30 let Zbora Slovenske filharmonije

Naši zbori, 5. marec 2021 ― Zbor Slovenske filharmonije letos obeležuje 30. obletnico delovanja. Kot poklicni koncertni zbor z imenom Slovenski komorni zbor je bil ustanovljen… The post 30 let Zbora Slovenske filharmonije appeared first on Naši zbori.

Znani člani mednarodne ekipe mladih umetnikov projekta Refresh+

ZZMS, 5. marec 2021 ― Partnerji projekta Refresh +: Moldova National Museums Complex of Iasi, Romunija; Fundacion Universitaria San Antonio, Španija; Turku University of Applied Sciences Ltd, Finska in »Culture Hub Croatia«, Hrvaška in vodilni partner Združenje zgodovinskih mest Slovenije so na sestanku 5. marca 2021 (preko platforme Zoom) potrdili sestavo mednarodne ekipe mladih umetnikov, ki jo sestavlja 14 mladih […] The post Znani člani mednarodne ekipe mladih umetnikov projekta Refresh+ appeared first on ZZMS.

Objava petih vicev dvainšestdesetega izbora

SEM, 5. marec 2021 ― Uredniški odbor je izbral dvainšestdeseti niz najboljših vicev, ki jih zbiramo v okviru našega poziva: - Oči, kje sta se z mami spoznala? - Na hitrih testih.   A lahko prosm kakšen gostinec odpre gostilno in naj na fasado obesi tablo MUZEJ pa da pridemo malo pogledat. A, kaj pravite..? "Epidemiologi bodo lahko učinkovito spremljali stike, ko bo povprečno število pozitivnih oseb padlo pod 300 na dan." Kot da bi zimska služba, ko zamede 30 cm snega rekla, da bodo plužili ko se sneg stopi na 10 cm, ... Prodam bajto in posest na Krasu. Kupim bajto in posest v Posavju ali JV Sloveniji. Although COVID-19 spreads mostly via the mouth and nose, scientists now conclude that the greatest risk comes from assholes. (Prevod: Čeprav se COVID-19 širi večinoma preko ust in nosu, so znanstveniki ugotovili, da največje tveganje predstavljajo riti.) Seznam vseh izbranih vicev

ANA DESETNICA 2021 – v Ljubljani spet ob Ljubljanici!

Ana Monro, 5. marec 2021 ― Delo na pripravi in izvedbi 24. mednarodnega festivala uličnega gledališča Ana Desetnica 2021 poteka s polno paro! V prestolnici se bo festival od 30. junija do 3. julija spet odvil v čudovitem in navdihujočem ambientu ob Ljubljanici, v bližini Cukrarne.  Atraktivne nastope domačih uličnih ustvarjalcev in vrhunskih umetniških skupin iz tujine (predvidoma iz Irske, Italije, Nemčije, Nizozemske, Argentine in Francije) si ... The post ANA DESETNICA 2021 – v Ljubljani spet ob Ljubljanici! appeared first on Ana Monro.

TINA KOZIN PREPRIČLJIVO UBESEDI TISTO, O ČEMER JE VEDNO TEŽKO GOVORITI

Revija Primus, 5. marec 2021 ― Piše: Tonja Jelen   Pesnica, literarna kritičarka in soustvarjalka literarnih oddaj na Radiu Ars Tina Kozin (roj. 1975) je v novi pesniški zbirki nebo pod vodo, ki je lani izšla pri Založbi Litera, upesnila različno minevanje. Pesnica začne s subtilno ubesedenim usihanjem bližnjega, nadaljuje s problematiko živali in narave, ki je vedno bolj zasičena z ...

Oboževanje in pogovor z ustvarjalcema

Kinodvor, 5. marec 2021 ― Kinotripovi projekciji filma na spletnem Kinodvoru v četrtek, 18. marca, ob 19. uri sledi pogovor z režiserjem Fabricem du Welzem in direktorjem fotografije Manuelom Dacossem! Prvih 100 vstopnic na voljo brezplačno! Poglej, kako do njih. V sodelovanju s Festivalom žanrskega filma Kurja Polt in Tednom frankofonije.

Urni mostiček, 19. stoletje

Medobčinski muzej Kamnik, 5. marec 2021 ― Urni mostiček je nosilni element v mehaničnem mehanizmu ure, ki je na obeh straneh privit na ploščo. Muzej hrani v Sadnikarjevi zbirki 40 urnih mostičkov, medeninastih, ki so bogato in različno ornamentirani. Pokrovček oz. mostiček ščiti nemirko pred zunanjimi udarci, da nemoteno deluje. Nemirka je nihajoče kolesce v uri, srce ure, ki niha (tik-taka) s […] The post Urni mostiček, 19. stoletje appeared first on MM:K.

