Razstava Onkraj meja želi spodbuditi k razmišljanju in senzibilnosti

Misli, 10. december 2021 ― Na današnji mednarodni dan človekovih pravic so v Koroški galeriji likovnih umetnosti odprli mednarodno skupinsko razstavo Onkraj meja, s katero po besedah direktorice galerije Andreje Hribernik opozarjajo, da so meje tisti prostor, kjer se človekove pravice velikokrat najbolj kršijo. Z razstavo želijo spodbuditi k razmišljanju in senzibilnosti.
Objava petih vicev enainosemdesetega izbora

Objava petih vicev enainosemdesetega izbora

SEM, 10. december 2021 ― Uredniški odbor je izbral enainosemdeseti niz najboljših vicev, ki jih zbiramo v okviru našega poziva: Lepo prosim mojstre, ki so že lani novembra s 100% natančnostjo napovedali, da bo letos septembra 4. val epidemije, če mi lahko sporočijo številke za 34. krog Eurojackpota. Prav tako lepo prosim, če mi lahko ti isti mojstri sporočijo, kako bo s prehodom mej in potovanji na hrvaško obalo v mesecu juliju in avgustu 2022, da ne hujšam za brezveze. Hvala. Ojejo... Sosed se ga je naklestil in prepeva ženi pod oknom... Mala moja zaboravi na krizu... skini gače, cepivo je blizu... Letos na štantih s kostanjem: mala merica, velika merica, kostanj s klobaso, kostanj kuhan v vinu, hot dog kostanj, paprike filane s kostanjem, kostanjeva sladkorna pena Otišla sam do frižidera da vidim jel imam covid.. mirisala dimljenu pancetu. 1. covid nemam. 2. pancetu isto više nemam. (Šla sem do hladilnika, da vidim, če imam covid...vohala sem dimljeno panceto. 1. covida nimam 2. pancete tudi nimam več.) Švaleracija drastično opada zato što epidemiolozi stalno istražuju ko je s kim bio u kontaktu, kao da nemaju pametnija posla! (Prešuštništvo drastično upada, ker epidemiologi stalno raziskujejo, kdo je bil s kom v kontaktu, kot da nimajo pametnejšega dela!) Seznam vseh izbranih vicev
10. 12. 2021: Portret alpinista – Janez Dovžan, Muzejski večer

10. 12. 2021: Portret alpinista – Janez Dovžan, Muzejski večer

Gornjesavski muzej Jesenice, 10. december 2021 ― Muzejski večer: Portret alpinista – Janez Dovžan, 10. 12. 2021 V okviru dogodka bo predvajan film – portret alpinista Janeza Dovžana, ki zgodbe iz njegovega življenja razkrije še pred izdajo njegove knjige. Janez Dovžan je alpinist in človek velikih dejanj: gorski reševalec. Njegova mladostniška velika ljubezen do smučanja po domačih terenih in tesna navezanost na [...]

Javni razpis za izbor večletnih kulturnih projektov na področjih umetnosti 2022–2025

Ministrstvo za kulturo, 10. december 2021 ― Predmet večletnega projektnega razpisa Ministrstva za kulturo je sofinanciranje štiriletnih kulturnih projektov na podpodročjih uprizoritvenih, glasbenih, vizualnih in intermedijskih umetnosti v obdobju 2022–2025 ter dvoletnih kulturnih projektov na podpodročju uprizoritvenih umetnosti v obdobju 2022–2023. Rok za prijavo je 10. januar 2022.

Trinajst slovenskih filmov končno spet doma

Arhiv RS, 10. december 2021 ― Po več kot petdesetih letih se je 10. decembra 2021, ob 13. uri v Slovenijo vrnilo trinajst slovenskih celovečernih filmov (negativ slike in tona), ki so bili na podlagi pogodbe o depozitu med Jugoslovansko kinoteko in Republiškim komitejem za kulturo Socialistične republike Slovenije 15. 2. 1968 s strani producenta Triglav filma predani v hrambo Jugoslovanski kinoteki v Beogradu.
Naprej v preteklost (5.): GRAFIKE NATAŠE MIRTIČ

Naprej v preteklost (5.): GRAFIKE NATAŠE MIRTIČ

Galerija Murska Sobota, 10. december 2021 ― Grafična dela na aktualni razstavi Nataše Mirtič v Galeriji Murska Sobota zaznamuje recikliranje grafičnih plošč. Tako v njenih delih sledimo perpetuiranosti podobe, kjer na podlagi obračanja in razporeditev istih grafičnih plošč v različne kombinacije pri odtisih nastajajo manjše spremembe, pri čemer je poudarek predvsem na formatu in površinski strukturi slikovnega polja, ki je pogosto tudi […]

V Galeriji Fotografija prvi jugoslovanski paparazzo Jadran Lazić

Misli, 10. december 2021 ― V Galeriji Fotografija bodo odprli razstavo, ki so jo posvetili 50-letnemu delovanja hrvaškega fotografa Jadrana Lazića. Prvi jugoslovanski paparazzo je s svojim fotoaparatom zabeležil hollywoodske zvezde in slavne osebe 70. in 80. let prejšnjega stoletja. Odprtju se bo popoldne pridružil tudi avtor, so sporočili iz galerije.
Lovekovski

Lovekovski

Radio Študent, 10. december 2021 ― Ob izdaji prvenca Lovekovski na Založbi Radia Študent se bomo z dvojcem Lovekovski, torej z Nikijem in Nežo, pogovarjali o njuni plati, trenutni slovenski in globalni kvir sceni in njeni vpetosti v svet glasbe.

