Prepoznate film po kostumih?

MAF - Mad About Film, 20. januar 2020 ― Mad About Film (MAF) Prepoznate film po kostumih? Kostumografija nekaterih filmov je tako preudarna, močno zastavljena in pomembna za film, da lahko naslov filma prepoznamo že ob pogledu na oblačila igralcev. Izbrane slike prikazujejo popularne filme, katerih kostumografija je zagotovo njihov prepoznavni znak. Jih prepoznate? (Ime filma je … Prepoznate film po kostumih?

Sanja Grčić o tem, kako je biti kostumografinja

MAF - Mad About Film, 20. januar 2020 ― Mad About Film (MAF) Sanja Grčić o tem, kako je biti kostumografinja V dvajsetih letih delovanja se je Sanja Grcić podpisala pod vrsto kostumografij za televizijo, gledališče in film. V intervjuju sva se posvetili celostni pripravi kostumov za film. Kreirala jih je že za vrsto kratkih igranih filmov in kar štiri celovečerne … Sanja Grčić o tem, kako je biti kostumografinja

Zanimivosti: Kleopatra, najdražji film vseh časov

MAF - Mad About Film, 20. januar 2020 ― Mad About Film (MAF) Zanimivosti: Kleopatra, najdražji film vseh časov Kleopatra (Joseph L. Mankiewicz, 1963), ikonična zgodovinska drama, ki je 20th Century Fox skoraj poslala v bankrot, še danes navdušuje s svojimi izjemnimi kostumi. Zahvala k prepoznavnosti in razvpitosti filma se predpisuje predvsem dejstvu, da gre za najdražji film, … Zanimivosti: Kleopatra, najdražji film vseh časov

Kostumografija – zgodbe, ki jih pišejo oblačila

MAF - Mad About Film, 20. januar 2020 ― Mad About Film (MAF) Kostumografija – zgodbe, ki jih pišejo oblačila Vizualno podobo igranega (ali animiranega) filma sestavlja tudi kostumografija. Igralec ali lik v filmu običajno nosi kostum – oblačilo, ki označuje lik. O filmski kostumografiji pogosto govorimo le, kadar je spektakelska ali zgodovinska, vendar pa so skrbno vsebinsko in likovno … Kostumografija – zgodbe, ki jih pišejo oblačila

Ne spreglejte JANUARSKEGA NOVIČNIKA!

Ana Monro, 20. januar 2020 ― V prvem letošnjem NOVIČNIK-u med drugim preberite, kako bomo v Gledališču Ane Monro v prihodnjih letih s kulturo prispevali za naturo, kdaj boste v letu 2020 na ljubljanskih ulicah lahko srečali tri naše Ane, kaj počnejo Šuglarke, in kako poskušamo gledališče približati šolarjem. Sprejmite pa tudi naše povabilo na delavnico ZGNUD, v Studio GAM in h glasovanju ... The post Ne spreglejte JANUARSKEGA NOVIČNIKA! appeared first on Ana Monro.
Otročarije

Otročarije

LUD Literatura, 20. januar 2020 ― Gerard in Rebecca sta postala brat in sestra po viharju gorja. Vsak ga je izkusil po svoje, Gerard v eni in Rebecca v drugi hiši. Dve leti srditih prepirov, sporov in sporazumov, novih začetkov, polomij in pobotanj, sklepnih žalitev in zavrnitev sta bili žgečkljiva predstava, ki sta jo pritajeno spremljala.
2020-01-01 My calendar 2020 photo selection

2020-01-01 My calendar 2020 photo selection

Iztok Vidmar, 20. januar 2020 ― Dobite ga na raznih poličkah ljubljanskih placov in pri meni ;) 1 - Lydia Lunch - Retrovirus @ Galahala, 2013 2 - Marc Ribot @ Džez pri koritu, Menza, 2011 3 - Neneh Cherry & The Thing @ Jazz festival Ljubljana, 2012 4 - Steven Bernstein - Sex Mob @ Gabrijel, Cerkno, 2010 5 - Iva Bittova @ Jazz Cerkno, 2010 6 - Jello Biafra & The Guantanamo School of Medicine @ Trnfest, 2013 7 - Roy Campbell - Pyramid Trio @ Defonija, Gromka, 2009 8 - Kim Clark - Defunkt @ TrainStation, 2018 9 - Darko Rundek with Mimika Orchestra @ Kinosiska, 2019 10 - Milena Milutinović - Repetitor @ Galahala, 2018 11 - Hamid Drake - Luc Ex Assemblee @ Jazz Cerkno, 2019 12 - Marina Martensson - Laibach @ RŠ-50 let, Kinošiška, 2019     13 - Zombierella - Messer Chups @ Menza, 2010 14 - Axel Dörner @ Gromka, 2019 Iztok Vidmar - photo: Sunčan Stone  text: https://iztokx.blogspot.com/2011/05/iztok-vidmar-lak-na-nohtih-web.html

ZBDS potrebuje Sekcijo za izobraževanje in kadre!

