SEM,
9. september
―
Sodelavka SEM dr. Tina Palaić se kot štipendistka programa MuseumLab 2024 te dni mudi v Berlinu, kjer skupaj s kolegi iz afriških in evropskih muzejev spoznavajo berlinsko muzejsko krajino in razpravljajo o prihodnosti teh za družbo tako pomembnih institucij.
V ospredju pogovorov je tematika dekolonizacije muzejev in številni izzivi, ki jih to delo prinaša. Program obsega spletni modul predavanj in diskusij, ki je potekal junija 2024, obisk Berlina septembra in Accre novembra ter rezidenco v izbranem afriškem ali evropskem muzeju. Tina bo s kolegom muzealcem iz Tanzanije Eliabu Mbonimpa obiskala GRASSI Museum für Völkerkunde zu Leipzig.
Več o programu MuseumLab 2024.
Pripisi k fotografijam:
Hamburger Bahnhof - Nationalgalerie der Gegenwart, Float, 2019
Umetnik Mark Bradford je tla galerije prekril z dolgimi trakovi platna, papirja in vrvi ter tako opozoril na elitizem institucij, v katerih umetniška dela predstavljajo kot neprecenljiva in se jih obiskovalec ne sme dotakniti. Bradford je s tem delom prekršil omenjene norme in obiskovalcem omogočil neposredni stik z delom, saj se lahko po njem sprehodijo in ga s tem postopoma tudi spreminjajo.
Vprašanje? Kako galerije in muzeji spreminjajo trdno zakoreninjene odnose moči in privilegije, ki podpirajo zahodne umetnike, staroselskim ustvarjalcem pa otežujejo dostop do potrebne infrastrukture? Kakšna je vloga umetnosti pri podpiranju različnih skupnosti in izboljševanju njihovega družbenega položaja?
Desta Decolonial city tour, Discover the African Quarter
V soboto dopoldne se je Tina s skupino kolegov odpravila v Afriško sosesko v okrožju Wedding v Berlinu, kjer imena številnih ulic opozarjajo na nemški kolonialni projekt v Afriki. Imena nekaterih ulic so bila nedavno spremenjena z namenom opozarjanja na upore domačinov proti kolonializmu in grozodejstva, ki so jih na afriški celini počeli Nemci, sprehod po ulicah pa je pokazal, da sta rasizem in diskriminacija do temnopoltih v nemški družbi še kako gl