Od talenta do uspeha

TV Kočevje, 12. november 2018 ― V knjigi Od talenta do uspeha Ivo Boscarol, Dejan Zavec, Peter Florjančič, Bernarda Marovt in še 6 znanih Slovencev deli svoje izkušnje, padce in skrivnosti, ki so jih pripeljali do svetovnega uspeha.

Minister za kulturo obiskal preboldsko knjižnico

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 12. november 2018 ― V Občinski knjižnici Prebold je v ponedeljek, 12. novembra 2018, na povabilo občinskega odbora Socialnih demokratov Prebold potekal pogovorni večer z ministrom za kulturo Republike Slovenije Dejanom Prešičkom. Z njim se je pogovarjal mag. Marko Repnik, direktor Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Beseda je tekla o kulturi, slovenskem jeziku in knjižnicah, minister pa je prisluhnil tudi navzočim obiskovalcem dogodka. Prireditve so se udeležili tudi župan Občine Prebold Vinko Debelak, župan Občine Braslovče Branimir Strojanšek in podžupan Občine Prebold Marjan Golavšek Besedilo: Lea Felicijan Fotografije: Darko Naraglav, Ivan Lipičnik    
Franc Musec: Strasten in predan, a tudi raziskovalen slikar

Franc Musec: Strasten in predan, a tudi raziskovalen slikar

Notranjsko primorske novice » Kultura, 12. november 2018 ― Logatec – V treh logaških galerijah, Jožefovi v Domu Marije in Marte, Stekleni in galeriji Hiša sonca, so v petek odprli posthumno razstavo slik lani preminulega logaškega umetnika Franca Musca, samoniklega slikarja, ki je slikanje dihal in živel. Na ogled je okoli sto slik iz njegovega bogatega opusa več kot 1.000 del. Ob odprtju so predstavili monografijo z naslovom Franc Musec – Med zemljo in oblaki, ki odstira pogled na njegovo življenjsko in slikarsko pot. Celotna fotogalerija se nahaja tukaj. Posthumna razstava slikarja Franca Musca in predstavitev monografije Franc Musec – Med zemljo in oblaki, Jožefova galerija, Logatec, 9. november 2018 Foto: Valter Leban Franc Musec je bil slikar, ki je strastno, predano in raziskovalno živel s slikarstvom, je v petek dejala likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn. Njegov talent so opazili že v osnovni šoli, a je v življenju naneslo, da se je preživljal kot strugar v nekdanjem Kliju. Slikanju se je predajal ob popoldnevih, zadnjih 40 let zelo intenzivno. Njegova hči Saša Musec Čuk je povedala, da je slikanje jemal zelo resno. »Vsak dan po službi je prišel domov, pojedel, se usedel na kavč in prižgal cigareto, nato pa odšel v atelje in slikal. Tam si ga dobil vsak dan med 15. in 19. uro.« Slikal je vsak dan, razen ob nedeljah in praznikih; take samodiscipline ne premore marsikateri akademski slikar, kaj šele samonikli. Zato ne čudi, da je ustvaril več kot tisoč del; družini jih je letos uspelo dokumentirati okoli 500. Tudi zaradi tega je družinski prijatelj in vsestranski umetnik Vid Sark menil, da si od logaških umetnikov prav Musec zasluži monografijo in že pred leti dal pobudo zanjo. »Na nek način mi je bil vzor, predvsem v tej svoji vztrajnosti in sledenju svojemu slikarskemu poslanstvu. Všeč mi je bil, ker ni nikoli kompliciral. Slikal je, to je to. Če moraš slikati, potem slikaš in ni nobene druge filozofije.« Skoraj vsako hišo v Logatcu krasi katera njegovih slik. »Povsod se pojavljajo, v katero k

Servis: Dopust pri zaposlitvi za krajši delovni čas

Asociacija, 12. november 2018 ― Samozaposleni v kulturi se včasih zaposlijo za krajši, recimo polovični delovni čas in v tem primeru se pričnejo zastavljati nekatera vprašanja glede delavskih in drugih pravic.  Tokrat v sklopu servisa Asociacije pojasnjujemo, do koliko dopusta so upravičeni tisti, ki niso zaposleni za polni delovni čas in kako količino dopusta izračunati glede na količino delovnih ur … Preberi več o Servis: Dopust pri zaposlitvi za krajši delovni čas
Liffe: Dvojna življenja

Liffe: Dvojna življenja

MMC Film, 12. november 2018 ― Olivier Assayas se po dveh filmih v angleščini vrača na svoj materni jezik, Dvojna življenja pa odkljukajo praktično vse stereotipe, ki jih imamo o Francozih in pariški družbi.

