Intenzivnejši in globlji odnos do umetnosti

Kriterij.si, 26. november 2020 ― Intenzivnejši in globlji odnos do umetnosti Umetniške krajine doma - drugi val Urednik Thu, 11/26/2020 - 21:32 Ko takole razmišljam o umetnosti, s katero se kot konzument ukvarjam v teh dneh, ugotavljam, da se precej naslanja na postkolonialnega duha. In to čisto spontano. Za kaj pri tem v resnici gre, je težko točno določiti. Pri številnih primerih gre pač za naključje, ki je povezano z delom. Vendar tukaj ne bom obravnaval tistih del, ki so zame predvsem profesionalni objekt spoznavanja, temveč tista, ki so me tudi osebno izraziteje nagovorila. Najprej naj omenim odkritje soula. Zgodilo se je, ko sem poslušal album, na katerem je sodeloval po mojem mnenju eden najprodornejših, jezikovno najizvirnejših in žmothtnih raperjev, Black Thought, član The Roots. Med vrtenjem komadov se mi je v uho zataknil tisti z naslovom Bad to the Bone. Gre za sodelovanje producenta Salaama Reemija, omenjenega raperja in pevca Reeka Ruffina. Zadeva mi je s svojo melanholijo, prostranstvi, ki se razpenjajo v mogočnem in raskavem glasu Ruffina, in eksistencialno napetostjo segla do kosti. Posvetilo se mi je, da je soul tisti zvok, ki ga že dlje časa intuitivno iščem. Spravil sem se poslušat klasike – Marvina Gaya, Stevieja Wonderja, Williama DeVaughna, Gila Scotta Herona. Poln, dostojanstven, topel zvok v ritmih korakanja je začel name delovati terapevtsko. Spojil je tisto, kar se včasih v naših prostorih zdi nespojljivo – zavzetost za socialno pravičnost in duhovnost. Glasba, ki ti da občutek, da si del nečesa večjega, skupnosti pokončnih in sprejemajočih ljudi. Sporočila imajo socrealistične prvine, ne bojijo se proze, glasovi pevcev so dovolj suvereni, da lahko, se zdi, zapojejo karkoli. Obenem pa polna včasih globoko preprostih, drugih pretanjeno liričnih momentov. Gil Scott Heron je trubadur, ki je, kadar govorimo o velikanih, kot so Cohen, Dylan, Waits, spregledan. Marvin Gaye, Wonder, DeVaughn nagovarjajo s posebno čistostjo. Ob tem sem se spomnil besed Cornella Westa, da pr

Nezakoniti postopki ministrstva se morajo končati

Asociacija, 26. november 2020 ― Zgodba samozaposlenih v kulturi, za katere se proces na Ministrstvu za kulturo vleče že od spomladi, se še ni zaključila. Asociacij je 26. novembra organizirala novinarsko konferenco, da bi ponovno opozorila javnost na protipravnost še ne zaključenih procesov. Na novinarski konferenci smo opozorili na kršitve Ministrstva za kulturo, izpostavili konkretne posledice, ki jih zaradi teh … Preberi več o Nezakoniti postopki ministrstva se morajo končati

Nina Granda: Odgovor na pismo bralcev v SP

OUTSIDER, 26. november 2020 ― Dr. Flajšman 21. novembra v odgovoru na mojo kolumno v Delu »Eno kolo premalo« z dne 11. novembra, ki problematizira grafitiranje Plečnikove poteze v celotni dolžini s tisoč kolesi črne in rdeče barve za namen političnih sporočil, zapiše, da grafit na nabrežju Gradaščice ni poškodoval betonskega zidu in zato nikakor ne gre za oškodovanje dediščine.… The post Nina Granda: Odgovor na pismo bralcev v SP appeared first on OUTSIDER.
JANEZ KERIN, PREDSEDNIK ZKDS: »DELOVATI MORAMO PO NAČELU ZKP – ZDRAVE KMEČKE PAMETI.«

