Zapisnik drame v Drami

Majda Širca blog, 18. november 2020 ― Enkrat sredi mandata sem na Ministrstvu za kulturo slučajno dobila v roke zapisnik komisije, ki je opravila razgovor z Janezom Pipanom. Po 14 letih vodenja SNG Drama je kandidiral za ponovni mandat ravnatelja. Zapisnik mi je prišel v roke dve … Continue reading →
Ob pisateljevi obletnici

Ob pisateljevi obletnici

Radio Študent, 18. november 2020 ― Sedemdeseta obletnica smrti velikega slovenskega pisatelja Lovra Kuharja, bolj znanega kot Prežihov Voranc, se ponuja kot priložnost za razmišljanje, kam njegova dela pravzaprav sodijo. Še toliko bolj zato, ker med stotimi najbolj izposojenimi knjigami v splošnih knjižnicah od januarja do oktobra letos ni prav nobenega izmed Vorančevih romanov.
Virtualno odprtje razstave Foto Loka

Virtualno odprtje razstave Foto Loka

Loški muzej, 18. november 2020 ― Oglejte si virtualno odprtje razstave Foto Loka, ki zajema več kot stoletje dolgo obdobje fotografije v Škofji Loki in se osredotoča predvsem na odnos umetnikov fotografov do njihovega neposrednega okolja, do mesta oziroma prostora, v katerem živijo.

Redna zbirka 2021 Celjske Mohorjeve družbe

Kamra.si, 18. november 2020 ― Izšla je redna zbirka 2021 Celjske Mohorjeve družbe. MOHORJEV KOLEDAR 2021 Tradicionalni, že 163. koledar najstarejše slovenske založbe, s kalendarijskimi podatki in pestrimi prispevki avtorjev z različnih področij našega življenja po tematskih sklopih. Giovannino Guareschi: DON CAMILLO IN PEPPONE 8 (Slovenske večernice 170)Zadnjih 49 zgodb o duhovniku don Camillu in partijskem funkcionarju Pepponeju, nabitih s humorjem, ki v vsakem času brezkompromisno držijo ogledalo sodobni družbi. Julien Ries: K IZVIROM VERSTEVSlikovna monografija je izčrpno in celovito delo za širše bralce o izvorih človeške religiozne narave. Študija zgodovinarja religij in kardinala Juliena Riesa (1920–2013) odkriva prisotnost religioznega smisla v človeštvu že od prvega pojavljanja na Zemlji in kaže, da je notranja verska struktura pravzaprav bistvena značilnost človeka: homo religiosus. Vinko Vasle: ARHIVARKriminalni roman, v katerem se zgodba dramaturško prepričljivo stopnjuje kot v napetem filmu. Domnevna skrivnostna smrt edine priče umora nam razkrije družinsko tragedijo, preiskovanje primera smrti višjega arhivarja pa zločine iz časa po drugi svetovni vojni, ki so zavrteli kolesje usode mnogih ljudi. Tončka Stanonik: ČASARNICA PRI GOSPE AŽBETISlikanica z očarljivo, realistično, a hkrati tenkočutno pripovedjo o dragocenosti časa in krhkosti zdravja, o hvaležnosti in razdajanju, iz katerih se rodi neuničljiva ljubezen. Napoved za redno zbirko 2022 https://www.mohorjeva.org/izdelek/redna-zbirka-2022/

Michel Houellebecq: Serotonin

Koridor, 18. november 2020 ― Prevod zadnjega Houellebecqovega romana poleg ozaveščenosti o družbenopolitičnih problemih spodbuja tudi refleksijo o tem, na kaj je slovensko bralstvo v primerjavi z bralci francoskega izvirnika pripravljeno in na kaj ne. The post Michel Houellebecq: Serotonin appeared first on Koridor – križišča umetnosti.
Filmska srečanja ob kavi vabijo na Animateko

Filmska srečanja ob kavi vabijo na Animateko

Kinodvor, 18. november 2020 ― Med 30. novembrom in 9. decembrom toplo vabljeni, da se nam pridružite pri ogledu filmov v sklopu 17. mednarodnega festivala animiranega filma Animateka, ki bo letos potekal prek spleta. Oglejte si, katere naslove izpostavljamo in z nakupom "vstopnice" podprite festival.
Spletni kolokvij Slovenskega etnografskega muzeja o Branislavi Sušnik

