Lovim pomladni veter Cirila Kosmača

Lovim pomladni veter Cirila Kosmača

Vrabec Anarhist, 14. januar 2021 ― Knjiga namreč izhaja v času, ki nam, žal ne le pri zahodnih sosedih, ampak tudi v matični domovini, ponuja (če že ne vsiljuje) zelo drugačne poglede na polpreteklo zgodovino od tistih, ki so se zasidrali v kolektivno zavest Primorcev. The post Lovim pomladni veter Cirila Kosmača appeared first on Vrabec Anarhist.
Ljubljanski kongres gostil evropsko politično smetano

Ljubljanski kongres gostil evropsko politično smetano

Zgodovina na dlani, 14. januar 2021 ― Letos obeležujemo 200 let Ljubljanskega kongresa, verjetno največjega dogodka v zgodovini Ljubljane, ko je mesto gostilo vse najpomembnejše evropske voditelje. Na Dunaju se je med novembrom 1814 in junijem 1815 sestalo 216 kraljev, cesarjev, princev in voditeljev držav ter preko 20.000 uradnikov z namenom, da po dveh desetletjih bojev Evropi… Preberi The post Ljubljanski kongres gostil evropsko politično smetano appeared first on Zgodovina na dlani.
Poziv avtorjem za Etnolog 31 (2021)

Poziv avtorjem za Etnolog 31 (2021)

SEM, 14. januar 2021 ― Vabimo vas k sooblikovanju letošnje muzejske periodične publikacije Etnolog. Osrednja tema znanstvenih člankov letošnjega Etnologa bodo raziskovalni pristopi in metode v sodobnem času (terensko delo danes, terenske raziskave v sodobnem času, sodobne metode etnografskega raziskovalnega dela). Izkušnja socialnega distanciranja v letih 2020 in 2021 je pokazala, da je na eni strani neposredna osebna izkušnja raziskovalke ali raziskovalca na terenu bistveno bolj pomembna, kot smo menili doslej, ko smo jo jemali kot samoumevno, na drugi strani pa je pokazala, da so sodobne komunikacijske poti z ljudmi na razdaljo prinesle nove izkušnje in nove pristope.  Zastavlja se vprašanje neposredne čutnosti v etnografski izkušnji, obrednost, ki se prenaša na distanco, zanimajo nas etične razsežnosti izvajanja etnografskih raziskav v hibridnem okolju in v sodobnih razmerjih in razmerah. Načina raziskovanja pa ni spremenila samo epidemija, temveč že prej pojav interneta, ki je močno spremenil terensko delo in tudi sam postal teren. Videti je, da teren kot sine qua non etnologije izgublja svoje primarno mesto. Nenazadnje se to kaže v sistemskem nefinanciranju tega početja. V času, ko je naše gibanje zaradi epidemije omejeno,  je omejena tudi možnost dokumentiranja na terenu, zbiranje predmetov in ustvarjanje novih fizičnih in digitalnih zbirk. Poleg nezmožnosti čutenja vsakdanjika se soočamo še z zaprtjem knjižnic, arhivov, muzejev …, raziskave pa ne dosegajo dela populacije, ki ne uporablja računalnikov in interneta. Vabimo vas, da v člankih predstavite tako teoretične poglede na raziskovalne pristope in metode v sodobnem času kot tudi njihovo  rabo za potrebe konkretnih raziskav.    Kot vsako leto načrtujemo tudi sklop znanstvenih člankov, ki vsebinsko niso omejeni. V obeh sklopih pričakujemo problemsko zastavljene še neobjavljene avtorske članke. Poleg znanstvenih pričakujemo tudi strokovne prispevke, tako tiste, povezane z razpisano tematiko kot tudi druge.  Vabimo vas k

Dodali smo nove e-vsebine

Gornjesavski muzej, 14. januar 2021 ― Naše železarsko mesto skriva mnoge zaklade tehniško industrijske dediščine. Ampak Jesenice skrivajo tudi marsikateri umetnostno zgodovinski biser. Eden takšnih so reliefi Jožeta Pavlina na jeseniški gimnaziji. https://youtu.be/Rf_U5BCj-Rg  
Zlata plaketa JSKD za življenjsko delo Zlatku Kaučiču

Zlata plaketa JSKD za življenjsko delo Zlatku Kaučiču

Misli, 14. januar 2021 ― Letošnji prejemnik zlate plakete JSKD za življenjsko delo je glasbenik Zlatko Kaučič. Po oceni komisije bobnar, tolkalec, improvizator, skladatelj in glasbeni pedagog že vrsto let izkazuje izjemne ustvarjalne dosežke v umetnosti in kulturi. Pomembno je prispeval tako k slovenski zakladnici jazza kot tudi k prepoznavnosti Slovenije v svetu.
»Med sencami v Hadu globinah«

»Med sencami v Hadu globinah«

LUD Literatura, 14. januar 2021 ― Preden sem se lotil Cone, četrtega v slovenščino prevedenega romana francoskega pisatelja Mathiasa Énarda, sem bral njegov Kompas, z goncourtom nagrajen roman, ki je, prav tako v odličnem prevodu Suzane Koncut, pri Mladinski knjigi izšel leta 2017, in bil izjemno navdušen.