Biblioblog, 20. januar 2020 ― Na začetku novega leta smo pripravili anketo o tem, ali ZBDS potrebuje Sekcijo za izobraževanje in kadre. Ta je sicer napisana v statutu ZBDS na seznamu sekcij, vendar v tem mandatu ne deluje. Rezultati: Člani Bibliobloga bomo torej pripravili vse potrebno, da sekcija čimprej začne z delom! Pri tem pa seveda potrebujemo vašo pomoč. Prosimo vse, ki želijo sodelovati ali prispevati na kakršenkoli način, da se nam javijo v komentarju ali na: info@biblioblog.si
Van Goghov avtoportret iz galerije v Oslu je avtentičen

Van Goghov avtoportret iz galerije v Oslu je avtentičen

Misli, 20. januar 2020 ― Avtoportret nizozemskega slikarja Vincenta van Gogha iz Nacionalne galerije v Oslu, za katerega je več desetletij obstajal dvom o njegovi avtentičnosti, je Van Gohgovo delo, so potrdili strokovnjaki v Van Goghovem muzeju v Amsterdamu. Avtoportret so tudi identificirali kot edino delo, ki ga je umetnik naslikal v času, ko je trpel za psihozo.

Nagrada Sama Smerkolja letos mezzosopranistki Boženi Glavak

Misli, 20. januar 2020 ― Nagrado Sama Smerkolja, edino slovensko nagrado za operne pevce, za leto 2019 prejme mezzosopranistka Božena Glavak. Podeljuje jo Slovensko komorno glasbeno gledališče za umetniške dosežke slovenskih opernih pevcev, posebej na področju komorne opere. Podelitev bo 30. januarja v rdeči dvorani magistrata, so sporočili iz društva.

Glasbena mladina ob 50-letnici z akademijo in odlikovanjem

Misli, 20. januar 2020 ― Zveza Glasbene mladine Slovenije bo v torek s slovesno akademijo proslavila 50-letnico delovanja. Ob tej priložnosti ji bo predsednik republike Borut Pahor podelil državno odlikovanje red za zasluge za izjemen prispevek k razvoju in širjenju glasbene kulture in ustvarjalnosti med mladimi.
Stalne razstave: Nekdanje življenje vasi Potoki - Rastava v bivši mlekarni v Potokih

Stalne razstave: Nekdanje življenje vasi Potoki - Rastava v bivši mlekarni v Potokih

Tolminski muzej, 20. januar 2020 ― V prostorih nekdanje mlekarne v vasi Potoki v Breginjskem kotu je Tolminski muzej odprl prenovljeno in dopolnjeno razstavo o nekdanjem življenju v vasi. Prva razstava fotografij in risb, posnetih v 50. letih prejšnjega stoletja, je bila v istih prostorih v organizaciji Slovenskega etnografskega muzeja postavljena že leta 2012. Na željo domačinov in Turističnega društva Nadiža & Nadiška korita je bila razstava razširjena ter dopolnjena ...
Razstava Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije v Mestnem muzeju Negotino

Razstava Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije v Mestnem muzeju Negotino

SEM, 20. januar 2020 ― Razstava Slovenskega etnografskega muzeja "Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije", ki trenutno potuje po Severni Makedoniji, se iz Muzeja Bitola (Музеј Битола/Bitola Museum) seli v Mestni muzej Negotino (Muzej Na Grad Negotino). Odprtje je bilo v petek, 17. januarja 2020. Razstava s pomočjo besedil, fotografij in predmetov prikazuje nesnovno kulturno dediščino Slovenije, ki je vpisana v nacionalni register in na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
30. 1. 2020 – 3. 3. 2020: Likovna razstava: Marjanca Dakskofler Savinšek (1919–2018); Muzej Kosova graščina

30. 1. 2020 – 3. 3. 2020: Likovna razstava: Marjanca Dakskofler Savinšek (1919–2018); Muzej Kosova graščina

Gornjesavski muzej, 20. januar 2020 ― Vabimo Vas na ogled likovne razstave akademske slikarke Marjance Dakskofler Savinšek (1919-2018) v Muzeju Kosova graščina na Jesenicah. Na razstavi bo predstavljen izbor del, ki se hranijo v Gornjesavskem muzeju Jesenice. Lepo povabljeni pa ste tudi na predstavitev razstavnega kataloga, ki bo 13. februarja 2020 ob 18. uri, prav tako v Muzeju Kosova graščina na [...]
Na pragu jubileja

Na pragu jubileja

Odzven, 20. januar 2020 ― S ploščo Ma ne že spet … Mef je Drago Mislej Mef ob soborcih iz NOB dostojno in ponosno stopil na prag okroglega jubileja, ki ga bo obeleževal letos jeseni. In očitno plošči sledi nadaljevanje.

