Notranjsko primorske novice » Kultura,
22. december 2017
―
Cerknica – Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica je letos pripravila prevod še enega izjemnega dela, ki opisuje tudi Cerkniško jezero in Notranjsko, in sicer Hidrografska in fizikalna pisma iz Kranjske pedagoga, znanstvenika, krasoslovca in raziskovalca Tobiasa Gruberja, ki so izšla leta 1781 na Dunaju. V njih je med drugim opisal fatamorgano na jezeru, po napačnih razlagah Valvasorja in Steinberga pa je pravilno pojasnil fenomen tega notranjskega bisera.
Prevod dela: Tobias Gruber: Hidrografska in fizikalna pisma iz Kranjske, Knjižnica J. U. Cerknica, kulturni dom,
6. december 2017 Foto: Notranjsko-primorske novice
V knjigi je zbranih 12 pisem, ki jih je Tobias Gruber (1744−1806) pisal baronu Ignacu Edlerju pl. Bornu, 29 bakrorezov in tri priloge, register, slovar in spremno besedo. Kot je v uvodu zapisal pl. Born, pisma obravnavajo hidrografsko podobo dežele, ki ima na tem področju veliko zanimivega. »Seveda sedaj večinoma odpade tisto nadnaravno, za kar se je zdelo, da so v tem iskali in mislili, da so našli, Kircher, Valvasor (Valvassor) in deloma tudi Steinberg. Ampak ali ni eden od najkoristnejših končnih ciljev fizike, da razkrije zmote, da kolikor mogoče razjasni tisto čudežno ter pokaže, da se narava povsod ravna po najpreprostejših načelih, ki ji jih je predpisal Stvarnik?« se sprašuje pl. Born. Gruber je med drugim pravilno razložil delovanje Cerkniškega jezera kot ravnovesja med dotokom padavin in odtokom vode proti morju.
Poleg jezera Gruber piše tudi o kraških jamah in ljubljanskih vodah. Gruber je namreč v pismih, datiranih v Ljubljani, Cerknici in Postojni leta 1779, najprej opravičeval povišane stroške gradnje ljubljanskega prekopa (Grubarjevega kanala), ki jo je vodil njegov brat Gabrijel Gruber, nato pa ga je raziskovanje vodilo na Notranjsko.
Cerkniška knjižnica je delo izdala skupaj z založbo Maks Viktor. Delo so prevedli Primož Debenjak, Božidar Debenjak in Aleš Maver, spremno besedo pa je napisal Stanislav Južnič. Na predstavit