NOVA NAJAVA!

Kino Šiška, 12. november 2018 ― Aprila nas bo v melanholično temačnost odela dunajska alter pop zvezdnica Soap&Skin. Ob povratku v Šiško nam bo predstavila novi album – “še en izreden nabor pesmi” (The Quietus), prvi v šestih letih, v katerih je med drugim z Apparatom posnela skladbo “Goodbye”, uvodno špico Netflixove serije Dark, ter se z Anno Calvi, Lætitio Sadier in Jeanne Added ganljivo poklonila Davidu Bowieju.
Stoletje Hlapcev

Stoletje Hlapcev

ARS Oder, 12. november 2018 ― Ob skorajšnji stoti obletnici praizvedbe Cankarjevih Hlapcev Ob skorajšnji stoti obletnici praizvedbe Cankarjevih Hlapcev, je 8. novembra v Slovenskem gledališkem inštitutu in v sodelovanju z Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo, potekal simpozij Stoletje Hlapcev. Kot je povedal Janez Pipan, se ob tem besedilu in njegovih uprizoritvah že celo stoletje intenzivno premišljajo razmerja med družbo in gledališčem, pa tudi razmerja med dramatiko in uprizoritvijo. Med predavatelji sta bila tudi Tomaž Toporišič in Igor Žunkovič, katerih vsebine bomo slišali v tokratni oddaji. Naslov predavanja Tomaža Toporišiča je: Interpreti in reinterpreti Hlapcev. O režijskih interpretacijah Hlapcev Mileta Koruna, bile so kar štiri, je med drugim govoril Tomaž Toporišič, še bolj pa se je v njegove režije poglobil Igor Žunkovič. Raziskoval jih je z vidika družbenega odmeva in vpliva. Obe predavanji vam v oddaji Oder ponujamo v (ponovno) poslušanje!

Eva Senekovič, Žiga Ravnikar: Prenova stanovanja v Malem nebotičniku

OUTSIDER, 12. november 2018 ― Svetlo in prostorno stanovanje zaobljenost Malega nebotičnika v Ljubljani dopolnjuje s sodobno funkcionalnostjo. Za prenovo stojita arhitekta Eva Senekovič in Žiga Ravnikar. Stavba Malega nebotičnika v Ljubljani je že ob svoji izgradnji leta 1933 veljala za kakovostno – obljubljala je namreč višji stanovanjski standard, ki ga je v svoje načrte vešče prenesel arhitekt Herman Hus.…
Povezovanje nekdanjih in sedanjih svetov skozi pravljico in nečlovečnost

Povezovanje nekdanjih in sedanjih svetov skozi pravljico in nečlovečnost

ARS Svet kulture, 12. november 2018 ― Popotovanje skozi dogodke na knjižnih sejmih in filmskih festivalih, ki se zgoščajo ne le pri nas, ampak tudi drugod v naši regiji Današnja oddaja Svet kulture po 16. uri bo nekakšno potovanje po filmskih in knjižnih zgodbah, saj je november čas za dogodke na knjižnih sejmih in filmskih festivalih, ki se zgoščajo ne le pri nas, ampak tudi drugod v naši regiji, na Hrvaškem in v Avstriji. Na ljubljanskem Liffu so gledalci v preteklih dneh videli kar nekaj filmskih presežkov, med njimi so bile tako pravljične filmske pripovedi, kot prepleti sodobnega in preteklega skozi srečevanje današnjih najbolj izpostavljenih svetovnih problemov in nekdanjih nehumanih kataklizem svetovnih razsežnosti.

