SEM,
2. avgust 2021
―
V knjižnici SEM smo sredi vročega poletja pridobili več zanimivih naslovov družboslovnih in humanističnih knjig (od Deleuzove Podobe-čas, Liboironove Pollution is Colonialism do nove etnografske študije o gibanju naredi si sam (Echt selbstgamacht) ter Bogatajeve knjige Z Janezom Trdino za dolenjsko mizo). V nadaljevanju izpostavljamo dve monografiji.
Sveti coprijan: pravljice, povedke in drugo pripovedno izročilo iz Motnika in okolice (Založba ZRC SAZU, Knjižnica Franceta Balantiča, 2020) prinaša po več kot sto petdesetih letih na plano pravljice in pripovedke, ki jih je zbral Gašper Križnik v Motniku in okolici. Glavna odlika zbranih pravljic in pripovedk je v njihovi raznolikosti in da so zapisane v živahnem, ljudskem govoru tistega časa.
What's missing?: Collecting and Exhibiting Europe je zbornik Muzeja evropskih kultur iz Berlina, v katerem različni avtorji preizprašujejo vlogo muzejev danes. Sprašujejo se o družbenem pomenu kulturnih institucij nasploh ter o še vedno aktualnimi razmerji med nacionalnim in kozmopolitskim, državo in nadnacionalnimi institucijami, akademizmom in inkluzijo različnih deležnikov. Skratka, sprašujejo se o večni muzeološki dilemi – kaj razstavljati v muzejih?
V knjižnici je seveda na voljo še veliko drugih zanimivih knjig. Vabljeni k obisku!