VSE NAJBOLJŠE Goro Osojnik!

Ana Monro, 20. januar 2020 ― Danes (20. januarja) 60. rojstni dan praznuje Goro Osojnik, eden od pionirjev in veteran uličnega gledališča v Sloveniji, soavtor (performer, režiser in/ali producent) skoraj 50 ulično-gledaliških, filmskih in televizijskih produkcij, dolgoletni vodja Gledališča Ane Monro, ”oče” festivalov Ana Desetnica, Ana Mraz in Ana Plamenita, ”ravnatelj” ŠUGLE, Šole sodobnih performativnih in uličnih umetnosti, ter (soustanovitelj in/ali) ... The post VSE NAJBOLJŠE Goro Osojnik! appeared first on Ana Monro.
BUMfest 14 bo! Od 24. do 26. januarja 2020!

BUMfest 14 bo! Od 24. do 26. januarja 2020!

SIGIC - Novice, 20. januar 2020 ― BUMfest je edini slovenski - mednarodni festival tolkalnih skupin, ki že 14 let "živi" v Žalcu, kjer se vsako leto januarja zberejo tolkalci z vsega sveta. Med 24. in 26. januarjem bodo torej vse poti vodile v Žalec, kjer se obeta noro festivalsko »tolkajanje«.
Simfonična koncerta v Cesani in Ravenni

Simfonična koncerta v Cesani in Ravenni

SNG Maribor, 20. januar 2020 ― Simfonični orkester Slovenskega narodnega gledališča Maribor se je odpravil na večdnevno koncertno turnejo v Italijo, kjer bo v torek, 21. januarja 2020, pod taktirko Simona Krečiča nastopil v gledališču Teatro Alessandro Bonci v mestu Cesana. Že naslednji dan, 22. januarja 2020, pa se bo orkester predstavil občinstvu znamenitega gledališča Teatro Dante Alighieri v Ravenni.

Trošt Krapež Arhitektura: Hiša AD

OUTSIDER, 20. januar 2020 ― Enodružinska hiša na obronku hribovja v okolici Ljubljane se staplja z razgibanim terenom. Arhitekturo so zasnovali v pisarni Trošt Krapež Arhitektura. Hiša je deloma vkopana v teren. Spodnje betonsko nadstropje predstavlja monoliten podstavek za lažjo leseno konstrukcijo zgornjega dela, v katerem se nahajajo bivalni prostori. Izbiro konstrukcijskega sistema je narekovala želja po čimbolj elegantni umestitvi… The post Trošt Krapež Arhitektura: Hiša AD appeared first on OUTSIDER.

Fotografska razstava Zajčja luknja uvod v festival Slovenija 2050 v CD

Misli, 20. januar 2020 ― V Cankarjevem domu (CD) se bo z odprtjem mednarodne fotografske razstave Zajčja luknja v prvem preddverju drevi začel tematski festival Slovenija 2050. Kot so zapisali, bodo v sklopu festivala skozi niz predavanj, razstav in drugih dogodkov razmišljali o prihodnosti Slovenije, kar pa seveda ni mogoče brez širšega konteksta globalnega sveta.
Glasujte za Kinodvor in Film pod zvezdami

Glasujte za Kinodvor in Film pod zvezdami

Kinodvor, 20. januar 2020 ― Vodiči In Your Pocket vsako leto ob 8. februarju, Prešernovem dnevu, vabijo obiskovalce, da glasujejo za najljubše kulturne ustanove in najboljše dogodke. Glasovanje poteka v devetih kategorijah, v kar dveh pa lahko svoj glas oddate za Kinodvor.
Sedem vprašanj o sreči

Sedem vprašanj o sreči

Koridor, 20. januar 2020 ― Sedem vprašanj o sreči je polno v igralskem, režijskem in vizualnem smislu. The post Sedem vprašanj o sreči appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