JANEZ KERIN, PREDSEDNIK ZKDS: »DELOVATI MORAMO PO NAČELU ZKP – ZDRAVE KMEČKE PAMETI.«

Revija Primus, 26. november 2020 ― Piše: Sara Špelec   V medkarantenskem obdobju, natančneje 23. junija 2020, je Zveza kulturnih društev Slovenije dobila novega predsednika Janeza Kerina. Čeprav se poklicno ukvarja s preiskovanjem kaznivih dejanj, se je pred 20 leti zaobljubil ljubiteljski kulturi, zato si življenja več ne predstavlja brez odrskih desk, različnih gostovanj na domačih in tujih tleh ter delovanja ...
P74 Virtualno #1: Laibach Kunst & Milena Usenik

P74 Virtualno #1: Laibach Kunst & Milena Usenik

Center in Galerija P74, 26. november 2020 26. november26. december 2020 Vljudno vabljeni na ogled spletne/virtualne razstave Laibach Kunst & Milena Usenik od 26. 11. do 26. 12. 2020 na P74 spletno platformo za 3D razstave, pop-up projekte, posebne in ekskluzivne prezentacije in promocijo. 3D razstava: https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/3466608/laibach-kunst-milena-usenik Profil Galerija P74: https://www.kunstmatrix.com/en/p74-gallery Življenjepis Milene Usenik (pdf) Življenjepis Laibach Kunst (pdf)
CMoKFEST Show 2020

CMoKFEST Show 2020

SIGIC - Novice, 26. november 2020 ― Zaradi trenutnih razmer so vsakoletni festival CMoKFEST, ki ga organizirata Center mladih Koper in Klub Študentov Občine Koper, prestavili na splet. Nastal je CMoKFEST Show.

Kako razbiti led molka?

Razpotja, 26. november 2020 ― Simona Škrabec V letalu, s katerim se vračam iz Mehike v Evropo, berem Sprachgitter Paula Celana v katalonskem prevodu Arnaua Ponsa. Že na prvi strani se ustavim, kot bi me besede pribile ob tla, oblije me nekakšna čudna mrščavica. Le nekaj ur je minilo, kar sem se poslovila od udeležencev pisateljskega srečanja v Chiapasu. Med toplimi latinskimi objemi sem se za trenutek zapletla v pogovor s Ciceronom Aguilarjem. Omenjeni glasbenik je bil namreč eden od pobudnikov čudovitega projekta, ki je omogočil, da smo se v San Cristóbalu de las Casas srečali literati, ki v Južni Ameriki ustvarjajo v jezikih staroselcev, in raziskovalci, ki kakor sama preprosto ljubimo jezikovno raznolikost. The post Kako razbiti led molka? first appeared on Razpotja.

Jiří Kočica: Izvirnik

Koridor, 26. november 2020 ― Izvirnik dokazuje, da je lahko izvor konceptualne umetnosti tudi sto let zatem še vedno povod za večplasten, intelektualen, hibriden roman. The post Jiří Kočica: Izvirnik appeared first on Koridor – križišča umetnosti.

Joseph DeLappe: In Drones We Trust! (2014- )

MoTA, 26. november 2020 ― Skupinska intervencija In Drones We Trust! Josepha DeLappa, ki poteka od leta 2014 v ZDA in v Evropi, z minimalnim posegom na bankovcih vabi obiskovalce k tiskanju političnih motivov na svoj denar. Na voljo so trije motivi: ‘In Drones We Trust’ je štampiljka MQ1 Predator drona. Sprva je bil opremljen s kamerami, kasneje pa nadgrajen […] The post Joseph DeLappe: In Drones We Trust! (2014- ) appeared first on MoTA.
Nova knjiga Avgusta Demšarja: Ko umorijo škofa na Ptujski Gori ...

Nova knjiga Avgusta Demšarja: Ko umorijo škofa na Ptujski Gori ...