Arhitektura iz zemlje: Prizemljen pogled / “Down to Earth”

OUTSIDER, 14. januar 2021 ― Dopolnitev obstoječe zgradbe z leseno konstrukcijo s prizidkom iz zbite zemlje. Projekt so izvedli v pisarni Steffen Welsch Architects iz Avstralije. Projekt v zanimiv dialog postavlja dve povsem različni konstrukciji: lahkotno leseno in čvrsto konstrukcijo iz zbite zemlje. Obstoječa zgradba v Melbournu je bila dom družini z majhnimi otroci, ki so si želeli prostornino svojega… The post Arhitektura iz zemlje: Prizemljen pogled / “Down to Earth” appeared first on OUTSIDER.
Zbirka MZZ bogatejša za "Novi val" likovnih del

Zbirka MZZ bogatejša za "Novi val" likovnih del

Misli, 14. januar 2021 ― Ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) je s projektom "Novi val" likovnih del svojo zbirko razširilo z 41 deli slovenskih likovnih umetnikov večinoma mlajše generacije. Izbrane slike, grafike in risbe bodo krasile diplomatska predstavništva in konzulate ter tako promovirale slovensko likovno umetnost po svetu.

Pismo igralcem

SiGledal, 14. januar 2021 ― Gledalci, ki pogrešajo gledališče v živo, pišejo gledališkim ustvarjalcem, kako doživljajo prekinitev živega stika, in obljubljajo, da se bodo po koncu epidemije vrnili v dvorane. – Magda Lojk: "Luči ne daje reflektor. Daje jo igralec." – Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi in ga pošljite na sigledal@gmail.com.
DUŠAN

DUŠAN

Airbeletrina, 14. januar 2021 ― Nedavno smo se poslovili od gledališkega režiserja, dramatika in pisatelja Dušana Jovanovića (1939-2020). S svojim ustvarjanjem, pa tudi osebnostjo je zaznamoval tako slovensko kulturo kot celoto kot tudi posameznike. Eden od njih je Mitja Čander, ki je za AirBeletrino zapisal nekaj svojih spominov na Jovanovića.
1959 Zenica – Peti rojstni dan

1959 Zenica – Peti rojstni dan

Stare slike (Cerknica), 14. januar 2021 ― Fotografija je nastala 11. marca 1959 leta v mojem rojstnem mestu Zenica, v takratni SFR Jugoslaviji, sedaj Federaciji Bosne in Hercegovine. Oba z očetom sva na sliki videti srečna in to nazorno kaževa. Po pripovedovanju je to fotografijo ovekovečil edini takratni zeniški fotograf, gospod Tafro. Ob tej priložnosti je prišel k nam domov. Slika je […]

14. januarja 1987 je v Celju umrl Cvetko Ščuka, akademski slikar

Kamra.si, 14. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...14. januarja 1987 je v Celju umrl Cvetko Ščuka, akademski slikar. Rodil se je 22. maja 1895 v Barkovljah pri Trstu Rojen je bil v Barkovljah pri Trstu, tam je tudi obiskoval osnovno šolo in maturiral na gimnaziji v Pazinu. Že na gimnaziji ga je za slikanje navdušil njegov profesor Saša Šantel, tako da je v letih 1911/12 obiskoval umetno–obrtno šolo v Ljubljani, v šolskem letu 1913/14 pa hospitiral na umetniški akademiji na Dunaju. Šolanje je prekinila 1. svetovna vojna, kot prostovoljec se je bojeval leta 1915 na ruski strani v bojih v Dobrudži, leta 1919 delal kot umetniški režiser pri Kunstfilmu na Dunaju in maja 1921 končal Umetniško akademijo v Firencah.

Ameriška igralka Faye Dunaway dopolnila 80 let

Misli, 14. januar 2021 ― Svoj 80. rojstni dan praznuje ameriška igralka Faye Dunaway, ki jo je med zvezde izstrelil kulten gangsterski film režiserja Arthurja Penna z naslovom Bonnie in Clyde iz leta 1967. Zaigrala je tudi v filmu Romana Polanskega Kitajska četrt in bila za glavno vlogo nominirana za oskarja. Zlati kipec ji je prinesla glavna vloga v filmu TV mreža.

14. januarja 1937 se je v Kranju rodila Alenka Bole Vrabec, igralka in prevajalka

Kamra.si, 14. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...14. januarja 1937 se je v Kranju rodila Alenka Bole Vrabec, igralka in prevajalka. Umrla je 27. marca 2020 na Golniku.  Debitirala je v Mladinskem gledališču, v predstavi Kristine Brenkove Princeska z modro vrtnico. Sodelovala je tudi s Teatrom 57. Kot igralka je preigrala vse od princesk, do žensk s skoraj groteskno močjo. Za svojo štiridesetletnico delovanja v gledališču si je izbrala globoko, preprosto in ranljivo pripoved o človekovi samoti in si izpolnila željo, enkrat v življenju nastopiti tudi z lutkami v monodrami Berte Bojetu Osama, v režiji Alena Jelena.
Pozor, to niso KuZle!

Pozor, to niso KuZle!

Odzven, 14. januar 2021 ― Novo jubilejno leto 2020 so KuZle odprle z v pankerski maniri kolažnim No Future koledarjem, zaključile pa z objavo kompilacije predelav Naredte revolucijo (za) KuZle (gre) pri ZKP RTV Slovenija.
še novic