SEM,
6. april 2022
―
Slovenski etnografski muzej se kot muzej »o ljudeh za ljudi« in kot muzej kultur odziva na aktualna dogajanja in obsoja vsakršno nasilje in trenutno dogajanje v Ukrajini. Med drugim se je odzval na pozive različnih skupnosti in posameznikov in nudi pomoč po svojih zmožnostih. S tem poziva k razmisleku in odprtemu dialogu, opominja na grozote, ki se dogajajo, ter se aktivno odziva na družbene potrebe Ukrajincev, ki so prišli v Slovenijo.
Predmet meseca Marca je na poziv ICOM Slovenija in Skupnosti muzejev Slovenije sodeloval v akciji Predmet meseca, preko katere se je opozarjalo na grozote vojne. Izbrani predmet meseca je bila sestavljanka v steklenici (steklo, les), z zastavicama z letnicama 1914–1915 in napisom na postamentu »Spomin svetovne vojske«, ki je na ogled na razstavi Ljudska umetnost med domom in svetom. S skupno izjavo muzejske skupnosti je SEM izpostavil pomen muzeja kot verodostojnega medija za komunikacijo dediščinskih vsebin in aktualnih vsebin:
»Muzeji smo varuhi zgodovine in kulturne dediščine. Imamo moč, da preko primerov iz zgodovine opozarjamo na nasilje in temne dogodke človeštva, da učimo in se skupaj zavzemamo za boljši jutri. Naše poslanstvo so skrb za dediščino, za demokracijo in svobodo. Naša naloga je, da kredo »nikoli več vojn!« povemo glasno in opozarjamo na nasilje. Predmeti, ki jih objavljamo, so zgodbe o nesmiselnosti vojn in trajni želji po miru ter blaginji za vse.«
Mladi glasbeniki iz Ukrajine v SEM V marcu se je SEM pridružili Slovenskemu mladinskemu orkestru v pomoči mladim ukrajinskim glasbenikom, ki so nastanjeni v bližnji okolici muzeja, da bi se čim lažje vključili v življenje v Ljubljani. SEM glasbenikom Mladinskega orkestra iz Ukrajine nudi uporabo dvorane v upravni hiši SEM, kjer štiri dni na teden potekajo vaje za orkester. SEM je tudi sodeloval pri iskanju prostovoljca - učitelja slovenščine, ki otroke enkrat na teden poučuje jezika. Za to vlogo se je prijazno prijavil naš lektor, eden od zunanjih sodelavcev muz