3. POČITNIŠKA LIKOVNA DELAVNICA Z EVO ŽULA

3. POČITNIŠKA LIKOVNA DELAVNICA Z EVO ŽULA

Galerija Murska Sobota, 19. julij 2018 ― Vabljeni na zadnjo v nizu počitniških likovnih delavnic, ki bo tokrat v soboto, 4. avgusta 2018, med 10. in 12. uro. Likovna delavnica bo potekala pod mentorstvom likovne pedagoginje Eve Žula, ki svoja dela razstavlja na balkonu galerije. Udeležba na likovni delavnici je brazplačna. Zaradi lažje organizacije vas prosimo za predhodne prijave na info.galerijams@siol.net ali 041 […]

Ptuj: V Fürstovi hiši razstava Koroških 7

Štajerski tednik, 19. julij 2018 ― Na tematiko letošnjega že 16. festivala sodobne umetnosti Art Stays se navezujeta tudi razstavi Kol'kor kapljic, tol'ko let, razstava pivskega posodja iz ptujskega muzeja iz različnih zgodovinskih obdobij v Salonu umetnosti in razstava sedmih umetnikov iz partnerske občine Jezernica (Seeboden) na avstrijskem Štajerskem.

FOTO DELAVNICA – KREATIVNA FOTOGRAFIJA Z UROŠEM ABRAMOM – 27. – 31. avgust 2018

Galerija Fotografija, 19. julij 2018 ― FOTO DELAVNICA – KREATIVNA FOTOGRAFIJA Z UROŠEM ABRAMOM 27. – 31. avgust 2018 Uroš Abram je priznan slovenski fotograf, ki je leta 2008 zaključil praško akademijo FAMU. Danes dela za tednik Mladina, kjer objave pospremi s svojimi fotografskimi portreti, med drugim leta 2017 razstavljenimi tudi v Narodni galeriji. Predmetnik Kreativna fotografija: Delavnica bo potekala od […] The post FOTO DELAVNICA – KREATIVNA FOTOGRAFIJA Z UROŠEM ABRAMOM – 27. – 31. avgust 2018 appeared first on Galerija Fotografija.
Ljubiti Pabla (Loving Pablo)

Ljubiti Pabla (Loving Pablo)

Koridor, 19. julij 2018 ― Kdorkoli mu je bil kdaj blizu, je postal tarča. Pablo Emilio Escobar Gaviria, kolumbijski mafijec, tihotapec kokaina in politik. Si predstavljate, da bi morali zaradi svojega partnerja sredi noči zapustiti hišo? Kaj pa državo? Takšno je bilo življenje uspešne kolumbijske novinarke in televizijske voditeljice Virginie Vallejo, ki se je spečala z zloglasnim prekupčevalcem mamil in […] The post Ljubiti Pabla (Loving Pablo) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Andrej Blatnik: Ugrizi

Andrej Blatnik: Ugrizi

ARS Izšlo je, 19. julij 2018 ― O pisanju kratkih zgodb - najkrajša v knjigi vsebuje sedem besed in naslov Pisatelj, prevajalec, urednik in univerzitetni profesor Andrej Blatnik  je pred kratkim pri Literarno-umetniškem društvu Literatura objavil zbirko kratkih zgodb  z naslovom Ugrizi. Več o pisanju tovrstnih zgodb (najkrajša v knjigi vsebuje sedem besed in naslov) in o najnovejši zbirki bo avtor povedal v oddaji Izšlo je, in sicer v pogovoru z Markom Goljo, prebral pa bo tudi kratki zgodbi Najbolj vznemirljivo in Spregledano. Nikar ne zamudite.

Na Matching Books and Film programu Puljskega filmskega festivala tudi slovenske knjige

Javna agencija za knjigo, 19. julij 2018 ― Danes se na 65. Puljskem filmskem festivalu začenja t. i. Matching Books and Film program, ki ga festival organizira v sodelovanju z Avvantura Film Festivalom in puljskim knjižnim sejmom Sa(n)jam knjige. V okviru programa, ki se bo na festivalu zgodil prvič, bodo založniki iz regije producentom, režiserjem in televizijskim hišam predlagali aktualne knjižne naslove, ki bi lahko bili zanimive predloge za televizijske serije in filme. Programa se udeležuje tudi Javna agencija za knjigo, ki bo zastopala šest slovenskih avtorjev: Gašper Kralj: Rok trajanja (*cf., 2017) Nika Matanović: Razred (Pivec, 2018) Miha Mazzini: Zemljevidi tujih življenj (Goga, 2016) Brane Mozetič: Prva ljubezen (Škuc, 2014) Anja Mugerli: Spovin (Litera, 2017) Mojca Širok: Pogodba (Mladinska knjiga, 2018) Matching Books and Film je pripravljen po vzoru programa Books at Berlinale, ki je bil prvi svoje vrste in v okviru filmskega festivala Berlinale deluje že od leta 2006. Več na: http://www.pulafilmfestival.hr/hr/program/pula-matchmaking-forum

Z Ljubljanskega gradu v Kinodvor

Kinodvor, 19. julij 2018 ― Filme Na obali Chesil, Ne skrbi, peš ne bo prišel daleč, Mary Shelley in Otok psov, ki so bili nedavno predstavljeni na Filmu pod zvezdami, si boste še pred redno distribucijo lahko ogledali na več dodatnih predpremiernih projekcijah v Kinodvoru v prvem tednu avgusta. Vstopnice že v prodaji!

