Razstava “Mojstri ljubljanske fotografske šole. 60 let fotogrupe šolt.” v Galeriji Mestne hiše v Kranju

Razstava “Mojstri ljubljanske fotografske šole. 60 let fotogrupe šolt.” v Galeriji Mestne hiše v Kranju

Galerija Photon, 20. marec ― Razstava po lanski premierni postavitvi v Galeriji Photon v Ljubljani gostuje v Gorenjskem muzeju. Otvoritev bo v četrtek, 28. marca 2024 ob 19. uri, v Galeriji Mestne hiše v Kranju. Skupinska razstava, ki jo je pripravila Galerija Photon – Center za sodobno fotografijo v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje in Gorenjskim ...

24. NAGRADNI NATEČAJ PESNIŠKEGA TURNIRJA za naziv VITEZ / VITEZINJA POEZIJE

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 20. marec ― Klub kulturnih ustvarjalcev KU-KU in Kreacija s.p. iz Maribora razpisujeta natečaj za najboljšo izvirno neobjavljeno pesem v slovenskem jeziku na 24. Pesniškemu turnirju. Na njem lahko z eno samo pesmijo, ki ne sme biti daljša od 60 verzov, sodelujejo avtorice in avtorji, stari vsaj 16 let. Vsi tisti, ki bodo poslali več pesmi, predolgo pesem ali že objavljeno pesem, bodo izločeni. Strokovna žirija v sestavi dr. Irena Novak Popov, Jure Jakob in Franci Novak bo izmed sodelujočih pesmi izbrala štiriindvajset najboljših. Izbrani avtorji in avtorice se zavežejo k udeležbi na polfinalnih ...

MoTA, 20. marec ― Flux is an EACEA-funded project to enhance women’s art in the digital world.   The post appeared first on MoTA.

Znani dobitniki priznanj javnega sklada za kulturne dejavnosti

Misli, 20. marec ― Zlato plaketo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) za leto 2023 prejme pesnik, urednik, avtor več literarnih del in prevajalec Marjan Pungartnik. Na slovesnosti ob podelitvi državnih odličij in priznanj JSKD, ki bo 27. marca v Klubu CD, bodo poleg zlate plakete za življenjsko delo podeljene še štiri srebrne plakete in zlati znak.

Predstava Memoria je prestavljena!

Španski borci, 20. marec ― Zaradi poškodbe je plesna predstava Male Kline prestavljena na kasnejši termin, ki ga bomo objavili kmalu. Vstopnice, ki ste jih že kupili, veljajo tudi v novem terminu, lahko pa jih vrnete ali zamenjate. Več na blagajni Španskih borcev.
Na FDF slavil film makedonske režiserke Kumjane Novakove Tišina razuma

Na FDF slavil film makedonske režiserke Kumjane Novakove Tišina razuma

Misli, 20. marec ― Na 26. Festivalu dokumentarnega filma je nagrado Amnesty International Slovenije za najboljši film na temo človekovih pravic prejel dokumentarec režiserke Kumjane Novakove Tišina razuma. Film nasprotuje mitu normaliziranja množičnih posilstev in spolnega suženjstva oz. sprejemanju spolnega nasilja kot naravni element vojne ali vojaškega konflikta.

Žiga X Gombač ob slikanici Adam in tuba: Knjiga ostane za večno

Misli, 20. marec ― Slikanica Adam in tuba pisatelja Žige X Gombača in ilustratorke Maje Kastelic je bila v začetku leta uvrščena na seznam najboljših mednarodnih knjig za otroke in mladino ameriške USBBY za leto 2024. Kot je za STA povedal Gombač, je bilo ključno, da je slikanica najprej prepričala tujega založnika v smislu, da se jo je odločil izpostaviti.

Letna tiskovna konferenca Asociacije – Nevladna kultura prepoznana, a izzivi ostajajo!

Asociacija, 20. marec ― Na tokratni letni tiskovni konferenci Društva Asociacija na kateri vsako leto v prvem četrtletju medijem in širši javnosti predstavimo trenutno stanje v nevladni kulturi in odpremo najpomembnejše teme na področju nevladnih organizacij v kulturi, samozaposlenih v kulturi in kulture na splošno. Na tokratni tiskovni konferenci smo poleg pregleda stanja in dosežkov društva v preteklem letu … Preberi več o Letna tiskovna konferenca Asociacije – Nevladna kultura prepoznana, a izzivi ostajajo!
Iva Jevtić: Do sprememb vendarle prihaja, četudi počasi

Iva Jevtić: Do sprememb vendarle prihaja, četudi počasi

Misli, 20. marec ― Ob svetovnem dnevu poezije je o vlogi poeziji pri nas in po svetu v pisnem pogovoru za STA spregovorila lanskoletna Veronikina nagrajenka, pesnica, prevajalka in literarna teoretičarka Iva Jevtić, ki ji je všeč precizno pisanje. Glede položaja slovenskih pesnic pri nas je med drugim ocenila, da do sprememb na bolje vendarle prihaja, četudi počasi.
Miriam Drev: Kaj bomo brez lepote poezije kot notranje resnice?

