Programski list Simpozija o staroverstvu in pokristjanjevanju

Društvo Slovenski staroverci, 4. julij 2019 ― Zadnja posodobitev 22. velikega srpana 2019. Program se bo v naslednjih tednih še posodabljal. V kolikor se vam PDF program ne pokaže, poskusite osvežiti spletno stran oziroma kliknite direktno na spodnjo povezavo. Sobotni del bo namenjen strokovnim predavanjem, ki bo letos krajši zaradi predstavitve zadnje knjige Zmaga Šmitka. Udeleženci okrogle mize bodo predstavili avtorjev opus […]
Zgodbe iz zakotja

Zgodbe iz zakotja

LUD Literatura, 4. julij 2019 ― Muñozev risarski slog, pri katerem je že vsaka posamezna sličica miniaturna grafična umetnina, med bralci sicer ni požel večjega navdušenja, toliko bolj pa je fasciniral teoretike in kritike, ki ga imajo za enega najvplivnejših stripovskih avtorjev v svetu.
Vzporedni svetovi

Vzporedni svetovi

ARS Svet kulture, 4. julij 2019 ― Kostumograf Alan Hranitelj V današnji oddaji bomo predstavili letošnji Festival kulture in kiparske Forma vive V Kostanjevici na Krki – FKK, ki se bo začel z nocojšnjim nastopom glasbenega dueta Silence. Posvetili se bomo tudi razstavi Vzporedni svetovi kostumografa Alana Hranitelja na Ljubljanskem gradu in projekciji filma Dolina miru režiserja Franceta Štiglica, s katero bodo začeli program kranjskega kina na prostem – Filmi na Vovkovem vrtu.

Pravzaprav je, žge, ostaja

Vrabec Anarhist, 4. julij 2019 ― Tako pesmi niso goli izpis, izbruh, ekspresionistični izraz doživetega, temveč postopek osvobajanja in analiziranja bolečine, in seveda razmišljanja. The post Pravzaprav je, žge, ostaja appeared first on Vrabec Anarhist.
Kaj prinaša gledališka sezona 2019/2020? Prvi del.

Kaj prinaša gledališka sezona 2019/2020? Prvi del.

ARS Kulturna panorama, 4. julij 2019 ― Pregled repertoarjev poklicnih gledališč po Sloveniji Vsakoletno razkritje repertoarjev prihajajoče gledališke sezone ponuja zanimiv poligon za razmislek o kontekstih, ki vplivajo na umetniško vodenje posameznega gledališča in ga sooblikujejo. Pri tem programi sočasno odsevajo tudi utrip našega družbenega, političnega, duhovnega vsakdana. Prav te zgodbe, ki jih bodo poklicna osrednja in manjša gledališča po Sloveniji v prihajajoči sezoni pisala s svojimi programi, bomo predstavili v oddajah Kulturna panorama in Oder.
Marc L. Greenberg, ameriški profesor, ki je doktoriral iz prekmurščine

Marc L. Greenberg, ameriški profesor, ki je doktoriral iz prekmurščine

ARS Jezikovni pogovori, 4. julij 2019 ― Eden najbolj prepoznavnih ameriških slavistov ne govori tekoče le slovensko, ampak guči tudi po prekmursko. Marc Leland Greenberg, eden najbolj prepoznavnih ameriških slavistov, se raziskovalno ukvarja s slovenščino, doktoriral pa je iz prekmurščine. Med drugim nam bo povedal, kako so Prekmurci ob koncu osemdesetih let sprejeli Američana, rojenega v Hollywoodu, ki jih je želel posneti za raziskavo svoje doktorske disertacije, in zakaj je prekmurščina tako zanimiva za raziskovanje. Greenberg je profesor slovanskih jezikov in književnosti na Fakulteti za jezike, literature in kulture Univerze v Kansasu, in njen dekan. Raziskovalno se posveča tudi hrvaški kajkavščini, črnogorskemu štokavskemu standardu, češčini in ruščini. Poučen je v Slovanom sosednjim jezikom: nemščini, madžarščini, albanščini, novi grščini in uralskim jezikom. Je tudi glasbeno nadarjen, igra klasično kitaro, rusko kitaro s sedmimi strunami in renesančno lutnjo kot solist ter v duetih in v ansamblih v ZDA in v Evropi. Njegova soproga Marta poučuje slovenščino na Univerzi v Kansasu. Greenberg si je po slovenski osamosvojitvi v ZDA aktivno zavzemal za priznanje naše države. K pogovoru smo ga povabili ob njegovem nastopnem predavanju za dopisnega člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti na katerem je predstavil nastajanje največjega priročnika o slovanskih jezikih in jezikoslovju, in prihajajočo 100. obletnico združitve Prekmurja z matičnim narodom.
Tako bo videti prenovljena Drama #foto #video

