Odziv Društva Staroverci na facebook objavo v skupini »Slovensko rodnoverstvo in tradicionalno čarovništvo«

Društvo Slovenski staroverci, 22. julij 2021 ― Objavljamo izsek iz pisma članom društva, ki ga je poslal predsednik društva 20.7.2021: Ne nazadnje pa vam moram poročati tudi o razpravi, ki smo jo opravili na zadnjem srečanju članov in članic upravnega odbora društva. Nekateri člani ste namreč zaznali neprijetno objavo na družabnih omrežjih, ki namiguje na sodelovanje nekaterih naših članov s skrajnimi skupinami. […]
Intervju s protagonistom domače underground scene - Ivan Radioaktivan: "Punx unite, united we will win!"

Intervju s protagonistom domače underground scene - Ivan Radioaktivan: "Punx unite, united we will win!"

SPRP, 22. julij 2021 ― Objavljamo intervju z enim izmed najbolj aktivnih in razvpitih underground borcev v zadnjem obdobju v naši provinci. Ivan Žibert, Ivan Radioaktivan in provokativan obenem, član številnih alternativnih zasedb ter projektov z različno bučno vsebino, snovator oddaje Atentat na sluh, ki jo lahko vsak petek ob 19.00 slišite na frekvencah Radia Marš, (črni) humorist in iskalec neznanega. Z Ivanom se je za Slovenski Punk Rock Portal (SPRP) pogovarjal Matej Velkavrh. 1. Živjo. V kolikor sem pravilno informiran, si iz Pirana? Kako to, da deluješ v Mariboru? Ivan: Oj! Ja, sem originalno iz Pirana in sem tudi ponosen Pirančan. Jah… v Maribor sem prvotno prišel zaradi šole, pol sem pa gor spoznal punco in sem kar ostal gor. 2. Kakšna je pank scena v Piranu? Kaj pa noise core? Ivan: Bolj kot ne slaba, oziroma malo nas je. Poleg mene in mojih projektov je samo še en bend Gumeni Čamac, bolj crust/hardcore, ampak sploh ne vem, če še igrajo. Drugače smo pa večinoma zahajali v MKC Koper, Argo v Izoli in Inde, dokler niso Agrota in Indeta zaprli. Noisecore scena v Piranu smo pa itak samo mi. Ker tega noben ne posluša dol na obali. Samo mi, zato pa smo Piranska noisecore liga. 3. Kako bi opisal trenutno pank sceno v Mariboru? Kaj pa zgodovina, kaj te najbolj navdihuje oz. kateri bend, bendi? Ivan: Trenutna pank scena v Mariboru v bistvu še komaj diha. Če nebi bilo nas, sploh ne vem, če bi še obstajal pank v Mariboru. Je pa vedno več novih generacij mladih panksov in to je super. Sceno je treba res oživet nazaj in Maribor bo počasi spet na zemljevidu slovenskega undergrounda. Ja zgodovina panka v Mariboru in nasploh v Sloveniji je kar pestra. Sploh ko govorimo o kakem Marzidovšku, P.V.J.S.ih, Masakrih, Feedbackih itd… Navdih za glasbo v bistvu črpam iz različnih stilov panka, hardcora, grinda,… so pa velik pečat pustili na meni Patareni, Cripple Bastards, Odpadki Civilizacije, Anonimni Alkoholiki,… 4. Kakšna je zgodba z oddajo Atentat na sluh na MARŠ-u? Kdaj si

87. redna seja Vlade Republike Slovenije

Ministrstvo za kulturo, 22. julij 2021 ― Vlada je na današnji seji podaljšala veljavnost večine odlokov v povezavi s COVID-19 in v njih organizatorjem prireditev, shodov in športnih tekmovanj ter ponudnikom storitev in blaga na področju voznikov in vozil v Sloveniji in upravljavcem žičniških naprav in njim pripadajočih smučarskih prog, naložila preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT pri udeležencih. Med izjeme za vstop v Slovenijo brez karantene in brez pogoja PCT je dodala čezmejne delovne migrante, ki živijo največ 10 kilometrov zračne razdalje od meje s sosednjo državo. Vlada je tudi ustanovila Službo vlade za digitalno preobrazbo.
Visoška kuhinja v 19. stoletju

Visoška kuhinja v 19. stoletju

Loški muzej, 22. julij 2021 ― Kuharska knjiga Ta dobra stara kuha, ki jo je Pavle Hafner napisal po pripovedovanju mame Ančke, najstarejše hčere zadnje gospodinje na Visokem, in babice Ane Kalan, nam na zanimiv način odstira skrivnosti in bogastvo kulinarike loškega človeka ob njegovem delavniku in praznikih.
Po cesti gradov in z „živimi“ gradovi do več grajskega turizma

