18. novembra 1930 se je v Ljubljani rodil Gregor Strniša, slovenski pesnik, dramatik in tekstopisec

Kamra.si, 18. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. novembra 1930 se je v Ljubljani rodil Gregor Strniša, slovenski pesnik, dramatik in tekstopisec. Umrl je 23. januarja 1987 v Ljubljani.  Gregor Marija Strniša se je rodil Gustavu in Alojziji kot četrti otrok. Strniševa mati je bila sodna uradnica, oče Gustav Strniša (1887–1970) pesnik, mladinski pisatelj, uslužbenec na sodišču, igralec v Ljubljani in Mariboru ter svobodni književnik. Gregor je očetu ilustriral tri knjižice za otroke: Ribo Feroniko, Slike in Pravljice. Med letoma 1937 in 1941 je v Ljubljani obiskoval osnovno šolo. Šolanje je nadaljeval na klasični gimnaziji. Maja 1949 je bil aretiran skupaj z mamo in očetom, v avgustu na sodnem procesu obsojen zaradi pomoči pobeglim političnim emigrantom in izdajanja državnih skrivnosti. 5. oktobra je bil obsojen najprej na dve leti odvzema prostosti in izgubo državljanskih pravic. Po pritožbi so ga obsodili na štiri leta prisilnega dela, ki ga je, kljub že ob rojstvu poškodovani desni roki, pogumno opravljal. V zaporu je poskusil narediti samomor. V zadnjem obdobju v taborišču je začel že povsem resno in zavestno z literarnim ustvarjanjem. Pogojno je bil izpuščen junija 1951, istega leta je bil oproščen služenja vojaščine kot stalno nesposoben zaradi roke in slabega vida. Po maturi 1952 se je vpisal na germanistiko Filozofske fakultete v Ljubljani, kjer je leta 1961 diplomiral iz angleščine in nemščine ter prejel študentsko Prešernovo nagrado. Med študijem je obiskoval predavanja iz akadologije (osnove sumerskega in asirsko-babilonskega jezika) in hebrejščine. Leta 1957 je bil med ustanovitelji Revije 57 in bil vključen v delo uredniškega odbora. Po končanem študiju se ni zaposlil, ampak je ostal svobodni književnik vse do smrti. Leta 1963 je spoznal Svetlano Makarovič, ki je nastopala v prvih uprizoritvah njegovih poetičnih dram in mu pomagala pri pisanju popevkarskih besedil. V njeni poeziji je po letu 1964 opazen močan Strnišev vpliv.  

18. novembra 1800 se je v Ljubljani rodil Andrej Smole, trgovec, zbiratelj in zapisovalec narodnih pesm

Kamra.si, 18. november 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...18. novembra 1800 se je v Ljubljani rodil Andrej Smole, trgovec, zbiratelj in zapisovalec narodnih pesmi. Umrl je 30. novembra 1840 v Ljubljani.  Smole je bil rojen v ljubljanski gostilni Figovec, ki sta jo vodila njegova starša Helena in Mihael Smole (1776–1806). Oče je zgodaj umrl, mati pa je prevzela gostilno in se ponovno poročila. Njen drugi mož je bil France Valentin. Andrej Smole je z materino vzpodbudo postal trgovec, vendar pa sta ga bolj kot posli zanimala predvsem književnost ter razvoj slovenskega jezika in kulture. Zaradi boemskega življenja je bankrotiral in se pred dolžniki za več let umaknil v tujino (Nemčija, Italija, Anglija). Po vrnitvi je leta 1833 kupil dolenjski dvorec Prežek (Preissek), vendar pa ni bil ravno zgleden gospodar. V njem je pogosto veseljačil z vrstnikom, sodelavcem in prijateljem Francetom Prešernom ter z grofom Antonom Alexandrom Auerspergom (Anastasius Grün). Zbiral in zapisoval je slovenske pesmi in jih nekaj tudi objavil (Krajnska čbelica, 1832). Trudil se je za slovenski narodni prerod, s Prešernom sta načrtovala političen časopis, ki pa je zaradi cenzure in Smoletove prezgodnje smrti ostal neuresničen. Razvratno in lahkomiselno življenje je načelo njegovo zdravje[navedi vir]. Umrl je 30. novembra 1840 ob praznovanju svojega godu v Prešernovi prisotnosti. Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Andrej_Smole