Tako bo videti prenovljena Drama #foto #video

Planet Siol.Net, 4. julij 2019 ― Po dolgih prizadevanjih se začenja prva faza celovite prenove SNG Drama Ljubljana. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal ravnatelj Drame Igor Samobor, so v torek podpisali pogodbo o pripravi projektne dokumentacije z birojem Bevk Perović arhitekti, ki je leta 2017 zmagal na javnem natečaju. Investicija je ocenjena na 43 milijonov evrov.
S pripravo projektne dokumentacije se začenja prenova ljubljanske Drame

S pripravo projektne dokumentacije se začenja prenova ljubljanske Drame

Misli, 4. julij 2019 ― Po dolgih prizadevanjih se začenja prva faza celovite prenove SNG Drama Ljubljana. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal ravnatelj Drame Igor Samobor, so v torek podpisali pogodbo o pripravi projektne dokumentacije z birojem Bevk Perović arhitekti, ki je leta 2017 zmagal na javnem natečaju. Investicija je ocenjena na 43 milijonov evrov.
Dušan Kirbiš

Dušan Kirbiš

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 4. julij 2019 ― Za Kirbiša je značilen slikarski razmislek o aktualni govorici podobe kot kulturnem, psihičnem in materialnem proizvodu Akademski slikar Dušan Kirbiš je pred kratkim serijo najnovejših del prikazal v galeriji Kazemate na Ljubljanskem gradu, kjer je v svoji značilni avtopoetiki ponudil razmislek o aktualni govorici podobe kot kulturnem, psihičnem in materialnem proizvodu. Kirbiš je eden osrednjih predstavnikov postmodernizma na Slovenskem, del njegovega opusa se uvršča v neo-ekspresionizem. Študiral je slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani kjer je med leti 1978 in 1982 opravil slikarsko in grafično specialko. Študijsko se je izpopolnjeval v Berlinu, Londonu, New Yorku in drugod. Leta 2000 je pridobil naziv redni profesor za področje likovne teorije in barvnih študij na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. O svojem življenju in delu je več povedal v pogovoru z Aleksandro Saško Gruden.

SPREMEMBE programa Ane Desetnice 2019 v LJUBLJANI!

Ana Monro, 4. julij 2019 ― Malo manj kot Ana Desetnica se je včeraj izkazala letalska družba, s katero naj bi v Slovenijo prileteli belgijski umetnici O QUEL DOMMAGE (Sobna strežba), zato si boste njuno predstavo v Ljubljani lahko ogledali 5.7. (vam še sporočimo kdaj). Danes (4.7.) vas bo ob 17.30 pred Konzorcijem navduševal ABRAHAM THILL (Diabolissimo), ob 19.00 pa bodo ... The post SPREMEMBE programa Ane Desetnice 2019 v LJUBLJANI! appeared first on Ana Monro.
V Tibetu je lahko raba maternega jezika usodna

V Tibetu je lahko raba maternega jezika usodna

ARS Jezikovni pogovori, 4. julij 2019 ― Gostja je dr. Simona Škrabec, predsednica Odbora za prevajanje in jezikovne pravice mednarodnega pisateljskega centra PEN Medtem ko v Evropi po večini nismo več priča preganjanju posameznikov zaradi njihovega jezika, je to v nekaterih delih sveta še vedno žgoče vprašanje. Najbolj skrajni primer je Tibet, v katerem je uporaba maternega jezika v določenih primerih lahko usodna. Čeprav tibetanščina ni popolnoma prepovedana, pa se oblast trudi, da bi se jo čim manj uporabljalo. Med zadnjimi ukrepi je določila, da se lahko otroci tibetanščino v šolah učijo posredno preko kitajskega jezika. Ponekod v nekdanjem kolonialnem svetu pa so jeziki izločeni iz vsakdanjega življenja, ker ne sodijo v idejo o napredku. Tak primer je Haiti, na katerem večina revnega prebivalstva govori kreolsko, jezik zakonodaje in izobraževanja pa je francoščina. Z vprašanjem jezikovnih pravic se pri mednarodnem PEN soočajo pri Odboru za prevajanje in jezikovne pravice, ki ga vodi Slovenka dr. Simona Škrabec. K pogovoru smo jo povabili ob nedavnem kongresu jezikov staroselcev, ki so ga pripravili v Chiapasu v Mehiki. Oddajo smo posneli preko povezave Skype, saj Simona Škrabec živi v Barceloni. Oddajo o jezikovnih razmerah na Haitiju pa lahko slišite na tej povezavi.

