PREMIERA LUTKOVNE PREDSTAVE TO NI PIKA!

Hiša otrok in umetnosti, 23. maj 2019 ― Vabljeni na premiero nove lutkovne predstave za najmlajše To ni pika!, ki je nastala v koprodukciji Hiše otrok in umetnosti ter Lutkovnega gledališča FRU-FRU v režiji Katje Povše. Premiera bo v petek, 31. maja, ob 18.00, prva ponovitev pa naslednji dan, 1. junija, ob 10.00.

Potopis od Izraela do Kenije

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 23. maj 2019 ― V četrtek, 23. aprila 2019, smo v Medobčinski splošni knjižnici Žalec gostili Aleša Juvanca, ki je s kolesom obredel skoraj že ves svet. Kolesariti je začel dokaj pozno, šele pri osmih letih, »zaradi česar sta mama in oče že kar malce dvomila, da bo kdaj zvozil«. Na potopisnem predavanju nam je gost Aleš Juvanc predstavil kolesarsko pot po Bližnjem vzhodu od Izraela do Kenije. Kolesarsko pot je začel v mestu Tel Aviv v Izraelu in jo nadaljeval čez Jeruzalem v Jordanijo. V Egiptu ga je ves čas spremljalo policijsko spremstvo. Skozi Sharm je ...
The Revenant (2015)

The Revenant (2015)

Deseta umetnost, 23. maj 2019 ― Potem, ko je leta 2014 mehiški režiser Alejandro G. Innárritu pometel s konkurenco na Oskarjih z domiselno komično dramo Birdman, si očitno ni vzel veliko časa za počitek, saj je kmalu zatem – natančneje ob koncu leta 2015 – postregel z biografskim pustolovskim vesternom The Revenant. Film temelji na življenju legendarnega raziskovalca Hugha Glassa, o […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    The Exorcist (1973)  The Book Thief (2013)  Nuna  Čefurji raus! (2013)  The Hate U Give (2018) Copyright © Deseta umetnost [The Revenant (2015)], All Right Reserved. 2019.

Fuzija II (21.6.2019 20:00)

Španski borci, 23. maj 2019 ― Fuzija II povezuje ustvarjalce različnih umetniških zvrsti in različnih etničnih pripadnosti. Skupaj bomo ustvarili plesni večer, ki se bo nadgradil z glasbo v živo. S prepletom različnih plesnih zvrsti in kulturno raznolikostjo, želimo ustvariti dogodek, ki s pomočjo giba in glasbe spodbudi k sprejemanju različnih kultur in strpnostjo med soljudmi ter povezovanje med njimi. Program dogodka je zasnovan na afriškem plesnem izročilu, prepredenim z glasbo in afriškimi ritmi za vse...

Polepšajmo jesen (14.6.2019 20:00)

Španski borci, 23. maj 2019 ― Naše tokratno humanitarno prizadevanje želimo usmeriti v tiste dobrobiti – umetnost, kulturo, družabnost, zabavo, udobje, do katerih socialno ogroženi starejši posebej težko dostopajo, saj je večina (civilno-družbene) humanitarne pomoči pri nas usmerjene v zagotavljanje materialnih dobrin, golega preživetja.
MARUŠA ŠTIBELJ: KOLAŽ NI LAŽ