Spletni kolokvij Slovenskega etnografskega muzeja o Branislavi Sušnik

SEM, 18. november 2020 ― Sporočilo za javnost Slovenski etnografski muzej                         Ljubljana, 18. november 2020 Spletni kolokvij Slovenskega etnografskega muzeja o Branislavi Sušnik V četrtek, 26. novebmbra 2020, med 13.00 in 15.00, Slovenski etnografski muzej ob 100-letnici rojstva dr. Branislave Sušnik (1920-1996), organizira in vabi na spletni kolokvij o izjemni znanstvenici, etnologinji, antropologinji in etnolingvistki slovenskega rodu, ki je svojo znanstveno in raziskovalno dejavnost posvetila Paragvaju, kjer je živela in delala vse od leta 1951. Kolokvij predstavlja znanstvena raziskovanja in dosežke ter življenje dr. Sušnikove v Paragvaju, njeno 45 letno delo v Etnografskem muzeju Andrés Barbero v Asunciónu in spremno publikacijo, ki jo Slovenski etnografski muzej izdaja ob tem ljubileju. V njej zaokroženo podaja pregled dosedanjih prizadevanj Slovenskega etnografskega muzeja ter predstavlja razstavni projekt, ki bo realiziran marca 2021. Kolokvij gosti tudi predavateljico iz Paragvaja, ga. Adelino Pusineri, direktorico Etnografskega muzeja Andrés Barbero v Asunciónu in dolgoletno kolegico in sodelavko dr. Sušnikove. Kolokvij bo potekal preko spletnega portal ZOOM, vabimo vas, da se nam pridružite 5 min pred začetkom na tej povezavi: Platforma ZOOM - ID: 269 626 5839, geslo: 588099 https://zoom.us/j/2696265839?pwd=bW5zcE1aSHZzWU5kUVBDVGNLd2NmQT09 PROGRAM Uvod v kolokvij dr. Tanja Roženbergar, Slovenski etnografski muzej La Doctora: življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju dr. Marija Mojca Terčelj, avtorica razstave, Primorska univerza, Fakulteta za humanistične študije Dr. Branislava Sušnik in njeno 45-letno delo v Etnografskem muzeju Andrés Barbero Adelina Pusineri, Etnografski muzej Andrés Barbero Predstavitev spremne publikacije o razstavi v nastajanju Tina Palaić, urednica publikacije, Slovenski etnografski muzej. Sodelujejo: dr. Tanja Roženbergar, dr. Marija Mojca Terčelj, mag. Jasna Kralj Pavlovec, arhitektura razstave in Danijela

BREZ MASKE … z mag. Markom Repnikom, direktorjem JSKD

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 18. november 2020 ― »Kultura gre svojo pot. Kakor luč je …«, je pred približno sto leti zapisal Srečko Kosovel. Te njegove misli so bile so bile iztočnica za pogovor z mag. Markom Repnikom, direktorjem JSKD. Z gostom Medobčinske splošne knjižnice Žalec, se je sredi novembra v avli Doma II. slovenskega tabora Žalec pogovarjala Jolanda Železnik, direktorica. Koronavirus, ki močno kroji naše življenje in se zajeda v vse pore našega bivanja, je močno posegel tudi na področje kulture. Programi in vsebine, ki so mnogim osmišljali življenje pred korono, iščejo poti, kako priti med ljudi. Nekateri ...
31. LIFFe: Sadeži pozabe (Mila)

31. LIFFe: Sadeži pozabe (Mila)

Koridor, 18. november 2020 ― Aris, osamljen moški v poznih tridesetih letih, postane žrtev nepojasnjenega pojava izgube spomina. Medtem ko se v mestu število podobnih primerov povečuje, se je prisiljen soočiti s posledicami bizarne amnezije, zato pristane na poskusno zdravljenje. The post 31. LIFFe: Sadeži pozabe (Mila) appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

CMAKoncert livestream parti: Douchean & Selgor

C.M.A.K. Cerkno, 18. november 2020 ― Video povezava do prve četrtine streama je sedaj na voljo tudi na Facebooku: TUKAJ Ker pa je FB stream nato blokiral zaradi copyrighta, je preostanek na Youtubu: TUKAJ OPIS:Epidemija in ukrepi zoper nje nam v nadaljnje onemogočajo izvedbo koncertov v živo, zato se tudi mi odpravljamo na splet.V prvem CMAKoncertnem livestreamu se nam bosta predstavila […] The post CMAKoncert livestream parti: Douchean & Selgor appeared first on C.M.A.K. Cerkno.