Saint-Gobain Multi Comfort Student Contest 2019 #Milano2030

OUTSIDER, 18. november 2018 ― Mednarodno tekmovanje za študente arhitekture in gradbeništva že 15. leto zapored poteka pod pokroviteljstvom in organizacijo koncerna Saint-Gobain, letos pa se mu pridružuje tudi občina Milano. Gre za dvostopenjsko tekmovanje, ki poteka na lokalni (april 2019) in mednarodni ravni (junij 2019). 2.200 študentom iz 28 držav ponuja odlično praktično izkušnjo priprave konkretnega projekta ob uporabi…
Votlo mesto: vedno del tega sveta

Votlo mesto: vedno del tega sveta

Konteksti (Tomaž Bešter), 18. november 2018 ― vir slike: sanje.si Pred dnevi, ko sem se svaljkal in zijala pasel na zagrebškem knjižnem sejmu, me je ob obilici novosti, ki jih ponuja bestsellerski in tudi siceršnji knjižni trg pri sosedih, prešinilo, da v resnici ni tako zelo drugače od tega, kar je pri nas. Kar drži, da marsikateri prevod prej uzre bralne lučke kot pri nas. A s tem ni nič posebnega narobe. Bistveno se zdi to, da vendarle pridejo in so tu. Natanko to sem razmišljal, ko sem v množici razstavljenih eksponatov naletel na serijo prevodov del Ransoma Riggsa, ki pripovedujejo o posebnežih, nenavadnežih. Naključje je hotelo, da sem seveda ravno pred kratkim prebral nadaljevanje Riggsovega Otoka nenavadnih otrok, ki je pod naslovom Votlo mesto izšlo pri založbi Sanje, v prevodu Maje Ropret.Ransom Riggs v Votlem mestu nadaljuje odlično zgodbo o otrocih, ki so s svojimi posebnimi močmi divjajo skozi časovne zanke, se skušajo ogibati votležem in človeškemu pohlepu, sklepajo nenavadna zavezništva, vedno bolj je prisotno tudi prekletstvo te neznosne, a prijetne težine protagonistove ljubezeni. Pripoved, ki nadaljuje s precej pogumnim izletom v popolnoma nepredvidljive fantastične razsežnosti avtorjeve domišljije, v kateri se zdi, da v resnici nima meja, a v drugem razmisleku ponuja izvrstno pisanje o idejah prijateljstva, ljubezni, sprejemanja drugačnosti, neustrašnosti in predanosti, pa tudi zahrbtnosti, pohlepu, dokazovanju, strahu in grozi neznanega. Vse to je zapakirano v neprekinjeno tekmo s časom. Knjiga, ki tako kot prvi del, jo lahko bere tako odrasla kot mladinska publika. Tole je fantazijski roller-coster, ki poteka zelo hitro, na koncu pa nepreklicno zareže v akcijo in duhovni razvoj glavnih likov, jih za trenutek umiri, a jih hitro pošlje naprej. Nikoli si ne zapomnim lepih sanj, v glavi mi ostanejo samo tiste hude. Votlo mesto se nadaljuje v času druge svetovne vojne. Otroci posebneži so še vedno tu, kljub vsemu, kar so doživeli v prvi knjigi. To so otroci, ki niso povsem običajni, v
Liffe: Razglasitev nagrad in naznanitev zmagovalca festivala

