Adamant: premiera in pogovor

Kinodvor, 17. januar ― Po premierni projekciji dokumentarca Adamant v torek, 16. januarja, se je novinarka Prvega programa Radia Slovenija Mojca Delač pogovarjala s prof. dr. Vesno Švab, Lukom Agrežem, psihoterapevtom v društvu Projekt Človek in uporabnico društva.

Genocid v živo

Vrabec Anarhist, 17. januar ― Pričakovani brutalni odziv na Hamasov napad iz koncentracijskega taborišča Gaza se je hitro spremenil v najbolj divjo nezaslišanost, kar bi si jih naš zahodnjaški um lahko predstavljal. In si pravimo: »Nikoli si nisem mislil, da bom lahko genocid spremljal v živo.« In se spet sprašujemo, kako je možno, da se to dogaja, kako lahko to dopuščamo. The post Genocid v živo first appeared on Vrabec Anarhist.

V SMG predstava z mladimi na temo vojne

SiGledal, 17. januar ― V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) bo danes premiera predstave Umetnost vojne/Umetnost miru, ki so jo ustvarili mladi v okviru projekta Mlado Mladinsko 2 pod režijskim vodstvom Ane Duša. Kot je povedala na novinarski konferenci, je bilo izhodišče za igro rusko-ukrajinska vojna, s 14 mladimi pa so se nato občutenja vojne lotili prek zgodb.
Kar 71 % anketiranih učencev bi v šolo želelo hoditi aktivno

Kar 71 % anketiranih učencev bi v šolo želelo hoditi aktivno

Inštitut za politike prostora, 17. januar ― V sklopu programa Aktivno v šolo in zdravo mesto smo v času Evropskega tedna mobilnosti jeseni 2023 zagnali spletno platformo za beleženje načina hoje v šolo Kako hodimo v šolo?. Z njeno pomočjo smo spodbudili vse slovenske šole in občine, da med svojimi učenci preverijo način in želeni način hoje v šolo. V anketi je... The post Kar 71 % anketiranih učencev bi v šolo želelo hoditi aktivno appeared first on IPoP - Inštitut za politike prostora.
V središču Kopra razstava o zgodovini mesta

V središču Kopra razstava o zgodovini mesta

Revija Primus, 17. januar ― Avtor: STA, Uredništvo V Mali loži koprske Pretorske palače so od danes predstavljeni najpomembnejši dogodki in osebnosti iz 1500-letne zgodovine mesta. Obiskovalci bodo med drugim lahko izvedeli več o legendi o nastanku mesta in posvetitvi prvega škofa v letu 524. Razstava, ki jo prirejata občina in Pokrajinski muzej Koper, bo na ogled do konca februarja. ...
Okusiti strast kulinarike

Okusiti strast kulinarike

Koridor, 17. januar ― Okus strasti nasiti s preobiljem lepote v francoski kulinarični ljubezenski drami. The post Okusiti strast kulinarike appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Umrl legendarni igralec Jurij Souček

SiGledal, 17. januar ― V 95. letu starosti je umrl legendarni slovenski dramski, filmski in televizijski igralec Jurij Souček. Ustvaril je približno 150 gledaliških in skoraj 600 radijskih vlog. Nepozabne so njegove sinhronizacije risanih junakov, kot so Palček Smuk, Pipi in Melkijad ter še mnogi drugi.
Umrl legendarni igralec Jurij Souček

Umrl legendarni igralec Jurij Souček

Misli, 17. januar ― V 95. letu starosti je umrl legendarni slovenski dramski, filmski in televizijski igralec Jurij Souček, poroča spletni portal MMC RTV Slovenija. Ustvaril je približno 150 gledaliških in skoraj 600 radijskih vlog. Nepozabne so njegove sinhronizacije risanih junakov, kot so Palček Smuk, Pipi in Melkijad ter še mnogi drugi.