17. Animateka se seli na SPLET!

Bunker, 18. november 2020 ― https://www.youtube.com/watch?v=GdFMvl2AU_8&feature=youtu.be Festivalski trailer avtorjev Mateja Lavrenčiča in Matjaža Morausa Zdešara 17. mednarodni festival animiranega filma Animateka, ki bi morala biti tudi v Stari elektrarni, se prestavlja na splet. Potekala bo med 30. novembrom in 9. decembrom na uporabnikom prijazni in preizkušeni platformi, ki ne omogoča le prikaza filmov, temveč tudi širšo festivalsko izkušnjo predavanj in […] The post 17. Animateka se seli na SPLET! appeared first on .
Mandibule

Mandibule

MMC Gledamo, 18. november 2020 ― "Pravi zaklad so prijatelji, ki smo jih našli po poti. " Človek ne pričakuje, da ga bo ta zlizani kliše presunil kot globoka življenjska resnica – še manj pa, da se bo brez vsake ironije pojavil v filmu obešenjaškega nihilista Quentina Dupieuxa.
Jan Rozman: MEMEMEME

Jan Rozman: MEMEMEME

Bunker, 18. november 2020 ― Kdo je ‘me’ v ‘meme’ v ‘MEMEMEME’? MEMEMEME je bivanjski prostor asociativnega toka internetne skupnosti, trk brezkrajnega števila memov* in njihovih odmevov. Preko teles štirih performerjev, njihovih telefonov ter digitalnih asociativnih referenc videa in zvoka predstava plasti pomene gest, gibov, podob in izrazov. V partituri performativnega okolja preigrava mehaniko in se poigrava z estetiko internetnih […] The post Jan Rozman: MEMEMEME appeared first on .
Tina Kozin, Saška Rakef, Bojana Šaljić Podešva: IDEN

Tina Kozin, Saška Rakef, Bojana Šaljić Podešva: IDEN

Bunker, 18. november 2020 ― Narava je žgoča tema časa, v katerem bivamo, in ko razpiramo temo narave, ne govorimo zgolj o filozofskih vprašanjih, ampak tudi o konkretnem vprašanju preživetja, moči in varovanja – ali mi varujemo naravo ali narava varuje nas? Elektroakustična opera Iden je zasnovana na primeru začasnega geografskega pojava v Litvi, Kuronske sipine, razkriva pa tudi brezčasne […] The post Tina Kozin, Saška Rakef, Bojana Šaljić Podešva: IDEN appeared first on .
Dr. Branislava Sušnik: Refleksije

Dr. Branislava Sušnik: Refleksije

SEM, 18. november 2020 ― Slovenski etnografski muzej vas ob 100-letnici rojstva dr. Branislave Sušnik (1920-1996) vljudno vabi na spletni kolokvij o izjemni znanstvenici, etnologinji, antropologinji in etnolingvistki slovenskega rodu, ki je svojo znanstveno in raziskovalno dejavnost posvetila Paragvaju, kjer je živela in delala vse od leta 1951. Kolokvij predstavlja znanstvena raziskovanja in dosežke ter življenje dr. Sušnikove v Paragvaju, njeno 45 letno delo v Etnografskem muzeju Andrés Barbero v Asunciónu in spremno publikacijo, ki jo Slovenski etnografski muzej izdaja ob tem ljubileju. V njej zaokroženo podaja pregled dosedanjih prizadevanj Slovenskega etnografskega muzeja ter predstavlja razstavni projekt, ki bo realiziran marca 2021. Kolokvij gosti tudi predavateljico iz Paragvaja, ga. Adelino Pusineri, direktorico Etnografskega muzeja Andrés Barbero v Asunciónu in dolgoletno kolegico in sodelavko dr. Sušnikove. Četrtek, 26. november 2020, 13.00 - 15.00 Pošiljamo vam dostop do spletnega kolokvija, pridružite se nam 5 min pred začetkom na tej povezavi: Platforma ZOOM - ID: 269 626 5839, geslo: 588099 Povezava na Zoom pogovor. Uvod v kolokvij dr. Tanja Roženbergar, Slovenski etnografski muzej La Doctora: življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju dr. Marija Mojca Terčelj, avtorica razstave, Primorska univerza, Fakulteta za humanistične študije Dr. Branislava Sušnik in njeno 45-letno delo v Etnografskem muzeju Andrés Barbero Adelina Pusineri, Etnografski muzej Andrés Barbero Predstavitev spremne publikacije o razstavi v nastajanju Tina Palaić, urednica publikacije, Slovenski etnografski muzej. Sodelujejo: dr. Tanja Roženbergar, dr. Marija Mojca Terčelj, mag. Jasna Kralj Pavlovec, arhitektura razstave in Danijela Grgić, oblikovanje razstave.  