MARUŠA ŠTIBELJ: KOLAŽ NI LAŽ

Sodobna umetnost (Aljoša Abrahamsberg), 23. maj 2019 ― Maruša Štibelj je mlada umetnica, ki je odločno zakorakala v svet umetnosti z željo, da ohrani ali bolje rečeno ponovno prebudi interes za nekoč zelo vplivno tehniko kolaža, ki je danes prej drugotnega pomena kot pa osrednja misel, porajajoča se ob likovnem delu. Ne podreja se abstrakciji in njenim vplivom, temveč je našla skupni jezik med abstrahiranim in še zaznavnim svetom. Njena dela kažejo na spoj preteklosti in sedanjosti. To opazimo v izrezkih figur, vzetih iz starih revij, ki so premišljeno uporabljeni in vključeni v novo zgodbo, prežeto s sedanjostjo. Če opišemo eno izmed serij na razstavi, serija nosi naslov "Izolirane sanje" se ustavimo že ob prvi besedi izolacije, ki nas spomni na osamo ter iztrganost iz konteksta, hkrati ima le-ta negativen prizvok in daje občutek odtujenosti, medtem ko sanje vzbujajo upanje in predstavljajo spreminjajoče živahne slike ter so kot odraz intenzivnih občutkov in dejanj psihološke aktivnosti med spanjem. Sanje naj bi se večinoma nanašale na dejanja iz vsakdanjega življenja in njihova emocionalna doživetja, ki se lahko prepletajo z željami in hrepenenji ali pa v nas vzbujajo anksioznost, prepleteno z usodo posameznika.Sklop del zajema različne podobe, hkrati pa nam predstavi tudi tri stanja: odsev mladosti, negotovosti in žalosti. Slednja delujejo kot samosvoja celota, kjer je jasen pomen, medtem ko v predhodnih podobah tavamo v temi in so vse bolj skrivnostno ter domišljijsko obarvane.Temeljno izhodišče vseh del je nosilec podobe, ki lahko v celoti prekriva ozadje in ga sestavlja enobarvna peščena ali bež podlaga ali pa skupek različnih plasti. Plasti so del barvnega papirja, papirnatih prtičkov in krojnih pol. Celota pa je dodelana z akrilno barvo ali s posameznimi potezami. Tako nastaja prostor na osnovi impulzivne zgradbe, kjer se plasti prekrivajo, zlivajo, križajo in ustvarjajo nemir in dinamiko. Le-te so lahko del naključnega vzorca z dekorativnim pridihom, v katerem prevladujejo linija in geometrijski liki. Jasno pre

Ananata

Vrabec Anarhist, 23. maj 2019 ― Prišla je Ona, velika in mogočna, s tremi dojkami in popkom, v katerem je spala luna. Ni bila Mati, bila je vlačuga, ki je že končala svoj delovnik. The post Ananata appeared first on Vrabec Anarhist.

PRISLUHNIMO PRAVLJICI

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 23. maj 2019 ― V četrtek, 23. maja 2019, je v Občinski knjižnici Polzela potekala pravljična ura, na kateri smo se skupaj s pravljico odpravili na morje. Otroci so povedali, da komaj čakajo poletne počitnice, čas brezskrbnosti, zabave, druženja s prijatelji in potepov. Beseda je tekla o morju. Kako se varno kopamo, sončimo in kaj vse lahko na morju počnemo. Med drugim si lahko ogledamo kakšno znamenitost in se veliko naučimo. Tudi mali, počasni, a vedoželjni polžek, se je odločil prepotovati svet, da bi razširil svoje obzorje. Sanje mu je pomagal uresničiti nekoliko nenavaden, ...
Neznosna lahkost ne-bivanja

Neznosna lahkost ne-bivanja

Literatura v živo, 23. maj 2019 ― Vsekakor je Machado de Assis avtor, o katerem moramo še več govoriti, ga brati, kateremu se moramo vselej znova približati na različne načine, saj se nam fiksni pomen vselej izmika, hoče sodelovati v igri uničevanja in sestavljanja, grajenja in minevanja.
Joe Summers in Sukitoa O Namau

