Galerija Photon,
20. november 2015
―
Četrtek,
26. novembra ob 19. uri
Po projekciji bo sledil pogovor z mag. Markom Štepcem, raziskovalcem in kuratorjem v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, ki bo med drugim spregovoril o vojni, spominu in ohranjenem gradivu.
V filmu Slovenci v vojni 1914-1918 je na podlagi bogatega izbora fotografij, filmskega gradiva in ohranjenih pričevanj, predstavljena izkušnja vojne, ki je v svoj krvavi vrtinec vpregla vse človeške in materialne zmogljivosti.
Prva svetovna vojna, ki jo evropsko zgodovinopisje označuje s pojmom »velika vojna«, je v letih 1914 – 1918, spremenila svet naših dedov in usodno vplivala na življenje v 20. stoletju. Med množico mobiliziranih so bili tudi številni slovenski vojaki, ki so poleti 1914 večinoma odšli na vzhodno bojišče in na širnih poljanah Galicije doživeli svoj ognjeni krst. Maja 1915 se je vojna začela ob reki Soči, kjer je v neznosnih razmerah visokogorja Julijskih alp in Krasa potekalo enajst italijanskih in ena skupna avstro-ogrsko-nemška ofenziva. »To kar doživljamo sedaj, se bo vleklo za nami kakor prokletstvo in mi vsi, kar nas je tukaj, se tega nikoli ne bomo popolnoma otresli,« je zapisal eden od mnogih vojakov, ki so doživeli izkušnjo bojev. Ohranjena dediščina vojne in množica vojaških pokopališč, nas sto let pozneje zavezuje k strpnosti in uresničenju želje, da orožje za vekomaj umolkne.
28 minutni film Slovenci v vojni 1914-1918 režiserja Boža Grlja, na podlagi scenarija Marka Štepca in montaže Toma Burazina, je bil l. 2010 nagrajen na 21. festivalu kratkega filma Vojska in ljudje v Rimu in leto pozneje na mednarodnem festivalu zgodovinskega in vojaškega filma v Varšavi.
Naslovna fotografija je last Muzeja novejše zgodovine Slovenije.
Projekcija se odvija v sklopu mednarodnega projekta Red Poppy Fields.