Miriam Drev: Kaj bomo brez lepote poezije kot notranje resnice?

Misli, 20. marec ― Ob svetovnem dnevu poezije je o vlogi poezije pri nas in po svetu v pisnem pogovoru za STA spregovorila lanskoletna Veronikina nagrajenka, pesnica, pisateljica, kritičarka, prevajalka in publicistka Miriam Drev. Kot je med drugim povedala, je poezija že v prabiti slovenskega naroda ter se tudi vprašala, kaj bomo brez lepote poezije kot notranje resnice.

SONICA 2024: Glocalisation

MoTA, 20. marec ― 16. edicija mednarodnega festivala elektronske glasbe in tranzitornih umetnosti SONICA prinaša pester izbor izvajalk in izvajalcev, ki so v zadnjem času močno zaznamovali dogajanje na področju elektronske in eksperimentalne glasbe. The post SONICA 2024: Glocalisation appeared first on MoTA.

V novomeškem APT S samimi samotami obdana samota

SiGledal, 20. marec ― V novomeškem Anton Podbevšek Teatru (APT) bo v sredo, 20. 3., premiera gledališko-plesne uprizoritve S samimi samotami obdana samota v režiji Maše Kagao Knez. Predstava, ki je nastala v koprodukciji z Gledališčem Glej, je neke vrste poklon literarnemu opusu znamenitega češkega pisatelja Milana Kundere.

Znani dobitniki priznanj javnega sklada za kulturne dejavnosti

Revija Primus, 20. marec ― Avtor: STA, uredništvo Zlato plaketo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) za leto 2023 prejme pesnik, urednik, avtor več literarnih del in prevajalec Marjan Pungartnik. Na slovesnosti ob podelitvi državnih odličij in priznanj JSKD, ki bo 27. marca v Klubu CD, bodo poleg zlate plakete za življenjsko delo podeljene še štiri srebrne plakete in ...

Moči poezije ne gre podcenjevati

Misli, 20. marec ― Po vsem svetu ob prihodu pomladi 21. marca obeležujejo svetovni dan poezije. Ta je lahko sila raznolika, ne glede na to, kakšna je, pa potrebuje navdih in čas. Moči ene od najbolj cenjenih oblik kulturnega in jezikovnega izražanja ter identitete človeštva ne gre podcenjevati, saj so lahko prav pesmi močna vzpodbuda za dialog in mir.
NEŽA PEROVŠEK: GESTURE OF MORAL SUPPORT

NEŽA PEROVŠEK: GESTURE OF MORAL SUPPORT

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 20. marec ― V ljubljanski Galeriji Equrna je na ogled samostojna razstava Neže Perovšek z naslovom Gesture of moral support (Gesta moralne podpore), ki premišljuje področje abstraktnega slikarstva v postinternetnem svetu. Na razstavi so na ogled izbrana dela, nastala pretežno v obdobju od leta 2022 do 2023, ki izkazujejo umetničino konceptualno in formalno dovršenost ter črpajo navdih iz njenega osebnega fotografskega arhiva in kompulzivnega kopičenja raznorodnih vizualnih materialov, ki jih spravlja na spominsko enoto svojega računalnika. Delo Neže Perovšek se zoperstavlja konvencionalnim razmejitvam in navigira po zapletenem presečišču sodobnega slikarstva, intermedialnih praks in transformativnega etosa postinternetne dobe. Razstavljene slike ponazarjajo razvijajoči se jezik abstraktnih podob v časovnem obdobju, ki ga zaznamujejo digitalni vmesniki, spletne platforme, medijski prenosi in nenehni pretok informacij, in vabijo gledalce k razmišljanju o trku digitalnega in analognega, stvarnega in virtualnega, starega in novega … Predstavljajte si, da vas nekdo iz preteklosti z baretko na glavi vpraša: »Tovariš, kaj je danes tvoja vizualna vez?« Za razumevanje tovrstnih ustvarjalnih praks je treba vzeti v obzir tudi to, kar iz samih del ni razvidno, in se vprašati, na kakšen način avtorica pristopa k delu ali drugače rečeno – kaj je njena vizualna vez. V njenem primeru zagotovo ne gre za prevpraševanje koncepta slike kot objekta, saj to ni slikarstvo, ki bi izhajalo iz zapuščine visokega modernizma. Namesto tega so njena dela bližje metafori okna, koncepta, ki je v preteklosti pomembno vplival na naše razumevanje prostora in reprezentacije. V sodobni digitalni dobi pa se je ideja okna spremenila v zaslone, ki ponujajo portale, prek katerih posamezniki stopajo v stik z različnimi interpretacijami resničnosti. Slike Neže Perovšek, ki nudijo vpogled v (spletne) pejsaže digitaliziranih podob, učinkujejo kot ekrani na dotik, ki pronicajo v naša življenja in brišejo meje med fizičnim
POSLANICA OB SVETOVNEM DNEVU POEZIJE

