PETOVIONA IN NJEN AGER, simpozij

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 17. november 2020 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož in ZRC SAZU – Inštitut za arheologijo organizirata simpozij Petoviona in njen ager. V sredo, 18. 11. 2020, bodo potekale kratke predstavitve vsebin simpozija, ki bo predvidoma izveden v živo jeseni 2021. Video posnetek s predstavitvami vsebin bo na ogled na Youtube kanalu Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož od ponedeljka, […]

Zaključek projekta PRIMORCI BEREMO 2020

Knjižnica Postojna, 17. november 2020 ― Spoštovani bralci! V letošnjem letu ste imeli prvič priložnost, da ste lahko sodelovali v projektu PRIMORCI BEREMO 2020. To poletje in jesen časi res niso bili naklonjeni zaradi posledic, ukrepov in raznih omejitev, ki so občasno omejevali dejavnost knjižnice. Ste pa vseeno vneto brali, saj vas je sodelovalo 55, od tega si vas je kar 23 prislužilo priznanje. Prebranih je bilo 190 knjižnih del slovenskih pisateljev in pesnikov. Verjamemo, da ste uživali ob branju, upamo, da boste prihodnje leto sodelovali v še večjem številu. Iskrene čestitke in zahvala vsem udeležencem. Dobitniki priznanj bodo prejeli lepo knjižno nagrado po pošti. 

17. november 1850 - pridobitev koncesije za proizvodnjo železa v Štorah

Kamra.si, 17. november 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...17. november 1850 - pridobitev koncesije za proizvodnjo železa v Štorah Pred 170 leti se je pričela gradnja železarne v Štorah, ko je 17. novembra 1850 Ministrstvo za poljedelstvo in rudarstvo Avstrijske monarhije podelilo FRIEDRICHU BRUNU ANDRIEU Koncesijo za gradnjo pudlarne in valjarne v Štorah. V Štorah, kjer je FRIEDRICH BRUNO ANDRIEU postal prvi lastnik in začetnik za tiste čase sodobne tovarne, je kasneje nastala uspešna železarna, ki je spremenila kraj. Železarna Štore je bila na celjskem tudi prvo industrijsko podjetje(1850),  sledili sta ji Cinkarna(1873) in Westnova tovarna emajlirane posode(1894). Friedrich Bruno Andrieu je pomembno vplival na oblikovanje proizvodnih in poslovnih procesov v 19. stoletju, ki se nanašajo na železarsko proizvodnjo v raznih krajih tako v Sloveniji kot v Avstriji. Največji pečat je pustil v Štorah, Slovenija, in v kraju Bruck an der Mur, Avstrija. V obeh krajih je bil začetnik podjetniške ideje in ustanovitelj ter prvi lastnik tovarne. Kasneje so v obeh krajih nastala zelo uspešna podjetja in ju spremenila. Pri teh spremembah je poglavitno vlogo odigrala industrija, ki je bila vodilna panoga, pospeševala je nastanek in razvoj drugih dejavnosti. (po viru: Orožen Janko, Arzenšek, Štefan, Belej, Marjan in drugi …, Slovenske železarne, Železarna Štore, Zbornik, 1975, str. 5–12). Vir: http://zelezarski-muzej.si/novo/?p=2749 Pripravila Slavica Glavan, Železarski muzej Štore 
Demontaža kulturnih institucij

Demontaža kulturnih institucij

MMC Drugo, 17. november 2020 ― Način, kako v zadnjem obdobju na Ministrstvu za kulturo izbirajo direktorje osrednjih nacionalnih kulturnih ustanov, nakazuje, da se utegnejo v sorazmerno kratkem času porušiti strokovni temelji delovanja naših najpomembnejših muzejev in galerij.
31. LIFFe: Zlo ne obstaja (Sheytan vojud nadarad)