Joe Summers in Sukitoa O Namau

Radio Študent, Oralni anali, 23. maj 2019 ― Oddaja Joe Summers in Sukitoa O Namau play pause stop mute unmute 2019-05-23-oralni-anali-joe-summers-in-sukitoa-o-namau.mp3 V goste prihajata dva zvočna umetnika mlajših generacij, Anglež Joe Summer in v Maroku rojena Sukitoa O Namau.  Lahko boste izvedeli več o mladi londonski zvočno-eksperimentalni sceni, ki jo podpirajo in spremljajo tudi umetniki v prostorih Cikrulacije 2. S predvajanimi posnetki bomo tudi poslušali in razčlenjevali njun sound art.  Joe Summers je predvsem zvočni umetnik, ki pa ima tudi velik občutek za sodelovalne prakse. V njegovem primeru je takšna mikro-socialna struktura glasbena založba First Terrace Records, ki je izjemno kvalitetna, saj druži nekaj izjemno kvalitetnih umetnikov najmlajše generacije. Sukitoa O Namau je zvočna in performativna umetnica, ki je na vabilo Joa Summersa prišla v Slovenijo, s katerim bosta v soboto, 25. maja, uprizorila performans v prostorih Cikrulacije 2.  Pogovor bova vodila Borut Savski in Andrej Pervanje.  Več na 89,3 MHz ob 21.30!  Andrej Pervanje 23. 5. 2019 - 21.30 Avtorji:  Joe Summers Sukitoa O Namau  / Oralni anali Institucije:  First Terrace Records Cirkulacija2   Podprite kakovostne radijske vsebine tudi v koronski dobi, kliknite na DONIRAJ   Kraj dogajanja:  Ljubljana cirkulacija2

Neverjetne gore – tiskovna konferenca

Medobčinski muzej Kamnik, 23. maj 2019 ― Vljudno vabljeni na novinarsko konferenco ob javni predstavitvi projekta muzejev Gorenjske NEVERJETNE GORE v četrtek, 30. maja 2019, ob 10. uri v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. Predstavili vam bomo: rezultate projekta (Irena Lačen Benedičič) Gorenjsko muzejsko-planinsko transverzalo (Jelena Justin) geolov (Slovenski GeoCaching Club): https://www.geocacher.si/ nagrade, ki jih prispevajo partnerji projekta (Planinska zveza Slovenije, Veriga […] The post Neverjetne gore – tiskovna konferenca appeared first on MM:K.
Scena podpiše: Kornet

Scena podpiše: Kornet

Radio Študent, 23. maj 2019 ― V tokratnem RŠ intervjuju se bomo pogovarjali s Klemnom Seliškarjem in Danom Sebastjanom Zorkom iz organizacijske ekipe Korneta, dogodka, ki se ima jutri zvečer v okviru cikla Scena podpiše zgoditi v metelkovski Gromki.
V Mestnem muzeju Ljubljana razstava dragocenih ruskih ikon

V Mestnem muzeju Ljubljana razstava dragocenih ruskih ikon

Misli, 23. maj 2019 ― V Mestnem muzeju Ljubljana bodo drevi odprli razstavo več kot 80 ruskih ikon iz vodilnih ruskih muzejev. Razstava Ikone; Zakladi ruskih muzejev bo na ogled do 15. septembra, spremljala pa jo bo razstava umetniške skupine Irwin z naslovom Was ist Kunst Hugo Ball. V muzeju bodo pripravili tudi program vodstev, šolo slikanja in tri ikonične petke.

Vladimir Šubic in arhitektura prepiha

OUTSIDER, 23. maj 2019 ― Slovenska trideseta leta dvajsetega stoletja so imela mnogo obrazov. Navadno se med sabo izključujejo. Leta gospodarske krize in hude bede; obdobje politične diktature; prvi obrisi ideoloških konfliktov, ki se bodo kmalu razmahnili v svetovni vojni. Eden izmed njih pa je tudi izbruh nove urbane samozavesti, ki se ne naslanja več na preteklost. Namesto tega zre… The post Vladimir Šubic in arhitektura prepiha appeared first on OUTSIDER.
Rdeči revirji 2019

Rdeči revirji 2019

ARS Svet kulture, 23. maj 2019 ― Plesne in gledališke predstave, koncerti, razstave, sodobni cirkus in lutke V oddaji boste slišali nekaj utrinkov s festivala Druga godba, ki prav zdaj poteka v Ljubljani, predstavljamo pa tudi 17. mednarodni festival uprizoritvenih umetnosti Rdeči Revirji, ki se danes začenja v Hrastniku in Zagorju. Izvedeli boste tudi več o novi fotografski razstavi, pri kateri sta združila moči Arne Hodalič in Katja Bidovec. V letih 2017 in 2018 sta odpotovala v sahrávijska begunska taborišča na skrajnem zahodu Alžirije in fotografirala sahravijske pregnance.