Liffe: Razglasitev nagrad in naznanitev zmagovalca festivala

Deseta umetnost, 18. november 2018 ― Film Bojevnica Benedikta Erlingssona, ki spremlja pogumno žensko v boju za ohranitev islandske narave, je prejemnica glavne nagrade tokratnega Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala. Pri njihovem medijskem partnerju, na portalu MMC, so objavili celoten seznam nagrajencev. Originalno verzijo prispevka si lahko ogledate tukaj. Erlingssonov celovečerec je po oceni žirije 29. Liffa ob suverenem poigravanju z različnimi filmskimi slogi in konvencijami inteligentna […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Lion King (1994)  Edge of Tomorrow (2014)  The House of the Devil (2009)  Zadrži dih  Love, Simon (2018) Copyright © Deseta umetnost [Liffe: Razglasitev nagrad in naznanitev zmagovalca festivala], All Right Reserved. 2018.
29. LIFFe: 1. sklop kratkic (Ederlezi Rising, Mala bela laž, Oni, Utoya – 22. julija, Zdravilec)

29. LIFFe: 1. sklop kratkic (Ederlezi Rising, Mala bela laž, Oni, Utoya – 22. julija, Zdravilec)

Koridor, 18. november 2018 ― Ederlezi vzhaja (Ederlezi Rising, rež. Lazar Bordoza, Srbija, 2018) Piše: Rina Pleteršek Ocena: –   Srbski film Ederlezi vzhaja je v letošnjem letu navdušil komisije na nekaj festivalih in tam pobral več nagrad, zlasti za režijo. V filmu nastopata dva slovenska igralca: Maruša Majer, katere potenciala režiser sploh ni izkoristil, ter Sebastian Cavazza, ki občinstvo ves […] The post 29. LIFFe: 1. sklop kratkic (Ederlezi Rising, Mala bela laž, Oni, Utoya – 22. julija, Zdravilec) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Person to Person (2017)

Person to Person (2017)

Deseta umetnost, 18. november 2018 ― Michael Cera in Abbi Jacobson vodita ekipo raznovrstnih in nevpadljivih likov skozi analogno priredbo kratkega filma režiserja Dustina Guyja Defe. Film režiserja in igralca Dustina Guyja Defe je pravzaprav upodobitev njegovega lastnega malega projekta izpred štirih let, kratkega filma z minutažo 18 minut. Zgodba je, kot se za takšen format spodobi, enostavna. Moški naslednje jutro po […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Vertigo (1958)  Donnie Darko (2001)  Trance (2013)  All the Money in the World (2017)  Evil Dead (2013) Copyright © Deseta umetnost [Person to Person (2017)], All Right Reserved. 2018.

1991 – Padec Vukovarja

Zgodovina na dlani, 18. november 2018 18. novembra leta 1991 je po trimesečnem obleganju v vzhodni Slavoniji padlo hrvaško mesto Vukovar. Po razglasitvi neodvisnosti Hrvaške, ki ji je srbska manjšina nasprotovala, so že poleti leta 1991 srbske paravojaške enote začele postavljati vojaške baze v vzhodni Slavoniji. Podpirale so jih oblasti v Beogradu na čelu s Slobodanom… Preberi The post 1991 – Padec Vukovarja appeared first on Zgodovina na dlani.
American Psycho (2000)

American Psycho (2000)

Deseta umetnost, 18. november 2018 ― American Psycho je tretji roman Breta Eastona Ellisa, ki je izšel leta 1991 in ob izidu sprožil val ogorčenja kot tudi občudovanja. Delo je napisano kot prvoosebna pripoved mladega borznega posrednika Patricka Batemana, ki ima navidez vse; dobro službo, veliko denarja in še več deklet, ki so zanj pripravljena storiti vse. Toda Bateman pod vso […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Beneški filmski festival: Cuaron s črno belo vrnitvijo h koreninam segel po zlatem levu!  Skrivnostno življenje mačk  The Square (2017)  The Grand Budapest Hotel (2014)  Cannes 2018 - Spike Lee in Lars von Trier napovedala kvalitetnejšo drugo polovico festivala Copyright © Deseta umetnost [American Psycho (2000)], All Right Reserved. 2018.

