Mank (2020)

Mank (2020)

Deseta umetnost, 5. januar 2021 ― Mank, enajsti celovečerec Davida Fincherja, bi lahko označili za njegov najbolj osebni projekt doslej. Scenarij za film je namreč v začetku 90. let napisal njegov oče Jack, David pa ga je nameraval režirati skoraj deset let kasneje s Kevinom Spacyjem in Jodie Foster v glavnih vlogah. Zaradi težav s studijem, kateremu med drugim ni bilo všeč, da bi film […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Filmske cvetlice in pleveli 2019  Pridni fantje  The Godfather Part II (1974)  Mandy (2018)  Rosie (2018) Copyright © Deseta umetnost [Mank (2020)], All Right Reserved. 2021.
WWR Officially Established

WWR Officially Established

Forum slovanskih kultur, 5. januar 2021 ― The Women Writers Route Association, which will apply for the certificate of the European cultural route, has been formally established and registered in accordance with regulations. The project partners are actively involved in the design and implementation of activities, including Biljana Dojčinović from Serbia, a member of the WWR Scientific Council.
Iz zasebne zbirke: Najstarejša upodobitev Kranja

Iz zasebne zbirke: Najstarejša upodobitev Kranja

Zgodovina na dlani, 5. januar 2021 ― Prikazuje mestno veduto gledano s Šmartina. Najvišji je zvonik župnijske cerkve sv. Kancijana, desno od nje je Rožnovenska cerkev in cerkev Priprošnjikov proti kugi, obrambni stolp ter rob mestnega pomola na Pungertu. Na nasprotni strani je videti stolp, ki je varoval gornja mestna vrata in zvonik cerkve kapucinskega samostana. Levo… Preberi The post Iz zasebne zbirke: Najstarejša upodobitev Kranja appeared first on Zgodovina na dlani.

Tudi v SMG pripravili neposredne prenose predstav

SiGledal, 5. januar 2021 ― Iz Slovenskega mladinskega gledališča (SMG) so sporočili, da bodo, podobno kot že nekatera druga gledališča, začeli z neposrednimi prenosi svojih predstav preko spletnega mesta Tretji oder. Startali bodo v soboto s predstavo Paloma v režiji Brine Klampfer in dramaturgiji Kaje Blazinšek. Ponovitvi bosta na sporedu 12. in 13. januarja.
Nomadland (2020)

Nomadland (2020)

Deseta umetnost, 5. januar 2021 ― Nomadland, sicer tretji celovečerec režiserka Chloe Zhao, je eden od tistih filmov, ki so ugledali luč sveta z relativno malo pompa (kar je razumljivo, saj gre za “majhen” film v primerjavi z orjaško hollywoodsko visokoproračunsko produkcijo) in nemudoma osvojil srca mnogih kritikov in gledalcev po vsem svetu. Odziv sicer ni presenetljiv, saj film razgalja delček življenja […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Replicas (2019)  Wonder Woman (2017)  Annihilation (2018)  A Star Is Born (2018)  The First Purge (2018) Copyright © Deseta umetnost [Nomadland (2020)], All Right Reserved. 2021.

Branje in duševno zdravje med epidemijo ali karanteno

Kamnik.info, 5. januar 2021 ― Naraščajoče število raziskav o vplivu branja kaže, da ima branje številne koristi za zdravje spoznavnih (kognitivnih) sistemov. Poleg tega, da je eden najboljših načinov sproščanja, branje tudi krepi spomin, analitične spretnosti razmišljanja, koncentracijo in osredotočenost, predvsem pa empatijo. V času epidemije nam je branje lahko v veliko pomoč pri krepitvi duševnega zdravja. Pripravili smo infografiko ... Prispevek Branje in duševno zdravje med epidemijo ali karanteno je bil izvorno objavljen naportalu Kamnik Info.