Štajerski tednik, 26. november 2020 ― Leto 2020 je pomembno tudi v življenju in delu prvega pisca slovenskega kriminalnega romana Avgusta Demšarja. Izdal je svojo 10. kriminalno zgodbo z naslovom Cerkev, ki je prvi del trilogije z naslovom Vodnjaki, kot se imenuje izmišljena fiktivna vas nekje na Pohorju, kjer se odvija najnovejša kriminalna zgodba. Drugi del bo izšel v letu 2021, s prav tako pomenljivim naslovom Tajkun.
200 romantičnih komedij – I. del

200 romantičnih komedij – I. del

Deseta umetnost, 26. november 2020 ― Dvesto najboljših romantičnih komedij sodeč po portalu Rotten Tomatoes. Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply!You might be interested in this:    Megalodon: Predator iz globin  Berlinale 2019: Malo tudi naša Petrunja zaenkrat še vedno glavni favorit festivala!  Razbijač Ralph 2  The Old Man & The Gun (2018) […] Tags:   Del.icio.us Facebook TweetThis Digg StumbleUpon Comments:  0 (Zero), Be the first to leave a reply! You might be interested in this:    My Brother Chases Dinosaurs (2019)  The Salt of the Earth (2014)  Edge of Tomorrow (2014)  Otroška igra  Dial M for Murder (1954) Copyright © Deseta umetnost [200 romantičnih komedij - I. del], All Right Reserved. 2020.
Okornov film Life in a Year od petka na Amazon Prime

Okornov film Life in a Year od petka na Amazon Prime

Misli, 26. november 2020 ― Slovenski režiser Mitja Okorn, ki si je uspešno kariero zgradil na Poljskem, bo najnovejši film Life in a Year s petkom predstavljal preko spletne platforme Amazon Prime. V filmu igrata Cara Delevingne in Jaden Smith, Okorn pa je v zapisu za spletni portal Backstage ob spletni premieri dejal, da je imel vedno ambicije režirati film v Hollywoodu.
Tristan Perich: Tone Patterns Study #2 (2018)

Tristan Perich: Tone Patterns Study #2 (2018)

MoTA, 26. november 2020 ― Delo Tone Patterns Study #2 je nadgradnja Perichevega projekta Noise Patterns. V njem Perich raziskuje oblikovanje in naglaševanje digitalnega hrupa. S tehničnega vidika je zvočna surovina Vzorcev hrupa 1-bitni digitalni hrup: verjetnostna gostota naključnih oscilacij, ki jih Perich vrsti v ritmične vzorce in plasti, v teksture, impulze, utripe in hrumenje. V delu Tone Patterns Study […] The post Tristan Perich: Tone Patterns Study #2 (2018) appeared first on MoTA.

Asociacija opozarja na nepravilnosti ministrstva pri obravnavi vlog samozaposlenih v kulturi

SiGledal, 26. november 2020 ― Asociacija je na današnji spletni novinarski konferenci znova opozorila na problematiko obravnave vlog samozaposlenih v kulturi. Kot so spomnili, so se težave s podeljevanjem pravice do plačila prispevkov začele pojavljati že poleti. Več samozaposlenih, ki so po sprva odobrenih vlogah za plačilo dobili zavrnjene odločbe, se je znašlo v stiski.

Zapisi iz brloga: Patrizia Jurinčič Finžgar

SiGledal, 26. november 2020 ― V času ukrepov za zajezitev novega koronavirusa vabimo gledališke ustvarjalce k pisanju o času, v katerem živimo, in o njihovem doživljanju prekinitve stika z gledalci. – Patrizia Jurinčič Finžgar: "Potrpežljivo čakam čas, ko se bom lahko gledališču spet polnokrvno posvečala, in resnično upam, da kmalu spet pride. Do takrat pa bom posegala po katerikoli ustvarjalni škatli, ki mi pride po roke, in prav vsem priporočam tako ali drugačno ustvarjalnost, ne glede na to, ali je škatla, po kateri posegajo, bolj otipljive ali bolj nevidne sorte."

Novo mesto, Mesto v gosteh na Slovenskem knjižnem sejmu 2020/2021 - Ali jo čuješ pomladno pesem?