Učenjak in polihistor Janez Ludvik Schönleben (1618-1681)

Kamra.si, 19. julij 2018 ― V Slovanski knjižnici za Bežigradom je med 10. 7. in 31. 8. 2018 na ogled razstava bibliotekarke Erike Marolt ob 400-letnici rojstva velikega novoveškega učenjaka Janeza Ludvika Schönlebna. Vabljeni! Janez Ludvik Schönleben (1618—1681), zgodovinar, pridigar, teolog in polihistor, je imel v času svojega življenja na takratnem Kranjskem, in tudi v širšem prostoru srednje Evrope, zelo pomembno vlogo. V svojem trudu za dobrobit rodne dežele je na veliko področjih oral ledino.Njegovo delo Carniolia antiqua et nova (1680–1681) je prvi poskus zgodovinopisne predstavitve Kranjske. Na zgodovinopisnem področju ga zato lahko štejemo za Valvasorjevega predhodnika in mentorja ter prvega kranjskega polihistorja.
Vrnitev ukradenega bodala

Vrnitev ukradenega bodala

ARS Arsov forum, 19. julij 2018 ― Bodalo je potrebovalo kar 33 let, da se je vrnilo v Slovenijo. Kdo bi lahko bil naročnik kraje? Septembra leta 1985 je bilo v razstavnih zbirkah Narodnega muzeja vlomljeno v dve vitrini, iz katerih je izginilo 45 primerkov bronastodobnega orodja, nakita in orožja, med katerimi je bilo tudi bronasto bodalo z Iga. Bodalo je nato potrebovalo kar 33 let, da se je vrnilo v Slovenijo. Kdo bi lahko bil naročnik kraje? Kako deluje trg ukradenih muzejskih eksponatov in umetnin? Kako se vračajo ti predmeti iz drugih držav? Kako je poskrbljeno za varnost v naših muzejih? Gostje bodo: višja kriminalistična inšpektorica specialistka iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi mag. Uršula Belaj, direktorica Narodnega muzeja Slovenije mag. Barbara Ravnik in kustos za prazgodovino v Narodnem muzeju Slovenije dr. Peter Turk.
Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante)

Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante)

PIFcamp, 19. julij 2018 ― Juan Manuel Escalante bo raziskoval preseke med terenskimi posnetki, mapiranjem, grafičnim prikazom in uporabo zvokov s pomočjo modularnih sintetizatorjev. “Moj načrt je posneti raznotere zvoke na razičnih lokacijah in jih zmapirati v moji beležnici. Na podlagi teh zvokov bo oblikovan grafični prikaz, ki se ga bo dalo uporabljati kot orodje za prikaz zvokov v času. Zvoke … Continue reading Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante) The post Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante) appeared first on PIFcamp.
Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante)

Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante)

PIFcamp, 19. julij 2018 ― Juan Manuel Escalante bo raziskoval preseke med terenskimi posnetki, mapiranjem, grafičnim prikazom in uporabo zvokov s pomočjo modularnih sintetizatorjev. “Moj načrt je posneti raznotere zvoke na razičnih lokacijah in jih zmapirati v moji beležnici. Na podlagi teh zvokov bo oblikovan grafični prikaz, ki se ga bo dalo uporabljati kot orodje za prikaz zvokov v času. Zvoke … Preberi več o Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante) The post Radikalno poslušanje (z J. M. Escalante) appeared first on PIFcamp.

1979 – Sandinisti prevzamejo oblast v Nikaragvi

Zgodovina na dlani, 19. julij 2018 19. julija leta 1979 so levičarski sandinistični uporniki prevzeli nadzor nad glavnim mestom Nikaragve Managuo in prevzeli oblast v državi. Vlada je bila odstavljena, osovraženi voditelj Anastasio Somoza pa je odstopil dva dneva prej. V vojni, ki je v državi trajala od leta 1962, je umrlo med 30.000 – 50.000 … Preberi The post 1979 – Sandinisti prevzamejo oblast v Nikaragvi appeared first on Zgodovina na dlani.
1972 Postojna – Hotel Kras

1972 Postojna – Hotel Kras

Stare slike (Cerknica), 19. julij 2018 ― … kakršnega se spomnim in mimo katerega me je sleherni dan vodila pot v hram učenosti in od tam nazaj na postajo. Pred hotelom pa tedanji boljši vozni park, ki bi bil danes vzor oldtimerjev. Napis nad vhodom oznanja, da v hotelu poteka 1. zbor gostinsko turističnih delavcev Postojne 1972. Človek bi mislil, da bo […]

19. julija 1937 je umrl Anton Fazarinc, gostilničar, župan in častni občan Celja

Kamra.si, 19. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...19. julija 1937 je v Celju umrl Anton Fazarinc, gostilničar, župan in častni občan Celja. Rodil se je 25. maja 1864 v Celju.  Rojen je bil v družini s štirimi otroki na Ostrožnem pri Celju, kjer se priimek v variantah Fasarinc, Fasarin, Fesarinc sledi vse od leta 1624. Družino, v kateri je bilo pet otrok, si je ustvaril z Marijo Zagožen iz Šentpavla pri Preboldu. Domačija na Ostrožnem je še vedno živa, vendar pod priimkom Lenasi.

