Žabarski eksistencializem v 21. stoletju

Kriterij.si, 5. januar 2020 ― Žabarski eksistencializem v 21. stoletju Gregor Strniša, Maruša Kink: Žabe Urednik Sun, 01/05/2020 - 22:32 Žabarski eksistencializem v 21. stoletju Tokratna uprizoritev Strniševih Žab gledališke trope kabareja in podrto četrto steno uporabi dokaj neambiciozno, kar pa še ne pomeni, da neučinkovito. Poševno postavljena pista, ki se razrašča iz odra v prikladno intimen prostor Sindikalne dvorane Stare elektrarne (relikta Strniševih časov), ustrezno (obrabljeno) jugopohištvo iz Strniševega obdobja in razmeroma mehka, a dokaj domišljena osvetlitev, skupaj z bendom v ozadju, niso kakšna scenska inovacija, a gradijo vzdušje. Tudi razstavljena zelenjava, ki jo lahko grizljajo obiskovalci, kisle kumarice, pa priboljški v obliki slanih prestic in čipsovih paličic, lahko delujejo nekoliko neposrečeno, a v bistvu površina kumaric spominja na žabjo kožo, priboljški pa na imaginacijo socialističnosti. Zdi se, da nova uprizoritev ne prinaša nič drastično novega v razumevanju Strniševega besedila. Ne gre za revolucionarno priredbo. Vendar je drama sama tako močna, da ima izjemno prepričevalno moč. Še več, lahko bi rekli, da predstavo naredi, brez dvoma je njeno lepilo in celovita osmislitev, za katero bi težko rekli, da mu predstava preveč doda ali odvzame. Prav zaradi svoje umetniške moči pa je besedilo mogoče tudi danes razumeti kot znova sodobno, če ne aktualno – uporabljam distinkcijo, ki jo nekje uporabi Miklavž Komelj, po kateri je sodobno onkraj očitnosti veliko bolj vpeto v svoj čas kot aktualno. V svetu identitetnih politik, čiste imanence in enodimenzionalnosti Žabe vstopajo z globokim eksistencialnim premislekom, ki je za povrh še navezan na transcedentalno krščansko izročilo – in to ravno v adventnem času. V tem pogledu je zanimivo poskusiti interpretirati dodatek Eve, demonske pomočnice Luciferja. Potem ko naivnega – a zato nič manj odgovornega – Lazarja pripelje do tega, da v erotični strasti izgubi svojo dušo in naredi samomor, izbruhne s feminističnim doda
Knjiga priznanj: Mate Dolenc

Knjiga priznanj: Mate Dolenc

Airbeletrina, 5. januar 2020 ― Mate Dolenc je svoj obsežen opus več kot tridesetih knjig pred nedavnim povečal še za eno, saj je med bralce poslal zbirko pravljic z naslovom Kako dolg je čas (Beletrina). Pisatelja smo zasačili z nekaj vprašanji, na katera je z veseljem odgovoril.

Ravnikar Gallery Space: Umetnost je sila pozitivnih družbenih sprememb

OUTSIDER, 5. januar 2020 ― Ravnikar Gallery Space, miniaturna zasebna galerija na Prešernovi cesti v Ljubljani, ki zastopa predvsem umetnike (naj)mlajše generacije, je bila ustanovljena leta 2017. Dodobra je že zabredla v tretje leto delovanja, ob tem pa ni le preživela, temveč v svoji neodvisnosti cveti in raste. O galerijskem delu, stanju slovenske umetniške produkcije in usmeritvi R galerije smo… The post Ravnikar Gallery Space: Umetnost je sila pozitivnih družbenih sprememb appeared first on OUTSIDER.
Heroj 3.0 – Več kot besede

Heroj 3.0 – Več kot besede

Koridor, 5. januar 2020 ― Če sta se leto nazaj predstavila kot Heroja v svoji najvišji obliki v Predstavi vseh predstav, sta zdaj Heroja v preizpraševanju oblike. The post Heroj 3.0 – Več kot besede appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Rekordni obisk Louvra pada zaradi omejevanja števila obiskovalcev

Rekordni obisk Louvra pada zaradi omejevanja števila obiskovalcev

Misli, 5. januar 2020 ― Število obiskovalcev pariškega muzeja Louvre je lani padlo na 9,6 milijona, kar je rezultat poskusa, da bi omejili prenatrpanost zlasti v poletnih mesecih. Za to so se v najbolj obiskanem muzeju na svetu odločili po tem, ko so številke leta 2018 narasle za četrtino na rekordnih 10,2 milijona obiskovalcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prešernova nagrajenca in prejemniki nagrad Prešernovega sklada

Prešernova nagrajenca in prejemniki nagrad Prešernovega sklada

ARS Kulturna panorama, 5. januar 2020 ― O nagrajencih, pa tudi letošnji Prešernovi proslavi Uvodoma se bomo posvetili osrednjemu kulturnemu poudarku tekočega tedna. Znana so namreč imena umetnikov, ki jim bodo februarja podelili Prešernovi nagradi in nagrade Prešernovega sklada. V nadaljevanju bomo med drugim skušali odgovoriti na vprašanja, kaj prinašata festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri in tematski festival Slovenija 2050, kako bo svojo 50-letnico delovanja obeležila Glasbena mladina Slovenije in kaj si lahko ogledamo na razstavi o petdesetih letih v Celju. Tokrat bomo končali z zgodovinsko temo – predstavili bomo knjigo o odnosih med posoškimi in beneškimi Slovenci skozi čas. Vabljeni k poslušanju!
Luka Juhart, nagrajenec Prešernovega sklada

Luka Juhart, nagrajenec Prešernovega sklada

ARS Naši umetniki pred mikrofonom, 5. januar 2020 ― Prvi iz niza pogovorov z nagrajenci Prešernovega sklada 2020 Prva iz niza pogovorov z nagrajenci Prešernovega sklada in Prešernovima nagrajencema za življenjsko delo. Primož Trdan se bo pogovarjal z Lukom Juhartom, akordeonistom, zadnje čase pa tudi skladateljem. »Luka Juhart v glasbi ne išče delnih rešitev. Glasba zanj ni kariera, ampak nujnost, ki ga vodi med interpretacijo, ustvarjanjem, improviziranjem in poživljanjem glasbene scene.« je zapisano v obrazložitvi za nagrado Prešernovega sklada.
še novic