Kamra.si, 26. november 2020 ― Septembrskim dogodkom novomeške pomladi pred 100 leti je novembra sledila njihova delna ponovitev v Ljubljani. V tem duhu bo Novo mesto med 23. in 29. novembrom 2020 simbolno Mesto v gosteh na virtualnem Slovenskem knjižnem sejmu. Vabimo vas, da si ogledate spletne vsebine, ki bodo simbolično proslavile 100. obletnico te kulturno-umetniške manifestacije. - 27. novembra bo ob 12. uri na sporedu posnetek soareje Nekaj dni v septembru  - 28. novembra prav tako ob 12. uri literarni večer ob 120. obletnici rojstva pesnika Mirana Jarca,  - ostale dogodke kot je sprehod po razstavah Mladi, neznani, avantgardni in Let novomeške pomladi Dolenjskega muzeja Novo mesto, posnetka predstav Anton Podbevšek Teatra Človeka z bombami in Izumitelj na zemlji, in spot Razvojnega centra Novo mesto pa si boste lahko obiskali kadarkoli v tednu sejma s klikom na povezavo www.knjiznisejem.si. Dobrodošli, da obiščete tudi vsebine knjigotržcev, ki se bodo predstavili na spletnem razstavišču letošnjega Slovenskega knjižnega sejma. Naslednje leto se srečamo v Cankarjevem domu. Podporniki projekta 100 let novomeške pomladi so Zavarovalnica Sava, zavarovalna družba, d.d., BTC d.d., Telekom Slovenije d.d., Krka, tovarna zdravil, d.d., skupina TPV, Renault in Petrol d.d.

Triiije: Lolita Eipprova

OUTSIDER, 26. november 2020 ― S prihodom jeseni je razkrila svojo notranjost kavarna in slaščičarna Lolita na Eipprovi v Ljubljani. Gre za zanimivo sodelovanje med lastniki gostinskega lokala, arhitekti iz biroja Triiije in umetnikom Jašo Mrevljetom Pollakom. Na vrtu nove Lolite, ki nadaljuje zgodbo tiste s prve lokacije na Cankarjevem nabrežju, smo si lahko odpočili že v koronavirusnem poletju 2020.… The post Triiije: Lolita Eipprova appeared first on OUTSIDER.

Operni pevec Marko Fink ob 70-letnici: Glasba ne sme utihniti

SiGledal, 26. november 2020 ― Basbaritonist Marko Fink danes praznuje 70 let. Trenutne razmere ga žalostijo. Sočustvuje s kolegi, ki ne morejo delati. Sam je upokojen in finančno ni ogrožen, je pa hvaležen, da država pomaga svobodnim umetnikom. Kot meni, je obdobje epidemije čas, da "gremo vase in v sebi najdemo rezerve". Pri tem lahko pomaga glasba, ki ne sme utihniti.
Ob spletnem kolokviju je izšla nova publikacija SEM z naslovom La Doctora, Branislava Sušnik (1920 - 1996)

Ob spletnem kolokviju je izšla nova publikacija SEM z naslovom La Doctora, Branislava Sušnik (1920 - 1996)

SEM, 26. november 2020 ― Z veseljem vas obveščamo, da je izšla nova publikacija SEM z naslovom "La Doctora, Branislava Sušnik (1920 - 1996): Življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju: refleksije razstave v nastajanju". Gre za spremno publikacijo k razstavi La doctora, ki jo SEM načrtuje za marec 2021. V publikaciji je predstavljeno dosedanje delo in rezultati muzejskega projekta o dr. Branislavi Sušnik (1920-1996), znanstvenici, etnologinji, antropologinji in etnolingvistki slovenskega rodu, ki je svojo znanstveno in raziskovalno dejavnost posvetila Paragvaju. Publikacija je na voljo v spletni trgovini SEM. Ne prezrite današnjega spletnega kolokvija, ki se začne ob 13. uri!    

Bogova ljubezni: Gušti in Polončič

Urbani (Jaša Lorenčič), 26. november 2020 ― Lahko bi bila floskula. Bi. Gladko. Nak. Ne na ta večer, ne na ta dan, tik pred novimi omejitvami in ob vsej negotovi sedanjosti, kaj šele prihodnosti. Katera floskula? Tista misel, da je rock’n’roll najboljše zdravilo za te čase. Rock’n’roll ni bil medikament, rock’n’roll je ponavadi goltal medikamente. Ne zdaj, ne več, ne tu. Ne, […] The post Bogova ljubezni: Gušti in Polončič appeared first on Urbani.
Grdi, umazani, hudobni (in neznansko neumni)