Portret mesta: Istanbul

OUTSIDER, 4. julij 2019 ― Pazi, pada! Prva stvar, ki pade v oči, ko stopiš z avtobusa, ki te pripelje z letališča tik ob Taksim – glavni mestni trg modernega Istanbula, je gromozanska gradbena jama. Monumentalna praznina v mestu, kjer so te prava redkost. Na skrajnem desnem robu na pol dokončana skeletna, betonska konstrukcija, drugje vsaj nekaj deset metrov globoka… The post Portret mesta: Istanbul appeared first on OUTSIDER.

CTK išče študente

Biblioblog, 4. julij 2019 ― 🔍 CTK IŠČE... 🔎...3⃣ študente za občasno opravljanje honorarnega dela. (Ja, plačano delo je. 💶) (p.s. Tale novička obsega 1952 znakov, tako da si vzemite 30 sekund.)Še najrajši iščemo nekoga iz skupnosti CTK, ki že sedaj uporablja naše prostore. (🤫)Kaj boste počeli? 🤔Delo poteka v čitalnicah CTK v večernem delovnem času, ter ob sobotah in nedeljah v obdobjih podaljšanega odpiralnega časa. Delo obsega nadzor v čitalnicah ter splošno pomoč uporabnikom pri uporabi informacijskih virov in storitev knjižnice.Kdaj boste delali? ⏰(Ne skrbite, ne bo vam treba zgodaj vstajati.)Delo boste opravljali ob delovnikih med 21.00 in 24.00, ob sobotah (v obdobjih podaljšanega odpiralnega časa) med 17.00 in 24.00, ob nedeljah (v obdobjih podaljšanega odpiralnega časa) med 9.00 in 24.00.Kaj morate znati? 🛠(Ne skrbite, ne grizemo - a vedite naslednje. Po eni strani so nizki kriteriji prijave, po drugi pa zlahka ne sprejmemo vsakogar, ki izpolnjuje te pogoje. 👀)Torej - osnovno poznavanje uporabe knjižničnega kataloga COBISS, osnovno poznavanje uporabe orodij MS Office, komunikativnost, samoiniciativnost, osnovno poznavanje delovanja CTK, znanje slovenskega jezika, tekoče znanje angleščine, opravljen izpit iz varstva pri delu in požarne varnosti v CTK.Kakšen je še kriterij⁉Morate imeti status študenta Univerze v Ljubljani.Kaj vas bomo naučili? ☝Izbranim kandidatom bomo omogočilo usposabljanje za izvajanje dela ter opravljanje izpita iz varstva pri delu in požarne varnosti v CTK.Do kdaj lahko delate pri nas? 🗓Predvidoma od 1. 9. 2019 do 31. 8. 2020 (z možnostjo podaljšanja).In zdaj še uradni finale.Zainteresirani kandidati se lahko prijavijo po e-pošti na naslov post@ctk.uni-lj.si do 12. 7. 2019. Prijava naj vsebuje kratek življenjepis ter kratek opis znanj in kompetenc. Kandidate bo po opravljenih razgovorih izbrala posebna komisija. Z izbranimi kandidati bo CTK podpisala dogovor o opravljanju študentskega dela. 

Vabljeni v DNEVNO SOBO na ulici!

