SLIKARSTVO ZDAJ / THE PAINTING NOW Slovenija 21 / Slovenia 21

SLIKARSTVO ZDAJ / THE PAINTING NOW Slovenija 21 / Slovenia 21

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 23. julij 2021 ― Kuratorska razstava. Sodelujoči umetniki: Suzana Brborović, Nina Čelhar, Matej Čepin, Barbara Drev, Marko Jakše, Staš Kleindienst, Robert Lozar, Ira Marušič, Katja Pál, Miha Štrukelj, Maruša Šuštar, Joni Zakonjšek, Nika Zupančič. Kurator: Andrej Medved Razstava gradi na avtorskih poetikah, ki zaznamujejo sodobno slovensko slikarstvo »ta-hip« in »ta-trenutek«, se pravi brez omejitev na posamezne generacije ali letnico rojstva, kot je bil to primer pred dvema letoma na razstavi Čas brez nedolžnosti v ljubljanski Moderni galeriji. Pomembna je torej kakovost del, njihova vrhunskost in aktualnost v smislu so=dobne ustvarjalnosti. Zato ne bo uveljavljenih slikarjev, ki trenutno nimajo presežnih del, niti slikarjev, ki so že ustvarili vrhunska dela in predstavljajo v svojem obdobju zaključene slikarske opuse, a so njihove sodobne slike pomik nazaj, »ponavljanje« ali le poskus nečesa novega, kar ne prinaša v resnici neki novuum ali celo nadaljevanje umetniške rasti v pomenu kakovostnega presežka v njihovem razvoju.

To Love is a Lie

Speculum Artium, 23. julij 2021 ― Light follows the breath. Night falls, lighting strikes. The midday birds continue. These diaristic reflections on the phenomenology of watching and waiting write with images through an electronic ink screen. Filmed over a period of confinement in Vendée and Paris, France, they straddle an experiential world of immediate sensation, and a detached realm of quiet […]

Jeseni bo vrata spet odprla ŠUGLA!

Ana Monro, 23. julij 2021 ― ŠUGLA, Šola sodobnih performativnih uličnih umetnosti je program neformalnega izobraževanja in usposabljanja za mlade ustvarjalce z različnimi umetniškimi interesi in izkušnjami, ki ga izvajamo že od leta 2007. Jeseni bomo vanj sprejeli že 9. generacijo udeležencev, ki bodo pod vodstvom priznanih slovenskih in tujih mentorjev spoznavali gledališče kot živ organizem in se učili osnov nastopanja v ... The post Jeseni bo vrata spet odprla ŠUGLA! appeared first on Ana Monro.

Miloš Kosec: Glivični urbanizem

OUTSIDER, 23. julij 2021 ― Okrog nas se razteza nevidno omrežje, k povezuje in ureja cel svet. Ne gre za nikakršno teorijo zarote – saj navsezadnje že desetletja živimo obdani z brezžičnim internetom in mobilnimi signali, zaradi katerih se v zadnjih letih razkrajajo ločitve med domom in delovnim mestom, med zasebnim in javnim, med mestom in podeželjem, med potovanjem in…
Ormož: Tradicija nas zbližuje

Ormož: Tradicija nas zbližuje

Štajerski tednik, 23. julij 2021 ― Po več kot enoletnem odlogu so ormoško Ljudsko univerzo obiskali udeleženci projektnega partnerja Center for Continuing Education iz poljskega mesta Bytom, ki so na desetdnevni Erasmus+ mobilnosti spoznavali način delovanja naše Univerze za tretje življenjsko obdobje, naše kraje, znamenitosti ter kulinariko našega območja.
Arsana: Tudi letos prevladujejo slovenski glasbeniki

Arsana: Tudi letos prevladujejo slovenski glasbeniki

Štajerski tednik, 23. julij 2021 ― Minulo nedeljo se je začelo bogato dvotedensko glasbeno in spremljevalno dogajanje 13. glasbenega festivala Arsana. Koncert treh rockerskih skupin, ki naj bi nastopile že v soboto v Sončnem parku, so prestavili v avgust. Tako je prvi koncert v strnjenem dvotedenskem glasbenem dogajanju pripadel Marku Črnčecu, enemu najbolj priznanih sodobnih slovenskih glasbenikov. Klasični mojstri bodo v slavnostni dvorani ptujskega gradu nastopali vse do četrtka.
Kaprice borlske baronice

Kaprice borlske baronice

Štajerski tednik, 23. julij 2021 ― Učenci osnovne šole Cirkulane–Zavrč so pod mentorstvom učiteljice Janje Solina Črnivec, ki je tudi vodja dramske sekcije pri Kulturnem društvu Cirkulane, uprizorili priredbo Andersenove pravljice Cesarjeva nova oblačila. Predstavo so postavili v domače okolje, nastala je uprizoritev Kaprice borlske baronice.

