Neža Maurer, Slovenka leta 2008, praznuje devetdeseti rojstni dan

Neža Maurer, Slovenka leta 2008, praznuje devetdeseti rojstni dan

Časnik, 21. december 2020 ― Neža Maurer, priljubljena pesnica, pisateljica, novinarka, kulturna delavka …, je stara devetdeset let. Zagotovo so ji hitro minila, saj je imela bogato življenje. Marsikdo zna vsaj nekaj njenih pesmi na pamet – deklamirati ali zapeti. Seveda tudi zato, ker smo se jih učili v šoli. Ni se jih bilo težko učiti, ker smo se v nekaterih kar našli. The post Neža Maurer, Slovenka leta 2008, praznuje devetdeseti rojstni dan appeared first on Časnik.

Zakaj Nova Gorica – Evropska prestolnica kulture 2025?

Razpotja, 21. december 2020 ― Članek je bil napisan jeseni 2017. Neda Rusjan Bric Leta 2025 bo eno od slovenskih mest dobilo naziv Evropska prestolnica kulture. Ta prestižni naslov, ki za mesto in okolico pomeni prepoznavnost v evropskem prostoru, bo do leta 2025 prejelo že okoli 70 evropskih mest. Kaj naziv Evropska prestolnica kulture (EPK) sploh prinaša in zakaj smo se v letu, ko praznujemo 70 letnico ustanovitve našega mladega mesta, začeli v Novi Gorici pripravljati na kandidaturo za ta bleščeči naziv (in izziv)? Prva misel povprečnega prebivalca našega mesta ob pojmu »prestolnica kulture« je: »Ali res potrebujemo več kulture in umetnosti?« – pri čemer se osrednja bojazen seveda vrti okoli denarja in sredstev, ki naj bi jih mesto za to namenilo. The post Zakaj Nova Gorica – Evropska prestolnica kulture 2025? appeared first on Razpotja.
Martha Marcy May Marlene (2011)

Martha Marcy May Marlene (2011)

Deseta umetnost, 21. december 2020 ― Psihološki triler Martha Marcy May Marlene se glede na zaplet začne tam, kjer se vsebinsko podobni filmi končajo; naslovna junakinja pobegne iz primeža nasilnega kulta, kjer je živela dve leti in najde zatočišče pri svoji odtujeni starejši sestri, vendar jo kmalu zatem začnejo preganjati boleči spomini na mračno obdobje, ko je bila priča množičnim posilstvom, čustvenim zlorabam […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    Korporacija  The Platform (2019)  The Elephant Man (1980)  Overlord (2018)  A Girl Walks Home Alone at Night (2014) Copyright © Deseta umetnost [Martha Marcy May Marlene (2011)], All Right Reserved. 2021.

Božični film

MAF - Mad About Film, 21. december 2020 ― Mad About Film (MAF) Božični film Zgodovina Razmislek o božičnem filmu moramo začeti z raziskavo pogojev za obstoj  božičnih filmov; rečeno preprosteje – kako to, da poznamo božični film, ne pa npr. velikonočnega filma, thanksgiving filma ali pa celo filma ob dnevu reformacije? To nikakor ni … Božični film

Igor Harb: »V Evropi imamo božičnih filmov manj kot v Ameriki, so pa kvalitetnejši«

MAF - Mad About Film, 21. december 2020 ― Mad About Film (MAF) Igor Harb: »V Evropi imamo božičnih filmov manj kot v Ameriki, so pa kvalitetnejši« Prvi božični film Božiček (Santa Claus, George Albert Smith) so posneli Britanci leta 1898, bil je nem in trajal je dobro minuto. V filmu otroka nestrpno čakata ob kaminu Božička, služkinja jima ukaže, da morata takoj spat. Medtem se po … Igor Harb: »V Evropi imamo božičnih filmov manj kot v Ameriki, so pa kvalitetnejši«

Pisati o filmu: na kratko o reviji Ekran

MAF - Mad About Film, 21. december 2020 ― Mad About Film (MAF) Pisati o filmu: na kratko o reviji Ekran »Zakaj pisati film? Odgovorov na zastavljeno vprašanje je najbrž toliko kot filmskih piscev. Pišemo zato, da bolje vidimo. Da filme povezujemo z drugimi deli kulture in družbenega življenja in raziskujemo, kako jih osvetljujejo, da iščemo njihov pomen znotraj filmske umetnosti, … Pisati o filmu: na kratko o reviji Ekran

Ana Šturm: seznam božičnih filmov

MAF - Mad About Film, 21. december 2020 ― Mad About Film (MAF) Ana Šturm: seznam božičnih filmov  Nora vojna bratov Marx Zadnje dni letošnjega apokaliptičnega leta mi bodo pomagale preživeti osvobajajoče, provokativne in subverzivne komedije. Komedijo običajno razumemo kot žanr, katerega edini namen je zabava, pri tem pa lahko spregledamo, da je prav skozi komične postopke mogoče … Ana Šturm: seznam božičnih filmov
Koledar PMPO: Dvanajst „okroglih“ pogledov na mesto in grad

