Бром / Brom

Бром / Brom

Radio Študent, 18. februar 2019 ― *foto: Митя Лялин Pred koncertom na serialki Level Up se bomo pogovarjali z moskovsko zasedbo Brom, ki že več kot deset let ustvarja unikatno glasbeno mešanico na presečišču free jazza, punka, noisa in stoner rocka.

Temni Marx akceleracionizma

Razpotja, 18. februar 2019 ― Aljaž Zupančič Eno najnedavnejših oživitev Marxove misli predstavlja miselni tok s težko izgovorljivim imenom akceleracionizem. Ker gre pri njem za nadvse heterogen pojav, se bom pri predstavitvi omejil na neko določeno potezo, za katero verjamem, da je bistvena. Pri tem bom zagovarjal stališče, da ima ta poteza akceleracionizma svoje poreklo v Marxovi kritiki politične ekonomije, pri čemer pa pozornost vzbuja dejstvo, da je prav to marksistično jedro akceleracionizma razlog za ogorčenje, ki ga je ta miselni tok ob svojem pojavu požel s strani teoretske levice. Povedano zaostreno: pokazati želim, kako je akceleracionizem razkril in poudaril določeno plat Marxovega dela, ki je za levico naravnost travmatična, ob tem, da je – in kar je še huje – ta plat osrednjega pomena tudi za samega Marxa. The post Temni Marx akceleracionizma appeared first on Razpotja.

Bogastvo jezikov

TV Kočevje, 18. februar 2019 ― 2,5 let. 22 brezplačnih jezikovnih tečajev. 300 učencev angleščine, nemščine, italijanščine in ruščine s Kočevskega in Ribniškega. Ste med njimi?

Eva Markun: Menažerija (Alenka Urh)

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Alenka Urh   Eva Markun: Menažerija. Ljubljana: Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti – Revija Mentor (Zbirka Prvenke), 2017.   Kratkoprozna zbirka Eve Markun je na lanskem knjižnem sejmu prejela nagrado za najboljši prvenec leta, že pred tem pa je…

Pierre J. Mejlak: Veleposlanica

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Veleposlanica   Pogreb ni bil ravno ogromen, vseeno pa dovoljšen, da je vso državo pahnil v velikansko politično krizo z nepredvidljivim dogodkom bombardiranja cerkve. Poleg predsednika republike in predsednika vlade je bil tam prisoten ves kabinet in na desetine poslancev.…

Helena Šuklje: Zapestnica

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Milenca se je smehljala in se vrtela v rožnatem krilu. Tanko blago jo je božalo po topli koži in mehak, slankast zrak, gost od zgodnjega večera, jo je podpiral, ko se je z dolgo paličico nagibala daleč čez kamniti pomol.…

Klarisa Jovanović: Banket

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Kairo I   Terasa mošeje je obdana s kamnito ograjo. Ograja je rjavo rumena, namesto oken line. Skozi eno od njih vidim deklico. Na sosednji terasi. Pod milim nebom se sprehaja. Njeni koraki so neslišni, duši jih preproga s cvetličnim…

Jana Bauer z Renato Zamida

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Bauer: Javna agencija za knjigo (JAK) je v desetletju svojega obstoja uspešno prebrodila bolj ali manj krizna obdobja, dobila nov veter v jadra s približevanjem Slovenije kot častne gostje na knjižnih sejmih v Frankfurtu in Bologni in, upamo, nove ideje…

Igor Divjak: Prešernovi pankrti

Sodobnost, 18. februar 2019 ― Ob prebiranju antologije 125 pesmi iz knjižice udarijo nekonformističnost, subverzivnost in eksperimentalnost, ki še danes učinkujejo neverjetno sveže. To Antologijo Tribuninega pesništva 196 5–1970 sta uredila Miha Avanzo in Franci Zagoričnik, izšla pa je leta 1974. V roke mi je…

