Iva Tratnik, Andreja Džakušič (IvAn) - Umetnik – birokrat (2018) Performans

Iva Tratnik, Andreja Džakušič (IvAn) - Umetnik – birokrat (2018) Performans

DIVA nove pridobitve, 1. junij 2018 ― Posnetek performansa Umetnik – birokrat tandema IvAn (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), ki sta ga avtorici izvedli na odprtju razstave Zavihajmo rokave v Likovnem salonu Celje 8. maja 2018. Umetnici sta v performansu, ki sta ga napovedali kot mehanično zvočno-vizualni dogodek, obravnavali neizbežno in neprijetno delo, ki smo ga vsi prisiljeni namenjati vse bolj obsežnim birokratskim postopkom. Sledenje objavam v Uradnjem listu, prijavljanje na razpise, izpolnjevanje obrazcev je naporno, frustriraj...
Unsane (2018)

Unsane (2018)

Deseta umetnost, 1. junij 2018 ― Steven Soderbergh je izredno aktiven filmar, ki se je v svoji dolgoletni karieri lotil skoraj vseh mogočih žanrov; od kriminalk, eksperimentalnih filmov, komedij, biografij, pustolovščin, akcij in intimnih dram. Letos je očitno napočil čas za psihološko grozljivko s filmom Unsane, ki ga je Soderbergh posnel s kamero na iPhonu v pičlih desetih dneh in s […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  4 comments on this item You might be interested in this:    The Raid 2: Berandal (2014)   The Secret Life of Walter Mitty (2013)  [Pozor, hud prizor] - American Honey (2016)  Indiana Jones And The Last Crusade (1989)  Dark Skies (2013) Copyright © Deseta umetnost [Unsane (2018)], All Right Reserved. 2018.
Labirint in Divji angeli

Labirint in Divji angeli

ARS Filmska glasba, 1. junij 2018 ― Film Labirint iz leta 1986 ni dosegel večjega uspeha, film Divji angeli pa je znan kot začetnik žanra bikerskega filma. Ko je leta 1986 fantazijska zgodba o deklici (film Labirint), ki ji je kralj škratov ugrabil mlajšega bratca – do njega lahko pride le po zapletenem labirintu – prišla v kinematografe, ni dosegla večjega uspeha. V resnici je bila prava polomija, z leti pa si je nabrala izredno številno četico zvestih oboževalcev. V Los Angelesu se filma vsako leto spomnijo s tematskim plesom v maskah, v kakršnem se znajde Sarah, ki jo je upodobila tedaj 16-letna Jennifer Connelly. Ameriški igrani film Divji angeli, posnet leta 1966, v režiji Rogerja Cormana je danes znan predvsem kot ena prvih hollywoodskih stvaritev, v katerih so prikazali mladinsko kontrakulturo v šestdesetih letih, pa tudi kot začetnik žanra bikerskega filma. Cormanu in drugim filmskim ustvarjalcem je pomenil navdih za številne druge ekranizacije podobne tematike – s tem so začeli smer, ki je dosegla vrh s kultno stvaritvijo Goli v sedlu nekaj let pozneje.

Politične stranke o prihodnosti kulture #časzakulturo

Asociacija, 1. junij 2018 ― V Kinu Šiška se je 31. maja odvilo sklepno dejanje kolektivne pobude Čas je za kulturo in umetnost, s katero smo kulturnice in kulturniki poskušali vprašanje kulture postaviti v sklop predvolilne kampanje. Predvolilno soočenje predstavnikov političnih strank o prihodnosti kulture in umetnosti je potekalo v polni dvorani, iz odgovorov pa je jasno, da bomo morali … Preberi več o Politične stranke o prihodnosti kulture #časzakulturo

A propos: Kultura in umetnost, politika in oblast; Živadinov, Nordung in dr. Simetinger, LMŠ

Radio Kaos, A propos, 1. junij 2018 ― Naša tokratna sogovornika v oddaji A propos: Kultura in umetnost, politika in oblast, ki je del z javnim denarjem podprtega projekta, ki ga sofinancira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, sta Dragan Živadinov, postgravitacijski umetnik, ki je s soavtorjema Dunjo Zupančič in Miho Turšičem ter rusko državno vesoljsko agencijo Roscosmos pred dnevi predstavil zaključek prve od […]

Izjemno švicarsko doživetje

Naši zbori, 1. junij 2018 ―   Med 8. in 13. majem je v švicarskem Baslu potekal Mednarodni festival mladinskih zborov z dolgoletno tradicijo, tradicijo tudi… The post Izjemno švicarsko doživetje appeared first on Naši zbori.

Podelitev prve Vurnikove študentske nagrade

Center arhitekture Slovenije, 1. junij 2018 ― Otvoritvi razstave je v radovljiški Graščini sledila podelitev prve VURNIKOVE ŠTUDENTSKE NAGRADE za perspektivnega študenta/študentko arhitekture. Ob 100. obletnici visokošolskega študija arhitekture na Slovenskem, ki je bil organiziran na pobudo arhitekta Ivana Vurnika, so Center arhitekture Slovenije, Krajevna skupnost Radovljica, Občina Radovljica, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in [...] The post Podelitev prve Vurnikove študentske nagrade appeared first on Center arhitekture Slovenije.