Prvi Kloštrski večer: Nov ciklus odprl duo Clarien

Štajerski tednik, 18. november 2018 ― V začetku novembra se je na prvem koncertu v novem ciklu Kloštrskih večerov, ki jih že tradicionalno organizira Zasebna glasbena šola v samostanu sv. Petra in Pavla, predstavil duo Clarien. Člana zasedbe sta klarinetist Andraž Golob in akordeonistka, Ptujčanka Sanja Mlinarič; oba sta podiplomska študenta Univerze za glasbo in upodabljajočo umetnost v avstrijskem Gradcu.
“Bodi Jimi tudi ti!” – delavnica na Gradu Kromberk | Pixxelpoint 2018

“Bodi Jimi tudi ti!” – delavnica na Gradu Kromberk | Pixxelpoint 2018

Cirkulacija 2, 18. november 2018 ― Jimiju se poskus izdelave kitare ni posrečil… Nedelja, 18. november 2018 ob 14.00 na gradu Kromberk v okviru festivala PixxelPoint Nova Gorica: Delavnica  “Bodi Jimi tudi ti!” Delavnica izdelave enostavnih enostrunskih električnih kitar, ki jo vodita Stefan Doepner in Borut Savski. Brez starostnih omejitev – za 15 udeležencev. Od polena do instrumenta. Logika Ostržka – ko poleno oživi. Jimi je seveda Jimi Hendrix – legendarni kitarski heroj. V času digitalnega je to torej medijska arh...

Mateja Koležnik prejela nagrado nestroy za Ivanova

SiGledal, 18. november 2018 ― V soboto, 17. novembra, so na Dunaju podelili nagrade nestroy za največje gledališke dosežke v minuli sezoni v Avstriji. Nagrado v kategoriji najboljše predstave na ravni zveznih dežel je prejela predstava Ivanov, ki jo je režiserka Mateja Koležnik postavila v Mestnem gledališču Celovec (Stadttheater Klagenfurt).
Mateja Koležnik prejela nagrado nestroy za Ivanova

Mateja Koležnik prejela nagrado nestroy za Ivanova

Misli, 18. november 2018 ― V soboto zvečer so na Dunaju podelili nagrade nestroy za največje gledališke dosežke v minuli sezoni v Avstriji. Nagrado v kategoriji najboljše predstave na ravni zveznih dežel je prejela predstava Ivanov, ki jo je režiserka Mateja Koležnik postavila v Mestnem gledališču Celovec (Stadttheater Klagenfurt).
1865 Postojna – Spomin na veliko družino

1865 Postojna – Spomin na veliko družino

Stare slike (Cerknica), 18. november 2018 ― Sklepam, da je fotografija nastala med leti 1865 in 1867 v Postojni, približno v obdobju ustavne reforme Avstrijskega cesarstva ali malo pred tem, preden je nastala Avstro-Ogrska. Nemški naziv za Postojno je bil takrat Adelsberg, bila je trg, status mesta je dobila šele več kot štirideset let kasneje.  Na sliki je družina posestnika, mojega prapra­deda […]
Mineva 90 let od prvega nastopa Disneyjevega Miki Miška

Mineva 90 let od prvega nastopa Disneyjevega Miki Miška

Misli, 18. november 2018 ― Devetdesetletnico prvega pojava v javnosti danes obeležuje eden prepoznavnejših junakov Walta Disneya Miki Miška. Zanimivo je, da je mišek v rdečih kratkih hlačah in rumenih čeveljcih tedaj zamenjal zajčka iz risanke o srečnemu zajčku Osvaldu, katerega pogrešano kopijo so po poročanju tujih medijev ravno v minulih dneh odkrili na Japonskem.
še novic