Geert Lovink: Vgrajena potrtost

Sodobnost, 18. februar 2019 ― René Char: »Solze v samoti niso zaman.« – Darcie Wilder: »Sinoči sem sanjala o samoizboljševanju.« – Mark Fisher: »Osebno je neosebno.«  – Motivacijski govorec: »Podrsaj v levo in pojdi naprej.«  – Napis na majici: »Lahka sem, a pretežka zate.« –…
Pavel Mihelčič s peticijo za spremembo odnosa do glasbe in umetnosti

Pavel Mihelčič s peticijo za spremembo odnosa do glasbe in umetnosti

Misli, 18. februar 2019 ― Skladatelj, profesor in dolgoletni glasbeni kritik Pavel Mihelčič je predstavil peticijo, s katero opozarja na po njegovem mnenju nevzdržen položaj za glasbeno ustvarjanje v Sloveniji. Njegova opažanja, s katerimi nagovarja k prebuditvi, so po njegovih besedah klic k spremembi stanja, ki zdaj ni naklonjeno umetniški glasbi, niti drugim zvrstem.
Valerija Skrinjar Tvrz: Kjer oljke cveto

Valerija Skrinjar Tvrz: Kjer oljke cveto

ARS Izšlo je, 18. februar 2019 ― Skoraj štirideset let je preživela v Sarajevu, vendar se je zaradi vojne v Bosni in Hercegovini leta 1992 preselila v Ljubljano Pisateljica Valerija Skrinjar Tvrz se je rodila 8. novembra 1928 v Zagorju. Med drugo svetovno vojno je bila partizanska učiteljica in šifrantka v operativnem štabu; po končani vojni je bila leta in desetletja novinarka. Skoraj štirideset let je preživela v Sarajevu, vendar se je zaradi vojne v Bosni in Hercegovini leta 1992 preselila v Ljubljano. Napisala je vrsto knjig za bralce vseh generacij, pred kratkim pa je pri koprski založbi Libris izšel njen najnovejši roman Kjer oljke cveto. V njem je opisala zgodovinske dogodke, ki jih je od blizu spremljala kot novinarka Tanjuga v coni B Svobodnega tržaškega ozemlja po drugi svetovni vojni, predvsem agrarno reformo. Vendar se kot pisateljica ni zadovoljila zgolj z reportažnim opisom dogodkov, ampak je naslikala njihovo širšo podobo in zgodovinski kontekst. Pred očmi bralk in bralcev tako zaživijo tudi usode Istranov v letih druge svetovne vojne. Več o romanu bo pisateljica povedala v oddaji Izšlo  je, v pogovoru z Markom Goljo. Nikar ne zamudite.

Ne globalno segrevanje ne meteor, pokončala nas bo birokracija

OUTSIDER, 18. februar 2019 ― Antični filozof Platon je v svojem znamenitem sokratskem dialogu Država postavil vzporednico med državo in telesom. Državo lahko razumemo kot organizem, ki ga tvorimo njeni prebivalci, vsak s svojo vlogo. Če posamezni deli med seboj delujejo usklajeno, potem država dobro deluje. Če ne, se lahko zgodi, da posamezni deli, ki so namenjeni doseganju skupnih ciljev,…
O resnici in topovih v ozadju

O resnici in topovih v ozadju

ARS Svet kulture, 18. februar 2019 ― Zgodbe in usode, ki se pletejo v leposlovnih knjižnih delih, izvirnih in prevedenih, bodo tudi tokrat našle mesto v oddaji Svet kulture Zgodbe in usode, ki se pletejo v leposlovnih knjižnih delih, izvirnih in prevedenih, bodo tudi tokrat našle mesto v oddaji Svet kulture po 16. uri. Roman In ljubezen tudi pisatelja Draga Jančarja, ki je lani za to delo prejel nagrado kresnik, je, kot še nekatera njegova druga dela, preveden v francoščino, včeraj pa so ga na bruseljskem knjižnem sejmu predstavili skupaj s pisateljevim širšim romanesknim opusom, poudarili njegovo univerzalno noto in ga primerjali s kontekstom sedanje Evrope. Ustavili se bomo tudi ob dveh romanesknih prvencih Jedrt Lapuh Maležič Vija vaja ven in Sama Ruglja Resnica ima tvoje oči, Rorschach pa je naslov zbirke Miha Avanza.
Berlinale 2019: Zlati medved 69. Berlinala drami Sinonimi!

