Nagradna igra: Cement

Koridor, 22. marec 2021 ― Na našem Instagram pejđu lahko sodelujete v nagradni igri in se potegujete za 2x darilno kodo za ogled predstave Cement. The post Nagradna igra: Cement appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Lojze Perko: Med viharjem in jasnino

Kamra.si, 22. marec 2021 ― Medobčinski muzej Kamnik vabi od 24. marca 2021 dalje v Galerijo Mihe Maleša na ogled pregledne spominske razstave ob štirideseti obletnici smrti slovenskega slikarja Lojzeta Perka (1909-1980), ki so jo pripravili v Dolenjskem muzeju v Novem mestu. Razstava povezuje njegovo delo na področju risbe, slikarstva in ilustracije, njen namen pa je pokazati javnosti čim bolj raznoliko in vsestransko podobo umetnikovega dela.

Začetek kampanje #odprimogledališča

SiGledal, 22. marec 2021 ― V Lutkovnem gledališču Ljubljana so praznovanje svetovnega dne lutk obeležili 21. marca s posebno akcijo – v vitrinah na pročelju stavbe so raz-stavili nekaj krajših prizorov predstave Nevidna v režiji Primoža Ekarta, ki bi morala biti premierno uprizorjena v začetku letošnjega leta.

Carlos Pascual: Nezakonita melanholija

Koridor, 22. marec 2021 ― Nezakonita melanholija je knjiga ujetih trenutkov vsakdana, skozi katere se svet pokaže kot poln strasti in nasilja, nenavadnih naključij, predvsem pa trenutkov, pograbljenih v svoji iskrenosti. The post Carlos Pascual: Nezakonita melanholija appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

NAPREJ V PRETEKLOST

Galerija Murska Sobota, 22. marec 2021 ―   ZADNJI POMEŽIKI HUZJANOVI GEOGRAFIJI TIŠIN Ob izteku razstave obsežnega opusa slik Zdenka Huzjana namenimo nekaj pomežikov posameznim delom v Galeriji Murska Sobota. V živo je razstava na ogled le še do srede, 24. marca 2021 do 17. ure.   Tematika, ki ji ostaja zvest, nas vedno znova postavi v negiben položaj, nas opomni, da […]

Bralna značka za odrasle 2021

Kamra.si, 22. marec 2021 ― Knjižnica Ivana Potrča Ptuj vabi na spletni literarni večer Bralna značka za odrasle 2021. Gost večera bo Tadej Toš, igralec in bralec, ki se je o branju in knjigah razgovoril z Liljano Klemenčič, knjižničarko in avtorico. Dogodek se bo odvil 23. marca 2020, ob 19. uri na YouTube kanalu knjižnice: https://www.youtube.com/watch?v=CBtB4TrKEtY Vabljeni!

Nov bilateralni sporazum

Fakulteta za dizajn, 22. marec 2021 ― Sporočamo vam, da je Fakulteta za dizajn podpisala nov bilateralni sporazum z EIDM Fashion & Luxury Business School iz Pariza, ki omogoča študentom mobilnost v okviru programa Erasmus+. Več Informacij […] The post Nov bilateralni sporazum appeared first on Fakulteta za dizajn.

Igraj kolce – ljudsko v simfoničnem

Glasbena mladina, 22. marec 2021 ― Igraj kolce – ljudsko v simfoničnem Orkester Slovenske filharmonijeTilen Draksler, dirigent člani Zbora Slovenske filharmonijeUroš Mijošek, povezovalec Slovenska filharmonija in Glasbena mladina Slovenije sta pripravili četrti koncert družinskega ciklusa letošnje filharmonične sezone, na katerem smo mladim poslušalcem predstavili slovensko ljudsko glasbo v simfonični obleki. V izvedbi Orkestra Slovenske filharmonije pod dirigentskim vodstvom Tilna Drakslerja so […] The post Igraj kolce – ljudsko v simfoničnem first appeared on Glasbena mladina Slovenije.

Igraj kolce – ljudsko v simfoničnem

Glasbena mladina, 22. marec 2021 ― Igraj kolce – ljudsko v simfoničnem Orkester Slovenske filharmonijeTilen Draksler, dirigent člani Zbora Slovenske filharmonijeUroš Mijošek, povezovalec Slovenska filharmonija in Glasbena mladina Slovenije sta pripravili četrti koncert družinskega ciklusa letošnje filharmonične sezone, na katerem smo mladim poslušalcem predstavili slovensko ljudsko glasbo v simfonični obleki. V izvedbi Orkestra Slovenske filharmonije pod dirigentskim vodstvom Tilna Drakslerja so […] The post Igraj kolce – ljudsko v simfoničnem first appeared on Glasbena mladina Slovenije.

