Radio Študent,
26. marec 2015
―
Savdska Arabija je skupaj z zalivskimi zaveznicami aktivno posegla v dogajanje v Jemnu in začela z vojaškim posredovanjem, s katerim bo skušala zaustaviti prodor hutijskih uporniških sil. Te so se, kot je znano, v minulih dneh uspele prebiti do mesta Aden na jugu države, kamor je moral pred časom iz prestolnice Sane pobegniti jemenski predsednik Abdrabuh Mansur Hadi. S strani šiitske milice osovraženi jemenski predsednik, ki na drugi strani uživa mednarodno podporo, se je moral tako še drugič podati v beg in se nemočen za pomoč obrniti na mednarodno skupnost.
Hadijev poziv Varnostnemu svetu Združenih narodov, naj odobri vojaško posredovanje, je naletel na zalivski odmev Savdske Arabije in zaveznic, ki so približno 100 bojnih letal že poslale nad hutijske cilje v sosednji državi, ne izključujejo pa tudi možnosti kopenskega posredovanja. Zalivska koalicija, ki ima podporo Združenih državah Amerike, se je v prvem dnevu napadov osredotočila na položaje Hutijev v Sani, mednarodno posredovanje pa je obrodilo prve rezultate tudi v Adenu, kjer so sile, zveste pobeglemu Hadiju, uspele ponovno zavzeti letališče. Jemen se v kaos pogreza že od protivladnih protestov leta 2012, ki so odnesli predsednika Saleha in sprožili val nasilja med sunitskimi plemeni, zvestih Salehu, in šiitskimi Hutiji na severu države. Septembra lani so slednji po prodoru s severa države uspeli zasesti tudi prestolnico Sano.
Tajski general in vodja vojaške hunte Nacionalnega sveta za red in mir ter obenem premier, Prajut Čan Očaa, nadaljuje s svojevrstnim razumevanjem medijske svobode. Tako je včeraj na novinarsko vprašanje o tem, kaj bo storil z novinarji, ki bodo kritično poročali o razmerah v državi, odgovoril s, citiramo: “Verjetno jih bomo kar usmrtili. Ni vam potrebno podpirati vlade, ampak morate pa poročati resnico.” Grožnje prihajajo po tem, ko so nekateri tajski mediji poročali o sporu med ministri znotraj hunte in vse glasnejših obtožbah o trgovanju z ljudmi.
Čan