V Izrael potuje Valerie Wolf Gang

MGML, 20. junij 2017 ― Na podlagi javnega poziva Muzeja in galerij mesta Ljubljane je bila za umetniško rezidenco v Izraelskem centru za digitalno umetnost v Holonu izbrana filmska ustvarjalka in vizualna umetnica Valerie Wolf Gang. Umetnica deluje na področju neodvisne filmske produkcije in sodobnih umetniških praks. Pri svojem delu uporablja različne medije in ustvarja multimedijske instalacije, ki vključujejo njene kratke filme in videe, ki so bili predstavljene v številnih mednarodnih galerijah, njeno delo pa je bilo predstavljeno tudi na različnih filmskih festivalih in v kinematografih.
Ekotrošnja

Ekotrošnja

Literatura v živo, 20. junij 2017 ― Ekološka pridelava, samooskrba, homeopatska zdravila in alternativna medicina – kako globoko je človeško telo v resnici onesnaženo in kako zdrav je lahko človek, ki je prepričan, da vse to potrebuje?
Zgodovina samoobrambe v kontekstu fizične varnosti

Zgodovina samoobrambe v kontekstu fizične varnosti

Zgodovina na dlani, 20. junij 2017 ― Zgodnje teorije ne razlikujejo med (samo)obrambo oseb in zaščito premoženja. Ali zavestno ali ne, to temelji na rimskem pravu po načelu Dominium, kjer je vsak napad na družinske člane ali premoženje osebni napad na Pater familias. Pravica do samoobrambe je oblikovana, kot načelo Vim vi repellere licet, pri čemer je … Preberi The post Zgodovina samoobrambe v kontekstu fizične varnosti appeared first on Zgodovina na dlani.

Vabilo na kresovanje

Društvo Slovenski staroverci, 20. junij 2017 ― Rodnoverna župa Veles vas v organizaciji društva Veles vabi v soboto, 24.6.2017, na praznovanje kresne noči.  Obred bo sooblikovala še zasedba Jage Babe z večglasno tradicionalno obredno pesmijo. Za vse natančnejše informacije pišite na drustvo.veles[at]gmail.com.

8. bienale Brumen: odprte prijave

Fundacija Brumen, 20. junij 2017 ― Začele so se prijave na 8. bienale slovenskega oblikovanja Brumen!   Iščemo odlično slovensko oblikovanje, zato vas vabimo, da prijavite svoje najboljše projekte in se potegujete za najvišje nacionalne strokovne oblikovalske nagrade.   Več informacij o poti do nagrad, razlogih za prijavo in novih kategorijah si preberite v razpisu. Povezavo do našega novega prijavnega sistema najdete tukaj.    The post 8. bienale Brumen: odprte prijave appeared first on Fundacija Brumen.

Dejan Koban: Frekvence votlih prostorov

Koridor, 20. junij 2017 ― Dejan Koban je pesniška institucija. Ne glede na to, kaj si mislimo o njegovih naporih in poskusih, o presežku dogodkov, ki jih poganja – navsezadnje o njegovi poeziji –, nekaj si mislimo. Dejan Koban je kult osebnosti, izgradil se je tako daleč, da ločnica med njim in neko (tudi njegovo) poezijo ne obstaja več. Dejan […] The post Dejan Koban: Frekvence votlih prostorov appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
48. Tabor slovenskih pevskih zborov s petjem napolnil Šentvid pri Stični

48. Tabor slovenskih pevskih zborov s petjem napolnil Šentvid pri Stični

Slovenci.si, 20. junij 2017 ― Na osrednji nedeljski prireditvi 48. Tabora slovenskih pevskih zborov je ob 13. uri v okviru več kot 100 pevskih zborov skupaj zapelo več kot 1.500 pevcev. Navzočih je tudi devet slovenskih pevskih zborov iz tujine. Pred osrednjo nedeljsko prireditvijo se je ob 12. uri v Šentvidu pri Stični zvrstila povorka sodelujočih pevskih zborov, mešanih, ženskih […] The post 48. Tabor slovenskih pevskih zborov s petjem napolnil Šentvid pri Stični appeared first on Slovenci.