Umrl je Jurij Souček

Borštnikovo srečanje, 17. januar ― V 95. letu starosti je umrl slovenski dramski, filmski in televizijski igralec Jurij Souček, ki je slovensko gledališko umetnost obogatil z več kot 150 vlogami, dragoceno dediščino pa zapustil tudi na malih zaslonih in radijskih valovih. Za svoje delo je leta 1994 prejel Borštnikov prstan. Rodil se je leta 1929 v Ljubljani. Diplomiral na trgovski akademiji, nato pa leta 1953 še na ljubljanski akademiji za igralsko umetnost v razredu Vide Juvanove. Po diplomi se je zaposlil v ljubljanski Drami, kjer je ostal vse do leta 1989. Njegov gledališki opus obsega več kot 150 vlog. Od prvih igralskih korakov so mu ustrezali ostreje izrisani dramski tipi. Med drugim je bil Kreon v Smoletovi Antigoni, Hoederer v Sartrovih Umazanih rokah, Martin Luther v istoimenski Osbornovi drami, George v Albeejevi Kdo se boji Virginie Woolf?, Cesar v Arrabalovem Arhitektu in asirskem cesarju, pa Profesor v Ionescovi Učni uri ter številni drugi liki. Desetletja je deloval tudi na televiziji, kjer je bil igralec in interpret, avtor besedil, priredb in včasih tudi režiser. Cela vrsta rodov otrok pozna njegov glas, s katerim je oživil neštete prepoznavne in priljubljene like iz risank in otroških radijskih iger. Radijska dediščina je po njegovi zaslugi bogatejša za okoli 600 radijskih iger, kar pomeni, da je nedvomno eden najobsežnejših v zgodovini slovenskega radia. Njegov prispevek k radiofonski umetnosti je neprecenljiv, tako po obsežnosti kot po raznovrstnosti opusa. Součkovi prvi televizijski nastopi segajo v leto 1958, takrat je zaigral v prvih skečih s Franetom Milčinskim – Ježkom. S prav tako legendarnim Ježkom sta si bila tudi sicer blizu in sta se glede marsičesa strinjala: "Oba sva, zgleda, optimista glede politike. 40 let si misliš, da bo bolje, potem greš v pokoj in misliš, da bo bolje, še zdaj mislim, da bo bolje," je dejal Souček nekoč. Souček je nato postal eden najprepoznavnejših obrazov in glasov slovenske televizije. Nastopil je tudi v več filmih, med drugim

Ljubljanska Opera pred premiero Massenetovega Wertherja

SiGledal, 17. januar ― V SNG Opera in balet Ljubljana so kot drugo premiero v novi sezoni pripravili lirično opero Werther, ki jo je francoski skladatelj Jules Massenet uglasbil po Goethejevem romanu Trpljenje mladega Wertherja. Po več kot 40 letih od zadnje uprizoritve jo je na oder postavil v Italiji živeči kubanski režiser Luis Ernesto Donas. Premiera bo v četrtek, 18. 1. 2024.
Na Ljubljanskem gradu razstava Silhuete Braneta Širce

Na Ljubljanskem gradu razstava Silhuete Braneta Širce

Misli, 17. januar ― Na Ljubljanskem gradu bodo letošnji program na področju likovne umetnosti začeli z drevišnjim odprtjem razstave Braneta Širce. Umetnik, ki velja za izrazito angažiranega likovnega ustvarjalca, se bo predstavil v sodelovanju z Društvom likovnih umetnikov Ljubljana. Postavitev njegovih del z naslovom Silhuete bo na ogled do 5. maja.
Študentje in diplomanti vizualnih komunikacij FD med zmagovalci in finalisti mednarodnega Plaktivatovega natečaja na temo “Stiske mladostnikov”

Študentje in diplomanti vizualnih komunikacij FD med zmagovalci in finalisti mednarodnega Plaktivatovega natečaja na temo “Stiske mladostnikov”

Fakulteta za dizajn, 17. januar ― TAM-TAM Inštitut je v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenija in Tom telefonom razpisal 16. mednarodni natečaj za plakat Plaktivat, ki tokrat z namenom spodbujanja mladih k izražanju problemov in čustev obravnava […] The post Študentje in diplomanti vizualnih komunikacij FD med zmagovalci in finalisti mednarodnega Plaktivatovega natečaja na temo “Stiske mladostnikov” appeared first on Fakulteta za dizajn.
Na Dunaju se pripravljajo na operni ples

Na Dunaju se pripravljajo na operni ples

Planet Siol.Net, 17. januar ― Po novoletnem koncertu Dunajskih filharmonikov se v avstrijski prestolnici že pripravljajo na še en vrhunec – tradicionalni operni ples, ki bo letos 8. februarja. V prestolnici valčka se sicer vsako leto zvrsti več kot 450 plesov tako za ljubitelje tričetrtinskih taktov kot tiste, ki se raje predajo sodobnejšim ritmom.
1947 Mengeš – Modecovi fantje (4/5) – Glasbena pot Staneta Modeca

1947 Mengeš – Modecovi fantje (4/5) – Glasbena pot Staneta Modeca

Stare slike (Cerknica), 17. januar ― Na fotografiji ansambel ERMAVISTA, Stane na harmoniki. Na zadnji strani piše le »Razstava« brez letnice. Pomenljiv je napis na steni »V vsako stanovanje glasbeni instrument«. Stanislav Modec – Kostja (2. 5. 192011. 8. 2003) Že kot mladenič se je naučil igrati in tudi izdelovati glasbene inštrumente. Že v meščanski šoli se je učil […]
še novic