SKUPINSKA RAZSTAVA: NOVA DOBA

SKUPINSKA RAZSTAVA: NOVA DOBA

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 2. november 2020 ― Razstava predstavlja dela treh umetnic in umetniške skupine iz Slovenije, ki se v svojih ustvarjalnih praksah dosledno in dolgoročno posvečajo odnosu med človekom in naravo. Izbrana dela prinašajo globok premislek o človekovih intervencijah v naravno okolje in o trenutnem družbenopolitičnem in ekonomskem ustroju, ki temelji na principu rasti proizvodnje in potrošnje. V Lapidariju so v dialog postavljena tematsko raznolika dela tandema PLATEAURESIDUE, Maje Smrekar, Robertine Šebjanič in Tanje Vujinović. Te ustvarjalke in ustvarjalci se s sredstvi vizualne umetnosti posvečajo aktualnim temam sodobnega časa kot so človekovo razumevanje okolja, potreba po kolonizaciji narave in analiza okoljskih politik, ki danes še vedno temeljijo predvsem na konceptu neskončne modernizacije. V zgodovini moderne in sodobne umetnosti so premisleki umetnikov o fenomenu naravnega okolja na ravni reprezentacije prisotni že vse od pojava industrijskih revolucij, a so v preteklih desetletjih nekateri umetniki prevzeli aktivnejšo vlogo in začeli svoje ustvarjalne prakse interdisciplinarno povezovati z znanostjo in drugimi polji družbenega delovanja. To usmeritev povzema tudi pričujoča skupinska razstava, ki predstavlja analitične in angažirane ustvarjalne odzive umetnic in umetnikov na aktualne teme kot so ekologija, posledice poseganja v prostor, razmerje med človeškim in nečloveškim, preseganje dualizma kultura-narava in prihodnost človeške vrste.

Pismo Slovenskemu stalnemu gledališču Trst

SiGledal, 2. november 2020 ― Sredi oktobra so slovenska gledališča zaradi poslabšanja epidemiološke situacije zaprla svoja vrata. V želji, da bi bila prekinitev čim krajša, gledalci v rubriki Pismo mojemu igralcu sporočajo, kako zelo si vsi želimo, da bi bila prekinitev kratkotrajna, in kako nestrpno pričakujemo sleherno gledališko druženje v živo. – Gledalka Vida Lestan piše Slovenskemu stalnemu gledališču v Trstu.

V spletno izdajo tudi festival Animateka

Misli, 2. november 2020 ― Organizatorji 17. mednarodnega festivala animiranega filma Animateka so se zaradi epidemiološke situacije odločili, da letošnjo izdajo preselijo na splet. Festival bo v nekoliko daljši različici potekal med 30. novembrom in 9. decembrom, preko spleta pa si bo mogoče ogledati filme ter slediti AnimatekiPRO in spremljevalnemu programu.
Cirkulane: Nastaja knjiga o Borlu

Cirkulane: Nastaja knjiga o Borlu

Štajerski tednik, 2. november 2020 ― V društvu za oživitev gradu Borl (DGB) se pripravljajo na izdajo knjige, v kateri bodo povzeli zgodovino Borla v 20. stoletju. Predstavili jo bodo na barbarno, 6. decembra. Tradicionalne prireditve ob godu farne zavetnice sv. Barbare letos zaradi epidemije korona virusa ne bodo izvedli, knjigo pa bodo javnosti predstavili na spletu.

Pismo mojemu igralcu Kristijanu Gučku in celotnemu ansamblu SNG Nova Gorica

SiGledal, 2. november 2020 ― Sredi oktobra so slovenska gledališča zaradi poslabšanja epidemiološke situacije zaprla svoja vrata. V želji, da bi bila prekinitev čim krajša, gledalci v rubriki Pismo mojemu igralcu sporočajo, kako zelo si vsi želimo, da bi bila prekinitev kratkotrajna, in kako nestrpno pričakujemo sleherno gledališko druženje v živo. – Gledalka Darinka Kozinc piše igralcu Kristijanu Gučku in celotnemu ansamblu SNG Nova Gorica.

