Bazar, miška, anonimka, voda

Zgodovinski arhiv Celje (ZAC), 14. marec 2013 ― Slovenski arhivi smo se 12. marca 2013 predstavili v Cankarjevem domu na že petem Kulturnem bazarju. Prireditev se tako v strokovni kot v širši javnosti vse bolj uveljavlja kot osrednja predstavitev kulture. Letos se je v Ljubljani predstavilo več kot 200 kulturnih ustanov iz vse Slovenije, ki je na razstavnih prostorih predstavilo svojo bogato ponudbo […]

Filmska recenzija: Mama

MMC Gledamo, 14. marec 2013 ― Obstaja skoraj neskončno število stvari, ki bi se jih človek lahko bal. Ampak, sodeč po novejši ponudbi grozljivk, na svetu ni hujšega, kot so voščeno bledi otroci, duhovi, ki jih obsedajo, in vešče.

George Orwell: Pot v Wigan (odlomek)

Airbeletrina, 14. marec 2013 ― V zbirki Beletrina Študentske založbe je nedavno izšlo novo delo Georga Orwella, ki nosi naslov Pot v Wigan. V njem Orwell pripoveduje o času, ki ga je preživel med brezposelnim delavstvom v severnoangleških revirjih, kjer je skušal priti do dna revščini in domisliti sistem, ki bi bil do vseh pravičen. Dokopal se je do svoje oblike socializma. Aktualno branje za današnje čase.

Nova stran revije KnjižnicaObveščamo vas, da je bi

Knjižnica Postojna, 14. marec 2013 ― Nova stran revije Knjižnica Obveščamo vas, da je bila postavljena novega stran revije knjižnica, ki bo sedaj delovala v okviru spletne strani ZBDS. Dostopna je na: http://www.zbds-zveza.si/?q=node9/1 Po starih digitaliziranih številkah in e-izvodih lahko za enkrat še vedno brskate na stari spletni strani. V naslednjih mesecih načrtujemo tudi prenos baze e-izvodov in popolno ukinitev stare spletne strani: http://www.zbds-zveza.si/?q=node9/1

David Bowie: The Next Day

MMC Poslušamo, 13. marec 2013 ― David Bowie je izdal nov, petindvajseti album v svoji impresivni, skoraj petdesetletni glasbeni karieri. In že na začetku bom prekinil ugibanja ali morebitne dvome – album The Next Day je preprosto . . .
Večno vračanje enakega

Večno vračanje enakega

Airbeletrina, 13. marec 2013 ― Osrednji lik Snojevega romana Balkan Sobranie je fant brez imena, pisateljev alter ego, ki študira slovenščino, se navdušuje nad Ocvirkom ter se kot pravi izobraženec znajde tudi pred svojevrstno življenjsko dilemo: pobegniti ali ostati. Njegov poskus iskanja azila v Avstriji je res nekoliko nezrel, zato pa tudi splava po vodi in fantu ne ostane drugega, kot da poslušno odpotuje do Bileće in se tam udinja kot vojak.

4. seja predsedstva ZKDS 7. marca 2013

ZKDS, 12. marec 2013 ― Četrta seja Predsedstva ZKD Slovenije je bila v četrtek, 7. marca 2013 ob 10. uri v sejni sobi na Štefanovi 5 v Ljubljani, na sedežu zveze. Dnevni red: 1. Potrditev zapisa 3. seje predsedstva 2. Razprava o dokumentu Javna vlaganja v kulturo v slovenskih občinah (neuraden naslov dokumenta, ki ga pripravlja JSKD) 3. Razprava o osnutkih Nacionalnega kulturnega programa 2013-2016 in osnutka sprememb in dopolnitev Zakona o ugotavljanju javnega interesa v kulturi 4. Priprava redne seje konference ZKD Slovenije v letu 2013: razprava o osnutku dopolnitev besedila statuta ZKD Slovenije, zaključni račun 2012, morebitne kadrovske dopolnitve organov ZKDS 5. Predlog podelitev priznanj ZKD Slovenije 6. Slučajnosti ZAPIS četrte seje Predsedstva Zveze kulturnih društve Slovenije v mandatu 2012 – 2017 Seja je bila v četrtek, 7. marca 2013 v prostorih Zveze na Štefanovi 5 v Ljubljani, Začela se je ob 10.30 in končala ob 13.20 uri. Sklical jo je predsednik Jože Osterman, ki jo je tudi vodil. PRISOTNI:
Kraljevina Norveška v očeh trpeče Slovenke: doživljajski spis

Kraljevina Norveška v očeh trpeče Slovenke: doživljajski spis

Airbeletrina, 12. marec 2013 ― »Veš, majhen narod smo,« reče in žličko potopi v kapučino, z največjo natančnostjo spenjen tako, da se na površini oblikuje silhueta ljubke smrečice. S tem sklene moje poizvedovanje o narodni duši Norvežanov, se skloni nad svoj Klassenkampen in odpre na strani s člankom, ki je opremljen s fotografijo Jeana-Martina Charcota. Medtem ko skupaj z drugimi gosti srkam kavo, pripravljeno iz najodličnejših zrn in vzgojeno z največjo korporativno ljubeznijo, razmišljam o problemu majhnosti.