POSLANICA OB SVETOVNEM DNEVU POEZIJE

Društvo slovenskih pisateljev, 20. marec ― »Dve dekleti odkrijeta skrivnost življenja v nenadejani vrstici poezije,« pravi Denise Levertov v pesmi Skrivnost in doda: »Jaz, ki ne poznam skrivnosti, sem jo napisala.« Morda porečete, da je preveč od nenadejane vrstice poezije zahtevati »skrivnost življenja«, toda vsaka dobra pesem je skrivnost. Zato nam vzame dih, ko se nam razodene. Pesem je sestavljanka, kjer […]

Trgovina: Preklete vojne

Tolminski muzej, 20. marec ― V knjigi Preklete vojne je Zdravko Likar, avtor številnih knjig o zgodovini in osebnostih Zgornjega Posočja, zbral pričevanja o ljudeh, ki so bili pahnjeni v različne vojne vihre.  Osredotočil se je predvsem na usode ljudi iz Posočja in Benečije, časovno pa sega knjiga vse do Napoleonovega pohoda v Rusijo leta 1812. Najobsežnejši del je posvečen obdobju prve in druge svetovne vojne, zadnji pa vojni na Balkanu ter še vedno trajajočim ...
Šeligova geometrija barv

Šeligova geometrija barv

Airbeletrina, 20. marec ― »Deček sedi zadaj. Pomaknil se je čisto do naslonjala, tako da je gornji del telesa videti pokončen, ves deček pa upognjen v pravi kot: noge so v vodoravni legi, zložno druga zraven druge na mehkem sedežu, samo gležnji z rjavimi zimskimi čevlji se s težo upogibajo navzdol.« Ko je Rudi Šeligo (1935–2004) beležil svoje poslednje spomine, je mlajša generacija današnjih bralk in bralcev začela nabirati šele prve. Z mislijo nanje je Aleksander Zorn sestavil reprezentativen in obenem koliko mogoče odprt, komunikativen izbor novel Ohranjeni spomin, pri Beletrini izdan ob 20. obletnici smrti pisatelja, profesorja statistike, ki je tudi besede izbiral že kar matematično natančno. Knjigo je prav tako natančno prebrala mlada Nika Šoštarič. Med drugim ugotavlja: »Šeligove literarne osebe si lahko predstavljamo kot človeka, ki v širnem oceanu plava mrtvaka. Nenehno nekaj počenjajo, vendar hkrati ne počnejo ničesar, bivajo sam Nič.« The post Šeligova geometrija barv appeared first on AirBeletrina.

Kavč festival x CMAK – Empathology // Future Noir Audio visual experience

C.M.A.K. Cerkno, 20. marec ― Glasba služi kot odsevni medij, ki presega meje in se potaplja v globine človeške narave. Zajema radosti, žalosti in kompleksnosti našega obstoja, zagotavlja platformo za razmislek in samospoznavanje.Prizadevamo si ustvariti čustveno in intelektualno zatočišče za naše poslušalce ter delovati kot filter za negativnost.Z glasbo izzivamo družbene norme, soočamo se z nepravičnostjo in spodbujamo empatijo in […]
Dejan Koban: pre_več

Dejan Koban: pre_več

MMC Knjige, 20. marec ― Antološka knjiga z zgovorno nenavadnim naslovom Pre_več je tako vizualno kot vsebinsko relevantna in intrigantna. Njen avtor je pesnik Dejan Koban, vendar je koncept avtorstva v tem delu precej bolj kompleksen in razvejan.

Kulturni bazar letos o bivanju v sožitju

SiGledal, 20. marec ― V Cankarjevem domu danes poteka največje strokovno usposabljanje na področju kulturno-umetnostne vzgoje Kulturni bazar. Osrednja tema letošnjega 16. Kulturnega bazarja je Bivanje v sožitju - kultura in umetnost za varen in spodbuden svet. Na letošnjem Kulturnem bazarju se bo zvrstilo več kot 40 dogodkov.
1960 Lož – Britvica

1960 Lož – Britvica

Stare slike (Cerknica), 20. marec ― Žepni nož (brituca)je bil v mojem otroštvu med mularijo bolj cenjen kot sedaj računalnik, telefon in skuter skupaj. Običajno smo mulci imeli takega, ki jih je prodajal ribnčan – z navadnim okroglim lesenim ročajem in rezilom iz navadnega pleha. Rekli smo mu kuzlca. Uradno je bil to menda pipec. Ta ni imel vrednosti. A tisti […]
še novic