Po cesti gradov in z „živimi“ gradovi do več grajskega turizma

Štajerski tednik, 22. julij 2021 ― Cesta gradov (Castle road) je čezmejni projekt, v katerem so vključeni gradovi in dvorci z obmejnih območij Avstrije, Slovenije in Hrvaške. Nastal je v okviru sodelovanja Interreg Slovenija – Avstrija. Največ je avstrijskih gradov, iz Slovenije je vključenih devet gradov, iz Hrvaške pa štirje. Tisti, ki želijo obiskati vse gradove, bodo na tem območju (JV Avstrije, SV Slovenije in S Hrvaške) prevozili 852 km v okviru sedmih poti za njihovo spoznavanje. Pri tem jim bo v veliko pomoč tudi zemljevid čezmejne ceste gradov, da si bodo lažje organizirali potovanje. Ta ponuja številne ideje za odkrivanje bogate naravne in kulturne dediščine na območju vključenih gradov oz. dvorcev. Gradove ene skupine pa je sicer mogoče obiskati v enem dnevu.
Zombiji tudi v Ormožu

Zombiji tudi v Ormožu

Štajerski tednik, 22. julij 2021 ― Festival fantastičnega filma in vina, eden izmed vodilnih festivalov na območju jugovzhodne Evrope, je letos med 16. in 18. julijem najprej zavzel prizorišča Ormoža, od 20. do 24. julija pa se je preselil še v Ljutomer. Program obeta skupaj 37 celovečercev, 34 kratkih filmov in devet dokumentarcev iz 30 držav.
Festival "In Memoriam prof. Peter Hafner"

Festival "In Memoriam prof. Peter Hafner"

SIGIC - Izpostavljeno, 22. julij 2021 ― Tradicionalni festival »In Memoriam prof. Peter Hafner« je v prvi vrsti je namenjen počastitvi spomina na pokojnega profesorja matematike Petra Hafnerja, ki je bil znan tudi kot glasbeni entuziast, ljubitelj humanistične misli in dejaven aktivist na področju mladinskega kulturnega polja.

V Mestni hiši fotografska razstava Mi smo kultura

Misli, 22. julij 2021 ― V desnem atriju Mestne hiše bodo danes odprli fotografsko razstavo Jerneja Čamplja z naslovom Mi smo kultura - Ljubljana. Na ogled je 752 črno-belih doprsnih portretov delavk in delavcev iz kulturno-kreativnega področja. Igralec Čampelj je z akcijo Mi smo kultura začel januarja z željo fotografirati čim več ljudi, ki prispevajo h kulturi.

Arhitektura d.o.o. : Hiša za oblikovalko keramike

OUTSIDER, 22. julij 2021 ― Skozi dolgoletno prakso Arhitekture, ateljeja za urbanizem in arhitekturo, bi zlahka potegnili rdečo nit in prepoznali posamezne ključne metode, ki jih atelje uporablja ob snovanju novogradenj. Tudi nova Hiša za oblikovalko keramike od teh ne odstopa. V njeni zasnovi takoj prepoznamo značilno »roko« njenih arhitektov: betonsko belino, jasnost in funkcionalnost tlorisa, velike steklene površine, in…

Dr. Rhythm’s new brain!

PIFcamp, 22. julij 2021 ― Doctor Rhythm 110 (DR-110) was the last completely analog rhythm machine made by Roland. It was released under its subsidiary company BOSS in 1983. The sound is completely analog and somehow comparable to its TR-808 predecessor, and the sequencer is digital. The performance of digital devices at the time was very limited compared to today, … Continue reading Dr. Rhythm’s new brain! The post Dr. Rhythm’s new brain! appeared first on PIFcamp.
HIŠA JE NA POČITNICAH

HIŠA JE NA POČITNICAH

Hiša otrok in umetnosti, 22. julij 2021 ― Hiša čez poletje zapira svoja vrata. Dvorana sicer ne sameva, saj v njej potekajo intenzivne vaje za tri nove predstave, ki si jih boste lahko ogledali jeseni. Že pred septembrom pa se lahko družite z nami na festivalu Pravljice pred vodnjaki, ki bo kot vedno potekal konec avgusta. Program prihaja kmalu! Prav tako z našimi […]

Mednarodna delavnica konserviranja-restavriranja stenskih poslikav, cerkev sv. Helene, Gradišče pri Divači

ZVKDS, 22. julij 2021 ― ZVKDS Restavratorski center in OE Nova Gorica v sodelovanju z Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani (ALUO, Oddelkom za restavratorstvo), švicarsko Univerzo za uporabne znanosti in umetnosti (SUPSI - Scuola universitaria professionale della Svizzera italiana, Oddelek za okolje, gradbeništvo in dizajn) iz Lugana ter Akademijo za likovno umetnost v Zagrebu (ALU, Oddelkom za restavratorstvo) Jezik Slovenščina