Ana Monro, 4. julij 2019 ― Od četrtka do sobote (4.-6.7.) bo Ana Desetnica od 17.30 do 20.00 na Slovenski cesti v Ljubljani spet uredila Dnevno sobo, v kateri pa se letos ne bo samo posedalo in lenuharilo. V domačnih kotičkih se bodo namreč razlegali glasba (Travelling Blues, 4.7. in Klemen Bračko, 5.7.), poezija (Iztok Osojnik), brana pripoved (slušatelji Pripovedovalske šole ... The post Vabljeni v DNEVNO SOBO na ulici! appeared first on Ana Monro.
Interaktivno ulično gledališče

Interaktivno ulično gledališče

ARS Oder, 4. julij 2019 ― Kako ustvariti gledališko situacijo v javnem prostoru, katerega uporaba ima v vsakdanjem življenju drugačen namen? Vida Cerkvenik Bren je gledališka režiserka mlajše srednje generacije, ki jo je po končanem študiju in nekaj izkušnjah dela v gledaliških inštitucijah zanimal predvsem gledališki prostor, ki bi omogočal bolj neposreden stik med gledališkimi ustvarjalci in gledalci. S soustvarjalci so ustanovili KUD Ljud, skupino, ki se je pred dobrim desetletjem podala na pot iskanja oblik neposredne komunikacije in interakcije v obliki gledališkega dogodka, na ulicah, trgih, v čakalnicah, na letališčih in drugje. Svoje izkušnje z interaktivnim uličnim gledališčem je Vida Cerkvenik Bren, strnila v knjigi Why don’t we do it on the road – Zakaj ne bi tega naredili na ulici, osebni vodič po interaktivnem uličnem gledališču. Procesi, postopki, odnosi med ustvarjalci in občinstvom, ter posamezni performerski in uprizoritveni načini so v knjigi natančno opisani, razdelani in utemeljeni in knjiga je hkrati priročnik za ustvarjalce in gledalce. Več o vsebinah  v pogovoru z Vido Cerkvenik Bren ter Gregom Močivnikom, performerjem, ki v kolektivu Ljud sodeluje od začetka. Vabljeni k poslušanju!

REFRESH umetniki v juliju potujejo k sosedom

ZZMS, 4. julij 2019 ― V Italiji bodo svoj glasbeni talent za osvežitev dediščine pokrajine Abruzzo uporabile tri mlade talentirane glasbenice iz Šentjurja. Po uspešni organizaciji REFRESH Heritage Week Valle Abbazie 2018 in zadovoljstvu lanskih umetnikov so tri prosta slovenska mesta zapolnile Ines Ljubej, tolkala, Monika Volarič, flavta in Alma Portič, violina. Skupaj z glasbeniki in igralci iz Romunije, Španije […] The post REFRESH umetniki v juliju potujejo k sosedom appeared first on ZZMS.
World Design Talk

World Design Talk

Fakulteta za dizajn, 4. julij 2019 ― V petek 21. junija je v Mestni hiši potekal World Design Talk na temo 11. trajnostno razvojnega cilja Združenih narodov: trajnostna mesta in skupnosti. Program so otvorili uvodni nagovori župana Zorana Jankoviča, dekanje Fakultete za dizajn prof. Nade Rožmanec Matičič, rektorja Univerze na Primorskem prof. dr. Dragana Marušiča in italijanskega ambasadorja, njegove ekscelence Paolo Trichila. […] The post World Design Talk appeared first on Fakulteta za dizajn.
Tok. Tok. Tok. 2020!

Tok. Tok. Tok. 2020!

Festival Lent, 4. julij 2019 ― Kako in kaj sta se pogovarjala Festival Lent 2019 in Festival Lent 2020. Predvsem to, da je Festival Lent vsak od vas in nas. In da se Lent več kot le vidi. Zavoha, otipa, sliši, bulji, sprehodi in začuti se ga. Se torej vidimo na Festivalu Lent 2020!

Začela se je ANA DESETNICA 2019 v LJUBLJANI!

Ana Monro, 4. julij 2019 ― Kjer je volja, je pot! To so prvi festivalski večer dokazali umetniki, izvedbena ekipa in seveda vi, dragi obiskovalci! Bilo je pestro – vremensko in programsko – a bilo je nepozabno. Iskrena hvala vsem, ki ste omogočili, da je Ana Desetnica v Ljubljani včeraj uspešno ”splavala”! TUKAJ si lahko ogledate fotografije Luka Dakskoblerja, TUKAJ pa nadaljnji program. ... The post Začela se je ANA DESETNICA 2019 v LJUBLJANI! appeared first on Ana Monro.
Dr. Katja Hrobat Virloget

