SEM,
30. marec 2023
―
V tem tednu je Ministrstvo za kulturo na predlog Slovenskega etnografskega muzeja / Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine v Register nesnovne kulturne dediščine vpisalo novo enoto in več nosilcev nesnovne kulturne dediščine.
V Register je bila tako vpisana že 112. enota, to je Priprava koroškega rženega kruha. Ob enoti sta bila evidentirana dva nosilca - Društvo kmetic Mislinjske doline in Društvo kmetic Dravograd.
Koroški rženi kruh je kruh, ki ga gospodinje pripravljajo po stari recepturi iz kislega testa. Še danes ima pomembno vlogo v vsakdanji in praznični prehrani na Koroškem. Kislo testo hranijo od peke do peke. Svoje znanje priprave kruha največkrat prenašajo znotraj družin iz roda v rod.
K v Registru že vpisanim enotam so bili dodani naslednji nosilci nesnovne kulturne dediščine:
Medičarstvo Cele, Gregor Celec s.p. (enota Lectarstvo): Tradicija Medičarstva Celec sega v leto 1930, ko se je z lectarstvom in medičarstvom pri Škrajnarjevih v Ljutomeru seznanil Gregorjev dedek Štefan Celec. Mojstrski izpit je naredil leta 1937. Nekaj let je delal pri medičarki Antauer v Murski Soboti, nato pa samostojno lectarsko delavnico odprl v Murski Soboti, kjer deluje še danes. Za nadaljevanje obrti je navdušil svojega vnuka Gregorja Celca, ki je dedkovo obrt prevzel leta 1995. Danes v delavnici izdeluje tradicionalne medičarske izdelke, kot so lectove figurice, medenjaki, razni slaščičarski izdelki, pa tudi sveče. Za svoje izdelke je prejel certifikat Obrtne zbornice Slovenije. Lucijan Grudina (enota Pletarstvo): Lucijan Grudina se je s pletarstvom začel aktivneje ukvarjati v letu 2005, ko se je upokojil. Izdeluje pletene košare vseh vrst, opleta steklenice in flaškone (od 5 do 50 litrov) ter izdeluje picone (lese) različnih velikosti, ki se uporabljajo za sušenje sadja. Za svoje izdelke uporablja beko, vrbo, lesko, kanelo (navadno) in kostanj. Svoje znanje prenaša na zainteresirane skupine v okviru delavnic in na tečajih, za pletarje pa usposablja t