Pri Mladinski knjigi šest romanov za poletno branje

Misli, 20. junij 2017 ― Pri Mladinski knjigi so predstavili romane za poletno branje: Knjigo o Baltimorskih Joela Dickerja, E-romanco Rainbow Rowell, knjigo Juliana Barnesa Hrumenje časa, roman Laurenta Bineta Sedma funkcija jezika, knjigo Curtis Sittenfeld po vzoru Jane Austen Za oženit in mladinski roman Shermana Alexiea o indijanskem najstniku.

Sodoben pogled na Plečnika v novi monografiji Večni arhitekt

MGML, 20. junij 2017 ― Monografija z naslovom Večni arhitekt: življenje in delo Jožeta Plečnika, modernističnega mistika je nova in dobrodošla knjižna pridobitev v Plečnikovem letu 2017. Knjiga, ki predstavlja pomemben doprinos k proučevanju Plečnikovega opusa, je delo dr. Noaha Charneya, ameriškega avtorja, ki živi in dela v Sloveniji. Večni arhitekt je sočasno izšel v slovenski in angleški izdaji v založništvu Muzeja in galerij mesta Ljubljane, v sodelovanju z založniško hišo Totaliteta.

V Aksiomi »Trgovina z darili zasebnosti«

CED, 20. junij 2017 ― Podatki, nadzor in zasebnost so rdeča nit predavanja (20. 6.), razstave (21. 6.–21. 7.), konceptne trgovine in instalacije »Think Privacy« ameriškega umetnika Adama Harveya, ki ga Aksioma v Ljubljani predstavlja v okviru projekta State Machines s podporo Ustvarjalne Evrope.
Ištvan Išt Huzjan v Mestni galeriji

Ištvan Išt Huzjan v Mestni galeriji

ARS Likovni odmevi, 20. junij 2017 ― V Mestni galeriji v Ljubljani se s pregledno razstavo z naslovom Mere predstavlja dobitnik Velike nagrade 31. grafičnega bienala Ištvan Išt Huzjan. Razstava je razdeljena v dva vsebinska sklopa – v prvem nadstropju so predstavljeni projekti, ki se nanašajo na potovanja v kontekstu umetnikovih preizpraševanj družbenega sistema, zgodovinsko relevantnih dejstev, geografskih danosti in odnosov med […]
Pot iz Sirije v Ljubljano

Pot iz Sirije v Ljubljano

ARS Svet kulture, 20. junij 2017 ― Sirski založnik in književnik palestinskega rodu Mohamed Abdul Munem se je rodil leta 1965 v Alepu. Med arabsko-izraelsko vojno leta 1948 je njegov ded prebežal iz mesta Hajfe v Sirijo. Že njegov oče, priznani sirski književnik je v Alepu ustanovil literarno založniško hišo, pozneje je Mohamed Abdul Munem ustanovil še svojo, ki je delovala vse […]
Alenka Bartl, kostumografinja

Alenka Bartl, kostumografinja

ARS Oder, 20. junij 2017 ― Prijetna novica, ki je včeraj obkrožila slovensko pokrajino, je prišla iz Predsedniške palače, koder je predsednik republike Borut Pahor vročil državna odlikovanja. Z medaljo za zasluge je odlikoval pantomimika Andresa Valdesa y Fuentesa, red za zasluge pa je za prispevek k razvoju kostumografije kot samostojne umetniške zvrsti prejela kostumografinja Alenka Bartl. Iz utemeljitve: »Alenka Bartl […]

Večer z Ladom Leskovarjem

Kamra.si, 20. junij 2017 ― Knjižnica Franca Ksavra Meška Ormož vabi na večer z  Ladom Leskovarjem, ki bo v četrtek 29. junija 2017, ob 19. uri v ormoški knjižnici. Ob izidu knjige Lado – ena sama ljubezen, ki je izšla ob 60-letnici njegovega glasbenega delovanja, se bosta z umetnikom pogovarjala avtor knjige Matej Kranjc in urednik Založbe Mladika Primož Mušič. Z umetniškim večerom bomo uradno odprli letošnje poletno dogajanje na vrtni terasi Knjižnice Ormož. Veselimo se vašega obiska!
Vabljeni na MotörCity!

