Community archiving of Tuesday at PIFcamp //PIFlog, Day 3

Community archiving of Tuesday at PIFcamp //PIFlog, Day 3

PIFcamp, 3. avgust 2022 ― The third day of PIFcamp started early for some, with a hike to Planina Lamovje, led by Neža. Most of the participants continued working on their projects immediately after breakfast – we will publish a report on their progress in the next few days, but this time we just give you a quick overview of … Continue reading Community archiving of Tuesday at PIFcamp //PIFlog, Day 3 The post Community archiving of Tuesday at PIFcamp //PIFlog, Day 3 appeared first on PIFcamp.

Trenutki veselja v Občinski knjižnici Prebold

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 3. avgust 2022 ― Od 3. avgusta do 3. septembra 2022 je v Občinski knjižnici Prebold v času njene odprtosti na ogled razstava fotografij z naslovom Trenutki veselja. Motive narave je v svoj fotografski objektiv ujela Darja Grdina iz Društva za medkulturno sodelovanje Gallus. Gre za njeno 14. samostojno razstavo, od tega je trikrat razstavljala na Češkem, kjer je predstavila domovino, našo Slovenijo. »S fotografijo se ukvarjam za svoje veselje, ljubiteljsko in priložnostno, ko mi to dopušča čas in so ustvarjeni tudi potrebni pogoji. Največ motivov se ponuja v domačem okolju in čeprav se zdi, da ...

Bralna priporočila našega novega sodelavca

SEM, 3. avgust 2022 ― Bralna priporočila je tokrat izbral naš novi sodelavec knjižnice, ki je pri nas na dodatnem izobraževanju. Publikacija Ornamenti množice (*cf., 2021), ki jo je spisal kultni filmski kritik, sociolog in mislec sodobne kulture Siegfried Kracauer, prinaša izjemno in raznoliko publicistiko, ki seže od filma, literature do fotografije. Kracauer, sicer dolgo časa zapostavljen in kritiziran mislec, v svojem času (prvi polovici 20. stoletja) pa uveljavljena osebnost nemške kulturne pisarije, z enim svojih najpomembnejših del končno prihaja tudi pred slovenskega bralca, saj z zgolj peščico slovenskih prevodov predstavlja vrzel, ki jo je potrebno zapolniti. Zaradi dogodkov na Krasu, ki so razburili in aktivirali slovensko javnost, je knjiga Ogenj, narava in kultura (Studia Humanitatis, 2021), pod katero se je podpisal Stephen J. Pyne, še kako aktualna za današnje čase. Iz prve roke spregovori o tematiki ognja in požarov skozi zgodovino, njegovega dojemanja s strani kulture in naravoslovja ter prikaže, kako ga je uporabljal in izkoriščal človek. Stephen J. Pyne, zaslužni profesor Arizonske državne univerze v pokoju, je namreč v svoji mladosti postal tudi član prostovoljne gasilske ekipe in se s požari seznanil iz prve roke, kar je skozi leta prelil v mnogo pomembnih del, ki so vsa tako ali drugače povezana s plameni. Zelo aktualna je tudi publikacija Marte Verginella – Ženske in meje med preteklostjo in koronavirusom (Založba Univerze v Ljubljani, 2022). Zamejska svetovljanka in zgodovinarka se v svojem novem delu sooča s posledicami kovida, ki ga prepleta z zgodovinskim pogledom na meje ter njihovo zarisovanje in prestopanje. V središču je žensko vprašanje, ki tudi skozi avtobiografsko obarvane sestavke posreduje žanrski hibrid, ki sedanjost poveže s preteklostjo.