Odnos Louisa Adamiča do komunizma in Sovjetske zveze

Kamra.si, 12. november 2018 ― Spoštovane in spoštovani,   v četrtek, 15. novembra 2018, ob 19. uri, vas v počastitev 120. obletnice rojstva Louisa Adamiča vabimo v Medobčinsko splošno knjižnico Žalec na predavanje Milana Mrđenovića, predstavnika mladega vala prodornih  slovenskih zgodovinarjev, Odnos Louisa Adamiča do komunizma in Sovjetske zveze (v luči mednarodnih dogodkov v tridesetih in štiridesetih letih).
29. LIFFe: Trije obrazi (Se rokh)

29. LIFFe: Trije obrazi (Se rokh)

Koridor, 12. november 2018 ― Jafar Panahi od leta 2010 ne bi smel posneti nobenega filma. To mu je namreč za dvajset let prepovedala iranska vlada, skupaj s potovanjem v tujino in tako obiskovanjem filmskih festivalov. Decembra 2010 so ga na podlagi obtožbe o ogrožanju državne varnosti in agitiranju proti Islamski republiki celo obsodili na šestletno zaporno kazen, ki pa […] The post 29. LIFFe: Trije obrazi (Se rokh) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

WHITE MOODS in JANA SEN s skladbo “HEJ TI!”

Celinkin-e-novice, 12. november 2018 ― Pesem “Hej ti!” je naslovljena na vsakega, ki je kdaj stopil na tla naše prekrasne Slovenije. Čudovite posnetke s tehniko pospešenega časovnega sosledja (Time-lapse) sta za glasbeni videospot dala na razpolago fotograf Tadej Žlahtič in Yannick Voithofer. Prikazane so nekatere tipične lokacije, med … Continue reading →
10 nasvetov za krepitev veščin pisanja in pripovedovanja zgodb

10 nasvetov za krepitev veščin pisanja in pripovedovanja zgodb

CZK, 12. november 2018 ― V sredo, 17. okt. 2018 je Zavod Motovila v sodelovanju s Centrom za kreativnost, MAO, v prostorih projektne pisarne centra v Mariboru organiziral seminar o inovativnih pristopih komuniciranja v kulturnem in ustvarjalnih sektorjih.  Svoje bogate izkušnje sta predstavila José Rodríguez, direktor za komuniciranje pri evropskem združenju Trans Europe Halles (TEH) in vodja za marketinško komuniciranje v okviru evropskega...

53. Borštnikovo srečanje: Lovorike ptujskemu gledališču za nove izzive in dosežke

Štajerski tednik, 12. november 2018 ― Letošnje leto je za Mestno gledališče Ptuj leto izjemnih uspehov. Po dvojni zmagi na Tednu slovenske drame v Kranju in zmagi na mednarodnem festivalu komornih gledališč Zlatni lav v Umagu se zdaj iz letošnjega Borštnikovega srečanja vračamo ovenčani kar s tremi nagradami: Borštnikovo nagrado za glasbo, Borštnikovo nagrado za igro in Borštnikovo nagrado za režijo, je po izteku 53. Borštnikovega srečanja povedal direktor MG Ptuj Peter Srpčič.
Trije revolverski streli

Trije revolverski streli

Airbeletrina, 12. november 2018 ― Vélika vojna se je za zdravnika Mehmeda Graha začela tedaj, ko je ni pravzaprav niti slutil, v trenutku, ko je slišal, da bodo po hudi junijski pripeki v mrtvašnico dostavili »pomembni trupli«. Toda za dr. Graha, zgrbljenega, a še čilega starca plešaste glave z izrazito visokim in ravnim temenom, pomembnih trupel v resnici ni bilo. Vsi mrliči, ki so prihajali pod njegov nož, so bili voščeno bledi, imeli so mrtvaško odprta usta, njihove oči, ki jih ni nihče utegnil zapreti oziroma tega ni smel storiti, pa so izbuljeno bolščale nekam vstran, ko so z zenicami, v katerih ni bilo več življenja, še zadnjič poskušale ujeti žarek sonca.
Še vedno Dunaj, drugič

Še vedno Dunaj, drugič

Literatura v živo, 12. november 2018 ― Iz Avstrije ob stoletnici republike: med letoma 1918 in 2018 ni neposredne povezave. Zgodovinski dogodki si sledijo kot koraki v vojaških škornjih. Stoletje je polno pretresov, družbenih sprememb in tehnološkega razvoja, kakršnega si pred sto leti nihče ni mogel predstavljati, kot si danes nihče ne more predstavljati, kašen bo čez sto let.
The Shining (1980)