Vabljeni na MotörCity!

RockOnNet, 20. junij 2017 ― Na čudoviti lokaciji Sotočje v Tolminu, kjer si podata roke reki Tolminka in Soča, bo zavel nov veter. Izkušena ekipa organizatorjev festivala MetalDays bo leta 2017 zaključila poletje z novim […]

Dejan Savić: »Še nikoli nismo imeli tako močnih orodij in se hkrati čutili tako vdane v usodo.«

Razpotja, 20. junij 2017 ― Dejan Savić, filozof in okoljevarstvenik intervju Aljoša Kravanja in Danijela Tamše Z Dejanom smo se pogovarjali na vrtu poslopja, v katerem je nastanjen slovenski Greenpeace. Vreme je bilo jasno, drevesa so zelenela in prometa skoraj nismo slišali. To ozadje se je slabo skladalo s temo našega pogovora: z uničevanjem okolja in nujnostjo ekološih politik. »Pri okoljevarstvu pa moramo odmisliti estetsko razsežnost,« je opozoril sogovornik. Ogroženost okolja ne pomeni nujno tega, da pred našimi očmi razpadajo stvari, ki jih presojamo kot lepe ali dekorativne. Okolju moramo prej pripisati samostojno vrednost, neodvisno od estetskih ali tudi praktičnih interesov danes obstoječe generacije ljudi.

Pavol Weiss: Iz življenja človeštva

Koridor, 20. junij 2017 ― Zaključni večer letošnjega Drama Festivala je zaznamovala gostujoča slovaška predstava z biblično zvenečim naslovom Iz življenja človeštva. Avtor teksta Pavol Weiss je prisostvoval procesu nastajanja predstave, ki jo je v okviru projekta, v katerem uveljavljeni tuji režiserji režirajo nove slovaške drame, na oder postavil bosanski režiser Dino Mustafić. Režiser je v drami prepoznal sodobno Sarajevo, […] The post Pavol Weiss: Iz življenja človeštva appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Tabu (Taboo, 1. sezona)

Tabu (Taboo, 1. sezona)

Koridor, 20. junij 2017 ― Vsi mislijo, da je divji James Keziah Delaney (Tom Hardy) umrl v eksotičnih deželah Afrike. Na dan pogreba svojega ponorelega in zasovraženega očeta se Delaney vrača v London, a pokrit z skrivnostnimi brazgotinami in tatuji, njegovi žepi so polni afriških diamantov in zdi se, da obvlada črno magijo. Delaney od očeta podeduje pust polotok Nootko, […] The post Tabu (Taboo, 1. sezona) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
PK Mahanandia: »Ker jo ljubim, sem prikolesaril do Švedske«

PK Mahanandia: »Ker jo ljubim, sem prikolesaril do Švedske«

Delo Literatura, 20. junij 2017 ― Pradyumna Kumar oziroma PK se je rodil v kasti nedotakljivih v majhni vasi na vzhodu Indije. Vse življenje je s sabo nosil palmov list, na katerem so bile napovedi astrologa, ki jih je prejel ob rojstvu: »Poročil se boš z žensko, ki ne bo iz tvoje vasi, ki ne bo iz tvojega okoliša niti iz tvoje dežele. Bo zelo muzikalična, imela bo svojo džunglo ter bo rojena v znamenju bika.« In Lotte, ki je bila vse to, je postala njegova žena. Njuna ljubezen je zgodba ne samo o tem, kako daleč je mogoče prikolesariti, temveč kako čudovito bi bilo, če bi vsi govorili le en jezik, jezik srca.
Urbanisti napovedujejo: urbana prenova trka na vrta slovenske urbane politike