Berlinale 2019: Zlati medved 69. Berlinala drami Sinonimi!

Deseta umetnost, 18. februar 2019 ― S podelitvijo nagrad je 69. mednarodni filmski festival v Berlinu dosegel svoj epilog in vrhunec. Kljub mrazu nam je letošnja edicija festivala postregla z več kot odlično filmsko letino. Morda res nismo videli izrazito izstopajoče mojstrovine, a če odmislimo 2-urno prepotentno nemško dramo Ich war zuhause, aber, je bila letošnja ponudba vseh sekcij zanimiva, raznolika […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)  Zelena knjiga  Berlinale 2019: Ob pomankanju velikih hollywodskih zvezd Bollywood zavzel Berlin  Amelie (2001)  Oz the Great and Powerful (2013) Copyright © Deseta umetnost [Berlinale 2019: Zlati medved 69. Berlinala drami Sinonimi!], All Right Reserved. 2019.
O sebi in ljubezni

O sebi in ljubezni

Odzven, 18. februar 2019 ― КУКЛА je slovela, bila pristna, odkrita in silovita, že ko večina od nas ni niti vedela, da za tem ultimativno mičnim vzdevkom stoji frontmenka skupine Napravi mi dete. Njen glasbeni prvenec Katarina nas popelje skozi življenje avtorice same in se bere/sliši kot avtobiografski potopis.
Kofetarici je sodobno podobo nadela Sara Sešlar Naraks

Kofetarici je sodobno podobo nadela Sara Sešlar Naraks

Misli, 18. februar 2019 ― Zmagovalka natečaja Sodobna kofetarica je Sara Sešlar Naraks. V svoji izvedbi nagrajene skodelice za kavo in krožnička se je sicer odmaknila od izvirne podobe slovite Kofetarice slikarke Ivane Kobilca, ki je bila izhodišče natečaja. V delo je nagrajenka vpletla svojo zgodbo, ki nosi sodobno sporočilo, da si je danes za pitje kave treba vzeti čas.
CHRIS ECKMAN IN THE STRANGE

CHRIS ECKMAN IN THE STRANGE

Radio Študent, 18. februar 2019 ― Na fotografiji The Strange (foto: Mare Milin) Pogovarjamo se s Chrisom Eckmanom iz zasedbe The Strange, ki bo v sredo, 20. 2. 2019, v Kinu Šiška predstavila svoj drugi album Echo Chamber. Kot predskupina bodo nastopili Malamor.
Direktorica EPK Reka 2020 Emina Višnić za STA: Naše prednostne naloge so tisto, s čimer se ni mogoče fotografirati

Direktorica EPK Reka 2020 Emina Višnić za STA: Naše prednostne naloge so tisto, s čimer se ni mogoče fotografirati

Misli, 18. februar 2019 ― Na Reki se pospešeno pripravljajo na prevzem naslova Evropske prestolnice kulture (EPK) 1. februarja 2020 pod taktirko direktorice podjetja Reka 2020 Emine Višnić. V pogovoru za STA je ocenila, da kljub organizacijskim, programskim in finančnim izzivom priprave potekajo v skladu z načrti zgodovinskega projekta hrvaške kulture.
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)

Deseta umetnost, 18. februar 2019 ― Drugi izmed petih napovedanih delov zgodbe o magičnih žival iz svetovno znanega čarovniškega sveta, ki ga je ustvarila J.K. Rowling, zgodbo nadaljuje tam, kjer se je zaključil prvi film. Magične živali so zasnovane kot nadaljevanje franšize Harry Potter, a približno 60 let pred dogodki najbolj priljubljene čarovniške zgodbe. Seveda celotni literarni in kinematografski imperij J.K. […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Godfather Part II (1974)  Smrtonosni stroji  [Pozor, hud prizor] – Sherlock Holmes (2009)  Alita: Bojni angel  Batman Begins (2005) Copyright © Deseta umetnost [Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)], All Right Reserved. 2019.
Prekmurski jezik v osnovnih šolah