V MGLC razstava Adriene Šimotove in razstava Tehnometrija odtisa

Misli, 10. december 2021 ― V Mednarodnem grafičnem likovnem centru (MGLC) bodo ob 13. uri odprli razstavo ene najbolj priznanih osebnosti češke vizualne umetnosti Adriene Šimotove z naslovom Srečanje. Dotik in odtis. Istočasno bodo odprli razstavo Tehnometrija odtisa, na kateri dela predstavljajo Miran Blažek, Vadim Fiškin, Vladimir Frelih, Domagoj Sušac in Dorian Trepić.
King Richard (2021)

King Richard (2021)

Deseta umetnost, 10. december 2021 ― V okviru športnih biografij smo gledalci običajno priča vzponu nadpovprečno inteligentnega športnika, ki mora premagati številne ovire, da se prebije na simbolični vrh sveta. King Richard ubere nekoliko drugačen pristop, saj v ospredje ne postavlja športnikov, temveč tiste, ki za njimi stojijo, v tem primeru Richarda Williamsa, očeta in trenerja slovitih tehniških igralk, sester Serene in Venus Williams. O Richardu je bilo […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Hereditary (2018)  The Sunset Limited (2011)  The Host (2006)  Vohun, ki me je nategnil  The Revenant (2015) Copyright © Deseta umetnost [King Richard (2021)], All Right Reserved. 2022.
Mali kruhek SRCE – od muzejskega predmeta do pečenega peciva

Mali kruhek SRCE – od muzejskega predmeta do pečenega peciva

SEM, 10. december 2021 ― Slovenski etnografski muzej se je v letu, ko obeležujemo naziv Slovenija – Evropska gastronomska regija 2021, pri projektih pod skupnim naslovom Kulinarične zgodbe SEM, povezoval z BIC Ljubljana, med drugim pri izdelavi malega kruhka v obliki SRCA po kopiji modela iz zbirke SEM. Pečeni mali kruhki so na voljo v novi Trgovini SEM. Mali kruhek je pecivo iz medenega testa, ki se ga odtisne v negativno oblikovani model, nato pa se testo, ločeno od modela, speče. Slovenski etnografski muzej je iz svoje zbirke, v kateri hrani okoli 170 modelov za male kruhke, izbral model v obliki srca, kakršne so izdelovali pretežno v 19. stoletju na škofjeloškem območju. Lesena kopija muzejskega predmeta je bila je bila izdelana z (za muzej) novo tehnologijo - s pomočjo 3D skeniranja in s strojno izdelavo modela s CNC rezalnikom. Kopijo je nato prevzel BIC Ljubljana, ki je izvedel peko malega kruhka in vse faze izdelave testa pred tem. Rezultat je čudovit mali kruhek v obliki srca, težak kar 300 g, kar je kar deset krat več kot običajni mali kruhki. Idejno zasnovo za projekt mali kruhek sta pripravili Katja Orehek Hati, BIC Ljubljana in mag. Maja Kostric Grubišić, SEM. Iz SEM so pri projektu sodelovali še restavratorja Gregor Kos, Žiga Rehar in kustosinja dr. Bojana Rogelj Škafar, ki je pred izvedbo svetovala in model malega kruhka pomagala izbrati. Pri razvoju končnega izdelka na BIC Ljubljana pa so sodelovali Andrej Molk, Katja Orehek Hati in Eva Grohar Gros ter študenti gostinstva in turizma. V razvoj so bile vključene različne faze, in sicer od preizkušanja različnih receptur iz bogate slovenske kulinarične dediščine, prilagajanje le-teh, priprava ustreznih deklaracij z navedenimi alergeni in vsemi ostalimi elementi, ki so obvezni, izbor ustrezne in predvsem trajnostne embalaže itd. Ob odličnem sodelovanju SEM in BIC Ljubljana so nastala prav posebna dišeča medena srca, ki so na voljo v novi Trgovini SEM.
Nova publikacija Register nesnovne kulturne dediščine (2008-2021)

Nova publikacija Register nesnovne kulturne dediščine (2008-2021)