The Shining (1980)

Deseta umetnost, 12. november 2018 ― Jack Torrance ima pisateljsko blokado, zato se z odtujeno družino čez zimo umakne v zapuščen hotel, v katerem prebiva zlovešča prezenca. Ali pa so to demoni znotraj njega? Stanley Kubrick je klasični roman Stephena Kinga povzdignil na nivo visoke umetnosti (kaj si misli o izhodiščnem delu, je dal vedeti s subtilnimi prizori znotraj filma) in […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    [Pozor, hud prizor] - The Shining (1980)  Room (2015)  [Pozor, hud prizor] - Psycho (1960)  Shaun Of The Dead (2004)  Mad Max: Fury Road (2015) Copyright © Deseta umetnost [The Shining (1980)], All Right Reserved. 2018.

Večer z Milanom Fridauerjem

Kamra.si, 12. november 2018 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vabi na predstavitev nove knjige aforizmov Milana Fridauerja Fredija  Smeh ni greh, je pa greh zasmeh. Srečali se bomo v četrtek, 22. novembra 2018, ob 19. uri v razstavišču knjižnice. Z avtorjem se bo pogovarjala Mira Petrovič, v glasbenem programu bo nastopila vokalna skupina Mladi veseljaki. Vljudno vabljeni!
Andrej Hočevar

Andrej Hočevar

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 12. november 2018 ― Pesnik, pisatelj, urednik in publicist Andrej Hočevar se je doslej podpisal pod šest pesniških zbirk, zadnja med njimi, Seznam, je bila nominirana za Veronikino nagrado Pesnik, pisatelj, urednik in publicist Andrej Hočevar se je doslej podpisal pod šest pesniških zbirk, zadnja med njimi, Seznam, je bila nominirana za Veronikino nagrado. Zelo odmevna pa je bila tudi njegova prva – in za zdaj še edina – prozna knjiga, zbirka kratke proze Dvojna napaka. V oddaji Naši umetniki pred mikrofonom bo Andrej Hočevar razmišljal o razmerju med prozo in poezijo, o svojem opusu, predvsem pa tudi o tem, kdo pravzaprav so umetniki in kdaj oziroma zakaj so ‘naši’ – če seveda to sploh so. Andreja Hočevarja je v studio Radia Slovenija povabila Tina Kozin.
Monika Deželak Trojar: Janez Ludvik Schönleben (1618–1681)

Monika Deželak Trojar: Janez Ludvik Schönleben (1618–1681)

ARS Izšlo je, 12. november 2018 ― Avtorica znanstvene monografije o pridigarju, teologu, filozofu, dramatiku in polihistorju, predhodniku Janeza Vajkarda Valvazorja Ob 400. obletnici rojstva Janeza Ludvika Schönlebna (1618–1681) je gostja oddaje Izšlo je dr. Monika Deželak Trojar, avtorica znanstvene monografije o pridigarju, teologu, filozofu, dramatiku in polihistorju, Valvazorjevemu predhodniku. V znanstveni monografiji, katere osnova je njena doktorska disertacija in ki je izšla v zbirki Apes academicae pri Založbi ZRC, je izčrpno osvetlila Schönlebnovo življenjsko pot in delo ter tudi kulturni kontekst, v katerem je deloval in pisal. Z dr. Moniko Deželak Trojar se je pogovarjal Marko Golja. Nikar ne zamudite.
Čas prihodnosti – Koncertni mojster