Odziv ministrstva na javno pismo institucij in posameznikov

Ministrstvo za kulturo, 18. november 2020 ― Ministrstvo za kulturo se odziva na javno pismo institucij in posameznikov, ki ministru dr. Vasku Simonitiju očitajo ogrožanje delavk in delavcev ter nevladnih organizacij v kulturi, neupoštevanje stroke in strokovnosti ter neodgovorno ravnanje. Najprej naj omenimo, da nas preseneča, da se podpisani kot strokovnjaki opirajo zgolj na pavšalne informacije, ki jih posredujejo mediji. Ministrstvo opravlja svoje delo izključno strokovno in na podlagi tehtnih presoj.

Spletni poklon Sovretovi nagrajenki Aleksandri Rekar

Misli, 18. november 2020 ― Pred dobrim mesecem dni je Društvo slovenskih književnih prevajalcev naznanilo, da Sovretovo nagrado letos prejme Aleksandra Rekar za prevod romana Miljenka Jergovića Rodbina. Ker klasična podelitev nagrade ni mogoča, se bodo nagrajenki drevi poklonili tako, da bodo nocoj predvajali posnetek podelitve nagrade in pogovor z nagrajenko.

Suzana Tratnik: Svet v prostoru

OUTSIDER, 18. november 2020 ― Gledam okoli in se sprašujem, kam zdaj. Na vece školjko z neprijetno drsečim pokrovom, ropotajoči pralni stroj ali umivalnik? Slednjič mehko pristanem na umivalniku, kjer imam tudi srebrno posodo z vodo. Povzpnem se na polico pod ogledalom, čeprav je preozka, da bi se udobno vzleknil. Ko pa gledam v ogledalo, je moje bivališče skozi odprta… The post Suzana Tratnik: Svet v prostoru appeared first on OUTSIDER.
»Vznesena in zarotena sta se gnala v neznano.«

»Vznesena in zarotena sta se gnala v neznano.«

Airbeletrina, 18. november 2020 ― "Lainšček je v romanu Kurji pastir odprl prostor med tem, kar se je zares zgodilo, in tem, kar se samo dozdeva. Prizori, ki jih opisuje, niso velike, herojske zgodbe, pač pa malokrat povedane zgodbe, ki so posebne zaradi načina obravnave spomina," piše v recenziji novega romana Ferija Lainščka z naslovom Kurji pastir Gabriela Babnik.
Spletne umetnosti

Spletne umetnosti

Kulturnik, 18. november 2020 ― Glede na to, da se danes, morda bolj kot nekoč, sprašujemo, kako je z umetnostjo v dobi zaprth kulturnih institucij, in kontempliramo o podobi umetnosti […] The post Spletne umetnosti appeared first on Kulturnikov blog.

Novice iz sveta kulture in umetnosti

Kulturnik, 18. november 2020 ― Če smo že govorili o knjigah: Na Javni agenciji za knjigo RS predpisujejo najnižje avtorske honorarje, ki jih morajo izplačati založniki, izbrani na razpisih in pozivih […] The post Novice iz sveta kulture in umetnosti appeared first on Kulturnikov blog.

Novi literarni zakladi

Kulturnik, 18. november 2020 ― Zdi se, da se nam želi na vse pretege približati prepričanje, da so knjige skrajno nepomembne za človekov kulturni razvoj, bralna kultura prav tako, pismenost prav […] The post Novi literarni zakladi appeared first on Kulturnikov blog.
Sicer pa …

Sicer pa …

Kulturnik, 18. november 2020 ― Nekaj novic iz sveta umetnosti: Journal of Cultural Heritage je objavil članek Pascala Cotteja, ki je skoraj petnajst let razvijal novo tehnološko metodo za analizo slik. […] The post Sicer pa … appeared first on Kulturnikov blog.
Festivali – Kaj je že to?

