SEM,
7. december 2020
―
Sporočilo za javnost Slovenski etnografski muzej Ljubljana,
7. december 2020
V decembru 2020 ogled Slovenskega etnografskega muzeja od zunaj
Slovenski etnografski muzej pod naslovom V svetlobo oken ujeta dediščina vabi na praznično doživetje ob ogledu muzeja od zunaj. Namen SEM je, da ne glede na razmere in letošnje že več mesečno zaprtje muzeja za obiskovalce ustvari prijaznejše vzdušje. V prazničnih dneh ponuja svoji publiki in mimoidočim sprehajalcem na muzejski ploščadi Metelkova dediščino na drugačen, vizualen in virtualen, način (ponedeljek – petek, do 21.00).
V oknih na fasadi razstavne hiše so na ogled slike predmetov iz tezavra muzejskih zbirk, v izložbi avle pa je moč videti repliko Gasparijevih jaslic in kostume treh dobrih mož - Miklavža, Božička in dedka Mraza. Zunaj, pred vhodom v muzej, pa so na panojih predstavljene stare razglednice in voščilnice iz dokumentacije SEM.
V svetlobo oken ujeti muzejski predmeti V oknih razstavne hiše SEM so na ogled podobe muzejskih predmetov iz zbirk SEM, kot npr. oselnik, zibelka, komatni glavnik, votivni konjiček, skrinja, polšja past, skrinjica, model za mali kruhek, …
Trije dobri možje Sv. Miklavž, ki na predvečer svojega goda (
6. 12.) obdaruje pridne otroke, neubogljivi pa dobijo šibo, ima na Slovenskem dolgo tradicijo. Kot nevidno bitje ponoči pušča darila v posodah, peharjih, krožnikih, nogavicah, škornjih, ki jih zvečer nastavijo otroci. S spremstvom, del katerega so tudi parklji in angeli, obdaruje otroke na obhodih po hišah in na raznih prireditvah. Božiček (ali Jezušček) se je pred drugo svetovno vojno kot nevidni obdarovalec otrok pojavljal na božični večer v mestih. Današnja podoba Božička ima svoj izvor v reklamni akciji Coca-Cole v 30. letih 20. stol. in se razširila po svetu. V Sloveniji se je Božiček začel v javnosti uveljavljati konec 80. let; otroke obdaruje doma in na raznih prireditvah, pozdravlja pa jih tudi v trgovinah in na ulicah. Dede