Čas prihodnosti – Koncertni mojster

ARS Čas, prostor in glasba, 12. november 2018 ― Ko so orkestri postali večji - veliki, brez dirigenta neobvladljivi, se je vzporedno izoblikoval nov, zelo pomemben poklic Ko so orkestri postali večji – veliki, brez dirigenta neobvladljivi, se je vzporedno izoblikoval nov, zelo pomemben poklic. Nekatere podrobnosti o tem poklicu nam bo med pogovorom z avtorjem oddaje razložil violinist in dolgoletni koncertni mojster Orkestra Slovenske filharmonije: Janez Podlesek. V oddaji Čas prihodnosti – Koncertni mojster bomo predvajali: kadenco iz suite Šeherezada Nikolaja Rimskega Korsakova, prvi stavek Allegro aperto iz Koncerta za violino in orkester v A-duru Wolfganga Amadeusa Mozarta in skladbo za violino in orkester ‘Into the Shades’ Nine Šenk. Kadenco iz Šeherezade bo z Orkestrom Slovenske filharmonije zaigral Janez Podlesek. V njegovi izvedbi bomo poslušali tudi prvi stavek Mozartovega Koncerta za violino in orkester v A-duru in skladbo Nine Šenk – ‘Into the Shades’. Obakrat bo igral Orkester Slovenske filharmonije pod vodstvom dirigenta Simona Krečiča. Oddajo »Koncertni mojster« iz cikla »Čas prihodnosti«, je posnel Stane Košmerlj, bral je Ivan Lotrič, o svojem umetniškem delu je govoril violinist Janez Podlesek, oddajo pa je pripravil in uredil profesor Pavel Mihelčič.
Slavko Pregl: Pogled na svoje delo

Slavko Pregl: Pogled na svoje delo

ARS Esej na radiu, 12. november 2018 ― Paničen beg od zardevanja ali kako ohraniti dostojanstvo spoštovane profesorice Mladinski pisatelj in pripovednik Slavko Pregl je leta 2003 v mariborski reviji Otrok in knjiga objavil prispevek z naslovom Pogled na svoje delo. Paničen beg od zardevanja ali kako ohraniti dostojanstvo spoštovane profesorice. V oddaji Esej na radiu ga bereta Mateja Perpar in Aleksander Golja. Glasbo je izbrala Tjaša Krajnc, in sicer odlomke iz suite petih stavkov Igre za mladino Pavla Šivica za simfonični orkester v izvedbi simfoničnega orkestra RTVS pod vodstvom Uroša Lajovca. Oblikovalka zvoka je bila Mirta Berlan, urednika oddaje pa Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Klarisa Jovanović: Izgnana / Vit’o Staviarski Kivader / Martin Heidegger: Kaj se pravi misliti / Ernst Bruckmüller: Avstrijska zgodovina

Klarisa Jovanović: Izgnana / Vit’o Staviarski Kivader / Martin Heidegger: Kaj se pravi misliti / Ernst Bruckmüller: Avstrijska zgodovina

ARS S knjižnega trga, 12. november 2018 ― V oddaji S knjižnega trga bomo najprej ocenili pesniško knjigo Klarise Jovanović Izgnana, nato pa se bomo posvetili še novelam Vit’a Staviarskega Kivader, filozofskim predavanjem […] V oddaji S knjižnega trga bomo najprej ocenili pesniško knjigo Klarise Jovanović Izgnana, nato pa se bomo posvetili še novelam Vit’a Staviarskega Kivader, filozofskim predavanjem Martina Heideggerja Kaj se pravi misliti in knjigi Ernsta Bruckmüllerja Avstrijska zgodovina. Recenzije so napisali Zarja Vršič, Maja Žvokelj, Marjan Kovačevič Beltram in Gregor Podlogar.
Enigmatičnost ljudskih balad

Enigmatičnost ljudskih balad

ARS Ars humana, 12. november 2018 ― Slovenci nismo imeli pravih narodnih epov, so pa njihovo vlogo prevzele nekatere ljudske balade in se tako uvrstile med ključna besedila v prepoznavanju slovenske identitete Slovenci nismo imeli pravih narodnih epov, so pa njihovo vlogo prevzele nekatere ljudske balade in se tako uvrstile med ključna besedila v prepoznavanju slovenske identitete. Med raziskovalci folklornega besedila danes sicer velja, da je ljudska balada eden izmed najbolj enigmatičnih žanrov: je del človeškega ustvarjanja, odsev življenja določene skupnosti in kot taka etnološko ter antropološko dejstvo; je del kolektivnega nezavednega in s tem del mitologije, hkrati pa je tudi estetsko dejstvo. O vsem tem, pa tudi o funkciji, ki so jo imele ljudske balade v družbi, o tem, kako so se prenašale, o razliki med umetnimi in ljudskimi baladami in o najznamenitejših baladnih motivih in snoveh v današnji oddaji z gostjo izr. prof. dr. Marjetko Golež Kaučič, avtorico prve strokovne monografije o slovenski ljudski baladi.