Na Starem trgu se začenja festival Dobimo se pred Škucem

SiGledal, 23. julij 2021 ― Z lutkovno predstavo Sosedi v izvedbi Teatra PolPet se bo začel Festival Dobimo se pred Škucem. Do 1. avgusta bo ponudil koncerte, predstave za otroke in mlade, performanse, razstavi, literarne dogodke ter ustvarjalne delavnice. V celoti brezplačnemu festivalskemu dogajanju se bosta pridružili Knjižnica pod krošnjami in Škuceva tržnica.
Brewing Beer for Hackers

Brewing Beer for Hackers

PIFcamp, 23. julij 2021 ― ## SPEED BREW BEER HACK Experimentation, maths, science, tech geekery and data collection that is only possible by drinking lots of beer… All this makes brewing the perfect hobby for the hacker! Hackers make great homebrewers!  In this workshop you will learn how to brew a beer and get all the information you need to … Continue reading Brewing Beer for Hackers The post Brewing Beer for Hackers appeared first on PIFcamp.

Ah Art #2_Johann König: Da začnete, ne čakajte nikogar!

OUTSIDER, 23. julij 2021 ― Intervju z Johannom Königom, vseprisotnim slavnim galeristom in promotorjem sodobne umetnosti: »Tukaj sem zato, da ljudem posredujem umetnost, jih opolnomočim in jim predam orodje za njihovo razumevanje.«  Z Johannom Königom (1981) sem govorila le nekaj dni po tem, ko je še ena v vrsti velikih mednarodnih galerij (legendarna Metro Pictures) po »zahtevnem pandemičnem letu in… The post Ah Art #2_Johann König: Da začnete, ne čakajte nikogar! appeared first on OUTSIDER.

Daljša veljavnost testa PCR za izvajalce verske oziroma duhovne vzgoje in izobraževanja

Ministrstvo za kulturo, 23. julij 2021 ― Novela Odloka o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode v Republiki Sloveniji poleg podaljšanja veljavnosti odloka spreminja veljavnost testa PCR za osebe, ki občasno izvajajo versko oziroma duhovno vzgojo in izobraževanje. Poleg tega določa, da mora biti pri vseh oblikah kolektivnega uresničevanja verske svobode medosebna razdalja najmanj 1 meter zagotovljena tudi med udeleženci, ki izpolnjujejo pogoj PCT.
Na Starem trgu se začenja festival Dobimo se pred Škucem

Na Starem trgu se začenja festival Dobimo se pred Škucem

Misli, 23. julij 2021 ― Z lutkovno predstavo Sosedi v izvedbi Teatra PolPet se bo drevi začel Festival Dobimo se pred Škucem. Do 1. avgusta bo ponudil koncerte, predstave za otroke in mlade, performanse, razstavi, literarne dogodke ter ustvarjalne delavnice. V celoti brezplačnemu festivalskemu dogajanju se bosta pridružili Knjižnica pod krošnjami in Škuceva tržnica.
1939-1944 Loška dolina – Slovenski fantje in slovenski fantje

1939-1944 Loška dolina – Slovenski fantje in slovenski fantje

Stare slike (Cerknica), 23. julij 2021 ― Obe sliki sem našla v fondu neobjavljenih fotografij na Starih slikah. Sklepam, da sta nastali nekje v Loški dolini. Na prvo sem pomislila, ko mi je Ladica Štritof pripovedovala o predvojni fantovski skupini v sklopu katoliške organizacije Orli, ki so se imenovali Slovenski fantje. Videvala jih je kot dekletce in se natančno spomnila njihovih uniform: […]