ČESTITAMO: 10. Državno tekmovanje za otroške in mladinske zbore Il Garda in Coro 2019, Malcesine, Verona (Italija), 17.–19. maj 2019

Naši zbori, 23. maj 2019 ― Vokalna skupina Vikra, Glasbena matica Trst, dir. Petra Grassi: Grand Prix tekmovanja kot najboljši zbor, posebna nagrada Orlando Dipiazza za… The post ČESTITAMO: 10. Državno tekmovanje za otroške in mladinske zbore Il Garda in Coro 2019, Malcesine, Verona (Italija), 17.–19. maj 2019 appeared first on Naši zbori.
Ikone: Zakladi ruskih muzejev

Ikone: Zakladi ruskih muzejev

ARS Kulturna panorama, 23. maj 2019 ― V ljubljanskem Mestnem muzeju je na ogled 85 ikon, ki so nastale od 13. do začetka 20. stoletja. Tokrat se bomo posvetili razstavi Ikone: zakladi ruskih muzejev v Mestnem muzeju Ljubljana, se sprehodili po razstavi 100 let poklicnega baleta v Cankarjevem domu, nato pa prešli na podelitev Valvasorjevih odličij – stanovskih priznanj za posebne dosežke v muzejstvu – ter nagrade za otroško in mladinsko književnost desetnica. Slišali bomo tudi pogovor z ravnateljem ljubljanske Drame Igorjem Samoborjem o 6. Drama Festivalu, ki se nocoj začenja s predstavo Michelangelo. Poročali bomo s seje nacionalnega sveta za kulturo, na kateri so predstavniki različnih kulturnih institucij v sredo predstavili dosežke na področju mednarodnega uveljavljenja slovenske umetnosti in kulture. Ob koncu pa se bomo dotaknili tudi koroške revije Odsevanja, ki letos praznuje svojo 40-letnico.
Fotografske podobe in materialnost: japonska grafika v sedemdesetih letih 20. stoletja & Japonska, Jugoslavija, grafični bienale: dokumenti sodelovanja

Fotografske podobe in materialnost: japonska grafika v sedemdesetih letih 20. stoletja & Japonska, Jugoslavija, grafični bienale: dokumenti sodelovanja

Koridor, 23. maj 2019 ― V Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani se je pravkar končalarazstava grafik nekaterih najbolj prepoznavnih umetnikov zlate dobe japonske grafike […] The post Fotografske podobe in materialnost: japonska grafika v sedemdesetih letih 20. stoletja & Japonska, Jugoslavija, grafični bienale: dokumenti sodelovanja appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
“Ni nujno biti sam, da si osamljen”

“Ni nujno biti sam, da si osamljen”

Literatura v živo, 23. maj 2019 ― Tudi v Vojnovićevem novem romanu Figa beseda ponovno teče o Jugoslaviji, o kateri večina, ne zgolj v Sloveniji, ne želi več slišati. Avtorja seveda ne moremo psovati kot “Jugoromantika”. Vojnović, ki se je rodil šele leta 1980, tik pred Titovo smrtjo, namreč ne želi povratka nazaj.
Letošnja desetnica Andreju Rozmanu Rozi za Pesmi iz galerije

Letošnja desetnica Andreju Rozmanu Rozi za Pesmi iz galerije

Misli, 23. maj 2019 ― Letošnji prejemnik desetnice, nagrade Društva slovenskih pisateljev za najboljšo otroško ali mladinsko delo, je Andrej Rozman Roza. Žirijo je prepričal z delom Pesmi iz galerije. Kot piše v obrazložitvi, avtor predstavlja 35 slik iz stalne zbirke Narodne galerije na razigran in radoživ način, ob čemer v verze mojstrsko vpleta različne vsebine.