Za projekt ŠOLA PRENOVE ZA NOVE GENERACIJE pridobljena evropska sredstva

ZVKDS, 3. avgust 2022 ― Za projekt ŠOLA PRENOVE ZA NOVE GENERACIJE pridobljena evropska sredstva Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana, Univerza na Primorskem; Fakulteta za humanistične študije; Javni zavod Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine; Osnovna šola Ivana Groharja; Občina Škofja Loka in norveški partner Magma Geopark AS, Egersund, Norveška; so  se ob koordinaciji vodilnega partnerja Združenja zgodovinskih mest Slovenije, povezali v projekt Šola prenove za nove generacijo in dediščino 21. st.. Več v priloženem Sporočilu za javnsot. Jezik Slovenščina

12. avgust ob 19. uri: POTEPANJE PAPIRNATEGA ZMAJA, Muzej Kranjska Gora

Gornjesavski muzej Jesenice, 3. avgust 2022 ― POTEPANJE PAPIRNATEGA ZMAJA razno | 2021 | 34 min | brez dialogov | 4+ Tokrat pod Liznjekovo lipo vabimo predvsem male filmske navdušence. Na ogled bo sporočilno in likovno raznolik program sedmih kratkih animiranih filmov z Mednarodnega filmskega festivala Animateka. Pred projekcijo pa se bomo na delavnici naučili osnov stop and go animacije. Co-host: SAGAR, [...]
PIFcamp is in full swing! //PIFlog, Day 2

PIFcamp is in full swing! //PIFlog, Day 2

PIFcamp, 2. avgust 2022 ― According to PIFcamp regulars, the workshop schedule on the first day filled up the fastest ever.This is perhaps not so surprising, given rapid response is encoded in the nature of live coders, who are probably the most numerous community at this year’s PIFcamp. Monday was therefore more or less spent live coding: PIFparticipants were invited … Continue reading PIFcamp is in full swing! //PIFlog, Day 2 The post PIFcamp is in full swing! //PIFlog, Day 2 appeared first on PIFcamp.

Obvestilo

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 2. avgust 2022 ― Razstava Velika Nedelja skozi stoletja bo do 15. 8. 2022 za obiskovalce zaprta zaradi priprave posodobitve razstave. Ogled etnološke zbirke poteka nemoteno. The post Obvestilo appeared first on PMPO.

Vitrina meseca avgusta

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 2. avgust 2022 ― Študijski krožek Ljudske univerze Ormož: Oblikovanje nakita iz fimo mase Ljudska univerza Ormož organizira v okviru svojih dejavnosti že vrsto let (od leta 1993) študijske krožke, ki so zelo priljubljena oblika učenja – privlačna mešanica svobode in pravil, učenja in druženja, resnosti in veselja. Delavnico je vodila Andreja Mežnarič, ki je prikazala različne tehnike izdelovanja […] The post Vitrina meseca avgusta appeared first on PMPO.
PIFcamp started and the first day went by in the blink of an eye!

PIFcamp started and the first day went by in the blink of an eye!

PIFcamp, 2. avgust 2022 ― The 8th edition of PIFcamp will take us into the world of live-coding, lasers, prototyping, noise, more or less rhythmic sounds, community projects, and the endless possibilities of exploration. More than sixty participants have made their way to Soca. The day started with a lot of work, setting up tables, setting up the tent, and … Continue reading PIFcamp started and the first day went by in the blink of an eye! The post PIFcamp started and the first day went by in the blink of an eye! appeared first on PIFcamp.

Znani so rezultati in nagrajenci likovnega natečaja za kreativne izdelke 2021-2022, ki ga razpisuje Ekošola.  

Fakulteta za dizajn, 1. avgust 2022 ― V natečaju je sodelovalo 168 mentorjev in preko 2000 otrok, učencev, dijakov in študentov. Prejeli smo izdelke iz 108 ustanov. Pri projektu so sodelovali študentje 1. in 2. letnika smeri Dizajn management […] The post Znani so rezultati in nagrajenci likovnega natečaja za kreativne izdelke 2021-2022, ki ga razpisuje Ekošola.   appeared first on Fakulteta za dizajn.