Prekmurski jezik v osnovnih šolah

ARS Jezikovni pogovori, 18. februar 2019 ― Ob mednarodnem dnevu maternega jezika Pred prihajajočim dnevom maternega jezika oddajo namenjamo učenju prekmurskega jezika v osnovnih šolah. Prekmurščina ni le narečje, ampak je jezik z znanstveno slovnico in knjižno tradicijo. Zaenkrat lahko učenci prekmurski jezik spoznavajo v obliki interesne dejavnosti, pobudniki pa si želijo, da bi uvedli tudi izbirni predmet, ki bi še poglobil znanje med Prekmurci o njihovi jezikovno-kulturni dediščini. Spoznavanje teh vsebin se lahko uveljavi tudi na kateri od ljubljanskih šol, saj v prestolnici živi veliko mladih prekmurskih družin in njihovih otrok. Mogoče bodo pobude uspešnejše letos, ob 100-letnici priključitve Prekmurja matični domovini.
Med ogledali in tigri

Med ogledali in tigri

Airbeletrina, 18. februar 2019 ― Istega dne, ko sem prebral Manguelov tekst Z Borgesom, sem v knjižnici na policah z literarno teorijo po naključju spet naletel na Borgesovo zbirko esejev Druge raziskave. Nekaj podobnega se mi je zgodilo nekje med tretjim letnikom gimnazije, ko sem se v isti knjižnici sprehajal med dolgimi vrstami romanov in s pogledom bežno ujel ime Borges, nekaj njegovih zbirk kratke proze. O pisatelju nisem takrat vedel skoraj nič, poznal sem njegovo ime in pridih skrivnostnosti, ki ga je spremljal, nekaj tavajočih informacij o njegovi prozi, na katere sem po naključju naletel in so me nenavadno privlačile. Ravno dovolj, da sem si tistega dne sposodil eno njegovih zbirk, Izmišljije ali Alef, ne spomnim se več. Vem pa, da me je navdušila in sem v naslednjih mesecih prebral še večino ostalih knjig proze in ese
Plastenje pogleda na fotografijah Petra Uhana

Plastenje pogleda na fotografijah Petra Uhana

ARS Oder, 18. februar 2019 ― Fotografske podobe Petra Uhana nas že več kot dve desetletji nagovarjajo z zunanjih in notranjih zidov ljubljanske Drame Fotografske podobe Petra Uhana nas že več kot dve desetletji nagovarjajo z zunanjih in notranjih zidov ljubljanske Drame in vseh drugih njihovih slikovnih gradiv. Občasno se Uhan posveti tudi uprizoritvam zunaj »matične« hiše, vsekakor pa njegov umetniški opus globoko zaznamuje gledališče. Več o portretih igralk in igralcev ter fotografijah prizorov iz predstav bo Peter Uhan povedal v oddaji Oder. G. Hauptmann: Rose Bernd, SLG Celje, 2015/16 Homer: Iliada, SNG Drama Ljubljana, MGL, Cankarjev dom, 2015/16 G. Hauptmann: Rose Bernd, SLG Celje, 2015/16 E. Jelinek: Drame princes, SMG, 2015/16 V. Stojsavljević: Ljubezen in država, SNG Drama Ljubljana, 2011/12 G. Hauptmann: Rose Bernd, SLG Celje, 2015/16
Boštjan Dvoȓak, prevajalec slovenskih klasikov v nemščino

