Večer,
21. marec 2017
―
Danes je svetovni dan poezije. V Mariboru jo bo proslavljalo že tradicionalno branje točno opoldne pred rektoratom na Slomškovem trgu. Pripravlja ga Univerzitetna knjižnica Maribor, (tudi) zato bo uvodne misli podpisal pesnik in knjižničar Borut Gombač, med moderiranjem igralke Alenke Cilenšek in med peto pesniško besedo Bojana Sedmaka pa bodo pesem ali dve po svojih afinitetah prebrali rektor Univerze v Mariboru dr. Igor Tičar, dr. Andraž Stožer, Liljana Jarh, Mojca Simonič, Nina Medved, dr. Miran Pustoslemšek, Martina Magdič, Niko Kutleša, Milena Avsec in dr. Karolina Babič.
Nekaj pesnikov in pesnic, rednih spremljevalk in spremljevalcev poezije, smo vprašali, kakšen je "domet poezije danes", koga, kako in koliko naslavlja.
Zadržana gospica za plahe in vdane ljubimce
Pesnik Milan Vincetič: "Poezija je danes vseprisotna, vendar vse, kar je pisano v pesemski posodi, še zdaleč ni pesem. Zanimivo je, da pri nas skoraj vsak dan izide pesniška zbirka, cvetobera pa je zelo malo. In prav slednji nagovarja s svojo glasno kontemplativno tišino. Na današnji dan se bo v kavarnah plačevalo z verzi, a se bojim, da bodo ti vredni manj, kot je trgovska cena kave. In prav zaradi tega naj ostane poezija še naprej zadržana gospica, ki privlači predvsem plahe in vdane ljubimce."
"Nobene lažne božanskosti ali nabuhlega navdušenja, le prave besede na pravih mestih"
Zdaj je spet čas za njo
Poznavalka, ljubiteljica, promotorka poezije (za kar bo jutri prejela tudi Glazerjevo listino) Zora A. Jurič: "Poezija seveda nagovarja vsakogar, ker je poezija najvišja in najpopolnejša človeška govorica in ker se vsaj delec te govorice skriva v vsakomur, ki je človek. Poezija je tako človeška, kot je rojstvo in kot je smrt in ker ‘minljivost razpre misel in smisel za pesnjenje‘, kot pravi Milan Dekleva. Vmes je seveda ljubezen in ‘pesem je edini približek ljubezni‘, zapiše Jure Jakob. Ali da povem z besedami Tomaža Šalamuna: ‘Pesem je ljubezen,/je moč,/je takojšnji blago