3 x Ozon

Kinodvor, 5. marec 2021 ― Redka kombinacija humorja, rahločutnosti in psihološkega vpogleda je Françoisa Ozona uveljavila kot enega najbolj drznih in izvirnih francoskih režiserjev. Ob predvajanju Poletja '85 vas vabimo k nadaljnjemu raziskovanju ali ponovnemu ogledu njegovih starejših filmov. Filmski paket 3 x Ozon - V hiši, Mlada in lepa in Frantz - bo na voljo od 11. marca za ceno 6,5 €.

Spletni Kinodvor

Kinodvor, 5. marec 2021 ― Za ogled filmov in dogodkov smo skupaj z združenjem Art kino mreža Slovenije pripravili preprosto in varno spletno platformo. Namenjena je vsem tistim, ki v času zaprtja pogrešajo Kinodvor, kakovostne filme, pogovore o filmih in dogodke. Ponudba spletnega Kinodvora se bo še razvijala in dopolnjevala, saj bomo z njo v času, ko bo ponovno mogoč obisk kina, omogočali dostop do filmskega programa vsem tistim, ki nas zaradi katerega koli razloga ne bodo mogli obiskati.

Asistentka

Kinodvor, 5. marec 2021 ― Film, ki nas za devetdeset minut postavi v kožo mlade asistentke mogočnega filmskega producenta, ni zgodba o Harveyju Weinsteinu, pač pa zadržan in minimalističen portret sistema, ki tiho podpira nasilje nad ženskami. Asistentka bo na spletnem Kinodvoru na voljo do 4. aprila.

V Žalcu na ogled razstava Vladimirja Makuca Slike in kipi

Misli, 5. marec 2021 ― V Savinovem likovnem salonu Žalec so danes odprli razstavo Vladimirja Makuca Slike in kipi. Razstavo, ki bo na ogled do konca aprila, so pripravili v sodelovanju z Goriškim muzejem Kromberk - Nova Gorica, ki poseduje donacijo njegovih del. Kustosinja razstave pa je Breda Ilich Klančnik, so sporočili iz Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec.

Napovedujemo razstavo o slovenski raziskovalki v Paragvaju – dr. Branislavi Sušnik

SEM, 5. marec 2021 ― Slovenski etnografski muzej 20. aprila 2021 odpira razstavo La Doctora: življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju. Razstava pripoveduje življenjsko zgodbo dr. Branislave Sušnik, slovenske etnologinje, antropologinje in etno-lingvistke, ki jo je zgodovinska usoda ob koncu 2. svetovne vojne pahnila v novo, povsem drugačno kulturno okolje Paragvaja. Imela je mnogotere darove, ki jih je v okviru treh poglavitnih dejavnosti: muzeologije, znanstveno-raziskovalnega in pedagoškega dela združila v nedeljivo strokovno izkušnjo.   Razstava predstavi ključna dela Branislave Sušnik in odprave med staroselska ljudstva Paragvaja. Hkrati pripoveduje zgodbo o staroselskih skupnostih Chaca in vzhodno-paragvajskega gozda ter savane, katerim je avtorica razstave namenila največ raziskovalne pozornosti. Na razstavi bodo v štirih zaokroženih vsebinskih ambientih (Branislava Sušnik: od Medvod do Asuncióna; Staroselske kulture Chaca; Staroselske kulture vzhodnega Paragvaja; Paragvaj) predstavljeni studijski posnetki muzejskih predmetov, ki jih je Sušnikova zbrala na svojih terenskih odpravah in so del zbirk Etnografskega muzeja Andrés Barbero Asunción, njene avtorske terenske fotografije, obsežno dokumentarno in fotografsko gradivo in knjižne izdaje del dr. Branislave Sušnik. Nosilec razstave je Slovenski etnografski muzej. Razstava nastaja v sodelovanju z Etnografskim muzejem Andrés Barbero v Asunciónu, Paragvaj, v katerem je dr. Branislava Sušnik vse do konca svojega življenja delala in bila njegova dolgoletna direktorica. Vsebinska vodja projekta je avtorica in kustodinja razstave dr. Mojca Terčelj, zunanja sodelavka, Fakulteta za humanistične študije, Univerza na Primorskem. Nova pridobitev SEM: Fond Branislave Sušnik Slovenski etnografski muzej je v sklopu projekta pridobil obsežno digitalizirano gradivo iz zbirk in dokumentacije Etnografskega muzeja  Andrés  Barbero Asunción, digitalizacijo in studijsko fotografiranje je izvedla Gabriela Zucollini. Gradivo bo u

Zaključen razpis Oder360

SiGledal, 5. marec 2021 ― Zaključil se je javni razpis za produkcijsko, postprodukcijsko in distribucijsko sodelovanje Oder360, ki ga je razpisal zavod EN-KNAP v sodelovanju s Centrom za kreativnost, pri Muzeju za arhitekturo in oblikovanje. Na razpis, ki je k virtualizaciji že obstoječih predstav povabil umetnike in producente s sedežem v Sloveniji, se je prijavilo petnajst raznolikih del iz področja sodobnih uprizoritvenih praks.