Festivali – Kaj je že to?

Kulturnik, 18. november 2020 ― Krasno leto, ni kaj. Tudi za kulturne in umetniške festivale. Festivalska forma spodbuja masovno združevanje ljudi, potem pa, na, konec združevanj in druženj. Vpliv koronavirusne […] The post Festivali – Kaj je že to? appeared first on Kulturnikov blog.

Pismo gledališkim ustvarjalcem

SiGledal, 18. november 2020 ― To jesen so vrata slovenskih gledališč zaradi obvladovanja epidemije kovida 19 zaprta za občinstvo. Zato v času zaustavitve gledalci v rubriki »Pismo mojemu igralcu« pišejo igralcem in drugim gledališkim ustvarjalcem o tem, kako zelo pogrešajo živo umetnost in kaj vse jim ta pomeni. Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi. Pošljite ga na sigledal@gmail.com. – Gledalec Klar Opraus piše gledališkim ustvarjalcem.
1966 Volčje – Prvi obiskovalec na Bloškem jezeru

1966 Volčje – Prvi obiskovalec na Bloškem jezeru

Stare slike (Cerknica), 18. november 2020 ―   Leta 2016 so v vseslovenski akciji “Moja dežela lepa in gostoljubna”, ki jo je organizirala Turistična zveza Slovenije, Bloke dobile nagrado za najboljši izletniški kraj. Srčika tega priznanja je pripadla Bloškemu jezeru, urejenosti njegove okolice in ponudbi ob njem. Kdo bi si to predstavljal, ko so pred malo več kot petdesetimi leti volčjanski kmetje […]
Literarno nagrado Goncourt bodo podelili konec novembra

Literarno nagrado Goncourt bodo podelili konec novembra

Misli, 18. november 2020 ― Priznana francoska akademija Goncourt, ki si je po uvedbi novih omejitev za zajezitev širjenja novega koronavirusa v Franciji pridržala pravico, da preloži podelitev istoimenske literarne nagrade, se je sedaj odločila nagrado Goncourt podeliti 30. novembra, piše nemška tiskovna agencije dpa.

V tednu splošnih knjižnic z novimi pristopi do uporabnikov

Kamnik.info, 18. november 2020 ― Knjižnice nudijo tudi v času epidemije številna gradiva in vsebine, ki omogočajo  uporabnikom podporo pri izobraževalnih procesih na daljavo ter ustvarjanju in bogatenju duha. Dneve od 16. do 20. novembra zaznamuje teden splošnih knjižnic. Za razliko od prejšnjih praznovanj letos ne bo dogodkov in ne naših druženje. Vendar pa še vedno velja, da knjižnica povezuje ... Prispevek V tednu splošnih knjižnic z novimi pristopi do uporabnikov je bil izvorno objavljen naportalu Kamnik Info.

Teden splošnih knjižnic

Kamnik.info, 18. november 2020 ― Dneve od 16. do 20. novembra zaznamuje teden splošnih knjižnic. Mogoče je zaradi epidemije in s tem odsotnosti dogodkov zdaj primeren čas za to, da se posvetimo zgolj knjigi in branju. Najstarejši član, vpisan preko spleta, ima 91 let Kljub epidemiji knjižnica izposoja gradivo v enotah Kamnik in Komenda. Gradivo si lahko člani izposodijo po ... Prispevek Teden splošnih knjižnic je bil izvorno objavljen naportalu Kamnik Info.
Zaključil se je Slovenski teden filma

Zaključil se je Slovenski teden filma

BSF, 18. november 2020 ― Slovenski teden filma je v sodelovanju z Bazo slovenskih filmov letos potekal na daljavo od 8. do 13. novembra pod sloganom Mislimo film, podprimo film! Osredotočili smo se na slovenske mladinske filme nekoč in danes, šole pa so si na individualnih zaprtih projekcijah na daljavo lahko ogledale 6 izbranih filmov, in sicer; Vesna, režija František Čáp (1953), Grajski biki, režija Jože Pogačnik (1967), Sreča na vrvici (digitalno restavrirana različica), režija Jane Kavčič (1977); Gremo mi po svoje, režija Miha Hočevar (2010); Razredni sovražnik, režija Rok Biček (2013) in Pojdi z mano, režija Igor Šterk (2016).
še novic