SEM,
14. oktober 2022
―
Sporočilo za javnost Slovenski etnografski muzej Ljubljana,
13. oktober 2022
Bogata zapuščina mitološkega in simbolnega pomena konjev, samorogov, kentavrov, krilatega Pegaza, božanskih jezdecev ...
Slovenski etnografski muzej (SEM) v četrtek,
20. oktobra 2022, ob 18.00, odpira občasno razstavo Sveti konji – nebesni jezdeci, ki je osrednja občasna razstava SEM v letošnjem letu. Razstava o mitološkem in simbolnem pomenu konjev in jezdecev bo na ogled do januarja 2024, spremljal jo bo bogat obrazstavni program za vse generacije. Razstavo je pripravil Slovenski etnografski muzej, njen avtor je dr. Marko Frelih, kustos SEM. Nastala je v sodelovanju z muzeji v Sloveniji, Avstriji, Srbiji in na Hrvaškem.
Razstava Sveti konji – nebesni jezdeci predstavlja bogato zapuščino mitološkega in simbolnega pomena konjev in njihovih hibridnih različic, med katerimi sta v ospredju Pegaz in samorog. Ob izvirnem rogu samoroga, ki je na ogled na razstavi, se simbolna vloga konjev povezuje tudi s konjeniško opremo, na kateri lahko najdemo simbolne elemente zaščitne magične moči.
Konje in jezdece varujejo božanstva, med njimi prednjačita grški bog Pozejdon in keltsko-rimska boginja Epona, ki so jo nekoč častili tudi na Slovenskem, z njenim imenom pa je povezana vrsta konjev – poni. Na razstavi so prikazani krščanski svetniki, ki jih povezujemo s konji, izpostavljen je praznik štefanovo z znamenitimi votivnimi konjički. Darovanje votivov v obliki konjičkov sega daleč v prazgodovino, zato je še posebej zanimiv prikaz izjemnih primerkov keramičnih kipcev konjev z jezdeci, ki so jih za obredne namene uporabljali pred skoraj 2500 leti. Z izbranimi umetniškimi mojstrovinami je predstavljen tudi simbolni pomen konjev in jezdecev v Afriki in Aziji. Razstavni eksponati iz različnih slovenskih in tujih muzejev prikazujejo mojstrovine obrtnikov in umetnikov, ki so ustvarjalni navdih našli v vsebinah, povezanih s konji in jezdeci v resničnem in mitološkem svetu.
»Ra