Boštjan Dvoȓak, prevajalec slovenskih klasikov v nemščino

ARS Ars humana, 18. februar 2019 ― Vsestranski jezikoslovec, ki zna 35 jezikov, že desetletja živi v Berlinu in izvrstno prevaja slovenske klasike v nemščino Doktor Boštjan Dvoržak je vsestranski jezikoslovec, ki zna petintrideset jezikov, v katerih se sporazumeva. Njegov materni jezik je slovenščina, sicer pa že desetletja živi v Berlinu in nemščino obvladuje do te mere, da izvrstno prevaja slovenske klasike v nemščino – zadnje čase tudi za zvočne knjige, ki nastajajo v sodelovanju s slovenskim kulturnim centrom v Berlinu, Založbo kakovostnih programov RTV Slovenija in 3. programom, programom ARS Radia Slovenija. Izšla je že zvočna knjiga z Martinom Krpanom Frana Levstika v slovenščini in nemščini in je dosegljiva na spletu. Na proslavah slovenskega kulturnega praznika v Münchnu in Berlinu pa so navzoči slišali že Prešernove pesmi v prevodu Boštjana Dvoržaka. Z njim se je v Berlinu pogovarjala Tadeja Krečič, slišali ju bomo v oddaji Ars humana, tako kot tudi odlomke Martina Krpana Frana Levstika v nemščini in slovenščini.

Javni razpis za direktorja(ico) javnega zavoda Center urbane kulture Kino Šiška

Kino Šiška, 18. februar 2019 ― Mestna občina Ljubljana objavlja javni razpis na podlagi 36. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07 – uradno prečiščeno besedilo, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13, 68/16, 61/17 in 21/18 – ZNOrg) ter 11. in 12. člena Odloka o ustanovitvi javnega zavoda Center urbane kulture Kino Šiška (Uradni list RS, št. 18/08 in 9/09) prosto delovno mesto direktorja(ico) javnega zavoda Center urbane kulture Kino Šiška.
Marko Sosič, Blaž Lukan, Andrej Arko, France Pibernik

Marko Sosič, Blaž Lukan, Andrej Arko, France Pibernik

ARS S knjižnega trga, 18. februar 2019 ― V oddaji SKT se bomo posvetili romanu Marka Sosiča Kruh, prah, pesniški zbirki Blaža Lukana Teorija ničesar, zgodbam Andreja Arka Odkrušek in monografiji Franceta Pibernika […] V oddaji SKT se bomo posvetili romanu Marka Sosiča Kruh, prah, pesniški zbirki Blaža Lukana Teorija ničesar, zgodbam Andreja Arka Odkrušek in monografiji Franceta Pibernika Pisatelj Karel Mauser. Recenzije so napisali Marija Švajncer, Martina Potisk, Marica Škorjanec in Iztok Ilich.

Servis: Zavrnjena prošnja za plačane prispevke

Asociacija, 18. februar 2019 ― Posamezniki se pogosto odločajo za status samozaposlenega v kulturi zaradi možnosti, da ob tem tudi pridobijo pravico do plačila prispevkov za socialno varnost. V kolikor je vloga za to pravico uspešna, jim prispevke za socialno varnost plačuje ministrstvo za kulturo. V tokratnem servisu Asociacije pa se bomo osredotočili na vprašanje, kaj storiti, ko je prošnja … Preberi več o Servis: Zavrnjena prošnja za plačane prispevke

Majšperk: Predstavili prvi zbornik občine

Štajerski tednik, 18. februar 2019 ― Občinska prireditev ob kulturnem prazniku je bila letos v Majšperku nekoliko drugačna. Ob nastopu tamburašev, pevcev in folklornikov je bil osrednji del dogodka namenjen izdaji prvega zbornika Občine Majšperk. Po koncu proslave so svoj izvod lahko prevzela vsa društva in gospodinjstva v občini.
Literarno novinarstvo – Ervin H. Milharčič in Leonora Flis (poročilo z dogodka)

Literarno novinarstvo – Ervin H. Milharčič in Leonora Flis (poročilo z dogodka)