BEESpace in BeeKul razstava v Mestu oblikovanja

Fakulteta za dizajn, 12. november 2018 ― Vljudno vabljeni na OBLIKOVALSKO BIG SEE OKUŠEVALNICO, v četrtek, 15. novembra 2018 ob 20.00 uri v Mesto oblikovanja na Dunajsko 123, kjer se predstavljajo tudi študenti Fakultete za dizajn z razstavo BEESpace in PKP projektom BeeKul. Preteklo akademsko leto so študentke 2. letnika Fakultete za dizajn iz smeri Tekstilije in oblačila, poglobljeno in kreativno raziskovale […]
V kinu Bežigrad začetek Tedna japonskega filma

V kinu Bežigrad začetek Tedna japonskega filma

Misli, 12. november 2018 ― V kinu Bežigrad se bo drevi s projekcijo filmom Čudovito življenje v režiji Osama Minorikawe začel Tedna japonskega filma. Do 16. novembra bo ponudil brezplačne projekcije štirih filmov - poleg nocojšnje drame še komedije, anime in grozljivke, nastale v režiji japonskih filmskih ustvarjalcev mlajše generacije.
Mobilna informacijska poizvedba

Mobilna informacijska poizvedba

Biblioblog, 12. november 2018 ― Mobilne naprave so v zadnjem času izredno sprejeta tehnologija in v svetu narašča število uporabnikov, ki uporabljajo pametne telefone kot primarno orodje za iskanje informacij. Pametni telefoni odpravljajo omejitve kot sta vezava na lokacijo in dostop do spleta. Razumevanje novega načina iskanja informacij na mobilnih napravah je nadvse pomembno, zato se bomo posvetili opredelitvi termina mobilna informacijska poizvedba (Mobile Information Retrieval - MIR).MIR lahko dojemamo kot klasično informacijsko poizvedbo (Information Retrieval - IR) na mobilnih napravah. Vendar ima MIR nekaj ključnih značilnosti zaradi lastnosti mobilnih naprav kot so majhnost ekrana in tipkovnice, ter okoliščin, v katerih se dogajajo mobilne informacijske poizvedbe. Glede na te značilnosti uporabniki nimajo časa izvajati zapletenejših poizvedb, na drugi strani pa jim iskanje olajšujejo nekatere funkcije (senzorji), ki jih PC-ji ne nudijo. Za razumevanje vedenja uporabnikov pri MIR je potrebno upoštevati in raziskati več vidikov: lastnosti mobilnih naprav, njihov uporabniški vmesnik, kontekste, v katerih potekajo MIR in informacijske potrebe uporabnikov.Razvoj mobilnih telefonov hitro napreduje in trenutno imajo njihovi zasloni zelo visoko resolucijo, vedno bolj zmogljive procesorje, zaporedje omrežnih protokolov z naprednimi pasovnimi širinami (GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G, itd.), ki omogoča izredno hiter prenos podatkov; prav tako se izboljšuje zmogljivost baterij. Mobilni telefoni so se v zadnjih dvajsetih letih zelo spreminjali v obliki U krivulje, od večjih z baterijo in anteno do manjših in do današnjih, miniaturnih računalnikov z brezžično opremo, zaslonom na dotik, mikrofonom ter dvema kamerama, ki so vedno bolj podobni tabličnim računalnikom (Crestani, Mizzaro & Scagnetto, 2017). Vendar je potrebno upoštevati še nekatere druge dejavnike, kot je lokacija, okoliščine (čas, kontekst) in mnogo drugih značilnosti uporabniškega vmesnika, ne le majhnosti. Tako je pri uporabniškem vmesniku pomemb
Azijske borze teden začele previdno

Azijske borze teden začele previdno

Misli, 12. november 2018 ― Trgovalni dan na azijskih borzah se je začel previdno. Osrednji indeksi se držijo blizu izhodišč, medtem ko vlagatelji čakajo na sveže podatke o stanju kitajskega gospodarstva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

12. novembra 1898 se je v Novem mestu rodil Leon Štukelj, telovadec in olimpionik in pravnik