Strune sveta, glasovi morja

Kamnik.info, 23. maj 2019 ― Citrarska skupina Dominae in Ženske klape Kamelije  – skupni projekt v Tednu ljubiteljske kulture V Tednu ljubiteljske kulture smo svoje glasbene moči združile članice dveh ženskih skupin – Citrarske skupine Dominae z Gorenjske pod mentorstvom prof. Damjane Praprotnik in Ženske klape Kamelije iz Domžal z umetniškim vodjem Primožem Leskovcem. Na dveh skupnih koncertih z naslovom ...

V okviru Svetlobne gverile instalacija, razstava in sprehod

Misli, 23. maj 2019 ― V sklopu festivala Svetlobna gverila bodo nocoj ob sklepu festivala LIKfest na balkonu Pionirskega doma - Centra za kulturo mladih postavili svetlobno instalacijo, v Galeriji Alkatraz pa odprli razstavo nemškega kolektiva RaumZeitPiraten. V soboto se obeta še participatorni zvočni sprehod po nekdanji trasi Pionirske proge kolektiva Nonument Group.
Znanih je pet finalistov za nagrado kresnik

Znanih je pet finalistov za nagrado kresnik

Misli, 23. maj 2019 ― Žirija je med pet finalistov za Delovo nagrado kresnik za najboljši slovenski roman preteklega leta izbrala romane Mirta Komela Medsočje, Mojce Širok Pogodba, Vladimirja P. Štefaneca Najlepša neznanka svetloba, Janija Virka Brez imena in Bronje Žakelj Belo se pere na devetdeset. Peterica je bila izbrana iz nabora skoraj 200 romanov.

EVROPSKI DNEVI ARHEOLOŠKE DEDIŠČINE

Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, 23. maj 2019 ― Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož se pridružuje Evropskim dnevom arheološke dediščine in vabi na vodenje in predstavitev: Grajska pristava Ormož, petek, 14. 6. 2019, ob 10. uri Vodenje po arheoloških prazgodovinskih razstavah: Od igrače do žare in Gospodarji prehodov. Želite izvedeti več o aktualnih arheoloških razstavah in življenju v prazgodovini? Vabimo vas na vodena ogleda […]

Kino brez stropa 2019

Mestni kino Ptuj, 23. maj 2019 ― Poletna filmska čarovnija na dvorišču ptujskega gradu in v Mestnem kinu Ptuj. 9 večernih projekcij v letnem kinu, 3 dopoldanske projekcije filmov za otroke, 1 Filmska čajanka in 1 Z dojenčkom v kino. Vstopnin ni!
Neven Korda - Ni upanja ni strahu (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

Neven Korda - Ni upanja ni strahu (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 23. maj 2019 ― Video delo je del kompilacije glasbenih spotov skupine Borghesia z naslovom "Triumf želje" (Dokument, G.U.M., Poppers, Triptih Bodočniki, Ni upanja ni strahu, Discipline, Blato, Ona, Venceremos). Kompilacija nadaljuje z ikonografijo, ki je že nakazana na kompilaciji glasbenih spotov skupine Borghesia "Tako mladi", vendar je tokrat oblikovno in tehnično že bolj dodelana. Izšla v okviru Založbe FV leta 1989 in se je uspešno distribuirala po alternativnih kanalih. Videi so svojevrst...
Neven Korda - G.U.M. (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

Neven Korda - G.U.M. (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 23. maj 2019 ― Video delo je del kompilacije glasbenih spotov skupine Borghesia z naslovom "Triumf želje" (Dokument, G.U.M., Poppers, Triptih Bodočniki, Ni upanja ni strahu, Discipline, Blato, Ona, Venceremos). Kompilacija nadaljuje z ikonografijo, ki je že nakazana na kompilaciji glasbenih spotov skupine Borghesia "Tako mladi", vendar je tokrat oblikovno in tehnično že bolj dodelana. Izšla v okviru Založbe FV leta 1989 in se je uspešno distribuirala po alternativnih kanalih. Videi so svojevrst...
Neven Korda - Blato (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