Trubarjeva hiša literature, 18. februar 2019 ― V torek, 12. februarja, je v Trubarjevi hiši literature potekal tretji pogovor iz cikla o literarnem novinarstvu, ki ga pripravlja Leonora Flis. Njen gost je bil priznani novinar Ervin H. Milharčič, ki je povedal, da se je naučil pisanja in predvsem discipline pri pisanju na Radiu Študent, sicer pa bil tudi dopisnik iz tujine, je prejemnik več nagrad in avtor dveh knjig; Kratke zgodbe o prihodnosti (Modrijan, 2009) in Pot na Orient (Študentska založba, 2011). V živahnem pogovoru sta spregovorila o njegovem dopisništvu, raziskovanju in nabiranju materiala, pa tudi o trenutnem stanju stvari in sveta.

Ptuj: Valvasor – ena najpomembnejših oseb slovenske zgodovine

Štajerski tednik, 18. februar 2019 ― »V Knjižnici Ivana Potrča Ptuj hranimo številne dragocene izvode knjig, tudi kompletni izvod Valvasorjevega dela Čast in slava vojvodine Kranjske iz leta 1689 in prvi ponatis tega dela iz leta 1877, za katerega je novomeški tiskar na veliki svetovni razstavi v Parizu leta 1878 dobil častno diplomo,« je obiskovalcem domoznanskega oddelka na dan kulturnega praznika povedala samostojna bibliotekarska sodelavka Melita Zmazek.
Sanskrt ali stara indijščina

Sanskrt ali stara indijščina

ARS Jezikovni pogovori, 18. februar 2019 ― Ime sanskrt pomeni »dodelan, izbran jezik« Obdobje vedske stare indijščine je trajalo približno od leta 1500 do 500 pred našim štetjem. V tem času so nastale velike zbirke bogoslužnih besedil, bolj znane kot vede. Sanskrt ima še danes status svetega jezika in je eden od uradnih jezikov Indije. V oddaji gostimo docenta za indoevropsko primerjalno jezikoslovje, dr. Luka Repanška.
Cerknica 1973/74 – 2. b razred

Cerknica 1973/74 – 2. b razred

Stare slike (Cerknica), 18. februar 2019 ― Pred vhodom cerkniške osnovne šole se je pred fotografa postavilo petindvajset učencev 2. b razreda. Fantje so postavljeni v dveh vrstah zadaj, dekleta pa so s tovarišico zasedle prvo vrsto. Razredno fotografiranje se je praviloma opravilo zadnje dni šolskega leta. Po oblačilih sodeč je bilo že prav poletno toplo, saj so punce oblečene v krila, fantje […]
V Parizu konec marca na dražbo zgodnje delo Paula Gauguina

V Parizu konec marca na dražbo zgodnje delo Paula Gauguina

Misli, 18. februar 2019 ― Avkcijska hiša Sotheby's v Parizu bo 29. marca dala na dražbo zgodnje delo francoskega slikarja Paula Gauguina (1848-1903). Na sliki je umetnik upodobil podeželsko hišo slikarja Camilla Pissaroja z vrtom. Po pisanju nemške tiskovne agencije dpa se zanjo nadejajo iztržiti med 600.000 in 900.000 evrov.
Sally Feldman: Šahovske republike

Sally Feldman: Šahovske republike

ARS Esej na radiu, 18. februar 2019 ― Sally Feldman je angleška publicistka in profesorica na univerzi v Westminstru. V oddaji boste slišali njen prispevek Šahovske republike. Prevedla ga je Nadja Jarc, izšel […] Sally Feldman je angleška publicistka in profesorica na univerzi v Westminstru. V oddaji boste slišali njen prispevek Šahovske republike. Prevedla ga je Nadja Jarc, izšel pa v reviji Srp (Svoboda, resnica, pogum) leta 2017. Glasbeni vrinki so odlomki iz skladbe Chaconne skladatelja in pedagoga Petra Kopača. Na marimbo je igral Simon Klavžar, na harfo pa Tina Žerdin. Urednika oddaje sta Mihael Kozjek in Andrej Rot.
še novic