Kamra.si, 12. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...12. novembra 1898 se je v Novem mestu rodil Leon Štukelj, telovadec in olimpionik in pravnik. Umrl je 8. novembra 1999 v Mariboru. Leon Štukelj je bil slovenski telovadec in olimpionik, rojen v Novem mestu. V Novem mestu je obiskoval osnovno šolo ter gimnazijo, kjer je kasneje opravil vojaško maturo. Leta 1916 je bil vpoklican v vojsko. Po koncu 1. svetovne vojne je študiral pravo na univerzi na Dunaju, v Zagrebu ter v Ljubljani, kjer je leta 1924 diplomiral. Od leta 1926 je opravljal poklic sodnika v Lenartu, nato pa od leta 1927 v Mariboru, kamor se je tudi preselil. Po 2. svetovni vojni mu je zaradi političnih nesoglasij takratna komunistična oblast preprečila opravljanje sodniškega poklica. Delal je kot pravni svetovalec pri območni Gospodarski zbornici v Mariboru do leta 1965, ko se je upokojil.Za gimnastiko se je navdušil, ko je kot otrok gledal javne nastope Sokolov. Pridružil se je sokolskim naraščajnikom in tako pri desetih letih začel z redno vadbo. Gimnastiki je posvečal ves svoj prosti čas, tako med študijem kot kasneje, ko je bil že zaposlen, in ga je spremljala do konca življenja. Udeležil se je svetovnih prvenstev v Ljubljani leta 1922, v Lyonu leta 1926, v Luksemburgu leta 1930 in neuradnega svetovnega prvenstva v Parizu leta 1931. Leta 1924 se je udeležil svojih prvih olimpijskih iger v Parizu, kjer je osvojil dve zlati kolajni, eno na drogu, drugo v mnogoboju. Leta 1928 je na olimpijskih igrah v Amsterdamu osvojil zlato kolajno na krogih in dve bronasti kolajni, v mnogoboju in z vrsto. Svojo zadnjo olimpijsko kolajno je dobil leta 1936 v Berlinu, ko je osvojil drugo mesto na krogih. V svoji športni karieri je osvojil 17 kolajn na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah. 
Cerknica 1969/70 – 1. a razred

Cerknica 1969/70 – 1. a razred

Stare slike (Cerknica), 12. november 2018 ― Leta 1969/70 so učenci 1.a razreda ponosno pozirali fotografu v družbi svoje razredničarke Jolande Lah. Učenka Romana Kranjec je obiskovala šolo v Cerknici samo v prvem razredu. Potem se je njihova družina odselila v Ljubljano. V spominu je ostalo samo Romana in je bilo kar nekaj težav pri ugotavljanju njenega priimka. Zato gre vsa pohvala Erni, […]
V vrtincu pripovedovanja in glasbe – Rojenice Sojenice (poročilo z dogodka)

V vrtincu pripovedovanja in glasbe – Rojenice Sojenice (poročilo z dogodka)

Trubarjeva hiša literature, 12. november 2018 ― V ponedeljek, 12. novembra natanko nekaj minut čez osmo zvečer, so se prostori Trubarjeve hiše literature potopili v svet ljudskih pripovedk, ki so jih ustvarjalci avtorskega projekta imenovanega Rojenice Sojenica, obudili s prepletanjem pripovedovanja, glasbe, zvokov in petja. Na obisk so prišle Rojenice, imenovane tudi Sojenice, ki so poznane v širši evropski mitologiji in ljudski zapuščini. Z njimi pa so prišle tudi usode junakov, katere so ukrojile že ob njihovem rojstvu. Rojenice so namreč vile, ki ob rojstvu otroka določijo njegovo prihodnost. Takšne vile poznamo in jih srečujemo tudi v bolj znanih pravljicah, kot je Trnuljčica, ki sta jo zapisala brata Grimm. Ustvarjalci so v homogeno celoto, ki so jo narekovale Rojenice utelešene z drobnimi scenografskimi detajli, postavitvijo luči in z avtorskimi glasbenimi vložki, prepletali zgodbe iz Italije, Korzike, Finske in iz zbirke Tisoč in ena noč. Pripovedovalski dvojec Bajaté, ki ga sestavljata pripovedovalki Maša Budič in Nina Milavec, so z živo glasbo in petjem spremljali glasbeniki Rebeka in Danijel Bogataj, Miha Friedrich ter scenograf in dramaturg Nejc Potočan.
še novic