Notranjsko primorske novice » Kultura,
12. november 2016
―
Postojna – V Notranjskem muzeju Postojna na ogled postavili zanimive zloženke, leporelle oziroma v harmoniko zložene podobe Postojne in Postojnske jame. »Gre za nadgradnjo razglednice, za obliko promocijskega gradiva, ki je zelo zanimivo tudi iz estetskega vidika,« pravi kustosinja Alenka Čuk. Razstava je na ogled do
27. novembra, na njej pa je med drugim videti tudi zanimiv leporello v obliki hrastovega lista, ki se razpre kot pahljača; podobne so v svojem času imele evropske prestolnice.
Še posebej dragocen je leporello s petimi litografijami v obliki hrastovega lista. Foto: Valter Leban
Leporelli, predhodniki današnjih setov razglednic, so zgibanke, v katerih so na trdnejšo podlago natisnjene sličice. Popularni so postali v zadnji četrtini 19. stoletja, oblika pa se je ohranila vse do danes.
Foto: Valter Leban
V Notranjskem muzeju je na ogled posebna zgibanka v obliki hrastovega lista, ki jo je pred letom 1897 izdala založnik Louis Gaser iz Leipziga. V pahljačo je združil pet litografijij, na katerih so podobe Postojne in detajli iz jame. »Podobne leporelle so v tistem času izdali za evropske prestolnice, kar pomeni, da se je založnik prepoznal vrednost Postojnske jame in okolice, zaradi česar se je določil za izdajo leporella,« pravi avtorica razstave, zgodovinarka Alenka Čuk.
V leporelle so tuji in tudi domači založniki in izdajatelji združevali podobe panorame Postojne ter vhoda v jamo in najbolj prepoznavnih jamskih motivov, Briljanta, Kalvarije, železnice in drugih, po drugi svetovni vojni pa tudi Ruskega mostu in motorne železnice.
Foto: Valter Leban
Nekaj leporellov so v muzeju vključili v stalno razstavo Muzej krasa, druge so na dan potegnili iz arhiva, nekaj jih je iz zasebnih zbirk. »S takimi in podobnimi vsebinami želimo popestriti in dopolniti stalno razstavo,« pravi Čukova.
Leporelli s podobami kraških jam niso bili redki, v Sloveniji in na Češkem so bili znani že v zadnji četrtini 19. stoletja, pozneje pa so jih izdaja