2. novembra 1766 se je rodil grof Johann Josef Wenzel Radetzky von Radetz, avstrijski feldmaršal

Kamra.si, 2. november 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...2. novembra 1766 se je na gradu Třebnice (Češka) rodil grof Johann Josef Wenzel Radetzky von Radetz, avstrijski feldmaršal češkega rodu. Umrl je 5. januarja 1858 v Milanu.  Rodil se je v češki plemiški družini in že kot otrok kmalu ostal brez staršev. Do svoje smrti ga je vzgajal ded, po njegovi smrti pa je Josef odšel na Dunaj, kjer je začel obiskovati Terezijansko akademijo. Leta 1785 je vstopil v avstrijsko vojsko kot kadet, leta 1787 pa je dobil čin poročnika kirasirjev. Radetzky se je leta 1797 poročil s tržiško grofico Frančiško Romano von Strassoldo - Grafenberg, v zakonu se jima je rodilo osem otrok. Med letoma 1807 in 1819 je občasno živel na gradu Neuhaus v Tržiču, ki ga je skupaj s posestvom kupil od svoje tašče. Njegovi finančni in moralni pomoči mestu so se prebivalci oddolžili tudi s panoramsko pešpotjo imenovano »Radetzkyjeva pot«. Nazadnje je Tržič obiskal 25. septembra 1852. V letu 1852 je ostareli maršal od cesarja Franca Jožefa v dosmrtno uporabo prejel Tivolski grad, ki ga je prenovil, uredil grajski park in ga odprl za javnost. S svojo enoto je začel službovanje v turški vojni, kasneje pa je bil premeščen na območje današnjega Beneluksa. Leta 1795 je sodeloval v bitki na Renu ter kasneje na ozemlju Italije, kjer je sodeloval v bojih proti Napoleonovi vojski. Tam je napredoval in dobil čin majorja. Leta 1799 je imel že čin polkovnika, ko je bil ranjen v bitki pri Marengu. Leta 1801 je bil povišan v viteza, samo štiri leta pozneje pa je dobil čin generalmajorja. Leta 1812 je dobil poveljstvo nad novo ustanovljenim 5. huzarskim polkom. Med letoma 1809 in 1812 je bil tudi poveljnik glavnega štaba oboroženih sil, a je s položaja odstopil, ker ni dobil denarja za reorganizacijo vojske. Leta 1813 je nastopil službo poveljnika štaba pri feldmaršalu Schwarzenbergu in imel veliko vlogo pri oblikovanju taktike za bitko pri Leipzigu. Sodeloval je tudi na dunajskem kongresu. Po kongresu je Radetzky skorajda izginil iz
Druženje z muzejem v živo na Facebooku

Druženje z muzejem v živo na Facebooku

SEM, 2. november 2020 ― Od torka do četrtka med 11. in 12. uro se Slovenski etnografski muzej javlja z zanimivi pripovedmi o različnih šegah in navadah (jesenski čas, martinovanje, krošnjarjenje s kostanjem … ), razstavah, posebnostih iz zakladnice muzejskih zbirk … Doživite in uživajte! 25. november: Kako poteka restavriranje muzejskih predmetov? 24. november: Galerija pripovedi in portretov 23. november: Šege življenjskega kroga: rojstni dan in god 19. november: Čebelarska dediščina Slovenije 18. november: 170 let Knobleharjeve muzejske zapuščine 17. november: Orlove ekipe 12. november: Rovaši 11. november: Sv. Martin, zavetnik vina na panjskih končnicah in slikah na steklu v zbirkah SEM 10. november: Kostanjarstvo 5. november Najstarejši predmet na Med naravo in kulturo  - kamnita posoda za olje 3. november: Odprtje razstave Kjer so čebele doma v Zagrebu in Ljubljani 4. november: Knjižna zakladnica SEM - Valvasorjeva Slava   30. oktober: Dan spomina na mrtve v Mehiki 29. oktober: Kaligrafija s Huiqin Wang na razstavi Alma potuje po svetu naprej 28. oktober: Vodeni ogled po razstavi Alma potuje po svetu naprej 
Don’t Look Now (1973)

Don’t Look Now (1973)

Deseta umetnost, 2. november 2020 ― Leta 1973, v letu legendarne nadnaravne grozljivke The Exorcist, je velika platna stresel tudi misteriozni psihološki triler Don’t Look Now, ki si prav tako zasluži svoje mesto v zgodovini filmskih strašljivk. Za razliko od že omenjenega filma o izganjanju hudiča iz telesa najstnice Reagan je režiser Nicolas Roeg posnel izredno kompleksen, provokativen in tudi po več kot 45. letih […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Dawn of the Planet of the Apes (2014)  Pridni fantje  Cold War (2018)  Tiho mesto  Mud (2013) Copyright © Deseta umetnost [Don't Look Now (1973)], All Right Reserved. 2020.
Leaving Las Vegas (1995)