Dr. Katja Hrobat Virloget

ARS Ars humana, 4. julij 2019 ― » Presegati je treba meje struktur, v katerih živimo!« pravi docentka dr. Katja Hrobat Virloget, arheologinja in etnologinja Docentka dr. Katja Hrobat Virloget je diplomirala iz arheologije, iz uporabe ustnega izročila v arheoloških raziskavah in doktorirala iz etnologije s temo mitskega izročila in percepcije prostora in časa v folklori Krasa na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 2004 do leta 2009, je bila kot mlada raziskovalka/asistentka zaposlena na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani. Od 2010 pa je zaposlena kot docentka in znanstvena sodelavka na Oddelku za dediščino in Oddelku za antropologijo in kulturne študije Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem ter na programu Dediščinski turizem ter Turistice. Njeno raziskovalno področje je antropologija spomina, dediščina, premiki prebivalstva, antropologija prostora, časa, mitologija in folklora. dr. Katja Hrobat Virloget, je gostja v oddaji Ars humana, njen avtor je Milan Trobič. Iskanje mitskih lokacij s projektnimi sodelavci okrog Rodika ob postavljanju Mitskega parka, Rodik, 2019. foto: Ana Plestenjak. Docentka dr. Katja Hrobat Virloget se od svojega podoktorskega projekta naprej raziskovalno posveča konfliktnim spominom in utišanim dediščinam v multikulturni Istri po premikih prebivalstva po 2. sv. vojni. Na temo utišanih spominov je organizirala več mednarodnih konferenc in panelov. Tako je bila v letih 2014, 2015 v okviru Slovenskega etnološkega društva soorganizatorica okrogle mize in znanstvene konference o nemih glasovih manjšin. Odnos mitskega/folklornega izročila do krajine pa je njena raziskovalna tema vse od diplome naprej, v okviru katere je objavila mednarodno odmeven članek o uporabi ustnega izročila v arheologiji, je so-urednica znanstvene revije Studia mythologica Slavica in sodeluje v projektih s to ali širše etnološko tematiko. Med njenimi zelo pomembnimi izzivi pa je treba omeniti odgovornost za vsebino p
Igrivi prostori, počitniško varstvo za otroke

Igrivi prostori, počitniško varstvo za otroke

SLOGI, 4. julij 2019 ― Za teden dni bomo postali scenografi – načrtovalci in oblikovalci prizorišča gledaliških predstav. Rdeča nit počitniških delavnic bo iskanje povezav med različnimi vrstami umetnosti, saj bomo navdih ves teden črpali iz umetnin, ki jih najdemo v Narodni galeriji. Le te nam bodo služile kot podlaga za ustvarjanje lastnih zgodb in gledaliških improvizacij. Vsak dan bo […] The post Igrivi prostori, počitniško varstvo za otroke appeared first on SLOGI.

REFRESH gosti mlade umetnike v Novem mestu

ZZMS, 4. julij 2019 ― Ustvarjalni teden mladih umetnikov, ki ga je letos v okviru projekta REFRESH, Young Art(ist)s Refreshing Heritage Sites gostilo Združenje zgodovinskih mest Slovenije, je potekal junija v Novem mestu, kot pridruženem partnerju projekta.  Lansko leto je prvi REFRESH Heritege Week, ustvarjalni teden potekal na Ptuju, ki je tako kot Novo mesto, izrazilo podporo pri izvedbi projekta. […] The post REFRESH gosti mlade umetnike v Novem mestu appeared first on ZZMS.

Prvi RHW v letu 2019 v mestu Iasi, Romunija

ZZMS, 4. julij 2019 ― V letu 2019 nadaljujemo z aktivnostmi projekta REFRESH, Young Art(ist)s Refreshing Heritage Sites programa Ustvarjalna Evropa, ki smo jih partnerji projekta  iz Italije, Španije in Slovenije uspešno začeli  že v letu 2018. Prvi letošnji REFRESH Heritage Week 2019 je potekal maja  v mestu Iasi v Romuniji. V čudovito romunsko glavno mesto kulture je partner projekta […] The post Prvi RHW v letu 2019 v mestu Iasi, Romunija appeared first on ZZMS.
Planinska roža

Planinska roža

Odzven, 4. julij 2019 ― V današnjem času je na uprizoritev Planinske rože moč gledati iz zornega kota negovanja kulturne (operetne) dediščine in hkrati kot na razvedrilo, saj lahkotna zgodba, obarvana z ikonografijo slovenske alpske »eksotike«, prijetni napevi in obilica humornih situacij zabavajo tudi sodobnega človeka.
Na Ljubljana festivalu Oda času zvezde flamenka Marie Pages

Na Ljubljana festivalu Oda času zvezde flamenka Marie Pages

Misli, 4. julij 2019 ― Na 67. Ljubljana festivalu bo drevi ob 21. uri v Križankah na sporedu predstava Oda času, katere režijo in koreografijo podpisuje zvezda flamenka Maria Pages. Kot je plesalka povedala v sredo, njena nova produkcija, v kateri nastopa devet plesalcev in sedem glasbenikov, spregovori o temah, ki od vselej zanimajo človeštvo - o času in minljivosti.