5. januarja 2012 je na Ptuju umrl Jakob Emeršič, bibliotekar, prevajalec, pesnik, literarni zgodovinar in ljubiteljski zgodovinar

Kamra.si, 5. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. januarja 2012 je na Ptuju umrl Jakob Emeršič, bibliotekar, prevajalec, pesnik, literarni zgodovinar in ljubiteljski zgodovinar. Rodil se je 30. junija 1940 v Gradišču (Svetem Andražu v Halozah).  Rodil se je v skromnih razmerah v haloški viničarski družini očetu Antonu, viničarju in priložnostnemu zidarju, ter materi Veroniki. Njegovo otroštvo so zaznamovali prezgodnja materina smrt in številne selitve. Odraščal je samosvoje in brez posebnih vzpodbud za učenje in branje. Kljub temu je že kot otrok prebiral vse, kar mu je prišlo pod roke. Njegovo ljubezen do knjig je močno zaznamovalo bivanje v Trnovski vasi, kjer je prebiral knjige iz župnijske farne knjižnice, kot dijak ptujske gimnazije pa je postal redni obiskovalec knjižnice na Ptuju. Ob študiju na Filozofski fakulteti v Ljubljani je veliko bral ter si širil obzorja s počitniškimi deli v Franciji in Nemčiji. Veliko je tudi pisal ter sodeloval pri izdajah strokovnih in znanstvenih publikacij.Kot diplomant primerjalne književnosti in literarne teorije se je leta 1967 zaposlil v Ljudski in študijski knjižnici Ptuj (od leta 1993 Knjižnici Ivana Potrča), kjer je z izjemo enega leta prebil vsa svoja službena leta. Kot domoznanec je s svojim strokovnim delom pokrival mnoga področja in kmalu postal nepogrešljiva stalnica kulturnega življenja na Ptuju in eden najbolj znanih ptujskih knjižničarjev. Posebej prepoznaven je bil kot bibliograf; njegovo delo Gradivo za bibliografijo Ptuja in okolice, ki ga je objavil leta 1985, je še danes nepogrešljiv pripomoček številnim raziskovalcem. Objavil je več samostojnih del in številne članke o znamenitih osebnostih, župnijah, šolah, knjižnicah in knjižničarstvu, bil je tudi prevajalec iz nemščine, francoščine, hrvaščine in angleščine. Po upokojitvi leta 2003 se je posvetil urejanju Provincijske knjižnice minoritskega reda na Ptuju, še posebej obdelavi dragocenih starih knjig, ki jih hrani minoritska knjižnica.Poleg strokovnega dela je pisa

Krasno kravžljanje možgančkov

Urbani (Jaša Lorenčič), 5. januar 2021 ― Intelekta. Prva v letu. Zdaj je skoraj že tradicija. Ni sicer lahko brisati vsega tistega v podkast aplikaciji, kar bi »moral« poslušat še za nazaj. Tisto najboljše iz pravkar (pre)minulega leta. Ampak če boš tako ravnal, boš pač vedno zadaj. Ker novo leto pač nudi ta nov začetek. Čeprav smo tako ali tako vselej zadaj. […] The post Krasno kravžljanje možgančkov appeared first on Urbani.

5. januarja 2002 je na Jesenicah umrl Jaka Čop, gornik in fotograf

Kamra.si, 5. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. januarja 2002 je na Jesenicah umrl Jaka Čop, gornik in fotograf. Rodil se je 26. oktobra 1911 na Jesenicah.  Izhaja iz znane planinske družine Čopov. Njen najbolj znani član je prav gotovo alpinist, gorski vodnik in reševalec, Joža Čop. Tudi Jakov oče Jakob je bil velik ljubitelj gora. Kot gorski vodnik je obiskal številne vrhove. Dolgo let je bil gospodar koče na Golici, leta 1934 pa med ustanovitelji in odborniki jeseniške podružnice Slovenskega planinskega društva. Mati Ivana, je bila lastnica kavarne sredi Jesenic, ki je delovala do konca druge svetovne vojne. To je bil razlog, da je bil Jaka po osnovni »izobrazbi« natakar. Za ta poklic se je po opravljeni meščanski šoli na Jesenicah in gostinski šoli v Ljubljani praktično uril v znani ljubljanski kavarni »Zvezda«. Zaradi poškodbe kolena pa ga ni mogel opravljati.  Zaposlil se je v jeseniški železarni, kjer je do upokojitve delal v tehničnem biroju. Domača kavarna je bila shajališče in zbirališče številnih znanih planincev, ki so polni doživetij z gora v Jaku budili radovednost in ljubezen do planinskega sveta. Ko se je zaposlil je ves svoj prosti čas preživel v gorah. »Od mladosti sem si želel, da bi v življenju nekaj ustvaril. Kar koli, samo da ne bom predmet samemu sebi. S fotografijami in gorami sem srečal lepo priložnost«. Prvo fotografijo je posnel pri desetih letih. Vzornik mu je bil jeseniški fotograf Fran Pavlin. Za prvi motiv s pravo krajino je izbral Plavški Rovt s kmetijo in zadaj na modrem nebu kot sneg svetlo goro. »Ves v pričakovanju sem razvijal ploščo: počasi se je pokazala krajina, kmetija,…gore pa od nikoder… Krivil sem aparat, ploščo in razvijanje.« Po tem neuspelem poizkusu se je včlanil v fotoamaterski odsek Turistovskega kluba Skala na Jesenicah in že po nekaj letih so bili vidni prvi uspehi.  Po drugi svetovni vojni je sodeloval na mnogih razstavah doma in v tujini in na njih za svoje fotografije prejel različna odlikovanja. Še posebej se je njeg