23. julija 1937 se je v Cvetkovcih rodil Božidar Radoš, slovenski pisatelj

Kamra.si, 23. julij 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. julija 1937 se je v Cvetkovcih rodil Božidar Radoš, slovenski pisatelj.  Do leta 1991 je živel v Ormožu in tam opravljal zobozdravniški poklic. Dve mandatni obdobje je bil tudi vodja takratnega TOZD-a Zdravstveni dom Ormož. Zdaj že več kot 25 let živi v Murski Soboti, kjer je nekaj časa delal še v zasebni zobni ordinaciji. Po smrti prve žene se je poročil z višjo zobozdravstveno tehnico Vladko Mecilošek, ki mu je pomagala pri delu v ordinaciji.Pisati je začel po upokojitvi. Po lastnih besedah je bila ljubezen do knjig odločilna za njegove prve preizkuse v pisanju. Najprej se je z avtobiografskim romanom Zlatnik polne lune spomnil svojega očeta in hkrati izpisal lastno življenjsko pot. Napisal ga je z željo, da bi povedal, kako mu je bil čas, v katerem je živel, naklonjen oz. prevečkrat nenaklonjen. Roman je bil nekaj let po izidu ponatisnjen. V zbirki zgodb Armbrust, ki jo je posvetil 20. obletnici slovenske osamosvojitvene vojne, in romanu Usodni časi je opisal svojo izkušnjo ob osamosvajanju Slovenije, v delu Vojakova pisma pa je literarno preoblikoval pisma, ki jih je med služenjem vojaškega roka pisal ženi. V romanu V objemu zla je tematiziral usodo njemu znanih ljudi, ki so se znašli v kolesju druge svetovne vojne in usodnih sprememb po njej. Za vsa literarna dela je značilna kritična distanca do tega, kar ga je osebnostno oblikovalo. Ravno kritična distanca je namreč po njegovem mnenju tisto, kar bi moralo zaznamovati leposlovno pisanje.Božidar Radoš je skupaj s soprogo tudi neutruden svetovni popotnik. Vir: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/rados-bozidar/Avtor gesla: Jožef Papp, Knjižnica Murska Sobota  
Draga Stamejčič #odtokiadotokia (1)

Draga Stamejčič #odtokiadotokia (1)

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 23. julij 2021 ― V trajanju olimpijskih iger Tokio 2020 razkrivamo v spletni rubriki Iz hiše pisanih spominov nekaj vtisov iz kariere celjskih olimpijk in olimpijcev, ki so nastopili na igrah v Tokiu leta 1964. Draga Stamejčič (1937-2015). Ljubljančanka, atletinja, ki je leta 1963 prišla v Celje, da bi v ekipi Kladivarja trenirala pod vodstvom Fedorja Gradišnika in se […] The post Draga Stamejčič #odtokiadotokia (1) first appeared on Zgodovinski arhiv Celje - Hiša pisanih spominov.

23. julija 1932 se je v Lescah rodil Jaka Torkar, slovenski akadamski slikar.

Kamra.si, 23. julij 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. julija 1932 se je v Lescah rodil Jaka Torkar, slovenski akadamski slikar. Umrl je 9. februarja 2002 v Ljubljani. Kmalu po rojstvu so se z družino preselili na Javornik, kjer je oče dobil službo v železarni. Osnovno šolo je obiskoval na Koroški Beli. Oče je leta 1942 padel kot partizan, družino pa so izselili v nemška taborišča. Po vojni je nadaljeval šolanje in po nižji gimnaziji na Jesenicah zaključil Šolo za umetno obrt v Ljubljani. Na Akademiji upodabljajočih umetnosti v Ljubljani je diplomiral leta 1956. Potem je obiskoval še specialko pri profesorju Božidarju Jakcu. Leta 1960 se je zaposlil kot likovni pedagog na Osnovni šoli Tone Čufar na Jesenicah. Po dveh letih je pridobil status svobodnega umetnika. Do svoje prerane smrti je živel in ustvarjal na Javorniku. Ustvarjal je predvsem po naročilu, saj je imel od leta 1962 status svobodnega umetnika. V zgodnjih šestdesetih letih je ilustriral roman Trojanski konj Mihe Klinarja, Povest o železu inženirja Avgusta Karbe ter dokumentarno slikanico Od fužin do železarne Aleksandra Rjazanceva. Kasneje je ilustriral še pesniško zbirko Rdeča kantata Miha Klinarja. Udeleževal se je slikarskih kolonij, kjer je slikal predvsem krajine. V sedemdesetih letih je predvsem kiparil. Leta 1975 je ustvaril kip talca v Mostah. Prvo samostojno razstavo je imel leta 1978 na Vrhniki, na kateri je razstavil mitološki cikel. V začetku osemdesetih let se je vrnil k slikanju panoram po naročilu.   
še novic