20. januar 1888 - izide prva številka Doma in sveta

Kamra.si, 20. januar 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan20. januar 1888 - izide prva številka Doma in sveta Slovenski literarni mesečnik je zasnoval filozof in teolog Frančišek Lampe, ki je pred božičem leta 1887 s pomočjo prijateljev v Cirilskem društvu pripravil prvo številko zabavno poučnega lista za katoliške bralce. Prva številka je izšla na današnji dan leta 1888. Lampe mu je bil urednik, upravnik in odpravnik. Iskal je zvez, dopisoval si je s pisatelji, pesniki, slikarji, fotografi, tudi sam je hodil okrog in fotogra­firal za list. Za Dom in svet je tudi veliko pisal:, življenjepise, po­topise, spise poučne vsebine, programske razprave in izjave. Pomemben pa je tudi zato, ker je vzgajal in širil krog sodelavcev, saj je povabil k sodelovanju Antona Medveda, Fran Saleškega Finžgarja, Ksaverja Meška, Ivana Preglja .... V tretjem letu izhajanja je dobil podnaslov »Ilustrovani list za leposlovje in znanstvo«. Tudi slikovna in grafična oprema lista je bila za tisti čas zelo kvalitetna. Na­men svojega ljubljenega lista je Lampe podal takole: "Dom in svet bodi verna knjiga življenja, da se iz nje učimo, kakšno je, kakšno bi ne smelo in kakšno bi moralo biti." Urejal ga je dvanajst let, pred začetkom prve svetovne pa ga je prevzel pisatelj Izidor Cankar. Dom in svet je izhajal do leta 1944, vanj pa so pisali tudi vsi pomembni slovenski pisatelji in  pesniki (Cankar, Bevk, Vodušek, Kocbek ...) pri opremi pa so sodelovali pomembni ilustratorji in oblikovalci (Plečnik, Vurnik, France Kralj ... ) Vir: https://revija.ognjisce.si/spominjamo-se/1604-20-januar

KONSERVATORSKI NAČRT ZA GRAJSKI KOMPLEKS

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 20. januar 2020 ― Konservatorski načrt! Po več letih in nestrpnem čakanju je PMPO prejel konservatorski načrt za grajski kompleks. V tej fazi je zaključena t. i. mapa 1 oziroma analitični del z opisi spomenika, družbenim pomenom spomenika, z oceno ranljivosti ter ogroženostjo spomenika in kar je ključno, podane so tudi usmeritve za ohranjanje in varovanje spomenika. Delno je […]
Skladatelj Michel Corrette

Skladatelj Michel Corrette

ARS Obiski kraljice, 20. januar 2020 ― Od njegove smrti letos mineva 225 let. Tokratno oddajo Obiski kraljice posvečamo Michelu Corretti, organistu in skladatelju, od čigar smrti letos mineva 225 let. Rodil se je leta 1707 v francoskem Rouenu, umrl pa je v Parizu leta 1795. Z orglami se je srečal že zgodaj, saj je bil organist tudi njegov oče Gaspard, po vsej verjetnosti tudi njegov prvi orgelski učitelj. Marsikatere podrobnosti o življenju Michela Corette niso znane, a zdi se, da se je z glasbo resneje začel ukvarjati leta 1720, ko je, z namenom nadaljnjega glasbenega izobraževanja zapustil rojstno mesto. A leta 1725 se je vrnil domov v Rouen in postal organist v cerkvi sv. Magdalene. Od leta 1727 dalje si je služil kruh kot glasbeni učitelj, kmalu zatem se je preselil v Pariz, kjer se je leta 1733 poročil z Marie-Catherine Morize. V njegovi, precej obsežni glasbeni zapuščini najdemo precej orgelskih kompozicij, med njimi tudi orgelske koncerte.

BIO 26. Deljeno znanje: Zeleno zatočišče

MAO, 20. januar 2020 ― Na zaključnem vodstvu boste izvedeli kako se je odvijal projekt Zeleno zatočišče / Green Refuge, kot del spremljevalnega programa BIO 26 v kletni pasaži podhoda Ajdovščinaa, kaj smo se naučili, kakšni so bili naši izzivi in koliko naših varovank je dobilo svoje nove stalne domove

BIO 26. Deljeno znanje: Repair-a-thon

MAO, 20. januar 2020 ― Repair-a-thon (popravljalni maraton) je serija delavnic, katerih namen je osveščanje širše družbe o odgovorni potrošnji. Dejanja skupnega popravljanja spremeninja v umetniško prakso z izpostavljanjem osebnih zgodb in čustvev. Delavnice bo v podhodu Ajdovščina izvajala Saša Nemec.
Razstava direktorja fotografije Darka Heriča

Razstava direktorja fotografije Darka Heriča

BSF, 20. januar 2020 ― V ponedeljek, 20. januarja vas ob 18. uri vljudno vabimo v Kinodvorovo Galerijo na otvoritev prve samostojne razstave filmskega snemalca, direktorja fotografije in fotografa Darka Heriča, ki bo predstavil serijo fotografskih portretov filmskih ustvarjalcev svoje generacije.
še novic