Tanja Potočnik in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju

SiGledal Novice, 4. julij 2019 ― Dragi obiskovalci portala, to poletje se skupaj z vami potapljamo v globine SiGledalovega sklopa Repertoar, ki ga vsebinsko ureja Slovenski gledališki inštitut. Rdeča nit potapljanja so nagrajenci iztekajoče se sezone, današnji zaliv pa je igralka Tanja Potočnik, prejemnica Večerove nagrade za igralske dosežke v sezoni 2017/2018 za vlogo Tatjane v uprizoritvi Onjegin Slovenskega ljudskega gledališča Celje. Pri brskanju po Repertoarju je lahko v pomoč iskalnik, ki omogoča tudi navzkrižne poizvedbe. Tako se pred nami razgrne kar nekaj zanimivosti o igralki Tanji Potočnik.

Jurij Souček in poletna križarjenja po SiGledalovem Repertoarju

SiGledal Novice, 4. julij 2019 ― Dragi obiskovalci portala, to poletje se skupaj z vami potapljamo v globine SiGledalovega sklopa Repertoar, ki ga vsebinsko ureja Slovenski gledališki inštitut. Rdeča nit potapljanja so nagrajenci iztekajoče se sezone, današnji zaliv pa je igralec Jurij Souček, letošnji prejemnik Ježkove nagrade za življenjsko delo, ki jo RTV Slovenija podeljuje za izvirne dosežke in opuse v zvrsteh radijske in televizijske ustvarjalnosti, ki sledijo žlahtni tradiciji Ježkovega duha. Pri brskanju po Repertoarju je lahko v pomoč iskalnik, ki omogoča tudi navzkrižne poizvedbe. Tako se pred nami razgrne kar nekaj zanimivosti o tem velikem ustvarjalcu.
9. julij ob 20. uri: TORKOVA KINOTEKA: AlpFoodway – 5 KRATKIH DOKUMENTARNIH FILMOV O ALPSKI PREHRANSKI DEDIŠČINI

9. julij ob 20. uri: TORKOVA KINOTEKA: AlpFoodway – 5 KRATKIH DOKUMENTARNIH FILMOV O ALPSKI PREHRANSKI DEDIŠČINI

Gornjesavski muzej, 4. julij 2019 9. julij ob 20. uri: TORKOVA KINOTEKA: AlpFoodway - 5 KRATKIH DOKUMENTARNIH FILMOV O ALPSKI PREHRANSKI DEDIŠČINI   AlpFoodway -5 KRATKIH DOKUMENTARNIH FILMOV O ALPSKI PREHRANSKI DEDIŠČINI   Prva Torkova kinoteka poteka v okviru projekta AlpFoodway, ki ga od leta 2016 na lokalni ravni vodi RAGOR. Glavni cilj projekta je vpis na UNESCO-v seznam nesnovne kulturne [...]

