SLG Celje,
21. december 2017
―
Društvo Asociacija
Društvo nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti
V Asociaciji zaskrbljeno spremljamo trend krčenja prostora za kulturo, kritiko in vprašanj kulturne politike v medijih. To povezujemo tudi s počasnim sprejemanjem strategije razvoja medijev in neustreznim prepoznanjem ter umanjkanjem podpore s strani države za t. i. tretji medijski steber, torej skupnostnih in nevladnih medijev (pri nas sta to denimo radia Študent in Marš), ki se praviloma bolj poglobljeno ukvarjajo s poročanjem in analizo sodobne umetnosti in kulture.
V tej luči razumemo napovedano odločitev vodstva RTV Slovenija, da se rubriko Kultura po Odmevih premakne z že zdaj poznega termina na še kasnejši čas po enajsti uri, ko gledanost strmo pada. Menimo, da gre za nedopustno dodatno marginaliziranje kulture, ki bo močno pripomoglo ne le k nazadovanju spremljanja kulture s strani javnosti, temveč tudi k nivoju ustvarjanja. Kritičen dialog z novinarji ustvarjalci namreč razumemo kot temeljni del ustvarjalnega procesa.
RTV Slovenija v tej luči predstavlja enega ključnih stebrov medijskega poročanja, ki širši publiki omogočajo stik z neodvisno umetniško produkcijo nevladnih organizacij in samozaposlenih, ki je v medijih, tudi na RTV, manjšinsko zastopana. Nenehna krčenja sredstev in premik v pozne termine predvajanja bodo posledično prispevala k dodatni zapostavljenosti že sicer najbolj prekariziranega dela kulture, to je produkcije neodvisne umetnosti.
Zato se v Asociaciji pridružujemo pozivom številnih ustvarjalk in ustvarjalcev sodobne umetnosti, ki pristojne znotraj RTV Slovenija pozivamo, naj znova premislijo o umestitvi kulture v termine, ki bodo za gledalce dostopni. Pozivamo tudi k primerni podpori novinarkam in novinarjem, ki se ukvarjajo s kulturo na RTV Slovenija, ter upamo, da bo v novi programski shemi RTV Slovenija več in ne manj prostora za kulturo.
Na tej povezavi si lahko preberete tudi pismo umet