Janez Dular bere sodobno slovensko dramo

SiGledal, 5. marec 2021 ― Janez Dular je upokojeni slavist, nekdanji direktor nekdanjega vladnega urada za slovenski jezik, avtor jezikoslovnih spisov o glasoslovju, skladnji in stilistiki slovenščine, soavtor Slovenskega pravopisa 2001, pobudnik in soavtor Zakona o javni rabi slovenščine, sicer pa dedek, ljubiteljski sadjar, ribič, pohodnik ter izbirčen ljubitelj knjig, glasbe in gledališča. V branje priporoča besedilo Anywhere Out of This World avtorja Boštjana Tadla.

Začenjajo se spletne Rdeče zore

Misli, 5. marec 2021 ― Z razstavo izbora protestniških plakatov z naslovom To je vojna se začenja 22. mednarodni feministični in kvirovski festival Rdeče zore. Festival bo zaradi pandemije letos v večji meri potekal po spletu in bo predstavil žensko in kvir umetniško, intelektualno in ustvarjalno delo, zaznamovala pa ga bo tudi podelitev nečastne bodeče neže.

Bicep: Isles

Koridor, 5. marec 2021 ― Več kot se nam zdi ob prvem poslušanju. Soundscapes. The post Bicep: Isles appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

5. marca 1900 se je v Logu pod Mangartom rodil Zorko Jelinčič, tigrovec, antifašist, publicist, gornik in pedagog

Kamra.si, 5. marec 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. marca 1900 se je v Logu pod Mangartom rodil Zorko Jelinčič, tigrovec, antifašist, publicist, gornik in pedagog. Umrl je 13. julija 1965 v Trstu.   Po osnovnih šolah v Logu pod Mangartom in Podmelcu (na Ilovici) ter maturi na realki v Idriji je začel s študijem na Filozofski fakulteti mlade ljubljanske univerze. Študij je skupaj s prijateljem Klementom Jugom nadaljeval na padovanski univerzi, kjer pa mu dokončanih treh letnikov iz Ljubljane niso priznali.

5. marca 1988 je v Mariboru umrl Ljubo Humek, slovenski urbanist in arhitekt.

Kamra.si, 5. marec 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. marca 1988 je v Mariboru umrl Ljubo Humek, slovenski urbanist in arhitekt. Rodil se je 28. julija 1913 v Krškem.  Ljubo Humek je bil eden izmed arhitektov, ki so po drugi svetovni vojni nosili težo obnove porušenega Maribora.  Osnovo za vse gradnje po vojni je predstavljal vodilni regulacijski načrt mesta, ki ga je Ljubo Humek začrtal leta 1949. Bil je prvi arhitekt, ki se je načrtno posvetil glavnim mariborskim urbanističnim vprašanjem. Tako je bil Maribor prvo slovensko mesto, ki je po vojni začelo načrtno urejati svoj urbanizem. V času, ko je bil načrt že končan, Jugoslavija namreč še ni imela zakonsko urejenega urbanističnega načrtovanja.Humkov urbanistični načrt, ki predstavlja temelj mariborskega urbanističnega sistema, ni bil v celoti realiziran. Nerealiziran je ostal prenos avtobusnega in železniškega terminala na desni breg Drave, izgradnja novega mestnega središča na Taboru in preselitev kaznilnic ter bolnišničnega kompleksa.

5. marca 1997 je v Vojniku umrl Franc Švajger, veteran 1. svetovne vojne, Maistrov borec, gasilec in družbenopolitični delavec

Kamra.si, 5. marec 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...5. marca 1997 je v Vojniku umrl Franc Švajger, veteran 1. svetovne vojne, Maistrov borec, gasilec in družbenopolitični delavec. Rodil se je 19. novembra 1897 v Vojniku.  Rodil se je Martinu in Elizabeti Švajger. Bil je tretji po vrsti izmed petero Švajgerjevih otrok. Stanoval je na vojniškem trgu v hiši na Brezovnikovi ulici številka 1. Vajeniško dobo je opravljal pri svojem očetu od 1912 do 1915. Januarja leta 1915 je opravil izpit pred poklicno komisijo v Celju in se izučil za kleparja.
še novic