Janez V. Valvasor, Slava vojvodine Kranjske, 1689

Medobčinski muzej Kamnik, 22. marec 2021 ― Slava vojvodine Kranjske (Die Ehre des Herzogthums Krain ) je najpomembnejše in največje znanstveno delo Janeza V. Valvasorja (1641-1693), ki je izšlo leta 1689 pri tiskarju Endterju v Nürnbergu. Valvasor je Slavo vojvodine Kranjske napisal v nemškem jeziku in jo razdelil na 15 poglavij, vezanih v štiri knjige. V knjigah je  528 bakrorezov. Pri zbiranju […] The post Janez V. Valvasor, Slava vojvodine Kranjske, 1689 appeared first on MM:K.

Trenutna razstava Andreja Štularja

Loški muzej, 22. marec 2021 ― V Galeriji Ivana Groharja bo od predvidoma 13. aprila 2021 na ogled Trenutna razstava sodobnega vizualnega umetnika Andreja Štularja, na kateri se predstavlja z izborom lutk, ilustracij, stripov, plakatov, slik in prostorskih inštalacij, nastalih v zadnjih desetih letih.

Začenja se tretji krog akcije muzejev in galerij Naprej v preteklost

Misli, 22. marec 2021 ― V organizaciji Skupnosti muzejev Slovenije (SMS) in Službe za premično dediščino in muzeje v tem tednu poteka vseslovenska spletna akcija slovenskih muzejev in galerij Naprej v preteklost. Letošnjo akcijo, ki sledi lanskima dvema, so tematsko obarvali z zgodovino slovenskega prostora, pridružilo se ji je kar 66 muzejev in galerij.

Spletna premiera Skupaj sami v režiji Nejca Gazvode

SNG Maribor, 22. marec 2021 ― Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo v petek, 26. marca 2021, izvedla spletno premiero sodobne drame o tem, kako epidemija nenačrtovano združi razseljeno in odtujeno družino izpod peresa Nine Kuclar Stiković Skupaj sami ali jutri je v sanjah izgledal drugače v režiji Nejca Gazvode. Igrajo Maša Žilavec, Vojko Belšak, Julija Klavžar, Gorazd Žilavec, Žan Koprivnikin Matevž Biber.

SI SE SPREHODIL PO MESTU?

Radio Študent, 22. marec 2021 ― Stojim na pont des Arts in zrem v leni tok Sene, glavne arterije Pariza. “Isn’t it romantic honey, we’re finally in the city of lights!” zaslišim na svoji desni. Če bi lahko, bi par ameriških turistov na most gotovo priklenil tudi ključavnico z vgraviranimi inicialkami.

Posnetek pogovora: Janez Korošin in Primož Lampič

Galerija Photon, 22. marec 2021 ― Ob zaključku razstave Mestni obredi vas vabimo k ogledu pogovora med fotografom Janezom Korošinom in umetnostnim zgodovinarjem ter kustosom za fotografijo v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, dr. Primožem Lampičem. Več o razstavi si lahko preberete tukaj. Vabljeni tudi k ogledu avtorskega portfelja Janeza Korošina, kjer si lahko ogledate še nekatera druga njegova dela in cenik posameznih del. https://youtu.be/PSVfY7nRkhs  

Umrl je poljski pesnik Adam Zagajewski

Misli, 22. marec 2021 ― V 76. letu starosti je umrl poljski pesnik Adam Zagajewski. Eden vodilnih in najpogosteje prevajanih sodobnih poljskih pesnikov, ki je leta 1996 prejel nagrado vilenica, pred leti pa je bil tudi gost na ljubljanski Filozofski fakulteti, je umrl v nedeljo v Krakovu, poroča francoska tiskovna agencije AFP.

Testni dostop do Project MUSE Premium - do 5. maja 2021

CTK, 22. marec 2021 ― V sodelovanju z Osrednjo humanistično knjižnico  je za uporabnike  Univerze v Ljubljani, CTK, NIB in NUK odprt testni dostop do elektronskega vira Project MUSE Premium Project MUSE Premium je zbirka strokovnih in znanstvenih časopisov s področja humanistike in družboslovja, ki jo gradi Johns Hopkins University Press v sodelovanju z The Sheridan Libraries. Dostopna so celotna besedila iz več kot 700 naslovov preko 180 založnikov (univerzitetne založbe, različna društva, zveze in drugi).  Testiranje je omogočeno do 5. maja 2021 iz prostorov navedenih inštitucij in tudi z oddaljenim dostopom. Zbirka je vključena tudi v nabor vsebin za iskanje in dostop do celotnih besedil preko DiKUL.