19. julija 1906 je bila rednemu prometu predana Bohinjska proga

Kamra.si, 19. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...19. julija 1906 je bila rednemu prometu  predana Bohinjska proga. Na slovesnim odprtju je bil navzoč tudi prestolonaslednik Franc Ferdinand. Bohinjska železniška proga (v italijanščini Ferrovia Transalpina, v nemščini Wocheinerbahn) je 144 kilometrov dolg del sicer 717 kilometrov dolge železniške povezave Praga-Jesenice-Gorica-Trst. Zgrajena je bila med letoma 1900 in 1906 kot povezava srednje Evrope z Jadranskim morjem. Podobno kot italijansko poimenovanje (Transalpina), tudi slovensko (Bohinjska proga) pogosto vključuje tako 89 km dolgo Bohinjsko (Jesenice-Gorica) kot 55 km dolgo t. i. Kraško progo (Gorica-Trst).Prve zamisli o tej železniški povezavi datirajo v sedemdeseta leta devetnajstega stoletja. Poseben konzorcij, ki so ga ustanovili v Ljubljani, v tedanji kranjski trgovinski in obrtni zbornici, je namreč leta 1872 pripravil spomenico, v kateri so opozorili, »da je ozemlje nekdanjega Ilirskega kraljestva« – slednje naj bi obsegalo največji del današnje Slovenije in pa tudi del tedaj še pretežno s Slovenci naseljenega današnjega zamejstva – »po dograditvi Južne železnice (Dunaj–Trst, leta 1857) ostalo brez železniških povezav«. Polnih dvajset let so nato razpravljali o treh variantah »najkrajše proge do Mediterana«: o t. i. »Loški« progi prek Ljubelja in Škofje Loke ter v dolino Soče, o »Predilski« varianti iz Trbiža prek Predil ali skozi njega in potem naprej proti jugu ter o »Bohinjski progi«, ki je bila realizirana 34 let pozneje. Tako dolgo razpravo pred dokončno izbiro je opravičevala – na kar so opozarjali zlasti geologi – izredna težavnost gradbenih del, in to tudi v primeru, če bi progo izpeljali prek Trbiža, ob Savi Dolinki do Jesenic in nato ob Savi Bohinjki do Črne prsti, kjer naj bi se ta »bohinjska« varianta šele začela. Odločitev o Bohinjski progi je bila sprejeta pod vplivom nemških veleposestnikov, predvsem zaradi plavžarske industrije v okolici Trsta in železarske na Jesenicah.

19. julija 1858 se je rodil Julius Kugy, pravnik, alpinist, častnik, pisatelj in humanist, oče alpinizma v Julijskih Alpah

Kamra.si, 19. julij 2018 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...19. julija 1858 se je v Gorici rodil Julius Kugy, pravnik, alpinist, častnik, pisatelj in humanist, oče alpinizma v Julijskih Alpah. Umrl je 5. februarja 1944 v Trstu. Oče Pavel je bil koroški trgovec z prvotnim priimkom Kugaj, pozneje Kugi, mati Julija pa je bila najstarejša hči pesnika Jovana Vesela Koseskega. Odraščal je v Trstu, ki je ostal njegov dom do smrti. Počitnice je pogosto preživljal v očetovi rodni vasi Lipi pri Podkloštru, kjer naj bi se rodila njegova ljubezen do botanike in gora. Osnovno šolo in gimnazijo je zaključil v Trstu, pravo je študiral na Dunaju, kjer je doktoriral leta 1882. Po vrnitvi v Trst je prevzel vodenje očetovega trgovskega podjetja za uvoz kave, sadja in olja. Prvo svetovno vojno je preživel kot vojaški planinski referent avsto-ogrske armade v Zahodnih Julijcih, kjer je ustanovil tudi plezalno šolo. Po vojni je opustil podjetniško dejavnost, prodal nekatere nepremičnine in si s tem zagotovil dosmrtno rento.  Julius Kugy je že zelo zgodaj kazal umetniški čut ter ljubezen do gora in narave. Veliko zaslug pri vzgoji njegovih pisateljskih nagnenj je imel družinski prijatelj Rudolf Baumbach, njegov botaniški mentor pa je bil Muzio de Tommasini. Napisal in izdal je sedem knjig. Ukvarjal se je tudi s petjem in igranjem orgel. 
še novic