Koledar PMPO: Dvanajst „okroglih“ pogledov na mesto in grad

Štajerski tednik, 21. december 2020 ― Koledar PMPO za leto 2021 prinaša poglede na grad in mesto z vseh strani, kot so jih videle oči fotografov poznega 19. in prve polovice 20. stoletja. V koledar nas popelje zimski posnetek Ptuja iz leta 1929, ko je bila Drava zamrznjena in ki je zapisano kot leto ene najhujših zim. Novi muzejski koledar je izšel v nakladi 300 izvodov. Oblikoval ga je Dušan Pogačar.

Tudi v parlamentu o problematiki samozaposlenih

Asociacija, 21. december 2020 ― V društvu Asociacija že vse od poletja spremljamo problematiko o samozaposlenih v kulturi, ki smo jo naslovili z dopisi na Ministrstvo za kulturo, odzivi za medije, prijavo Varuhu človekovih pravic in drugimi aktivnostmi. Ministrstvo kljub vsemu vztraja s problematičnimi postopki, zato je 8. decembra 2020 vprašanje obravnaval tudi Odbor za kulturo v Državnem zboru. Na … Preberi več o Tudi v parlamentu o problematiki samozaposlenih

Andrej Blatnik: Knjiga izginjajočih zgodb

Sodobnost, 21. december 2020 ― Andrej Blatnik   Knjiga izginjajočih zgodb   Pisanje Evalda Flisarja se nikoli ni izmikalo razmislekom o človeškem početju in tudi ne o početju tistega, ki človeško početje razmišlja – avtorja samega. Najbolj neposreden v tej usmeritvi znotraj njegovega mnogoplastnega opusa je bil…

Matej Bogataj: Vdori; razvrednotenje, za začetek

Sodobnost, 21. december 2020 ― Vdori; razvrednotenje, za začetek Tjaša Mislej: Naše skladišče. Režija Mateja Kokol. Prešernovo gledališče Kranj, ogled oktobra.   Naše skladišče je Socialna drama, samo da je v resnici smešna kot komedija, kot so jo v gledališkem listu podnaslovili iz formulacije žirije…

Peter Zupanc: Tatovi duš

Sodobnost, 21. december 2020 ― Verjetno sem prvo kamero prijel v nerodne roke, da bi ustvaril vtis, kako imam za početi nekaj pomembnega, kar me obenem loči od množice, ki je ne maram. Seveda ni bilo vedno tako enoznačno, a vendar, fotografiranje je vsaj do…

Jaroslav Rudiš: Konec panka v Helsinkih

Sodobnost, 21. december 2020 ― Škatlice cigaret   Prižge si cigareto, si do vratu zapne jakno, pogoltne tableto proti smrti in odide. Ulica kakor puščava. Piha, pod cevmi se prevračajo kupi raznobarvnega listja. Veje in debla dreves kot sive, gole palice podpirajo razpokan strop temnih oblakov.…

Carlos Pascual: Dan, ko nisem šel na kosilo z Wernerjem Herzogom

Sodobnost, 21. december 2020 ― Carlos Pascual   Dan, ko nisem šel na kosilo z Wernerjem Herzogom                                                                                                                                                                                       Posvečeno Claudiu Kaimu     1.   Nikoli ne bi smela gola leči v posteljo, Sandra in jaz. Ni bilo potrebno. Nekam žalostno je bilo ugotoviti, da nisva odkrila…

DARILNA KARTICA HIŠE OTROK IN UMETNOSTI

Hiša otrok in umetnosti, 21. december 2020 ― Darilna kartica je odlično praznično darilo! Na njej so štirje kuponi, ki jih lahko zamenjate za štiri vstopnice v Hiši otrok in umetnosti. Veljavnost kartice je neomejena. Cena kartice je 16 evrov, poštnina je brezplačna. Več informacij in naročila na e-naslovu ali na 041663904.

Maja Stamenković: Simon Salon

OUTSIDER, 21. december 2020 ― Predpraznično pričesko vam po novem servirajo tudi v salonu Simon Salon na Igriški v Ljubljani. Pod opremo se podpisuje arhitektka Maja Stamenković, ki deluje pod imenom MA_ST_AR. Notranjost novega salona spominja na prepovečan lightbox: z vseh strani osvetljeno škatlo, ki zagotavlja enakomerno svetlobo pri fotografiranju. Ob vstopu obiskovalec stopi na oder, na katerem je pod… The post Maja Stamenković: Simon Salon appeared first on OUTSIDER.
še novic