Leaving Las Vegas (1995)

Deseta umetnost, 2. november 2020 ― Mesto Las Vegas je v filmih pogosto portretirano kot prestolnica blišča, iger na srečo in organiziranega kriminala, ki vleče niti iz ozadja. Ravno zaradi te skorajda klišejske podobe mesta je filmska romantična tragedija Leaving Las Vegas toliko bolj posebna; Las Vegas, ki ga vidimo skozi oči glavnih junakov pričujočega film, je bistveno bolj otožen, skorajda elegičen in […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Gajin svet  Emma. (2020)  Ne z mojo hčerko  Marvin  The Prestige (2006) Copyright © Deseta umetnost [Leaving Las Vegas (1995)], All Right Reserved. 2020.

Knjiga NONUMENT! je izšla

MoTA, 2. november 2020 ― Prva knjiga Nonument! skozi teoretske in praktične premisleke razgrajuje neologizem 'nonument' in z njim povezane probleme memorializacije, negacije, zapuščanja in ruševin. The post Knjiga NONUMENT! je izšla appeared first on MoTA.

Matej Bogataj: Narod in domovina na praporu

Sodobnost, 2. november 2020 ― Gejm. Avtorski projekt. Režija Žiga Divjak. Spodnja dvorana Slovenskega mladinskega gledališča, ogled septembra.   Gejm imenujejo migranti »igro« ponavljajočih se poskusov prečkanja mej, kar jim preprečujejo represivni mejni organi države, v katero so se uspeli prebiti; igro, v kateri so…

Gaja Kos: Obisk (Sabina Burkeljca)

Sodobnost, 2. november 2020 ― Gaja Kos: Obisk. Ilustrirala Ana Zavadlav. Ljubljana: Mladinska knjiga (Velike slikanice), 2019.   Pisateljica, urednica, kritičarka, recenzentka in strokovnjakinja za mladinsko književnost Gaja Kos med bralce in bralke pošilja slikanico Obisk, ki je bila nominirana za nagrado desetnica 2020. Do…

Andrej Blatnik: Luknje (Matej Bogataj)

Sodobnost, 2. november 2020 ― Matej Bogataj   Andrej Blatnik: Luknje. Novo mesto: Založba Goga, 2020.   Nič se ne da, reče pri sezuvanju čevlja eden od obeh metafizičnih klošarjev, Vladimir ali Estragon, ki v Beckettovi igri polnita čas s čakanjem na Godota, pridejo pa…

Miklavž Komelj: Misel in diskurz

Sodobnost, 2. november 2020 ― Miklavž Komelj   Misel in diskurz     Misel sama v sebi je zunaj časa in prostora; je pred njima. Občutje in volja sta tista, ki zahtevata čas in prostor. Percepcija je v času in prostoru; ne pa tudi notranja temeljna misel v…

Tanja Špes: Maske

Sodobnost, 2. november 2020 ― »S kakšnim namenom ste ustvarili program?« Zaviha si rokave navadne bele srajce, čeprav so že zavihani, in ne opazi, da mi je jasno, da si želi kupiti nekaj časa, zbrati misli. »Zdelo se mi je pomembno ohraniti zasebnost.« »Se vam…

Tanja Špes: Maske

Sodobnost, 2. november 2020 ― »S kakšnim namenom ste ustvarili program?« Zaviha si rokave navadne bele srajce, čeprav so že zavihani, in ne opazi, da mi je jasno, da si želi kupiti nekaj časa, zbrati misli. »Zdelo se mi je pomembno ohraniti zasebnost.« »Se vam…

V gradbeni jami za Bežigradom vzniknil ustvarjalni laboratorij Krater

Misli, 2. november 2020 ― Na območju skoraj 30-letne gradbene jame za Bežigradom je v sodelovanju društev Trajna in prostoRož ter Društva za permakulturo Slovenije poleti zaživel ustvarjalni laboratorij Krater, ki lokalcem, ustvarjalcem in drugim ponuja možnost in prostor za uresničitev projektov. Jesen je bila ciljni čas za zagon aktivnosti, a je vmes posegla epidemija.