SEM, 10. december 2021 ― Decembra 2021 je Slovenski etnografski muzej kot Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine izdal posodobljeno publikacijo Register nesnovne kulturne dediščine (2008-2021). Publikacija obsega predstavitve enot, ki so bile od vzpostavitve Registra v letu 2008 do konca oktobra 2021 vpisane v Register nesnovne kulturne dediščine. Predstavljenih je kar 96 enot nesnovne kulturne dediščine.
20 LET OD USTANOVITVE ZDRUŽENJA ZGODOVINSKIH MEST SLOVENIJE

20 LET OD USTANOVITVE ZDRUŽENJA ZGODOVINSKIH MEST SLOVENIJE

ZZMS, 10. december 2021 ― Letos mineva 20 let od ustanovitve Združenja zgodovinskih mest Slovenije, ki je nastalo na predlog županov mest Idrija, Škofja Loka, Ptuj, Koper, Piran in Tržič leta 2001 na Ptuju.  Združenje zgodovinskih mest Slovenije je tako zaživelo le nekaj mesecev po ustanovitvi Evropskega združenja zgodovinskih mest in pokrajin. To govori o močni volji in viziji ter […] The post 20 LET OD USTANOVITVE ZDRUŽENJA ZGODOVINSKIH MEST SLOVENIJE appeared first on ZZMS.
1983 Dolina Vrata – SIS-ovci na sindikalnem izletu

1983 Dolina Vrata – SIS-ovci na sindikalnem izletu

Stare slike (Cerknica), 10. december 2021 ― Slika je bila posneta 4. junija 1983 na sindikalnem izletu v Dolini Vrata, ko smo na poti na Luknjo ob velikem klinu napravili prvi postanek. Sam izlet je opisan v prispevku Moj prvi obisk visokogorja.  Na sliki smo: čepijo: Jožica Mlinar, Franc Dolničar, Marija Zakrajšek; pred klinom stojimo: Magda Dolničar, Zvonka Jerič (zdaj Ješelnik), Tilka […]

10. decembra 2020 je umrla Karolina Kolmanič, slovenska pisateljica

Kamra.si, 10. december 2021 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...10. decembra 2020 je umrla Karolina Kolmanič, slovenska pisateljica. Rodila se je 29. septembra 1930 v Lomanošah pri Gornji Radgoni. Avtorica več kot dvajsetih knjig proze (romanov, povesti in kratke proze) in zbirke dramskih besedil je končala učiteljišče v Mariboru in doštudirala na Višji pedagoški šoli v Ljubljani iz slovenščine in nemščine. Poučevala je na osnovnih šolah v Kuzmi, Gederovcih in na Osnovni šoli II v Murski Soboti. Bila je dolgoletna mentorica Bralne značke. Objavlja tudi v literarnih revijah. Iz nemščine je prevedla roman Martina Alwooda Nosil sem smrt v svojem telesu. Njen roman Srečno, srebrna ptica pa je bil leta 2016 preveden v angleščino in je izšel pri založbi Texture Press v ZDA. Članica Društva slovenskih pisateljev je od l. 1969, pa tudi članica dveh literarnih društev v Nemčiji, Plesse Bovenden v Göttingenu in Paul Ernst v Würzburgu. Njene prve knjižne objave segajo v šestdeseta leta, l. 2000 pa je izdala svoj avtobiografski roman Ni sonca brez senc. Tudi sicer je v študijah in spremnih besedah o njenem opusu mogoče zmeraj znova zaslediti, da pri pisanju izhaja iz osebnih izkušenj. Tisto, kar je sama doživela, zna preoblikovati v berljive, pogosto napete zgodbe. Piše za vse generacije. Tiste, ki šele vstopajo v življenje in katerih razumevanje zakonitosti življenja se šele začenja. Ženske, ki se zaposlijo, doživijo prvo resnejšo ljubezen in prvo razočaranje, nato pa morajo skrbeti za otroke in se same prebijati naprej. Na drugi strani so zrele, že starejše ženske, ženske z življenjsko modrostjo in izkušnjami, ki so tem prvim v veliko oporo in tolažbo. Tu so seveda tudi najstnice, še povsem neizkušene, ki zgolj iz neke trme ali predstav, da bi pri svojih letih že morale biti dovolj zrele, doživljajo trpka razočaranja in krute usode. Vendar zgodbe teh najstnic niso opisane v tonu vzvišene morale ali pedagoško dvignjenega kazalca, ampak v napeti zgodbi, v kateri se mlade bralke in bralci najdejo, tudi
Slovenski filmi na festivalu v Les Arcsu

Slovenski filmi na festivalu v Les Arcsu

BSF, 10. december 2021 ― Festival v Franciji bo potekal od 11. do 18. decembra. V tekmovalni program 13. edicije so se uvrstili 4 kratki in en celovečerni slovenski film. Na svoji spletni strani so zapisali, da festivalski izbor kratkih filmov predstavlja kraj svobode in odkritja. Usmerili so ga na režiserje, za katere se zdi, da predstavljajo naslednjo generacijo evropskih filmskih ustvarjalcev.
še novic