SEM,
4. junij
―
Pred dobrimi sto leti se je mornariški oficir Ivan Skušek ml. z družino iz vojnega ujetništva na Kitajskem vrnil v Ljubljano. Domov je pripeljal bogato zbirko azijskih umetnin, ki je predstavljena na razstavi Azija sredi Ljubljani: Življenje Skuškove zbirke. Odprtje razstave je bilo v sredo,
29. maja 2024, ob 18.00, v Slovenskem etnografskem muzeju. Razstava bo na ogled do
31. avgusta 2025.
Razstavo je SEM pripravil v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper, Oddelkom za azijske študije Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Inštitutom za arhitekturo in medije Tehniške univerze v Gradcu. Avtorji razstave so: vodja raziskovalnega projekta o Skuškovi zbirki doc. dr. Helena Motoh (ZRS Koper), prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik (FF UL), kustos mag. Ralf Čeplak Mencin (SEM), dr. Gerald Kozicz in Max Frühwirt (Inštitut za arhitekturo in medije Tehniške univerze v Gradcu).
Razstavo je svečano odprl Matevž Čelik Vidmar, državni sekretar Ministrstva za kulturo RS. Na odprtju so spregovorili tudi Natalija Polenec, direktorica Slovenskega etnografskega muzeja, avtorji razstave, prireditev je povezoval dramski igralec Blaž Šef, za glasbeni del prireditve pa je na japonskem glasbilu koto poskrbela Nagisa Moritoki Škof.
Odprtje je obiskalo več kot 200 obiskovalcev, ki so bili navdušeni nad razstavo, razstavljenimi muzealijami, novimi tehnologijami, ki so del razstave, in nad zgodbo o Skuškovi zbirki.
Ob promociji razstave je SEM uspešno sodeloval z mnogimi mediji, med drugim s kitajsko tiskovno agencijo Xinhua News Agency, ki Skuškovo zbirko v SEM spremlja že od lanskega leta, ko so SEM obiskali kitajski strokovnjaki iz iz Muzeja cesarskih palač v Pekingu, ko so skupaj s slovenskimi strokovnjaki restavrirali in katalogizirali predmete iz Skuškove zbirke. Tiskovna agencija Xinhua je napisala številna poročila za vse medije, ki so prejela široko pozornost po vsem svetu. Doslej je skupno število ogledov preseglo 5 milijonov, besedilna poročila pa je p