Neven Korda - Blato (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 23. maj 2019 ― Video delo je del kompilacije glasbenih spotov skupine Borghesia z naslovom "Triumf želje" (Dokument, G.U.M., Poppers, Triptih Bodočniki, Ni upanja ni strahu, Discipline, Blato, Ona, Venceremos). Kompilacija nadaljuje z ikonografijo, ki je že nakazana na kompilaciji glasbenih spotov skupine Borghesia "Tako mladi", vendar je tokrat oblikovno in tehnično že bolj dodelana. Izšla v okviru Založbe FV leta 1989 in se je uspešno distribuirala po alternativnih kanalih. Videi so svojevrst...
Neven Korda - Triptih Bodočniki (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

Neven Korda - Triptih Bodočniki (1989) Glasbeni video/ Avtorski video

DIVA nove pridobitve, 23. maj 2019 ― Video delo je del kompilacije glasbenih spotov skupine Borghesia z naslovom "Triumf želje" (Dokument, G.U.M., Poppers, Triptih Bodočniki, Ni upanja ni strahu, Discipline, Blato, Ona, Venceremos). Kompilacija nadaljuje z ikonografijo, ki je že nakazana na kompilaciji glasbenih spotov skupine Borghesia "Tako mladi", vendar je tokrat oblikovno in tehnično že bolj dodelana. Izšla v okviru Založbe FV leta 1989 in se je uspešno distribuirala po alternativnih kanalih. Videi so svojevr...
Cerknica 1959/60 – 3. a razred

Cerknica 1959/60 – 3. a razred

Stare slike (Cerknica), 23. maj 2019 ― Slika je nastala v stari šoli na Veliki gasi, oziroma današnji Partizanski cesti. Tu je danes glasbena šola. Fotograf, zagotovo je bil to Jože Žnidaršič – Bajček, je učence slikal v učilnici za likovni in tehnični pouk, ki se je nahajala v prvem nadstropju, točno nad vhodom šole. Takrat je pouk zaradi prostorske stiske potekal dopoldan […]

Dan Valvasorjeve knjižnice Krško 2019

Kamra.si, 23. maj 2019 ― V petek, 24. maja 2019, prireja Valvasorjeva knjižnica Krško v mestnem parku vsakoletno popoldansko druženje ob igrah, pravljicah in ustvarjalnicah za vse generacije, poznano tudi kot Dan Valvasorjeve knjižnice Krško. Glavna nit tokratnega dogajanja bodo domoznanska in kulturna dediščina ter čebelarstvo.
Prevod na oknu: izbor antologijskih prevodov v slovenščino (poročilo z dogodka)

Prevod na oknu: izbor antologijskih prevodov v slovenščino (poročilo z dogodka)

Trubarjeva hiša literature, 23. maj 2019 ― V petek, 17. maja, je v Trubarjevi hiši literature potekal literarni cikel Prevod na oknu, ki se posveča književnemu prevajanju, izpostavljanju odličnih, zanimivih in prevajalsko intrigantnih prevodov, organizira ga LUD Literatura, vodi pa Petra Koršič. Tokrat je gostila prevajalko Tadejo Spruk, ki prevaja iz angleščine in tudi v angleščino. Spruk je povedala, da je skušala izbrati prevode, ki so jo spodbudili k prevajanju in plešejo na meji med umetnostjo in obrtjo. Pri tem obrt razume kot dejavnost, ki proizvaja že zamišljen objekt, umetnost pa kot dejavnost, ki ustvarja iz nič in zahteva avtorsko kreativnost. Prevod pa je glede na to posnetek, ki pa je vedno tudi edinstven. Hotela je predstaviti tudi čim bolj časovno, jezikovno, slogovno in zvrstno raznolika dela, gre pa za dela, ki jih rada bere v izvirniku, ampak vedno znova posega tudi po njihovih prevodih.
Čas prihodnosti – Novi glasbeni krogi