4. julija 1897 se je rodila Ana Wambrechtsamer, nemško-slovenska pisateljica

Kamra.si, 4. julij 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...4. julija 1897 se je na Planini pri Sevnici rodila Ana Wambrechtsamer (tudi Anna Wambrechtsamer ali Ana Wambrechtsammer), nemško-slovenska pisateljica.  Umrla je 4. avgusta 1933 v Gradcu. Ana se je rodila kot drugi otrok trgovcu in posestniku Friedrichu Wambrechtsamerju, ki je izviral iz stare celjske meščanske družine, in Mariji, rojeni Rožanc, hčerki bančnega uradnika iz okolice Celja. V zgodnjih otroških letih se je srečevala z nemščino in pretežno tudi s slovenščino, ki so jo govorili hlapci na domačen posestvu oz. širša kmečka okolica. Leta 1903 je začela obiskovati šolo na Planini, v letu 1908 pa je odšla v meščansko šolo v Celje, kjer je spoznala nacionalne napetosti med nemško in slovensko govorečimi prebivalci mesta in okolice. Naslednje leto je družina prodala posest na Planini in se preselila v Studence pri Mariboru. Leta 1913 je zbolela za hudo obliko pljučnice in opustila šolanje na učiteljišču v Mariboru. V letu 1914 ji je umrl oče. Mati je bila upravnica pošte v Studencih in tudi Ana je leta 1915 začela obiskovati tečaj za poštno uslužbenko. Kot pripravnica je bila dodeljena materi in tu delala do leta 1919. Po propadu monarhije sta Wambrechtsamerjevi nadaljevali službeno pot v St. Lambrechtu (Zg. Štajerska), po materini upokojitvi je Ana vodila tamkajšnjo pošto. S pomočjo knjig iz bližnjega samostana si je ustvarila obsežno znanje ter pridobila mnogo inspiracij za svoja literarna in zgodovinska dela. Leta 1920 jo je pot prvič zanesla na Dunaj, ki jo je tako prevzel, da je začela razmišljati o opustitvi starega poklica. Najprej je bila premeščena v Frauental pri Lassnitzu, nato pa v Liebenau pri Gradcu. 1922 se je poročila z dvajset let starejšim višjim poštnim uradnikom Hansom Sigmundtom. Zakon je razpadel že po dveh letih in Ana ga je v pismih označila kot svojevrstno napako. Po ločitvi se je povsem posvetila pisanju vse do zgodnje smrti. Pokopana je v rojstnem kraju.
V Avignonu danes začetek 73. gledališkega festivala

V Avignonu danes začetek 73. gledališkega festivala

Misli, 4. julij 2019 ― V mestu Avignon na jugu Francije se danes začenja 73. gledališki festival. Letošnja izdaja bo po pisanju nemške tiskovne agencije dpa v znamenju pomembnih imen, od francoske zvezdnice Emmanuelle Beart do ruskega režiserja Kirila Serebrenikova. Tudi tokratni Avignon bo družbeno kritičen.
Lea Culetto - Reveal The Goddess In You (2017) Avtorski video

Lea Culetto - Reveal The Goddess In You (2017) Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 4. julij 2019 ― Video z montažno tehniko plastenja preplete posnetek britja nog v domači kopalnici s posnetki britja iz reklam za kozmetične depilacijske izdelke. Tretjo plast tvori besedilo, v katerem se izpisujejo reklamni slogani kozmetičnih blagovnih znamk. Naslov dela je povzet po enem izmed sloganov in ironično dopolnjuje vizualni kontrast med realnostjo in idealizirano podobo ženskega telesa.Video nima zvoka.
Barbara Borčić - Performance, Ritual and Memory (1998) Dokumentarni video/ Predstavitev/ Razstava

Barbara Borčić - Performance, Ritual and Memory (1998) Dokumentarni video/ Predstavitev/ Razstava

DIVA nove pridobitve, 4. julij 2019 ― Performance, Ritual and Memory je bil razstavni projekt, s katerim je SCCA-Ljubljana (Sorosov center za sodobno umetnost - Ljubljana) sodeloval pri mednarodnem umetniškem projektu Women Beyond Borders. V izboru Barbare Borčić so z deli sodelovale tri umetnice iz Slovenije: Ema Kugler: Made 1991, Marija M. Pungerčar: Made by Woman in Janja Vrabec: A Sock and a Soap.
Lea Culetto - (Brez) (2017) Avtorski video

Lea Culetto - (Brez) (2017) Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 4. julij 2019 ― Video sestavljajo številni posnetki vzeti iz reklam za kozmetične izdelke, ki prikazujejo žensko telo v zapeljivih pozah. Njihovo hitro izmenjevanje spremljajo digitalne motnje "glitches". Zvočni del videa sestavlja citat iz besedilaFoucault, ženskost in modernizacija patriarhalne oblasti Sandre Lee Bartky. Avtorica videa bere del besedila, v katerem so našteti kozmetični izdelki, ki naj bi jih ženska uporabljala za doseganje popolnega videza.
Čas, prostor in glasba

Čas, prostor in glasba

ARS Čas, prostor in glasba, 4. julij 2019 ― Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden. Glasba je umetnost, ki deluje v določenem času. Da jo prav razumemo, potrebuje svoj prostor. Prostor je za poslušanje glasbe pomemben, čas je ne obhoden.
še novic