31. LIFFe: Zlo ne obstaja (Sheytan vojud nadarad)

Koridor, 17. november 2020 ― Iranski filmski omnibus, ki tematizira kolektivno travmo samega dejanja usmrtitve, združi politično z osebnim in z vizualno dodelano ter igralsko prepričljivo zgodbo postavi trden argument proti smrtni kazni. The post 31. LIFFe: Zlo ne obstaja (Sheytan vojud nadarad) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
ZNANI NOMINIRANCI IN NOMINIRANKI ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC 36. SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA SEJMA

ZNANI NOMINIRANCI IN NOMINIRANKI ZA NAJBOLJŠI LITERARNI PRVENEC 36. SLOVENSKEGA KNJIŽNEGA SEJMA

Društvo slovenskih pisateljev, 17. november 2020 ― Žirija v sestavi Diana Pungeršič (predsednica), Žiga Rus (član) in Veronika Šoster (članica) je med sedemindvajsetimi knjigami, ki so prispele na razpis, izbrala sledeče nominirance in nominiranki za nagrado literarni prvenec 36. Slovenskega knjižnega sejma: Sergej Curanović: Plavalec (Cankarjeva založba, 2019) Borut Kraševec: Agni (LUD Šerpa, 2020) Vesna Liponik: roko razje (Škuc, 2019) Anja Novak […]

Arhitektura iz zemlje: Adobe Canyon House

OUTSIDER, 17. november 2020 ― Hiša v Sonorski puščavi v Arizoni izrašča iz okoliškega terena in s svojimi velikimi odprtinami okvirja poglede na vse strani odprtega obzorja. Studio Rick Joy je v Arizoni v ZDA zasnoval hišo za par, ki se s štirimi monolitnimi vogali iz zbite zemlje trdno sidra v valovito puščavsko pokrajino. Tujost oglate stavbe v naravnem okolju… The post Arhitektura iz zemlje: Adobe Canyon House appeared first on OUTSIDER.

Kamniška znamenitost

Medobčinski muzej Kamnik, 17. november 2020 ― Prav sedaj imamo razstavo z naslovom Slovenska majolika, ki prikazuje tudi razvoj kamniške keramike od sredine 19. stoletja do konca tovarne Svit Kamnik. Prva keramična delavnica v Kamniku, predhodnica Schnablove tovarne in povojne tovarne Svit Kamnik, je bila ustanovljena že leta 1855, ustanovil pa jo je Florijan Konšek. Leta 1878 je delavnico kupil Blaž Šnabl […] The post Kamniška znamenitost appeared first on MM:K.
Kinotrip na Animateki

Kinotrip na Animateki

Kinodvor, 17. november 2020 ― Kinotripov jagodni izbor sladko-odštekanih kratkih animiranih filmov. Letošnja 17. Animateka se bo med 30. novembrom in 9. decembrom 2020 odvila izključno na spletu. Vstopnice v predprodaji od 25. novembra. Zagotovi si svojo in podpri najslajši filmski festival!

Letošnja nagrada Cervantes španskemu pesniku Franciscu Brinesu

Misli, 17. november 2020 ― Letošnji prejemnik Cervantesove nagrade je 88-letni španski pesnik Francisco Brines, ki velja za enega najpomembnejših španskih pesnikov druge polovice minulega stoletja. Brinesova poezija po besedah španskega ministra za kulturo Joseja Manuela Rodrigueza Uribesa prehaja od oprijemljivega pa vse do metafizičnega in duhovnega.
V okenskem predelu Galerije Kresija na ogled razstava arhitektov

V okenskem predelu Galerije Kresija na ogled razstava arhitektov

Misli, 17. november 2020 ― V Galeriji Kresija je od danes na ogled postavitev Vizije so 15: Univerza in mesto, ki jo je pripravilo Društvo arhitektov Slovenije s Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Ker so v veljavi ukrepi za zajezitev širjenja covida-19, bo razstava o vlogi univerze v mestu do 3. decembra na ogled v okenskem predelu Galerije Kresija.