Umrl je filmski arhivist Ivan Nemanič

Misli, 5. januar 2021 ― V 90. letu je v ponedeljek umrl zgodovinar in filmski arhivist Ivan Nemanič, so sporočili iz Slovenskega filmskega arhiva. S pionirskim delom pri zbiranju, obdelavi in popularizaciji filmskega gradiva v slovenskem prostoru in širše je ustvaril temelj za ustanovitev filmskega oddelka leta 1968, ki je prerasel v Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.
The Art of Self-Defense (2019)

The Art of Self-Defense (2019)

Deseta umetnost, 5. januar 2021 ― Pred dvajsetimi leti je Fincherjeva provokativna klasika Fight Club na unikaten način raziskala problematiko toksične moškosti, ki se izraža preko brutalnega obračunovanja s pestmi, danes pa se zdi, da je ta sindrom številnih egocentričnih moških še toliko bolj očiten. In o tem spregovori tudi nekoliko bolj konvencionalna in zabavna različica omenjene klasike, ki nosi naslov The Art of […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    A Quiet Place (2018)  Deček nevihte  Roma (2018)  Taboo (2017)  [Pozor, hud prizor] – Fight Club (1999) Copyright © Deseta umetnost [The Art of Self-Defense (2019)], All Right Reserved. 2021.

Tečaj ArchiCAD + Photoshop

Fakulteta za dizajn, 5. januar 2021 ― Na Fakulteti za dizajn organiziramo tečaj ArchiCAD + Photoshop v sklopu 15 ur in sicer on-line preko spletne aplikacije Google Meet. Več si lahko preberete spodaj v programu: Program: TUKAJ Termin 1: od 01. 02. do 05. 02. 2021 med 17.00 in 19.15. uro Termin 2: od 09. 02. do 13. 02. 2021 med 17.00 […] The post Tečaj ArchiCAD + Photoshop appeared first on Fakulteta za dizajn.

V spomin Dušanu Jovanoviću ( 1939-2020)

ŽPZ Kombinat, 5. januar 2021 ― Dušana smo spoznale aprila 2011, med pripravami na največji dogodek v naši dotedanji zgodovini, namreč proslavo ob Dnevu upora v Cankarjevem domu. Marsikdo bi mislil, da je kombinacija naše neizkušenosti, dodobra začinjene s tremo, in njegovega ognjevitega značaja recept za težave. V resnici pa je bilo seveda ravno nasprotno: s svojo drznostjo in uvidom je […]
Novice: Muzej je odprt

Novice: Muzej je odprt

Tolminski muzej, 5. januar 2021 ― Tolminski muzej je za obiskovalce odprt po ustaljenem urniku, torej od torka do petka med 9. in 16. uro. Ogledati si je mogoče občasno razstavo o prvih posoških tovarnah kot tudi stalno muzejsko razstavo. Prav tako je možen nakup v muzejski trgovini. Od obiskovalcev pričakujemo, da se držijo že znanih priporočil za preprečitev širjenja okužb s koronavirusom. Odprtost muzeja se prilagaja trenutno veljavnim vladnim odlokom in priporočilom NIJZ, zato vas bomo o ...

BY Architects: Arhitektov dom

OUTSIDER, 5. januar 2021 ―  Pravkar zaključeno stanovanje v Pragi ponuja prostorno in zračno domovanje za mlado družino. Projekt ima zanimivo zgodovino: naročnik je znanec projektantov stanovanja in tudi sam arhitekti. Pred leti se je odločil, da bo zračne dvovišinske prostore v večstanovanjski hiši zaradi njihove velikosti razdelil na tri enote. V eni bo živel sam, drugi dve pa oddajal… The post BY Architects: Arhitektov dom appeared first on OUTSIDER.