Kristina Jurkovič z Erwinom Köstlerjem

Sodobnost, 2. november 2020 ― Pogovori s sodobniki Kristina Jurkovič z Erwinom Köstlerjem   Jurkovič: Intervju bi začela s spominom na najin klepet ob zaključku poletnega prevajalskega seminarja na Premudi pred dvema letoma: na vprašanje, česa se boste po vrnitvi domov lotili najprej, ste rekli, da…

Jure Jakob: Šipek

Sodobnost, 2. november 2020 ― Popotna meditacija     Zdaj si domišljam, da sem tisti kos sveta opazoval, kot da je še vedno ves porasel z gozdom. Sedel sem lučaj od koče na Ratitovcu in gledal dol, čez vijugavo zarezo Selške Sore, v valovita slemena…

Marko Bratuš: Korona in gledališče

OUTSIDER, 2. november 2020 ― Uprizoritvena umetnost je eno od kulturnih področij, ki so jih ukrepi ob poskusu zajezitve okužb s koronavirusom poleg glasbenikov najbolj prizadeli. To ne pomeni, da področja knjige, filma in likovne umetnosti niso bila oškodovana, vendar jo je živa umetnost odnesla za odtenek slabše. In če so se določeni glasbeniki lahko zakopali v studijsko delo, ki… The post Marko Bratuš: Korona in gledališče appeared first on OUTSIDER.

Matjaž Bolčina: Odvetniške pisarne v Novi Gorici

OUTSIDER, 2. november 2020 ― Prenova poslovnih prostorov za ekipo mladih odvetnikov v Novi Gorici, ki jo je načrtoval arhitekt Matjaž Bolčina. Skupaj z arhitektom so naročniki najprej poiskali primerno lokacijo za svoje nove pisarne in po številnih ogledih izbrali prostore v pritličju in prvem nadstropju stavbe v Novi Gorici. Ker so bili prostori pred tem namenjeni drugi dejavnosti, se… The post Matjaž Bolčina: Odvetniške pisarne v Novi Gorici appeared first on OUTSIDER.
Surov prostor bivanja: življenje med padanjem in vztrajanjem

Surov prostor bivanja: življenje med padanjem in vztrajanjem

LUD Literatura, 2. november 2020 ― Dokaj redko se srečamo z literaturo, ki bi se konkretno posvečala Romom, se poskusila približati njihovi »realni« eksistenci v svetu, problemom, ki jih doživljajo kot manjšina, itd. Na srečo je eden izmed tistih, ki skušajo z literaturo premostiti ta »primanjkljaj«, hrvaški pisatelj Kristian Novak, to opravil na pripovedno in vsebinsko izjemen način.
Leti, leti, Leonart

Leti, leti, Leonart

Odzven, 2. november 2020 ― Vrh sveta je nadgradnja prvenca Visoko v nebo. Če kaj, ni predvidljiv. In čeprav je več kot polovica skladb s tega albuma že izšla, je šele v celoti Vrh sveta izdelek, ki pokaže, zakaj so drugi albumi nujni.

Predstavljamo novo knjigo v zbirki Borštnikov prstan

Borštnikovo srečanje, 2. november 2020 ― Prejemnice in prejemniki najpomembnejše slovenske nagrade za igralsko ustvarjalnost so globoko in neizbrisljivo zaznamovali slovensko gledališče, nemalokrat pa vplivali tudi na generacije ustvarjalcev. Borštnikov prstan, ki ga Festival Borštnikovo srečanje tradicionalno podeli na zaključni slovesnosti, pozornost javnosti usmeri k izjemnemu ustvarjalnemu opusu vrhunske igralke ali igralca, ki se s to nagrado trajno vpiše med velikane slovenskega gledališča. Leta 2018 smo izdali prvo knjižico v novi ediciji, ki smo jo poimenovali Borštnikov prstan.  Letošnja izdaja je posvečena igralki Marinki Štern, lanskoletni prejemnici Borštnikovega prstana. V knjigi so objavljena besedila, ki osvetljujejo življenje in delo Marinke Štern, prispevali so jih: Aleš Novak (uvodnik), Tomaž Toporišič, Primož Jesenko, Tomi Janežič, Niko Goršič, Vilma Štritof, Jana Pavlič, Matjaž Pograjc in Melita Forstnerič Hajnšek, bibliografija predstav in dosežkov na drugih področjih njenega ustvarjanja dopolnjujejo številne fotografije. Še vedno sta na voljo tudi prvi dve knjigi edicije Borštnikov prstan. Prva je posvečena igralki Saši Pavček, prejemnici Borštnikovega prstana v letu 2017, druga pa igralcu Janezu Škofu, prejemniku Borštnikovega prstana v letu 2018. Pri nakupu knjižnicam ponujamo 20 % popust, torej je cena za knjižnice 16,00 EUR z vključenim DDV. NAROČILA SPREJEMAMO: •  po pošti na naslov: Festival Borštnikovo srečanje, Slovenska ulica 27, 2000 Maribor; •  po e-pošti: info@borstnikovo.si.

