Airbeletrina,
23. marec 2023
―
Da ima Aljoša Harlamov polno stanovanje knjig, se mi je zdelo popolnoma logično glede na delo, ki ga opravlja. Po tem, ko je skoraj deset let delal v glavnem kot literarni kritik, je zdaj že šest let urednik Cankarjeve založbe. Ob zadnji selitvi v Ljubljano se je sicer moral ločiti od kar polovice svojih knjig, vendar pa je njegova zbirka še vedno izjemno bogata. Predvsem tudi zato, ker se stalno polni. Tako s knjigami, ki jih bere profesionalno, s knjigami, ki jih na založbi izdajo pod njegovim budnim očesom, pa tudi s knjigami, ki jih bere zase. Pravi sicer, da je v zadnjem času takšnega branja bolj malo, kar pa ne čudi, saj mora brati službeno, skupaj z Mitom Gegičem in Igorjem Harbom ustvarja znameniti podkast O.B.O.D., pogleda ogromno novih serij in filmov, pa navsezadnje živi še bogato kulturno življenje in občasno tudi kdaj zaspi. Malce heca – pa vseeno pravi, da res ne spi veliko.
Bogata zbirka stripov
In kaj zase bere doktorant slovenskega modernističnega romana?
V tistem redkem času, ko bere izključno zase, zadnje čase bere žanr. Pa še to velikokrat zato, ker potrebuje gradivo za podkast. Zadnja knjiga, ki jo je prebral res zase, je drugi del Veščeca. »Največkrat berem kar med malico ali pa ko koga čakam.« Žanr rad bere tudi zato, ker ga Cankarjeva založba večinoma ne izdaja, in je tako res korak stran od svoje službe, ki jo sicer obožuje ali kot pove sam »delam s knjigo, živim s knjigo.« Pravi, da pred spanjem rad bere tudi poezijo. Trenutno je na njegovi nočni omarici zbirka Pod oknom čebljajo leni jastogi Mihe Mauriča. Dolgo časa je skrival, da je tudi navdušenec nad poezijo, morda je razlog za to tudi ta, da jo bere izredno počasi.
Sicer pa je Aljoša navdušen nad stripi, ki jih bere že od otroštva. »Imam več tisoč stripov. Kot otrok sem odraščal z Mikijem Mustrom in Miki Miško, vse od leta 1991 naprej pa kupujem Bonellijeve junake (Zagor, Dylan Dog in Tex Willer), ki so ravno takrat začeli na novo izhajati v hrvaščini. Včasih sem lahko reke