Figa

Koridor, 22. marec 2021 ― Ljudje odhajajo, da bi nekam prišli. The post Figa appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Preobrazba dvoma

LUD Literatura, 22. marec 2021 ― V desetletjih gibanja po knjižnem polju sem iz knjižnega zanesenjaka postal nekakšen dvomljivec, knjigoskeptik. Na začetku se je zdelo vse perfektno, kazalo je, da se na literarnem polju lahko udomačim in da bo dom prijeten: že v gimnaziji so mi sprejeli tri zgodbe v objavo v reviji Problemi – Literatura, in ko sem prišel na faks, so bile res objavljene, še prej pa ena v Sodobnosti. Pri dvajsetih letih mi je izšel prvenec, zanj sem dobil nagrado in (z izjemo Aleksandra Zorna) dobre kritike.

Mednarodni simpozij Misijonarske aktivnosti in vzhodnoazijske zbirke, poziv k oddaji prispevkov

SEM, 22. marec 2021 ― Oddelek za azijske študije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, Znanstveno raziskovalno središče v Kopru in Regionalni muzej v Celju v okviru projekta VAZ – Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji, katerega partnerska raziskovalna institucija je tudi Slovenski etnografski muzej, organizirajo mednarodni simpozij z naslovom Misijonarske aktivnosti in vzhodnoazijske zbirke. Mednarodni simpozij bo potekal na spletu 20. in 21. maja 2021. Vabljeni k oddaji prispevkov, rok je 10. april 2021. Več o simpoziju in pozivu Več o projektu VAZ

Pismo gledališču

SiGledal, 22. marec 2021 ― Gledalci, ki pogrešajo gledališče v živo, pišejo gledališkim ustvarjalcem, kako doživljajo prekinitev živega stika, in obljubljajo, da se bodo po koncu epidemije vrnili v dvorane. – Metka Dedakovič: "Najslajši so trenutki tik pred začetkom predstave: tisto pričakovanje magičnega, ki me odmakne v popolnoma nejasen in nedoločen svet ... ki se mu bom prepustila, ki mu bom verjela." – Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi in ga pošljite na sigledal@gmail.com.

Cerknica 1977/78 – 8. a razred

Stare slike (Cerknica), 22. marec 2021 ― Z učiteljico Cvetko Levec, že četrto leto njihovo razredničarko, so se učenci 8. a razreda še zadnjič ponosno postavili pred Bajčkov fotoaparat. Do tukaj je prišlo 28 učencev in od tega kar 16 fantov in le 12 deklet. Tudi razredničarka je bila ponosna na svoj razred, saj so tudi z njeno pomočjo uspešno krmarili skozi […]

22. marec - svetovni dan voda

Kamra.si, 22. marec 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. marec - svetovni dan voda Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo vsako leto 22. marca, je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) leta 1993 razglasila, da bi opozorila svetovno javnost na pomen vodnih virov in na nujnost dobrega gospodarjenja z njimi. Več https://www.gov.si/novice/2021-03-19-svetovni-dan-voda-2021-cenimo-vodo/  Priporočamo tudi: - Vodnjaki

Dantejev portret po restavriranju znova na ogled

Misli, 22. marec 2021 ― Znameniti portret Danteja, ki je delo italijanskega renesančnega umetnika Andree del Castagna (1421-1457), je po šestih mesecih restavratorskih del ponovno na ogled v galeriji Uffizi v Firencah. Portret v tehniki freske je znova zažarel v svojih originalnih svetlih barvah, piše italijanska tiskovna agencija Ansa.

22. marca 1935 je v Celju umrl Fran Roblek, gospodarstvenik, politik, hmeljar, planinec

Kamra.si, 22. marec 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. marca 1935 je v Celju umrl Fran Roblek, gospodarstvenik, politik, hmeljar, planinec. Rodil se je 28. junija 1865 se je v Žalcu. Bil je edini sin Franca Robleka in Marije roj. Žuža Roblek. Po zaključeni realki v Celju je šolanje nadaljeval na Mahrovi trgovski šoli v Ljubljani. Ko je odslužil enoletno vojaško službo v Zagrebu, kjer je postal rezervni oficir, se je vrnil domov in prevzel domače posestvo in njihovo trško gostilno. Poročil se je z Ano Zanier, s katero sta imela sedem otrok. Leta 1887 je postal tajnik in blagajnik, kasneje tudi predsednik Dirkalnega društva, ki je prirejalo konjske dirke in skrbelo za dvig konjereje. Kmalu po ustanovitvi Hmeljarskega društva za Slovenijo se je vanj včlanil tudi Fran Roblek, ki je sprva postal odbornik, leta 1911 pa predsednik te stanovske organizacije. Kot pravi hmeljar je vseskozi iskal nove rešitve za izboljšanje in napredek hmeljarstva. Bil je prvi, ki se je lotil škropljenja hmelja, po lastnem načrtu si je v svoji sušilnici uredil sušenje hmelja s potiskanjem toplega zraka s pomočjo velikega elektroventilatorja. Roblekov hmelj je na hmeljskih razstavah redno prejemal visoka priznanja. Na pobudo Frana Robleka in Josipa Širce je bila leta 1902 ustanovljena »Hmeljarna – prvi zavod za vskladanje in konzerviranje hmelja v Žalcu«. Več kot trideset let je vodil Savinjsko posojilnico, ki je gmotno podprla tudi ustanovitev Hmeljarne, imela pa je tudi zasluge za širjenje hmelja v dolini ter za izobraževanje strokovnjakov.