Pismo Slovenskemu stalnemu gledališču Trst

SiGledal Novice, 17. november 2020 ― To jesen so vrata slovenskih gledališč zaradi obvladovanja epidemije kovida 19 zaprta za občinstvo. Zato v času zaustavitve gledalci v rubriki »Pismo mojemu igralcu« pišejo igralcem in drugim gledališkim ustvarjalcem o tem, kako zelo pogrešajo živo umetnost in kaj vse jim ta pomeni. Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi. Pošljite ga na sigledal@gmail.com. – Gledalka Lucija Tavčar piše Slovenskemu stalnemu gledališču Trst.
1931 Leskova dolina – Na meji

1931 Leskova dolina – Na meji

Stare slike (Cerknica), 17. november 2020 ― Na sliki so graničarji in nekaj civilistov nekje na italijansko-jugoslovanski meji poleti leta 1931. Fotografijo je napravil Alojz Tomec. Londonski sporazum je bil tajni sporazum med Italijo na eni in silami antante na drugi strani. Podpisali so ga 26. aprila 1915 v Londonu. Z njim se je Italija obvezala napovedati vojno centralnim silam in v zahvalo […]
Ana Nuša Dragan - Komunikacija gastronomije (1971) Avtorski film

Ana Nuša Dragan - Komunikacija gastronomije (1971) Avtorski film

DIVA nove pridobitve, 17. november 2020 ― Komunikacija gastronomije je eden zgodnjih 8mm filmov avtorice. Podnaslov daje napotke k razumevanju avtoričinih izhodišč: SELEKTIVNA RELACIJA DOGODKA ZAPOREDNA KOMUNIKACIJA AKUMULACIJA – DISTRIBUCIJA POVRATNA KOMUNIKACIJA APETIT – HRANA. Film prikazuje različne akterje, ki sede za mizo v vrtu jejo različno hrano. Kamera je statična, akterji vstopajo v kader in se menjavajo. Ana Nuša Dragan je o temi filma povedala: Zelo me je zanimalo, kako različni ljudje r...

17. novembra 1995 je umrl Tone Kozlevčar, slovenski baritonist

Kamra.si, 17. november 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...17. novembra 1995 je umrl Tone Kozlevčar, slovenski baritonist. Rodil se je 21. aprila 1914 v Šentvidu pri Stični.   Rodil se je v Šentvidu pri Stični, pozneje pa se je njegova družina preselila v Temenico. Že v mladih letih je okusil težko življenje, kajti bil je pastir, hlapec in mesarski pomočnik. Pozneje pa je bil nekaj časa prometni policist, zatem pa kar 20 let zaposlen v koncertni direkciji, ki je pripravljala nastope različnih umetnikov, tako domačih kot tujih.  Kozlevčarjeva želja je zmeraj bila, da bi postal tenorist, a se mu je glas po mutaciji izoblikoval v bariton. Leta 1950 je bil med 38 pevci izbran za baritonista v Slovenskem oktetu v katerem je prepeval več kot četrt stoletja. Njegova najbolj odmevna pesem je bila Ribniška v priredbi Franceta Marolta. Pozneje je tudi prepeval ob spremljavi legendarnega Avgusta Stanka, Vitala Ahačiča in pa prvega slovenskega citrarja Miha Dovžana. Kozlevčar je prepeval tudi z novo nastalimi glasbenimi skupinami. Z ansamblom Lojzeta Slaka je posnel 2 slovenski narodni pesmi; Sezidal sem si vinski hram in pa Snočkaj sem eno pošto dobil, z Henčkom pa je posnel več narodnih pesmi, med najbolj odmevnimi sta Janez na tvoje zdravje in En hribček bom kupil. Posnel je tudi pesem Leži vasica za goro z Kovačičem, za Slovenske muzikante pa je zapel pesem o Labodu. Umrl je 17. novembra 1995 star 81 let.  Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Tone_Kozlevčar
še novic