Čas prihodnosti – Novi glasbeni krogi

ARS Čas, prostor in glasba, 23. maj 2019 ― Glasba ima podobo valovanja. Nikoli ne bo omagala, vedno znova bo poiskala novo moč, nova spoznanja in duhovne utripe. Glasba ima podobo valovanja. Nikoli ne bo omagala, vedno znova bo poiskala novo moč, nova spoznanja in duhovne utripe. Valovanja, ki se bodo zgodila v dvaindvajsetem stoletju se dá predvideti, a so odvisna od nekaterih dogodkov, ki se lahko zgodijo; – napovedi pa so tvegane. V oddaji bomo predvajali Kozmofonijo za klavir in elektroniko Janeza Matičiča; pri klavirju je bil skladatelj. S petimi stavki iz deset-stavčne  simfonije za veliki simfonični orkester Turangalila Oliviera Messiaena (igral bo orkester pariške opere Bastilja, dirigiral pa Myung Whun Chung) bomo dopolnili oddajo, v kateri smo razmišljali o pričakovanih možnostih, ki jih glasba prihodnosti nedvomno ima. Trideseto oddajo iz cikla »Čas prihodnosti« pod naslovom »Novi glasbeni krogi«, je posnel Stane Košmerlj, bral je Ivan Lotrič; oddaje »Čas, prostor in glasba« pripravlja profesor Pavel Mihelčič.

23. maja 1920 je umrl Svetozar Borojević von Bojna, avstro-ogrski maršal

Kamra.si, 23. maj 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. maja 1920 je v Celovcu umrl Svetozar Borojević von Bojna, avstro-ogrski maršal. Rodil se je 13. decembra 1856 (Umetić pri Kostajnici). Njegova predvojna, še bolj pa medvojna kariera, je bila pospremljena s hitrimi napredovanji in vojaškimi odlikovanji. Leta 1908 je bil povzdignjen med madžarsko plemstvo z imenom Borojević von Bojna. Leta 1913 je postal pehotni general, ki je prvo leto vojne svojemu korpusu poveljeval v Galiciji in Karpatih.

23. maja 1941 je umrl Slavko Osterc, skladatelj in pedagog

Kamra.si, 23. maj 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. maja 1941 je umrl Slavko Osterc, skladatelj in pedagog. Rodil se je 17. junija 1895 v Veržeju. Slavko Osterc se je rodil v Veržeju pri Ljutomeru. Poleg Marija Kogoja je začetnik slovenske sodobne glasbe. Pomembna prelomnica na njegovi glasbeni poti je njegov odhod v Prago. Tam je študiral kompozicijo, dirigiranje in operno režijo. Po vrnitvi v Ljubljano, leta 1927, je do svoje smrti leta 1941 poučeval na Konservatoriju in Akademiji za glasbo. Vir: http://eucbeniki.sio.si/gum9/3231/index3.html Več na povezavi http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi398266/

23. maja 1930 se je rodil Miloš Mikeln, pisatelj in novinar

Kamra.si, 23. maj 2019 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...23. maja 1930 se je v Celju rodil Miloš Mikeln, slovenski pisatelj in novinar. Umrl je 1. aprila 2014. Njegovo pravo ime je bilo Alojz Martin, za svoje prve objave pa je uporabljal literarno ime Miloš, katerega je kasneje prevzel tudi kot osebno ime. Rodil se je v Celju, očetu Frideriku in mami Ani, ki sta bila oba zaposlena v Mohorjevi družbi. Osnovno šolo in prvi letnik gimnazije je končal v Celju. Med drugo svetovno vojno in nemško okupacijo je družina po naključju ušla izselitvi. Nato je hodil v nemško meščansko šolo in gimnazijo do leta 1944. Družina se je preselila v Petrovče v Savinjski dolini, kjer so živeli dve leti. Po vojni je opravil 5. in 6. razred v Celju, 7. in 8. razred pa na državni gimnaziji v Ljubljani v letih 1945 -1947. 
še novic