KONCERT: JOHN RUTTER – MAGNIFICAT

Glasbena matica, 11. marec 2013 ― petek, 19. april 2013, 19.30 Ljubljana, Slovenska filharmonija MePZ Glasbene matice Ljubljana Projektni komorni orkester Mateja Arnež Volčanšek, sopran Tone Potočnik, orgle Mojca Jenič, klavir dirigent Aleš Makovac Bob Chilcott: A LITTLE JAZZ MASS John Rutter: MAGNIFICAT MePZ Glasbene matice … Continue reading →The post KONCERT: JOHN RUTTER – MAGNIFICAT appeared first on Glasbena Matica Ljubljana.
Dobesedno slovenščina

Dobesedno slovenščina

Čas za slovenščino, 11. marec 2013 ― Na Centrovih tečajih slovenščine v Ljubljani vsako leto izide več publikacij, v katerih so zbrana najrazličnejša besedila udeležencev tečajev – v najrazličnejši slovenščini. Ob koncu Zimske šole izide Zimopis, ob koncu Jesenske in Spomladanske šole ter Jutranjega in Popoldanskega tečaja Dobesednik, vtise s Poletne šole zberemo v Pošopisu, vtise z Mladinske poletne šole v Poletniku, Erasmusovi študenti pa na zadnji dan intenzivnega tečaja slovenščine prejmejo svoj izvod Prevodov publicističnih, poljudnoznanstvenih in leposlovnih besedil.  Mi smo nad ustvarjalnostjo tečajnikov vsakič znova navdušeni in nam je kar malo žal, da je ne moremo deliti s širšim krogom bralcev. Prav zato smo se odločili, da vam tokrat v branje ponudimo eno od besedil iz še svežega Dobesednika, ki je izšel januarja 2013 ob koncu Jesenske šole, Jutranjega in Popoldanskega tečaja. Slovenska kultura ima nekatere svoje nenavadne navade Zdaj živim skoraj dve leti v Sloveniji. V dveh letih sem poskusila spoznati slovenski jezik in kulturo! Slovenska kultura ima, kot vsaka kultura, nekatere svoje nenavadne navade. Zdi se mi da, vsi Slovenci gojijo svoje lastno sadje in zelenjavo in tudi hiše so zelo pomembne za Slovence. Vsaka hiša ima svojo barvo, mogoče, ker Slovenci so ljubosumni na svoje sosede in želijo, da sta njihova hiša in vrt videti boljše kot sosedova. Slovenci so skromni in pozdrav je brez poljuba ali objema, čeprav nimajo zmernosti pri uživanju alkohola. Slovenci so lojalni svoji državi in ostanejo vse svoje življenje v istem mestu. Kljub manjšim številom umorov in nizki stopnji kriminala, je število samomorov ogromno. Šport ima pomembno vlogo v življenju Slovencev, bolj ekstremen kot je, bolje je. Nešportni ljudje pa najdejo svoj adrenalin na cesti. Slovenci niso znani po svojih dobrih voznih sposobnosti in vsi ne upošteva prepovedi mobilnih telefonov v prometu. Tudi policija.  Slovenija je narava, vino, med, sol, konji, potica in pravi Sl
Tihožitje in opis

Tihožitje in opis

Zauberberg (Aljoša Harlamov), 11. marec 2013 ― Rene Magritte: Portret (1935). Vir: Wikipaintings V medigri likovne kompozicije in upodobitve vsakdanjih objektov tihožitje odpira prostor vsakdanjega sveta; konstruira modele novih prostorskih odnosov, ki so sredstvo, s pomočjo katerega naseljujemo ta svet na alternativne načine. Na tej osnovni ravni, kot kompozicijsko obliko, lahko pojem tihožitja v popolnosti apliciramo na moderno literaturo. Posebno osupljive so tri vzporednice: osredotočenost na ne-pomembne materiale, intenca, da je material predstavljen v neki surovi obliki, nepodrejenost reprezentacijski strukturi zapleta [plot], in želja po razgaljanju prostorskih vzorcev izkušnje, namesto časovne organiziranosti doživljanega časa. [...] Na tehnični ravni si moramo literarno tihožitje predstavljati kot avtonomen opis ali sliko, pri katerem besedilo ne sledi več pripovedovanju, ampak se zadržuje na detajlih in organizira prikaz slike. Rezultat tega je podoba, vendar ne v kakršnemkoli vizualnem smislu – besedilo ni ekfraza stvarnega oziroma fikcijskega platna –, ampak v smislu shematizacije področja realnosti, katerega red opazujemo znotraj umetniške prezentacije. Taka avtonomna slika služi različnim namenom, a skupni vložek le-teh je, kot se zdi, na novo ovrednotiti nek del stvarnosti, ki je ujet v tihožitju. Frederik Tygstrup: Still Life: The Experience of Space in Modernist Prose. V: Astradur Eysteinsson & Vivian Liska (eds.): Modernism. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Company 2007; str. 263–264 ___________________________________________________________________________________ Through the interplay of artistic composition and presentation of everyday objects, still life painting opens up the space of the everyday world; it constructs models of new spatial relations designed as means to inhabit this world in alternative ways. On this level of generality, considered as a compositional design, the notion of still life seems to apply p

Konfabulacije 2013

Airbeletrina, 11. marec 2013 ― Dočakali, prežvečili in preživeli smo deseto Fabulo, prozni festival, ki ga literaturam sveta posveča Študentska založba. Čeprav je devet let zapored pod okriljem Dnevnikovega sponzorstva poleg festivalskega programa prinašal tudi nagrado za najboljšo zbirko kratkih zgodb, nas je letos pričakal v recesijski izvedbi. Ali bo ta poteza drastično vplivala na upad kratkoprozne dejavnosti slovenskih avtorjev, je vprašanje, ki ga velja preložiti na prihodnost, sledi pa kratek doživljajski spis, ki sem ga uspela napraskati skupaj z vseh zakusk, pomenkov, razprav, okroglih miz, pogovorov in glasnih branj, ki jih je naplavila letošnja Fabula.
še novic