Tri. Dve. Ena. Alfi!

Urbani (Jaša Lorenčič), 5. januar 2021 ― Dobra stara klasika, ne? Alfi ob polnoči. Ko ne veš, ali bi se najprej poljubil, raje odprl penino ali prižgal iskrice. Ampak klasika je vseeno klasika. Čeprav se vse bolj zdi, da bo Silvestrski poljub nekega dne zapel Andrej Šifrer. Ampak Alfi je vseeno Alfi. Samo, da je. In to ni bila edina klasika silvestrovanja […] The post Tri. Dve. Ena. Alfi! appeared first on Urbani.

Fimarija #005: Idealist ali Gledalci imajo vedno prav

Društvo slovenskih režiserjev, 5. januar 2021 ― Objavljena je peta epizoda podkasta Filmarija, ki ji lahko prisluhnete tukaj. Ob vseh strokovnih vprašanjih, ki jih v okviru svojih programov odpira DSR, ostaja manj pojasnjeno, kako in koliko se filmski ustvarjalci pogovarjamo s svojim občinstvom. Kakšen je ta dialog? Ali sploh obstaja na kakšni drugi ravni, kot je običajni glas ljudstva, ki sicer bistveno […]

Pismo Jaki Šimencu in Janku Ovnu

SiGledal, 5. januar 2021 ― Gledališče se je jeseni 2020 tako ali drugače preselilo na splet, gledalci pa v domače naslanjače. Iznajdljivost gledališčnikov v tem času je vsega spoštovanja vredna, celotna situacija pa ni zato nič manj žalostna. Gledalci, ki pogrešajo gledališče v živo, pišejo gledališkim ustvarjalcem, kako doživljajo prekinitev živega stika, in obljubljajo, da se bodo, ko bo konec epidemije, vrnili v dvorane. Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi in ga pošljite na sigledal@gmail.com. – Gledalec Domen Bertoncelj piše Jaki Šimencu in Janku Ovnu.
Ne boste verjeli, kaj se zgodi v tej knjigi

Ne boste verjeli, kaj se zgodi v tej knjigi

Airbeletrina, 5. januar 2021 ― Taras Birsa, ki se je od prve knjige Jezero (Goga, 2016), po kateri je bila posneta tudi televizijska nadaljevanka, že dodobra ustoličil kot eden izmed najbolj prepoznavnih inšpektorjev v slovenski literaturi, bi bil v svojem četrtem primeru le težko bolj aktualen. Tudi v literarni svet Tadeja Goloba se je namreč priplazil koronavirus, ki je zaznamoval lansko leto in bo verjetno še kakšno.

5. januarja 1852 se je v Senožečah rodil Fran Serafin Vilhar (Kalski), slovenski skladatelj, pianist, orglar in zborovodja

Kamra.si, 5. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. januarja 1852 se je v Senožečah rodil Fran Serafin Vilhar (Kalski), slovenski skladatelj, pianist, orglar in zborovodja. Umrl je 4. marca 1928 v Zagrebu. Fran Serafin Vilhar je bil rojen 5. januarja leta 1852 kot šesti med devetimi otroki Miroslava Vilharja in njegove žene Josipine Dejak. Večino svoje mladosti je preživel na očetovem gradu Kalec pri vasi Zagorje na Pivškem. Razen nekaj let se je šolal pretežno doma ob pomoči domačih učiteljev, izpite pa je polagal na gimnaziji v Trstu. 

5. januarja 1858 je umrl grof Johann Josef Wenzel Radetzky von Radetz, avstrijski feldmaršal