Grdi, umazani, hudobni (in neznansko neumni)

LUD Literatura, 26. november 2020 ― V četrti knjigi Ekstremnih športov je 36 brutalnih, šokantnih, morbidnih, obscenih, gnusnih (in še kakšnih), predvsem pa bolj ali manj duhovitih zgodb. Seveda niso vse enako dobre in kvaliteta variira od izjemnih (kot je denimo »Muhasti gost«) preko zelo dobrih (takih je večina) pa do povsem solidnih skečev, ki pa so napisani preveč na prvo žogo, da bi lahko konkurirali najboljšim (v »Prometnih predpisih« protagonist položi čez pot mrtvo zebro, da jo lahko prečka).

Agata Tomažič: Skok na glavo v prazen bazen

OUTSIDER, 26. november 2020 ― Odpraviti se na bazen na prostem sredi novembra, na meglen, mrzel in vsestransko turoben dan, je kaj trapasta ideja. A če vemo, da so okoliščine nasploh žalobne, da v bližnji prihodnosti ni slutiti izboljšanja, ker si virus mane roke in nas karantena drži za goltanec, potem je zamisel ravno pravšnja. Še zlasti, če v bazenu… The post Agata Tomažič: Skok na glavo v prazen bazen appeared first on OUTSIDER.

Pismo igralskemu ansamblu SNG Nova Gorica

SiGledal, 26. november 2020 ― To jesen so vrata slovenskih gledališč zaradi obvladovanja epidemije kovida 19 zaprta za občinstvo. Zato v času zaustavitve gledalci v rubriki »Pismo mojemu igralcu« pišejo igralcem in drugim gledališkim ustvarjalcem o tem, kako zelo pogrešajo živo umetnost in kaj vse jim ta pomeni. Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi. Pošljite ga na sigledal@gmail.com. – Hostese SNG Nova Gorica Tina, Sara in Brigita pišejo igralskemu ansamblu SNG Nova Gorica.
Biografija Beatlov prejela nagrado Baillie Gifford

Biografija Beatlov prejela nagrado Baillie Gifford

Misli, 26. november 2020 ― Biografija Beatlov One Two Three Four, ki jo je spisal Craig Brown, je prejela najvišjo britansko nagrado, ki jo podeljujejo za neleposlovna dela, nagrado Baillie Gifford. Knjiga o slavni četverici je po oceni žirije opozorila na umetniško vrednost biografij. Delo prek različnih virov pripoveduje zgodbo o skupini in ljudeh v njeni orbiti.

Če te ne vidim, nisi smet? Če nisi smet, nisi problem?

Razpotja, 26. november 2020 ― Ilustracija: Enej Gala Katja Huš Udomačena kokoš in radioaktivni izotopi Človeka še ni bilo, a bili so kiti, ptice, že precej vrst opic. Zaradi premikov tektonskih plošč so šele nastala Alpe in najvišje gorovje sveta – Himalaja. Vse to se je zgodilo v geološki dobi, ki jo imenujemo miocen; obdobju, ki se razteza od pet do približno dvajset milijonov nazaj v zgodovini našega planeta. Trenutno živimo v geoološki dobi holocen, ki se je začela pred dobrimi 11.000 leti in je spremljala vzpon človeške civilizacije. A pred tremi leti je skupina znanstvenikov na Mednarodnem geološkem kongresu v Cape Townu predlagala, da razglasimo nastop antropocena – geološke dobe, v kateri je človek prešel od najbolj razvitega sesalca do geološke sile, ki spreminja obličje Zemlje. The post Če te ne vidim, nisi smet? Če nisi smet, nisi problem? first appeared on Razpotja.