Režiserka, ki je doma na največjih evropskih odrih

SiGledal Novice, 22. julij 2021 22. julija 1962 se je rodila gledališka režiserka Mateja Koležnik, ki se je preizkusila tudi v vlogi kantavtorice in igralke. Študirala je primerjalno književnost, filozofijo ter gledališko in radijsko režijo. Prejela je številne nagrade doma in v tujini, med drugim nagrado Prešernovega sklada, več Borštnikovih nagrad, nazadnje pa nagrado nestroy za režijo Ivanova v Mestnem gledališču Celovec.
27. julij 2021 ob 20. uri: Torkova kinoteka – Konje krast, drama

27. julij 2021 ob 20. uri: Torkova kinoteka – Konje krast, drama

Gornjesavski muzej Jesenice, 22. julij 2021 ― Zadnja filmska projekcija v mesecu juliju bo norveško-švedsko-danska drama z naslovom Konje krast. V norveško divjino postavljena zgodba pisatelja Pera Petersona je zgodba o na videz nepomembnih dogodkih, ki nam za vedno zaznamujejo življenje. Na sporedu bo v torek, 27. julija 2021, ob 20. uri v Kolpernu na Stari Savi. Sedeminšestdesetletni Trond živi samotno življenje [...]
Stari trg 1966/1967 – 8. razred

Stari trg 1966/1967 – 8. razred

Stare slike (Cerknica), 22. julij 2021 ― Fotografija je nastala ob zaključku šolskega leta 1966/67 pred starotrško trafiko, ki je stala med takratno osnovno šolo in krajevno skupnostjo in je že dolga leta ni več. Prostor med šolskim dvoriščem in športnim igriščem je ločila betonska škarpa. Ob tej škarpi so postavili klopi, na katerih sedijo razredni učitelji. Na sliki manjkata učiteljica slovenščine […]

22. julija 1889 je v Ljubljani umrla Dragojila Milek, slovenska pesnica, učiteljica in kulturnica

Kamra.si, 22. julij 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. julija 1889 je v Ljubljani umrla Dragojila Milek (tudi Karolina Milek), slovenska pesnica, učiteljica in kulturnica. Rodila se je 11. novembra 1850  v Ljubljani. Rodila se je v družini nižjega uradnika na ljubljanskem magistratu Antonu in gospodinji Katarini Milek rojeni Laban. Kasneje se je družina preselila v Ljubljano. Tu se je obiskovala šolalo pri uršulinkah, za učiteljske izpite pa pripravljala na zavodu Julije Moosove. Za tiste čase je bila zelo izobražena. Poleg nemščine je govorila še francoski in italijanski jezik. V Kobaridu je prišla kot prva učiteljica jeseni 1872, ko je bil Simon Gregorčič tam kaplan. Bila je zelo prizadevna v šoli in izven nje. Uvedla je pouk v ženskih ročnih delih v šoli in za odrasle, ob koncu leta prirejala razstave, organizirala manjša praznovanja in božičnico, ko so s pomočjo krajanov pogostili in obdarovali otroke. Za cerkveno rabo je izdelovala predmete iz blaga in vodila ženski cerkveni pevski zbor. Bila je tajnica kobariške čitalnice ter režiserka amaterske gledališke skupine. S Simonom Gregorčičem, ki je bil vodja čitalnice sta prirejala veselice (bésede) s petjem, deklamacijami in igrami. Bila je tudi pesniško nadarjena. Gregorčič je našel v njej sorodno dušo. V obeh se je zbudilo ljubezensko hrepenenje, a sta kmalu spoznala, da je njuna ljubezen brezupna, saj na celibat ni bil obsojen samo on kot duhovnik, ampak tudi ona kot učiteljica, ker bi s poroko izgubila službo. Dekan Andrej Jekše je kot predstojnik modro ukrepal in Gregorčiča so prestavili v Rihemberk (sedaj Branik). Čustva ob ločitvi sta oba izpovedala v verzih: ona v pesmi Sloves, Gregorčič pa s kantato o »planinski roži« Ohrani Bog te v cveti!, ki jo je uglasbil Gustav Ipavec.[1] Njej veljajo Gregorčičeve pesmi: Cvete, cvete pomlad, Dobre starke umne glave, Enkrat te v življenji sem videl samo, Kropiti te ne smem, Megla pade na ravnine, Ne zveni mi, Nikar, nikar se me ne boj, Stoji v planini vas in Ti meni svetlo solnc