Odisejevo zatočišče 3 – Vabilo na rezidenčni program za uveljavljajoče se scenariste

Društvo slovenskih pisateljev, 1. avgust 2022 ―   ODISEJEVO ZATOČIŠČE 3     Objava vabila: 29. julij 2022 Rok za oddajo: 29. avgust 2022   Za kaj gre? THE ULYSSES’ SHELTER: BUILDING LITERARY RESIDENCIES NETWORK je tretja faza projekta, ki ga sofinancira Evropska izvajalska agencija za izobraževanje in kulturo (EACEA) v okviru programa Ustvarjalna Evropa 2021–2027. Mreža literarnih rezidenc je sedaj razširjena […]

Pavlovčeva galerija gosti Matejko Belle in Lokesha Sonija

Notranjsko primorske novice » Kultura, 1. avgust 2022 ― Pavlovčeva galerija gosti Matejko Belle in Lokesha Sonija Featured Ilirska Bistrica – V Pavlovčevi galeriji v Ilirski Bistrici je 29. julija svoja dela na ogled v sodelovanju z radžastanskim slikarjem Lokeshem Sonijem postavila kraška akademska kiparka Matejka Belle. Naslov razstave je Hodil po zemlji sem vaši in lahko bi rekli, da se je porodil ob pogledu na tlakovano pot iz sedmih tlakovcev, v katere je ustvarjalka vdolbla odtise stopal do take popolnosti, da se zdi, kot da so ti nastali v pogrezanju stopal popotnika na nekakšni nikoli dokončani poti. Razstava, kiparka Matejka Belle, Pavlovčeva galerija, Ilirska Bistrica, 29. julij–30. avgust 2022 Foto: Petar Nikolić Matejka izbira med kamninami s Krasa. Iz Koprive so med drugim pripeljani stari obdelani leseni tramovi, ki služijo kot svojevrstne klopi. Na dve je posedla kamniti skulpturi, na tretji pa je z zlato obarvano vdolbino prikazala odsotnost ´nekoga´, ki je tam sedel stoletja. In še in še. Matejka rada sodeluje z indijskim slikarjem Lokeshom Sonijem in tokrat sta moči združila v razstavi, ki je kot celota obarvana z njegovimi duhovitimi portreti. Na svečanem odprtju razstave, ki ga je vodil kustos galerije Rajko Kranjec, je o ustvarjalni poti obeh avtorjev in o ogleda vredni razstavi spregovorila likovna kritičarka umetnostna zgodovinarka Polona Škodič. Razstavo si obiskovalci lahko ogledajo vse do 30. avgusta. Matejka Belle je študirala kiparstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Po daljših študijskih potovanjih po Indiji, Avstraliji in Afriki se je vrnila v Koprivo na Krasu, kjer živi in dela kot samostojna ustvarjalka in ima svojo galerijo. Imela je že 48 samostojnih razstav, sodelovala na več kot 250 skupinskih razstavah, ustvarjala je na številnih kiparskih simpozijih doma in v tujini. Nanjo močno vplivajo starodavne kulture eksotičnih dežel, v svoje izdelke vnaša tudi različne zgodbe in odnose med ljudmi. Pri srcu ji je preprostost. Indijski slikar

"Ali ste ta avto kupili ali ste ga sami naredili?"

Loški muzej, 1. avgust 2022 ― Prva leta po vojni so si osebni avtomobil lahko privoščili le redki, s povečevanjem kupne moči tekom 60. let pa je začela naraščati tudi prodaja avtomobilov. Med njimi je bil izjemno priljubljen fičo, "tisto malo vozilo, ki je motoriziralo Jugoslavijo", s katerim so kljub njegovi majhnosti na drugi konec države potovale celotne družine.

Načrti za Baragovo semenišče

Arhiv RS, 1. avgust 2022 ― Na prostoru opuščenega pokopališča pri sv. Krištofu za Bežigradom je ljubljanska škofija v tridesetih letih 20. stoletja načrtovala gradnjo nove stavbe semenišča, ki bi ga poimenovala po slovenskem misijonarju Frideriku Baragi. Izdelavo načrtov je naročila pri arhitektu Jožetu Plečniku. Ta je naredil le idejne načrte. Ker ti niso zadostovali za pričetek gradnje, se je bolj natančnih načrtov lotil Anton Suhadolc. Kljub Plečnikovemu nestrinjanju z izvedbenimi načrti lahko v dokončani stavbi nesporno vidimo njegov pečat.
še novic