Podelitev prve Vurnikove študentske nagrade

Center arhitekture Slovenije, 1. junij 2018 ― Otvoritvi razstave je v radovljiški Graščini sledila podelitev prve VURNIKOVE ŠTUDENTSKE NAGRADE za perspektivnega študenta/študentko arhitekture. Ob 100. obletnici visokošolskega študija arhitekture na Slovenskem, ki je bil organiziran na pobudo arhitekta Ivana Vurnika, so Center arhitekture Slovenije, Krajevna skupnost Radovljica, Občina Radovljica, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in [...] The post Podelitev prve Vurnikove študentske nagrade appeared first on Center arhitekture Slovenije.

Otvoritev razstave Fabianijeva, Plečnikova In Vurnikova soba v Hotelu Union

Center arhitekture Slovenije, 1. junij 2018 ― Osrednji dogodek Vurnikovih dni je bil otvoritev razstave FABIANIJEVA, PLEČNIKOVA IN VURNIKOVA SOBA V HOTELU UNION. Maks Fabiani (1865–1962), Jože Plečnik (1872–1957) in Ivan Vurnik (1884–1971) so bili pionirji slovenske arhitekture. Njihova dela srečujemo tudi v središču Ljubljane, zato se je utrnila ideja, da bi gostom njihovo življenje in delo predstavili tudi skozi opremo treh [...] The post Otvoritev razstave Fabianijeva, Plečnikova In Vurnikova soba v Hotelu Union appeared first on Center arhitekture Slovenije.
Srečanje evropskih institucij, ki spodbujajo prevajanje

Srečanje evropskih institucij, ki spodbujajo prevajanje

Javna agencija za knjigo, 1. junij 2018 ― V Frankfurtu je potekalo srečanje mreže ENLIT, ki združuje evropske institucije, ki spodbujajo prevajanje, in katere članica je tudi Javna agencija za knjigo. Letos bo naša agencija koordinirala tudi dogodek mreže na Frankfurtskem knjižnem sejmu, na odru "Weltempfang", na temo Kdo odloča? Kakšen vpliv imajo na uredniško izbiro prevodne literature prevajalci.  Mreža ENLIT na slovensko iniciativo snuje tudi program za izmenjavo mednarodnih praks za mlade profesionalce na področju založništva, s poudarkom na posredovanju prevodnih pravic. Pilotni projekt bomo zagnali v letu 2019, JAK RS bo kot prva slovenskim začetniškim kadrom na področju knjige omogočila delovne obiske v tujini.  Naslednje srečanje ENLIT bo v času frankfurtskega knjižnega sejma, ko bodo med drugim na sestanku predstavniki Creative Europe/EACEA prisluhnili predlogom mreže za izboljšanje pogojev razpisov na področju literarnega prevajanja.  Na fotografiji z leve del predstavnikov mreže : Zoltan Jeney, Hungarian Books and Translations Office/Petofi Literary Museum, Koen van Bockstal, Flemish Literatur Fund, Didier Dutour, Institut Francais, Barbara Becker, Frankfurter Buchmesse, Tiziano Perez, Letterenfonds, Alyona Kukhar, Ukraine Book Institute, Renata Zamida, JAK, Valkare Smaleckaite, Lithuanian Cultural Institute in Johanna Pitkanen, FILI (fotografiranje so zamudili NORLA, Wales Literature Exchange, Centre National du livre, Institut Ramon Llul, Swedish Arts Council in Goethe Institut). 
Poziv za sofinanciranje WORTH

Poziv za sofinanciranje WORTH

CZK, 1. junij 2018 ― Projekt WORTH je pobuda Evropske komisije oblikovana z namenom spodbujanja inovativnih izdelkov s področja mode in življenjskega stila, ki temeljijo na oblikovanju. WORTH traja 4 leta, pod njegovim okriljem pa bo podprtih več kot 150 projektov.

2. tek pod Pohorjem

ZVKDS, 1. junij 2018 ― V nedeljo, 3. junija 2018, vabljeni v Hoče na 2. tek pod Pohorjem. Med 10. km tekom za odrasle bo za otroke tudi brezplačen spremljevalni program.   Jezik Slovenščina

Slovenija, častna gostja Frankfurtskega knjižnega sejma 2022 - kako želimo vključiti ostala umetniška področja?

Javna agencija za knjigo, 1. junij 2018 ― V Slovenskem mladinskem gledališču je bil 29. maja predzadnji v nizu posvetov, kako naj se Slovenija leta 2022 predstavi na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu. Sodelujoči so tokrat govorili o vključevanju vseh umetniških področij v projekt in se strinjali, naj program z izbranim konceptom in jasno vizijo oblikuje ekipa kuratorjev.  Na posvetu so sodelovali direktorica Moderne galerije in Muzeja sodobne umetnosti Metelkova Zdenka Badovinac, dramaturginja in prevajalka Urška Brodar, direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar, vodja Galerije Fotografija  Barbara Čeferin,   direktorica Centra kulture Španski borci ter vodja programa in produkcije Zavoda EN-KNAP Marjeta Lavrič in  direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljane Blaž Peršin. Pogovor je povezoval glasbenik in filozof Boštjan Narat. Posnetek celotnega pogovora si lahko ogledate TUKAJ.  
še novic