2022 je v Sofiji (Bolgarija) potekalo 16. letno srečanje strokovnjakov za nesnovno kulturno dediščino JV Evrope, ki sta ga organizirala Regionalni center za varovanje nesnovne kulturne dediščine v JV Evropi pod okriljem Unesca in Unescova regionalna pisarna za znanost in kulturo v Evropi.   Strokovnjaki iz različnih držav so si izmenjali izkušnje in mnenja na temo nesnovne kulturne dediščine in izobraževanja, saj je to bila letošnja tema Living Heritage and Formal & Non-formal Education / Živa (nesnovna) dediščina in formalno & neformalno izobraževanje. Mag. Adela Pukl, kustosinja v SEM, je kot predstavnica Republike Slovenije v Sofiji predstavila načine prenosa znanj in vključevanja dediščine v izobraževalne porograme in projekte. Še posebej je izpostavila komplet učnih kartic enot vključenih v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije.

1957 Cerknica – Prvo sveto obhajilo

Stare slike (Cerknica), 23. oktober 2022 ― V Cerknici je bilo leta 1957 pri prvem svetem obhajilu 43 otrok. Po končanem obredu so se slikali pred cvetočimi grmi bezga med cerkvijo in Turšičevo hišo v taboru, kjer je danes turistično informativni center. S prvoobhajanci sta slikana tudi župnik Jakob Turšič in kaplan Janko Špec. Vsi prvoobhajanci so zrihtani trenutku primerno. Fantje v oblekah, […]

ODDAJTE svoj glas ZA NAS! (do 27.10.)

Ana Monro, 22. oktober 2022 ― Mi za vas, vi za nas, ali še do četrtka, 27. 10., lahko v izboru Best of Ljubljana Culture 2023 oddate svoj glas za mednarodni festival uličnega gledališča Ana Desetnica! HVALA – VAM VRNEMO NA ULICI!   ODDAJ SVOJ GLAS         The post ODDAJTE svoj glas ZA NAS! (do 27.10.) appeared first on Ana Monro.

Davorin Lenko: Triger

Koridor, 22. oktober 2022 ― Literarni eksperiment, ki preizkuša meje bralca, literature in avtorjeve pisave. The post Davorin Lenko: Triger appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Dokumentarec Žica o življenju v dolini reke Kolpe

Misli, 22. oktober 2022 ― V Slovenski kinoteki je bila v petek zvečer premiera dokumentarnega filma Žica, ki ga je hrvaška režiserka Tiha K. Gudac posnela na področju ob Kolpi in na schengenski meji. Kot je povedala režiserka, verjame, da film ponuja uvid v kompleksnost situacije, saj stvari nikoli niso črno-bele.
Prvi računalniki v Sloveniji, dodatek A – programiranje z ožičenjem

Prvi računalniki v Sloveniji, dodatek A – programiranje z ožičenjem

Računalniški muzej, 22. oktober 2022 ― Nadaljujemo s serijo objav iz zgodovine računalništva v Sloveniji, ki je rezultat izvirnih raziskav kustodiata Računalniškega muzeja. Pregled vsebine: Razvoj računskih strojev Strojna oprema računskih strojev Nadzorna plošča in programiranje z ožičenjem Programiranje na IBM 421 in IBM 602-A Programiranje na UNIVAC 60/120 V tokratni objavi se bomo še za trenutek ustavili pri računskih strojih […] The post Prvi računalniki v Sloveniji, dodatek A – programiranje z ožičenjem first appeared on Računalniški muzej.

1960 Jahorina – Pred smučarskim domom

Stare slike (Cerknica), 22. oktober 2022 ― Ivan Ileršič v smučarski opremi tedanjega časa stoji pred smučarsko-planinskim domom Partizanski dom na Jahorini, Bosna in Hercegovina. Na dan JLA, 22. decembra 1959, je bil odprt. Posloval je skozi vse leto. Imel je 120 ležišč. V prvem nadstropju so bili društveni prostori. Stal je neposredno v bližini vzpenjače. Zaradi svojega položaja in obsežnega gozda […]
Kompleksna enostavnost

Kompleksna enostavnost

Odzven, 22. oktober 2022 ― Tine Grgurevič (Bowrain) in Luka Uršič (Kalu) sta stkala ploščo, kjer ne manjka ne pop momentov ne zahtevnejših inštrumentalnih ekskurzov. In ustvarila sta ne le zgodbo, temveč vzdušje. Kar je redko.
še novic