Kamra.si, 5. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. januarja 1858 je v Milanu umrl grof Johann Josef Wenzel Radetzky von Radetz, avstrijski feldmaršal češkega rodu. Rodil se je 2. novembra 1766 se je na gradu Třebnice (Češka).  Rodil se je v češki plemiški družini in že kot otrok kmalu ostal brez staršev. Do svoje smrti ga je vzgajal ded, po njegovi smrti pa je Josef odšel na Dunaj, kjer je začel obiskovati Terezijansko akademijo. Leta 1785 je vstopil v avstrijsko vojsko kot kadet, leta 1787 pa je dobil čin poročnika kirasirjev. Radetzky se je leta 1797 poročil s tržiško grofico Frančiško Romano von Strassoldo - Grafenberg, v zakonu se jima je rodilo osem otrok. Med letoma 1807 in 1819 je občasno živel na gradu Neuhaus v Tržiču, ki ga je skupaj s posestvom kupil od svoje tašče. Njegovi finančni in moralni pomoči mestu so se prebivalci oddolžili tudi s panoramsko pešpotjo imenovano »Radetzkyjeva pot«. Nazadnje je Tržič obiskal 25. septembra 1852. V letu 1852 je ostareli maršal od cesarja Franca Jožefa v dosmrtno uporabo prejel Tivolski grad, ki ga je prenovil, uredil grajski park in ga odprl za javnost. S svojo enoto je začel službovanje v turški vojni, kasneje pa je bil premeščen na območje današnjega Beneluksa. Leta 1795 je sodeloval v bitki na Renu ter kasneje na ozemlju Italije, kjer je sodeloval v bojih proti Napoleonovi vojski. Tam je napredoval in dobil čin majorja. Leta 1799 je imel že čin polkovnika, ko je bil ranjen v bitki pri Marengu. Leta 1801 je bil povišan v viteza, samo štiri leta pozneje pa je dobil čin generalmajorja. Leta 1812 je dobil poveljstvo nad novo ustanovljenim 5. huzarskim polkom. Med letoma 1809 in 1812 je bil tudi poveljnik glavnega štaba oboroženih sil, a je s položaja odstopil, ker ni dobil denarja za reorganizacijo vojske. Leta 1813 je nastopil službo poveljnika štaba pri feldmaršalu Schwarzenbergu in imel veliko vlogo pri oblikovanju taktike za bitko pri Leipzigu. Sodeloval je tudi na dunajskem kongresu. Po kongresu je Radetzky skorajda izgin

5. januarja 1848 se je v Motniku rodil Gašper Križnik, slovenski etnolog in jezikoslovec

Kamra.si, 5. januar 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. januarja 1848 se je v Motniku rodil Gašper Križnik, slovenski etnolog in jezikoslovec. Umrl je 26. novembra 1904 v Motniku. Gašper Križnik se je rodil 5. januarja 1848 kot prvi otrok siromašnih kmečkih staršev na Beli št. 3 pri Motniku. Rojstna hiša, po domače pri "Španu" stoji med ruševinamu motniškega gradu in farno cerkvijo sv. Jurija ter podružnično cerkvijo sv. Magdalene. Že leta 1850 se je to naselje preimenovalo v Zgornji Motnik. Hiša v kateri še vedno živijo potomci njegovega brata, ima sedaj številko Motnik 28. Gašper Križnik ni hodil v šolo, ampak se je sam naučil pisati in brati. Sam v pismu omenja, da je bil samouk in da so ga vzgajale knjige in revije. V Motniku je takrat bila organizirana šola, vendar jo je bilo treba plačevati, za kar pa ni na revni kmetiji ni bilo denarja. Že v mladosti je Križnik, morda pod vplivom motniškega učitelja Franceta Sajovica, začel izpisovati stare motniške listine, zbirati slovstveno folkloro in zapisovati ustno izročilo, ki se nanaša na zgodovino in šege trga Motnik in njegove okolice. V Motniku se je priučil čevljarskega poklica, ki ga je pogosto opravljal po hišah na gorskih kmetijah, kjer so bile številne kmečke družine. Znan je bil kot dober čevljar, ki je znal narediti tudi nove čevlje in škornje. Ker je zaslužek zadoščal le za preživetje, je čevljarsko delo dopolnjeval z zbiranjem pesmi in pripovedk, zgodovinskih podatkov, izvorov imen, skratka zapisal je vse, kar se mu je zdelo zanimivo. Za zapise, ki jih je dobival je le redko dobival plačilo. Zbrano gradivo je v pošiljal različnim ustanovam, ki so v njegovem času zbirale in objavljale narodno blago, največ pa Slovenski matici, ki je bila kot društvo za izdajanje znanstvenih in leposlovnih del ustanovljena leta 1864. Bil je tudi član zagrebškega Društva za povestnicu jugoslavensku (hr), ki je bilo predhodnik 1866 ustanovljene Jugoslovanske akademije znanosti in umetnosti (danes Hrvaška akademija znanosti in umetnosti).
še novic