Urbanisti napovedujejo: urbana prenova trka na vrta slovenske urbane politike

Inštitut za politike prostora, 20. junij 2017 ― V začetku meseca se je v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani zbralo dobrih sto udeležencev Sedlarjevih srečanj, ki so prišli iz različnih podjetij, raziskovalnih in izobraževalnih ustanov s področja urbanističnega in prostorskega načrtovanja, občin in drugih organizacij. Letos je Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije dogodek posvetilo razmisleku o urbani prenovi, ki se [...]
Posmrtna maska slikarja Iveta Šubica, obisk pri vdovi Sely de Brea

Posmrtna maska slikarja Iveta Šubica, obisk pri vdovi Sely de Brea

Društvo za domače raziskave, 20. junij 2017 ― Je smrt umetnika ali umetnice tista pika na i njegovega opusa in osebnosti, da je podobo smrti vredno odliti? Kakšne so osebne odločitve bližnjih in kakšno vlogo imajo pri tem družbeni dejavniki neke skupnosti? Ali praksa odlivanja posmrtnih mask še obstaja in kakšno vlogo ima dejavnost dandanes? To so vprašanja, ki so ostala odprta po prvem zajemu posmrtnih mask v institucijah, ki maske hranijo kot kulturno dediščino in zgodovinsko gradivo. Iz muzejskih depojev in knjižnic, kjer se strokovnjaki z maskami ukvarjajo strokovno in čustveno nevpleteno, smo se odpravili na teren, da bi odkrili intimnejšo plat odlivanja posmrtnih mask. Prvi rezultati zbiranja …
Z dokumentarcem o Buldožerjih uvod v Kinodvorišče

Z dokumentarcem o Buldožerjih uvod v Kinodvorišče

Misli, 20. junij 2017 ― Kinodvor nocoj s projekcijo filma Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči v režiji Varje Močnik začenja letošnjo izdajo Kinodvorišča, letnega kina v atriju Slovenskih železnic. Do 2. julija se bodo v sklopu Kinodvorišča zvrstile še tri projekcije, poseben bo dvojni poklon Modremu žametu Davida Lyncha.

Nekdaj, daleč od skrbi

OUTSIDER, 20. junij 2017 ― Dvorec Zalog pri Moravčah boste na zemljevidih zaman iskali. Včasih mogočno renesančno-baročno graščino so pogoltnili zublji druge svetovne vojne, dokončno pa jo je pokopala rekordna snežna odeja v petdesetih, ki je porušila provizorično ostrešje, ki bi jo lahko še ohranilo za naslednje rodove. Danes o stavbi, ki se je nekdaj ponašala z ambiciozno prostorsko zasnovo,…
1960 Stari trg – Osemstoletnica starotrške župnije

1960 Stari trg – Osemstoletnica starotrške župnije

Stare slike (Cerknica), 20. junij 2017 ― Fotografijo iz zbirke Vide Fratina oziroma njene mame Francke Pelan, ki nosi datum 20. november 1960, je posnel Foto Erjavec, Stična, Dolenjsko, Slovenija, Jugoslavija – tako sporoča žig na zadnji strani slike. Obnovljena cerkev sv. Jurija v Starem trgu je v tem trenutku opletena zunaj in znotraj z dolgimi venci zelenja, vse lučke na Vurnikovem […]
V Celovcu razstava Aleksija Kobala in Mojce Smerdu

V Celovcu razstava Aleksija Kobala in Mojce Smerdu

Misli, 20. junij 2017 ― Na generalnem konzulatu Slovenije v Celovcu bodo drevi v nizu Okno v svet odprli razstavo slikarja Aleksija Kobala in kiparke Mojce Smerdu. Postavitev bo združila osem Kobalovih slik iz zadnjega obdobja, med njimi nekaj del večjega formata, in 12 malih plastik Mojce Smerdu iz zadnjega desetletja njenega ustvarjanja.
še novic