Notranjsko primorske novice » Kultura,
8. junij 2020
―
Kulturne ustanove so morale marca čez noč zapreti svoja vrata, odri so samevali, ustvarjalci so ostali brez žive publike. Epidemija je močno posegla v življenja kulturnikov, ki so se v naslednjih tednih in mesecih znašli vsak po svoje. Nekateri so vsaj del svojega ustvarjanja preselili na splet, kar pa dolgoročno ne more biti edina rešitev. Delovanje na spletu pri večini oblik umetnosti ne more nadomestiti osebne interakcije med umetnikom in občinstvom, poleg tega pa so umetniki vsebine ponudili brezplačno, na kar opozarja tudi vodja Kulturnega doma v Cerknici Anja Bajda.
Kako ste epidemijo preživeli v kulturnem domu? Kaj ste v tem času počeli zaposleni?
V bistvu smo prvo prireditev odpovedali že
7. marca, ko bi morali gostiti zasedbo Hamo & Tribute 2 love, razprodan koncert. Fantje so pri nas že izvedli tonsko vajo, ko so zvečer sledila priporočila glede odpovedi prireditev nad 100 ljudi. Med karanteno smo se nemudoma soočili z odpovedmi prireditev, treba je bilo stopiti v stik z izvajalci, iskati morebitne nadomestne termine, pri čemer nismo vedeli, kdaj se bodo ukrepi začeli sproščati. Še zdaj ne vemo, kdaj bo lahko dvorana kulturnega doma na voljo obiskovalcem v celoti, brez vmesnih praznih sedežev.
V času epidemije smo se takoj v celoti preselili na splet, tako na naši spletni strani www.kd-cerknica.si kot na Facebooku, kjer smo našim siceršnjim obiskovalcem in sledilcem ponujali raznorazne kulturne vsebine, ki so nam vsem v času #ostanidoma krajšale čas in nas bodrile. Ekipa kulturnega doma se je lotila strateških projektov, za katere je bilo prej manj časa: pripravljali smo nove projekte, ki jih nameravamo izvesti z evropskimi sredstvi, razmišljali smo o novih vsebinah in produktih ter urejali razne administrativne zadeve.
Epidemija je pokazala na potrebo po digitalizaciji, ki jo tudi sami ves čas zagovarjate, še posebej zaradi tega, ker bi tako lahko na polno zagnali kino. V tem času ste pripravljali projekt, ki bo to omogočil.
Ja, proje