22. marca 2019 je v Selnica ob Dravi umrla Zinka (Terezija) Zorko, roj. Lep, slovenska jezikoslovka in akademikinja

Kamra.si, 22. marec 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. marca 2019 je v Selnica ob Dravi umrla Zinka (Terezija) Zorko, roj. Lep, slovenska jezikoslovka in akademikinja. Rodila se je 24. februarja 1936 na Spodnji Kapli. . Dr. Zinka Zorko, rojena Lep, se je s svojim znanstvenoraziskovalnim delom trajno zapisala med največja slovenska jezikoslovna imena. Ob zgodovinarju dr. Jožetu Mlinariču je bila edina redna članica Slovenske akademije znanosti in umetnosti iz mariborske univerze in silno priljubljena pedagoginja. S svojo preprosto, iskreno toplino je zaznamovala vse, ki so na takšen ali drugačen način sodelovali z njo.Obiskovala je nižjo gimnazijo v Rušah in II. gimnazijo v Mariboru. Po maturi je na Filozofski fakulteti v Ljubljani študirala slovenski in ruski jezik s književnostjo. Leta 1961 je diplomirala in za diplomsko nalogo o govoru svojega rojstnega kraja Kaple, ki je zadnje koroško narečje na vzhodu, prejela študentsko Prešernovo nagrado.Po diplomi je deset let poučevala slovenščino na Šolskem centru na Ravnah na Koroškem in ruščino na ravenski gimnaziji. Profesorska pot jo je nato vodila v Maribor, kjer je leta 1971 na takratni Pedagoški akademiji postala asistentka za slovenski jezik. Pod mentorstvom akademika dr. Tineta Logarja, ki je njene dialektološke raziskave usmerjal vse do svoje smrti, je leta 1977 magistrirala, devet let kasneje pa pridobila naziv doktorice jezikovnih znanosti.S svojim znanstvenoraziskovalnim delom na področju zgodovine slovenskega jezika in slovenskih narečij je utrdila temelje slovenske dialektologije. Odkrivala je posebnosti domačih koroških govorov ter štajerskih in panonskih narečij. Proučevala je dialektizme piscev, ki so pisali na teh govornih področjih, in hišna imena na severni jezikovni meji. Na Koroškem se je še posebej posvetila proučevanju dialekta v delih Lovra Kuharja – Prežihovega Voranca; obdelala je Jamnico, Samorastnike in Solzice. Z raziskovanjem »belih lis« na dialektološkem zemljevidu Slovenije pa je na novo zarisala mej

Literarno novinarstvo – Andrej Stopar in Leonora Flis (poročilo z dogodka)

Trubarjeva hiša literature, 22. marec 2021 ― V torek, 16. marca 2021, je prek platforme Zoom Trubarjeve hiše literature potekal nov dogodek v sklopu cikla Literarno novinarstvo, ki ga vodi Leonora Flis. V zadnjem času se je cikel razširil na novinarsko polje nasploh in že nekaj dogodkov je bilo posvečenih dopisnikom in dopisnicam. Tokrat je Flis gostila Andreja Stoparja, ki se je oglasil iz Washingtona, saj je dopisnik iz ZDA od leta 2019. Pred tem je bil odgovorni urednik prvega programa Radia Slovenija, dopisnik iz Rusije, najdlje je delal za nacionalni radio, je tudi prejemnik nagrade »Watchdog« za izstopajoče novinarske dosežke. Podpisuje se pod dve knjigi, Pax Putina (Goga, 2014) se nanaša na njegov čas, preživet v Moskvi, čisto sveža pa je knjiga Ameriški rubikon (Goga, 2021), ki govori o času v Ameriki in vsebuje kolumne, ki so bile objavljene na MMC in v Večeru, in jih je za knjigo dopolnil s komentarji.
še novic