26. novembra 1912 je umrl Fran Orožen, geograf, zgodovinar in prvi predsednik SPD

Kamra.si, 26. november 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...26. novembra 1912 je v Ljubljani umrl Fran Orožen, geograf, zgodovinar in prvi predsednik SPD. Rodil se je 17. decembra 1853 v Laškem.   Njegov oče Fran je bil trgovec, brat znanega zgodovinarja Ignacija Orožna. Fran Orožen ml. je gimnazijo končal v Celju ter študiral zemljepis in zgodovino na Dunaju, kjer je tudi poslušal predavanje znanega raziskovalca vzhodnih Alp prof. Friderika Simonyja. Po končanem študiju je učil na učiteljiščih v Novem mestu, Kopru in Ljubljani, kjer je živel do smrti.Njegova prva strokovna prispevka sta nastala ob prihodu v Ljubljano. To sta bili poljudnoznanstveni razpravi: "S čim in kako so pisali stari narodi in kako pišemo zdaj" in "O početku in razvoju pisem", obe objavljeni v Ljubljanskem zvonu. V svojem poklicnem delu se je soočil s potrebo po učbenikih geografske in zgodovinske stroke. Začel je delati v tej smeri in tako so nastala številna knjižna dela. Ukvarjal se je tudi z zemljevidi. Za slovenske šole je priredil globus s slovenskim besedilom in več stenskih zemljevidov. Za ljudske šole pa je priredil Haardtov zemljepisni atlas. Iz prve polovice njegovega strokovnega delovanja sta še dve razpravi v Ljubljanskem zvonu, in sicer "Praznovanje sv. Jurija na Štajerskem" in "Stanley Henry Moreton", ki je bila objavljena v več delih

26. novembra 1904 je v Motniku umrl Gašper Križnik, slovenski etnolog in jezikoslovec

Kamra.si, 26. november 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...26. novembra 1904 je v Motniku umrl Gašper Križnik, slovenski etnolog in jezikoslovec. Rodil se je 5. januarja 1848 v Motniku. Gašper Križnik se je rodil 5. januarja 1848 kot prvi otrok siromašnih kmečkih staršev na Beli št. 3 pri Motniku. Rojstna hiša, po domače pri "Španu" stoji med ruševinamu motniškega gradu in farno cerkvijo sv. Jurija ter podružnično cerkvijo sv. Magdalene. Že leta 1850 se je to naselje preimenovalo v Zgornji Motnik. Hiša v kateri še vedno živijo potomci njegovega brata, ima sedaj številko Motnik 28. Gašper Križnik ni hodil v šolo, ampak se je sam naučil pisati in brati. Sam v pismu omenja, da je bil samouk in da so ga vzgajale knjige in revije. V Motniku je takrat bila organizirana šola, vendar jo je bilo treba plačevati, za kar pa ni na revni kmetiji ni bilo denarja. Že v mladosti je Križnik, morda pod vplivom motniškega učitelja Franceta Sajovica, začel izpisovati stare motniške listine, zbirati slovstveno folkloro in zapisovati ustno izročilo, ki se nanaša na zgodovino in šege trga Motnik in njegove okolice. V Motniku se je priučil čevljarskega poklica, ki ga je pogosto opravljal po hišah na gorskih kmetijah, kjer so bile številne kmečke družine. Znan je bil kot dober čevljar, ki je znal narediti tudi nove čevlje in škornje. Ker je zaslužek zadoščal le za preživetje, je čevljarsko delo dopolnjeval z zbiranjem pesmi in pripovedk, zgodovinskih podatkov, izvorov imen, skratka zapisal je vse, kar se mu je zdelo zanimivo. Za zapise, ki jih je dobival je le redko dobival plačilo. Zbrano gradivo je v pošiljal različnim ustanovam, ki so v njegovem času zbirale in objavljale narodno blago, največ pa Slovenski matici, ki je bila kot društvo za izdajanje znanstvenih in leposlovnih del ustanovljena leta 1864. Bil je tudi član zagrebškega Društva za povestnicu jugoslavensku (hr), ki je bilo predhodnik 1866 ustanovljene Jugoslovanske akademije znanosti in umetnosti (danes Hrvaška akademija znanosti in umetnosti).
Še-pet

Še-pet

Odzven, 26. november 2020 ― Nekaj misli o šepetu, njegovi vrednosti, izpovedi in kako ga dojemam sam. Ta skrivnostno-prvinski šum človeškega zbira zvokov nam odpre neskončno možnosti, počisti ušesa in se zapiči v bistvo našega obstoja. Povezujemo ga z materinstvom, tajnostjo, zasebnostjo ali intimnostjo.
še novic