22. julija 1987 je v Šempetru pri Gorici umrl duhovnik Viktor Kos

Kamra.si, 22. julij 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. julija 1987 je v Šempetru pri Gorici umrl duhovnik Viktor Kos. Rodil se je 4. septembra 1899 v Podmelcu.  Maturiral je v Gorici leta 1920. Na željo staršev se je vpisal na bogoslovje v Gorici in bil tam leta 1923 posvečen v duhovnika. Po posvetitivi je dve leti služboval kot kaplan v Bovcu, za tem dve leti kot kurat v Logu pod Mangrtom, potem je bil pet let župnijski upravnik v Žabnicah pod Svetimi Višarjami (tu je skrbel tudi za cerkev na Sv. Višarjih), nazadnje pa skoraj 40 let župnik in dekan v Komnu (1932-1971). S Komenci in Rihenberžani je delil kruto usodo druge svetovne vojne: februarja 1944 so Nemci obkolili Komen, Rihenberg (današnji Branik) in nekatere druge bližnje vasi ter internirali okoli 1100 prebivalcev. Skupini se je poleg kaplana Mirka Renerja prostovoljno pridružil tudi dekan Viktor Kos. V taborišču v Neumarktu na Bavarskem so zdrave internirance razposlali po raznih bavarski mestih na prisilno delo, kakih sto bolnih, ostarelih in otrok pa obdržali v “lazaretskem” delu taborišča. Z njimi je ostal tudi Viktor Kos, in sicer je vseh 17 mesecev skrivaj opravljal duhovniška dela (krščeval, spovedoval, nosil sv. obhajilo, pokopaval ipd.). Povezal se je tudi z nekaterimi duhovniki na Bavarskem in prek njih zbiral obleke ter hrano za internirance. Junija 1945 se je s pomočjo ameriške vojske skupaj s Komenci vrnil v Komen. Med požganimi hišami je bilo tudi župnijšče, zato je do upokojitve bival v večih hišah v vasi.Po upokojitvi leta 1971 je delal kot bolniški kurat v bolnišnici v Šempetru pri Gorici. 1973. leta je na Sveti gori daroval zlato mašo. Viktor Kos je dobil častni naziv monsinjora leta 1964. 1999. leta so mu Komenci odkrili spominsko ploščo.   Vir:  https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/kos-viktor/   Priproročamo tudi: Viktor Kos (1899-1987)

22. julija 1821 se je v Piranu rodil Cesare Dell’Acqua, akademski slikar

Kamra.si, 22. julij 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...22. julija 1821 se je v Piranu rodil Cesare Dell’Acqua, akademski slikar. Umrl je 16. februarja 1905 v Bruslju. Slikar Cesare Dell’Acqua, rojen v Piranu, sodi med priznane slikarje 19. stoletja. Uveljavil se je kot slikar zgodovinskih in žanrskih motivov, kot portretist ter kot dekorativni slikar. Njegov opus obsega olja na platnu, akvarele, risbe in knjižne ilustracije. Sodeloval je tudi s hčerko Eve kot scenarist pri njenih operetah in drugih glasbenih delih. Starša Andrea Dell’Acqua iz Kopra in Caterina Lengo iz Trsta sta se poročila 10. januarja leta 1808. Oče je bil sodnik, zaposlen najprej na kazenskem oddelku sodišča v Kopru in od leta 1809 na sodišču v Piranu. Očetova prezaposlitev je botrovala preselitvi družine v Piran, kjer so živeli do očetove smrti leta 1826. Cesare je bil najmlajši izmed petih otrok. V krstno knjigo, ki jo hranijo v kapiteljskem arhivu cerkve sv. Jurija v Piranu, je vpisan pod imenom Cesare Felix Georges Dell’Acqua. Njegova rojstna hiša v Piranu se danes nahaja na Vidalijevi ulici 11 (tedaj Via Delfin). Po očetovi smrti se je mati z otroci preselila najprej v Koper in leta 1833 v Trst. Po šolanju v Kopru in Trstu se je moral Cesare takoj zaposliti, čeprav ga je veselilo likovno ustvarjanje.Zanj se je zavzel beneški kipar Pietro Zandomeneghi (1806-1866), mu svetoval študij slikarstva in si skupaj skupaj s tržaškim zgodovinarjem Pietrom Kandlerjem (1804-1872) prizadeval, da je dobil občinsko štipendijo. Ta mu je omogočila odhod v Benetke, kjer je od leta 1842 do 1847 študiral na Akademiji lepih umetnosti (Academia delle Belle Arti).Septembra leta 1844 je bil med izbranimi slikarji, ki so ovekovečili obisk cesarja Ferdinanda I v Trstu. Avstrijski Lloyd je leta 1845 izdal album s šestnajstimi litografijami o dogodku; avtor devetih je Dell’Acqua.Po študiju je krajši čas potoval po evropskih prestolnicah umetnosti (Dunaj, München, Pariz). Leta 1848 se je preselil v Bruselj, kamor se je že prej preselil
še novic