SEM,
18. december 2024
―
15. in
22. oktobra 2024 so partnerji evropskega projekta Združimo se! organizirali mednarodno usposabljanje, ki je potekalo preko spleta. Dvodnevni program je bil namenjen strokovnjakom za izboljšanje znanstvenega komuniciranja o podnebnih vprašanjih za marginalizirane odrasle.
Raznolikost profilov in perspektiv Usposabljanja se je udeležilo 25 komunikatorjev znanosti, muzejskih pedagogov, raziskovalcev in socialnih delavcev iz petih partnerskih držav (Francija, Nemčija, Avstrija, Italija in Slovenija). Ta raznolikost je bila ključna prednost usposabljanja, saj je spodbujala bogate izmenjave in konstruktivne razprave skozi soočenje različnih perspektiv. Izziv je bil velik: izvedba spletnega usposabljanja v angleščini (nematernem jeziku za večino udeležencev) skupini ljudi, ki se še nikoli niso srečali in prihajajo iz različnih poklicnih okolij.
Dobro uravnotežena struktura za spodbujanje izmenjave in učenja Ekipa projekta Združimo se! je oblikovala uravnotežen format usposabljanja, ki je združil teorijo, prakso in samorefleksijo: - predavanja in diskusije s predavatelji za podajanje teoretičnih prispevkov in pripravo temeljev za poglobljene razprave; - dejavnosti v majhnih skupinah, da bi vsi imeli priložnost govoriti, deliti izkušnje in razpravljati o projektih in drugih izkušnjah; - sproščen čas za spodbujanje udeležencev k povezovanju in vzpostavljanju odnosov; - individualni trenutki za udeležence, da razmislijo in predelajo svoje učenje ob poslušanju glasbe, ki smo jo izbrali skupaj z vsemi udeleženci prav za predvajanje v času za samorefleksijo.
Teme usposabljanja V dveh dneh je usposabljanje obravnavalo osrednje teme na stičišču podnebnih vprašanj in socialne vključenosti: Inkluzija: vaje igranja vlog in intervencije strokovnjakov so udeležencem pomagale bolje razumeti potrebe in želje marginaliziranih družbenih skupin. Podnebni izzivi: kako spodbuditi občinstvo k ukrepanju? Kako obvladati čustva, povezana s podnebnimi spremembami? Združitev obojega: