7. julija 1875 se je rodil Avguštin Stegenšek, duhovnik, prvi slovenski umetnostni zgodovinar, filozof, konzervator in teolog

Kamra.si, 6. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...7. julija 1875 se je Tevčah nad Laškim rodil Avguštin Stegenšek, duhovnik, prvi slovenski umetnostni zgodovinar, filozof, konzervator in teolog. Umrl je 26. marca 1920 v  Mariboru.  Avguštin Stegenšek se je rodil v družini kočarja, kasneje mlinarja in tesarja Andreja Stegenška. O Stegenškovem otroštvu v Tevčah nad Laškim skorajda ni znanih virov. Starši so nadarjenega sina najprej poslali na gimnazijo v Celje (1887-1888), nato na dijaško semenišče v Mariboru, kjer je leta 1895 maturiral z odliko. Vpisal se je na mariborsko bogoslovje ter bil 25. julija 1898 posvečen v duhovnika, nato pa za kratek čas nameščen za kaplana in kateheta v Selnici ob Dravi. 15. februarja 1899 je kot semeniški duhovnik vstopil v III. red sv. Frančiška.

Poletje pod krošnjo gostilo najboljše kratke filme stop motion animacije

Kamnik.info, 6. julij 2018 ― Tretje Poletje pod krošnjo, ki je izjemoma potekalo v Klubu Kino dom, je občinstvu ponudilo promocijsko projekcijo najboljših kratkih filmov stop motion animacije v Evropi. Ogled filmov je potekal v sproščenem vzdušju in ob postrežbi Gostilne Repnik. Filmska projekcija je bila predvajana v sodelovanju s Festivalom StopTrik, ki je prvi evropski festival, posvečen umetnosti stop ... The post Poletje pod krošnjo gostilo najboljše kratke filme stop motion animacije appeared first on Kamnik Info.

FOTO DELAVNICA – UVOD V ULIČNO FOTOGRAFIJO Z MANCO JUVAN – 10.- 12. oktober 2018

Galerija Fotografija, 6. julij 2018 ― FOTO DELAVNICA – UVOD V ULIČNO FOTOGRAFIJO Z MANCO JUVAN 10.- 12. oktober 2018 Na 3-dnevni intenzivni delavnici bomo raziskovali področje tako imenovane ulične fotografije. Da bi lažje razumeli pojem, bomo na našem prvem skupnem srečanju pričeli z razmislekom kaj ulična fotografija ni, in si ogledali delo nekaterih najboljših mojstrov ne tem področju. Nadaljevali bomo […] The post FOTO DELAVNICA – UVOD V ULIČNO FOTOGRAFIJO Z MANCO JUVAN – 10.- 12. oktober 2018 appeared first on Galerija Fotografija.
David Lynch: Ogenj na odru

David Lynch: Ogenj na odru

ARS Likovni odmevi, 6. julij 2018 ― Še do konca tega meseca bo v Mednarodnem grafičnem likovnem centru na ogled razstava David Lynch – Ogenj na odru Še do konca tega meseca bo v Mednarodnem grafičnem likovnem centru na ogled razstava David Lynch – Ogenj na odru, na kateri se z izborom grafik predstavlja umetnik, ki ga občinstvo večinoma pozna kot velikega filmskega umetnika. Za oddajo Likovni odmevi smo pred mikrofon povabili kustosa razstave Božidarja Zrinskega.

V kino tudi čez poletje

Mestni kino Ptuj, 6. julij 2018 ― Mestni kino Ptuj brez predaha obratuje tudi poleti! V prijetni temperaturi vaše prelepe kinodvorane vas vsako sredo, četrtek, petek, soboto in nedeljo pričakujejo številne najnovejše poletne uspešnice, družinski filmi in art kino program. Kino je vedno dobra ideja. Vabljeni! Oglejte si spored >
Tistega čarobnega dne, Ameriška ljubljenca in Leopard

Tistega čarobnega dne, Ameriška ljubljenca in Leopard

ARS Filmska glasba, 6. julij 2018 ― Odlomki iz filmov Tistega čarobnega dne, Ameriška ljubljenca in Leopard Današnjo oddajo posvečamo odlomkom iz filmov Tistega čarobnega dne, Ameriška ljubljenca in Leopard. Film Leopard je bil posnet po istoimenskem romanu Giuseppa Tomasa di Lampeduse, ki ga je avtor napisal z željo, da ne bi bil nikoli objavljen, vendar se je to po njegovi smrti zgodilo. Roman je prav kmalu postal zelo znan v Italiji in uspešnica po vsem svetu. Zgodba se dogaja na Siciliji leta 1860, v obdobju risorgimenta, italijanskega združitvenega gibanja, in prikazuje dramatične politične, ekonomske in družbene spremembe, ki so jih otoku prinesli Garibaldijev pohod, zlom Kraljevine dveh Sicilij in pripojitev zedinjeni Italiji. Glavni lik – zaigral ga je Američan Burt Lancaster – je plemič in pripadnik tradicionalne aristokracije, ki je dominirala na otoku, zdaj pa nemočno gleda prihod buržoazije in njenih predstavnikov, ki so na hitro obogateli z vojnimi posli.
Irena Štusej: Princesa Recesulja

Irena Štusej: Princesa Recesulja

ARS Esej na radiu, 6. julij 2018 ― Vpogled v vsakdanjik, zaznamovan z recesijo, pri čemer aktualna tema služi kot navdih za slogovno domiselno in prepričljivo pisanje Knjižničarka, pisateljica in esejistka Irena Štusej je leta 2010 dobila nagrado za najboljši esej na natečaju revije Sodobnost. V oddaji boste slišali njen vpogled v vsakdanjik, zaznamovan z recesijo, pri čemer aktualna tema služi kot navdih za slogovno domiselno in prepričljivo pisanje. Naslov eseja je Princesa Recesulja. Bereta ga napovedovalca Jasna Rodošek in Ivan Lotrič. Glasbeni vrinki so odlomki iz Dua za flavto in kitaro estonske skladateljice Ester Mägi v izvedbi kitarista Heikija Mätlika in flavtistke Janike Lentsius. Oddajo je zvočno oblikovala Mirta Berlan, urednika oddaje sta Mihael Kozjek in Andrej Rot.
Pripravljamo - Art

Pripravljamo - Art

Mestno gledališče Ptuj, 6. julij 2018 ― Yasmina RezaArtKomedija o umetnostiProdukcija Mestnega gledališča PtujPetek, 6. julij 2018, ob 21.00 v Grajskem dvorišču Ormož Vstopnice lahko kupite v TIC-u Ormož ali eno uro pred dogodkom. Cena vstopnice je 8€.V primeru slabega vremena bo prireditev v Domu kulture Ormož.Igrajo Tadej Toš, Vojko Belšak in Kristijan Ostanek“ART” je zgodba o Sergeju, Marku in Ivanu. Sergejev nakup pregrešno drage slike postavi njihovo prijateljstvo na resno preizkušnjo. Sergej namreč svojo novo umetnino odkrito obožuje, Mark prijateljevo sliko in sodobno umetnost vzvišeno zaničuje, Ivan pa ni razpet samo med njima, ampak še med svojo mamo, zaročenko in bodočo taščo. “ART” je komedija značajev, ki vam bo zagotovila zabaven gledališki večer.

Semantična arheologija giba

Kriterij.si, 6. julij 2018 ― Semantična arheologija giba Matija Ferlin: Staging a Play: Antigona Urednik Fri, 07/06/2018 - 11:29 Semantična arheologija giba Opeke in kamni, podrte preklete hiše preteklosti, lesene palice (uporabljeni enkrat kot začasni koturni ali stisnjeni v pesti kot simbol upora), razpršeni po sceni kot postaje sižeja, po njej pa potuje telo v vlogi nekakšnega brezčasnega arheologa, ki z mikrogibi nase zrcali zgodbo drame, posredovano iz offa. Tekst iz davne preteklosti, soočen z nemim telesom, ki ga Ferlin izkopava ali projicira na svoje telo, pa na ta način (kot odrezan ali avtonomen glas bralca vseh likov) tudi jasno razkriva vso univerzalno brezčasnost Sofoklejeve predloge: arhetip ženske, ki se s simbolnim dejanjem zoperstavi nasilju države. Predstava s simbolnimi dejanji povzroča realne posledice. Antigonino dejanje upora je izvorno temeljni prikaz te funkcije. Na prepovedanem simbolnem dejanju pokopa brata, ki ga kljub uradni prepovedi izvede, temelji celoten siže in motor tragedije. Sprožilni moment te tragedije je seveda umor v kontekstu vojne, simboliziran (v Ferlinovi interpretaciji) z vbodom palice in modrim curkom, ki brizgne izmed dveh opek. Ogromna modra plahta, s katero vse predmete, ki so bili taktično razporejeni na sceni, na koncu zakrije in pospravi ta »modra kri«, simbolizira propad Teb, ki jo je sprožilo Kreonovo nepopuščanje svojemu hybrisu samodrštva in identifikaciji z državniško funkcijo, kar ima za posledico ne samo smrt Antigone in njegova sina Hamona, ampak celotnega polisa. Ferlinova mikrodejanja, ki abstraktno in posredno zrcalijo dramo, prav zaradi teksta v offu pridobivajo semantične konotacije, ki jih drugače ne bi. Priča smo konstrukciji in dekonstrukciji pomena preko neposrednega soočanja zgodbe in telesa. Nemi ritual telesa mestoma zrcali brane dramske situacije, mestoma pa jih popolnoma potuji. Predstava je zgolj ena v seriji dolgoletnih Ferlinovih raziskav, ki preizprašujejo položaj naracije v sodobnem plesu. Na žalost je bi

Prešernovo gledališče na gostovanje z Zrnom soli v Jajce

SiGledal Novice, 6. julij 2018 ― Iz Prešernovega gledališča Kranj so sporočili, da so se odzvali povabilu na 37. festival Pozorištnih/Kazalištnih igara BIH, ki te dni že poteka v Jajcu. Predstava Nede R. Bric, Zrno soli, ali vse najboljše, Marina!, ki so jo v pretekli sezoni na oder postavili v koprodukciji z Narodnim pozorištem Tuzla, se bo na festivalskem odru predstavila v soboto, 7. julija, ob 20. uri.

Utrinki z otvoritve Filma pod zvezdami

Kinodvor, 6. julij 2018 ― V četrtek se je na skoraj razprodanem Grajskem dvorišču pričel letošnji Film pod zvezdami, ki ga v Kinodvoru že vrsto let pripravljamo v sodelovanju z Ljubljanskim gradom. Zvezde so nam bile naklonjene in prvi večer letnega kina na Ljubljanskem gradu se je prijetno iztekel v poletno noč. Naj tako ostane tudi naslednjih 23 večerov!

Pismo politikom: Čas je za kulturo in umetnost

Asociacija, 6. julij 2018 ― Pred parlamentarnimi volitvami smo se kulturniki zbrali v kampanji Čas je za kulturo in umetnost, s katero smo želeli bodoče politike opozoriti na nekaj nujnih reform kulture, ki se morajo zgoditi v mandatu prihodnje vlade. Volitve so za nami in v javnosti se veliko govori o različnih ključnih projektih, kulturo pa se zopet skuša potisniti … Preberi več o Pismo politikom: Čas je za kulturo in umetnost
Cikel: Veganske

Cikel: Veganske

Airbeletrina, 6. julij 2018 ― Breskvice se najlepše razpirajo poleti. Najprej jih srkneš, da sok špricne in spolzi po goli koži, razkuhani od snopov sonca, potem rahlo grickaš, ker nočeš prehitro ukiniti užitka, nazadnje poližeš sled nektarja s prstov, da podaljšaš eksplozijo v ostanek vonja.
Na Ptuju se začenja 16. festival Art Stays

Na Ptuju se začenja 16. festival Art Stays

Misli, 6. julij 2018 ― Z odprtjem velike razstave Glasstress Ptuj Slovenija ter javne skulpture na festivalskem trgu in koncertom Draga Misleja Mefa se na Ptuju danes začenja 16. festival sodobne umetnosti Art Stays. Največji slovenski festival sodobne vizualne umetnosti bo do 13. julija potekal pod naslovom Fragile in v ospredje postavlja krhkost likovnih materialov.
Secure Shell (z İpek Burçak & Eren İleri)

Secure Shell (z İpek Burçak & Eren İleri)

PIFcamp, 6. julij 2018 ― Secure Shell je samotna postojanka, [nekakšna] avtonomna instalacija, poskus javne umetnosti. Sestavljajo jo Raspberry Pi, brezžična dostopna točka na sončno energijo in zaslon z e-črnilom, poudarja pa introvertirano izkušnjo. Introverti ali osebe, ki so občasno sramežljive, se v situacijah, v katere je vključeno večje število ljudi in zahtevajo višjo socialno spretnost, pogosto počutijo negotove. Secure … Continue reading Secure Shell (z İpek Burçak & Eren İleri) The post Secure Shell (z İpek Burçak & Eren İleri) appeared first on PIFcamp.

Veronika Šoster bere sodobno slovensko dramo

SiGledal Novice, 6. julij 2018 ― Veronika Šoster je doktorska študentka literarnih ved na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Ukvarja se s pisanjem literarnih in filmskih kritik, ki jih objavlja v nekaterih večjih slovenskih medijih, ter s pisanjem poezije in prevajanjem slovaškega leposlovja. Štafeto branja sodobne slovenske dramatike je prejela iz rok Alexa Devetaka. S pomočjo SiGledalovega iskalnika je prebrskala bazo sodobnih slovenskih dramskih besedil in se odločila, da obiskovalcem portala v branje priporoči tekst Zarja in Svit Tjaše Mislej.

Taborišče kot poslovna priložnost?

OUTSIDER, 6. julij 2018 ― Nepremičninsko podjetje Quantum je letos v Hamburgu odprlo ambiciozno prenovljen kompleks Stadthöfe (Mesti dvori). Revitalizacija kompleksa, zgrajenega proti koncu devetnajstega stoletja, na približno 100.000 kvadratnih metrih ponuja 88 luksuznih stanovanj, pisarne, hotel, restavracijo, bare, trgovine in teraso na strehi. Precej tipična urbana luksuzna nepremičninska investicija, ki so jo med drugim zasnovali tudi v arhitekturni pisarni…
1964 Rakov Škocjan – Hotel v parku

1964 Rakov Škocjan – Hotel v parku

Stare slike (Cerknica), 6. julij 2018 ― Gostišče v Rakovem Škocjanu bi bilo dograjeno že leta 1962, če ne bi bila zima prezgodnja. Zato so zaključna dela, kot sta pleskanje in fina montaža, ostala za naslednje leto, ko je bila tudi uradna otvoritev hotela. Turistična organizacija na Rakeku je imela za svojo najpomembnejšo nalogo ureditev Rakovega Škocjana, ki naj bi bil izhodiščna […]

6. julija 1896 se je rodil Karol Pahor, slovenski skladatelj, violinist in glasbeni pedagog

Kamra.si, 6. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. julija 1896 se je v Svetem Ivanu rodil Karol Pahor, slovenski skladatelj, violinist in glasbeni pedagog. Umrl je 27. novembra 1974 v Ljubljani. Izhajal je iz Osterčeve kompozicijske šole. Po drugi svetovni vojni je svojo ustvarjalnost povezal s prvinami ljudske glasbe, še zlasti z melosi iz Bele krajine, Prekmurja in Istre. Pisal je orkestralne, komorne in klavirske skladbe, zlasti plodovit pa je bil na področju zborovske glasbe. Sprva je poučeval na gimnaziji v Banja Luki, 1926-30 je bil ravnatelj glasbene matice na Ptuju, nato v Mariboru. 1941-43 je honorarno poučeval na Glasbeni akademiji, kjer je bil 1945-66 redni profesor. Med NOB je organiziral in vodil invalidski pevski zbor, 1945 pa postal prvi predsednik Društva slovenskih skladateljev. Pisal je tudi filmsko glasbo in glasbene kritike. Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Karol_Pahor Priporočamo tudi: - https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?id=60897

6. julija 1835 je umrl Matija Čop, slovenski jezikoslovec, literarni zgodovinar in književni kritik

Kamra.si, 6. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. julija 1835 je v Savi pri Tomačevem umrl Matija Čop, slovenski jezikoslovec, literarni zgodovinar in književni kritik. Rodil se je  26. januarja 1797 v Žirovnici.  Rodil se je v Poharjevi hiši v središču Žirovnice kmečkim staršem in postal prvorojenec zakoncema Čop. Očetu je bilo ime Matija, materi pa Elizabeta.Poleg navedenih letnic sta Čopovo življenje zaznamovala še dva pomembna dogodka. Prvi se je zgodil leta 1807 (začetek Čopovega šolanja) in drugi leta 1820 (začetek Čopovega službovanja). Najpomembnejše življenjsko obdobje zanj pa je bilo od leta 1831 do leta 1835, ko je imel najtesnejše prijateljevanje s Francetom Prešernom.

6. julija 1845 se je rodil Jakob Aljaž, duhovnik in skladatelj

Kamra.si, 6. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. julija 1845 se je v Zavrhu pod Šmarno Goro rodil Jakob Aljaž, duhovnik in skladatelj. Umrl je 4. maja 1927 v Dovjem na Gorenjskem.  Jakob je obiskoval šolo v Smledniku. Leta 1855 se je odpravil na gimnazijo v Ljubljano. Filozofijo je študiral na Dunaju. Bil je član Akademskega društva in Slovanskega pevskega društva. Bil je tudi član tajnega literarnega društva okrog Stritarja. Zaradi domotožja se je preselil v Ljubljano in začel študirati bogoslovje. V semenišču je organiziral pevski zbor.

6. julija 1923 se je rodil Ciril Cesar, slovenski kipar in industrijski oblikovalec

Kamra.si, 6. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. julija 1923 se je v Mozirju rodil Ciril Cesar, slovenski kipar in industrijski oblikovalec.  Rojen je bil v Mozirju v družini, kjer je bilo oblikovanje družinska tradicija. Oče Ivan je namreč vodil podobarsko delavnico, ki jo je prevzel po dedu Andreju; le-ta se je v Mozirje priselil že leta 1853.Osnovno šolo je obiskoval v Mozirju, meščansko šolo pa v letih 1935/37 v Šoštanju. Neposredno pred drugo svetovno vojno je obiskoval tudi obrtno šolo v Mozirju in delal v domači kiparski delavnici. Leta 1940 se je vpisal na Umetno obrtno šolo v Ljubljani, v oddelek Franceta Kralja, v letih 1943/44 pa se šola na Mojstrski šoli nemške obrti v Gradcu, vendar izobraževanje prekine vojno dogajanje. V letih 1946/50 kot eden najbolj nadarjenih študentov svoje generacije zaključi študij na Akademiji upodabljajočih umetnosti v Ljubljani in na isti akademiji opravi leta 1952 tudi podiplomsko specialko pri prof. Smerduju.
V Avignonu danes začetek največjega francoskega gledališkega festivala

V Avignonu danes začetek največjega francoskega gledališkega festivala

Misli, 6. julij 2018 ― V mestu Avignon na jugu Francije se danes začenja največji francoski gledališki festival. Na dvorišču znamenite Papeške palače ga bo odprla tragedija Tiest. Senekova tragedija, katere režijo je prevzel mladi francoski režiser Thomas Jolly, se ukvarja s temo kanibalizma in incesta. Festival bo do 24 julija ponudil 45 gledaliških in plesnih predstav.

6. julija 1858 se je rodil dr. Juro Hrašovec, politik, pravnik in celjski župan

Kamra.si, 6. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...6. julija 1858  se je v Sisku rodil dr. Juro Hrašovec, politik, pravnik in celjski župan. Umrl je 12. maja 1957 v Celju.  Dr. Juro Hrašovec pomeni eno najbolj karizmatičnih osebnosti celjske splošne in zlasti politične zgodovine. Rojen je bil v Sisku, gimnazijo je obiskoval v Celovcu in Salzburgu, pravo študiral v Gradcu in doktoriral leta 1879. Že kot dijak je postal narodno zaveden, kasneje pa se je profiliral v sodelovanju z najbolj znanimi slovensko usmerjenimi osebnostmi tistega časa: Josipom Sernecem, Mihaelom Vošnjakom, Josipom Žičkarjem, Ivanom Dečkom itd.
še novic