Eva Tisnikar: O robovih in robnikih

OUTSIDER, 2. november 2020 ― Spet zamujam, pomislim, ko vijugam po ovinkasti cesti proti Luciji. Z avtom prispem do danes praznega parkirišča, ki ima poleti vseh šest parkirnih mest zasedenih z vozili. Še preden do konca ustavim, jo zagledam, čakajočo zunaj na invalidskem vozičku, na vročem poletnem soncu, obdano s pepelniki, ki jih nikoli ni potrebovala. Skupaj z dvema neudobnima… The post Eva Tisnikar: O robovih in robnikih appeared first on OUTSIDER.

Pismo hostesam in hostesnikom

SiGledal, 2. november 2020 ― Sredi oktobra so slovenska gledališča zaradi poslabšanja epidemiološke situacije zaprla svoja vrata. V želji, da bi bila prekinitev čim krajša, gledalci v rubriki Pismo mojemu igralcu sporočajo, kako zelo si vsi želimo, da bi bila prekinitev kratkotrajna, in kako nestrpno pričakujemo sleherno gledališko druženje v živo. – Gledalec Alex Kama Devetak piše hostesam in hostesnikom.

2. novembra 1939 se je v Kranju rodil Mito Trefalt, igralec, TV voditelj, urednik, in športni reporter

Kamra.si, 2. november 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...2. novembra 1939 se je v Kranju rodil Mito Trefalt, igralec, TV voditelj, urednik, in športni reporter. Umrl je 23. avgusta 2016.   Bil je diplomant nekdanje Akademije za gledališče in nekaj časa je nastopal kot igralec v SNG Drama in pri Odru 57. Kot športni reporter je najprej (1959) delal na radiu, kmalu zatem pa še na televiziji. V zgodovino slovenske televizije se je zapisal kot eden prvih športnih reporterjev pri nas, to delo je opravljal od 1960 do 1980. Čeprav se je po letu 1980 nehal ukvarjati s športnimi prenosi in svojo energijo preusmeril v razvedrilni program, so se pod njegovim mentorstvom urili mlajši komentatorji športne redakcije, npr. Ivo Milovanovič, ki ima Mita Trefalta poleg Marka Rožmana za svojega najpomembnejšega vzornika. Milovanovič je leta 2015 v intervjuju za MMC o Trefaltu izjavil: »Mito je bil velik improvizator, dober opazovalec in bogat v besednem zakladu.«
Webinar glasbene kritike

Webinar glasbene kritike

SIGIC - Izpostavljeno, 2. november 2020 ― SIGIC in spletna glasbena revija Odzven v sodelovanju s Centrom za kreativnost (MAO Slovenija) organizirata jesensko-zimsko serijo glasbeno-kritiških delavnic, predavanj in pogovorov s področja glasbenega novinarstva in kritike. Odpreti želimo prostor za bodoče razvijanje in nove pristope v polju glasbenega novinarstva pri nas, tudi v povezovanju s tujino.
Drago Mislej Mef - Najboljša leta

Drago Mislej Mef - Najboljša leta

Odzven, 2. november 2020 ― Prepričan sem, da bi bilo izbrano vprašanje odlično vprašanje za veliki finale kviza: če ali obstaja avtor, za katerega lahko mirno trdimo, da se vsak dan vsaj ena njegova pesem odvrti na eni izmed slovenskih radijskih postaj. Odgovorje sila lahak: Drago Mislej – Mef.
Uspehi slovenskih kratkih filmov

Uspehi slovenskih kratkih filmov

BSF, 2. november 2020 ― Kratka igrana filma Bik scenarista in režiserja Bojana Labovića in Potop scenarista in režiserja Kristijana Krajnčana sta se uvrstila v tekmovalni program mednarodnega filmskega festivala v Norwichu v Veliki Britaniji, ki bo potekal na spletu od 2. do 29. novembra. Skupno je bilo v sekcijo mednarodnih filmov uvrščenih 31 filmov. Festival šteje kot uvrstitveni festival za britansko filmsko nagrado Bafta.
še novic