EC – objavljeni so programi ateljejev

Naši zbori, 11. december 2020 ― Poleg vseh delavnic oziroma ateljejev in njihovih mentorjev so zdaj obljavljeni tudi programi posameznih ateljejev festivala Europa Cantat. Repertoarje najdete… The post EC – objavljeni so programi ateljejev appeared first on Naši zbori.

Novo mesto med obema vojnama na razglednicah

Kamra.si, 11. december 2020 ― V izložbi nekdanje čokoladnice na Glavnem trgu smo pripravili novo razstavo Novo mesto med obema vojnama na razglednicah. Novo mesto je v dvajsetih letih dvajsetega stoletja že preraslo svoje srednjeveške okvire in si pripojilo tudi nekaj okoliških naselij. Za ta čas značilne črno-bele foto razglednice prikazujejo različne mestne vedute, posnete z okoliških hribov, Glavni trg in druge mestne trge ter ulice.
"Tako ravnanje se imenuje zloraba oblasti"

"Tako ravnanje se imenuje zloraba oblasti"

MMC Drugo, 11. december 2020 ― Čeprav so vrata kulturnih institucij trenutno zaprta za javnost, pa je dogajanje za njimi zelo intenzivno. Ministrstvo za kulturo je zamenjalo direktorje nekaterih osrednjih nacionalnih kulturnih ustanov, kar je razburilo strokovno javnost.
Fotograf Borut Kraševec prejel zlato paleto

Fotograf Borut Kraševec prejel zlato paleto

Notranjsko primorske novice » Kultura, 11. december 2020 ― Zveza likovnih društev Slovenije je novembra podelila najvišja priznanja ljubiteljskim likovnikom. Priznanje paleta so prejeli trije člani Zavoda Ars Viva, srebrno paleto pa je prejel tudi zavod kot drugo najuspešnejše društvo na tekmovanju. Borut Kraševec je za fotografijo Prekrita zgodba prejel zlato paleto, slikarka Silvana Lautar je prejela srebrno, fotografinja Lidija Vardijan pa bronasto. Prekrita zgodba, priznanje zlata paleta Foto: Borut Kraševec Zavod Ars Viva združuje veliko nadarjenih ljubiteljskih ustvarjalcev, kar dokazujeta tudi srebrni paleti, ki ju je prejel lani in letos. Še posebej pa so se razveselili treh priznanj, ki so jih prejeli njihovi člani. Teme letošnjega natečaja so bile sence, jutro in slovenski ornamenti. »Trenutek, ko se tehnična disciplina, kot je fotografij, popolnoma generično prelije v slikarski izraz in s tem združi dve temeljni zgodbi vizualne kulture zadnjih stotih let. Fotografij kot izreden primer likovnega dela. Odlično,« je o fotografiji Prekrita zgodba Boruta Kraševca zapisal predsednik strokovne žirije, akademski kipar Zoran Poznič. Fotografijo je Kraševec naredil julija 2017 na taboru ljubiteljskih slikarjev in fotografov Slovenije v Ars Vivi v Podcerkvi. »Kljub temu da sem domačin, me je udeležba na taboru vzpodbudila, da sem  opazil, kar nekaj novih motivov in zgodb, ki so me nagovorile. Ena med njimi je tudi zid stare hiše v kraju, ki se mi je v tistem trenutku s svojo zaradi zidarske predelave prekrito poslikavo, zdel kot slikarsko platno, na katerem je s čopičem naslikana zgodba, ki govori oživljenju več generacij ljudi, ki so živeli v tej hiši,« se spominja Kraševec. Silvana Lautar, prav tako članica Ars Vive je srebrno paleto prejela za delo Nekoč v kategoriji klasično slikarstvo. »«Izredno obvladovanje barvnih odtenkov in principa svetlo-temno. Na prvi pogled droben motiv, ki skozi linearno perspektivo in barve odnose zaživi kot apoteoza slikarstva 20. stoletja,« je zapisal Poznič. Bronasta pa
Objava petih vicev dvainpetdesetega izbora

Objava petih vicev dvainpetdesetega izbora

SEM, 11. december 2020 ― Uredniški odbor je izbral enainpetdeseti niz najboljših vicev, ki jih zbiramo v okviru našega poziva: Ja, letošnji veseli december bo bolj žalosten. Miklavža ne bo, saj možakar pride ponoči in... prepoved gibanja po 21. uri. Odpade. Božiček s svojimi sanmi... prepoved gibanja med občinami. Odpade. Dedek Mraz. Star možakar, rizična skupina. Odpade. No, upanje obstaja in bo morda poslal svojega vnuka. Tudi jaslice bodo bolj klavrne. Marija, Jezušček, morda dve ovci. Jožefa ne bo, ker ne sme biti pri porodu. Pastirci iz drugih občin... nau šlo. Sv. Trije kralji pa itak nezakoniti migranti in jih bodo na meji zavrnili... tako da... vseeno vam želim VESELI DECEMBER! Razgovaraju dva miša: - Hočeš li se cjepiti? - Jesi lud? Još na ljudima istraživanja nisu završena! (Prevod: Se pogovarjata dve miški: - A se boš cepila? - A si nora? Saj še na ljudeh raziskave niso končane!) Moramo verjeti v cepivo tovarne Pfizer. Oni so naredili viagro se pravi, če jim je uspelo dvigniti mrtve bodo pozdravili tudi žive. Kaj počneš? Barvam lase. A sama? Ne, frizerka je tu. A na črno? Ne na blond. Še 20 dni do novega leta, jaz pa še vedno ne vem, kakšno frizuro si naj naredim, da bo pasala k pižami. Seznam vseh izbranih vicev
Naj vam glasba popestri decembrske dni!

Naj vam glasba popestri decembrske dni!

Moja občina, 11. december 2020 ― Decembrski čas je lepši z glasbenimi dogodki, zato Zavod RS za šolstvo, Zveza slovenskih glasbenih šol, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Arnes pripravljajo decembrske spletne koncerte glasbenih šol 2020! Vsak dan od ponedeljka, 14.12., do srede, 23.12.2020, vam bomo glasbeno obarvali ...
Odrske luči

Odrske luči

MMC Film, 11. december 2020 ― Filmsko dogajanje Odrskih luči je postavljeno v London v leto 1914. Glavna lika sta varietejski komedijant Calvero na koncu svoje kariere v Chaplinovi upodobitvi in balerina Terry na začetku svoje ustvarjalne poti; njo igra Claire Bloom.

Miloš Kosec: Jelšingrad, domači eksot

OUTSIDER, 11. december 2020 ― Dvorec Jelšingrad je od daleč tipična podeželska graščina: tipična je po svojem odmiku od naselbine, po ostankih parka, pa tudi po zapuščenem videzu in v prazno zevajočih oknih, ki namigujejo na odsluženost. Takšna je danes bolj kot kadarkoli podoba »tipičnega« dvorca pri nas. Ko pa se mu bližamo, se začne pridevnik »tipičen« zelo hitro umikati… The post Miloš Kosec: Jelšingrad, domači eksot appeared first on OUTSIDER.

Brez maske … doc. dr. Sara Jerebic

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 11. december 2020 ― Gostja pogovorne oddaje Covid 19 kot izziv, s katero se skuša prispevati k zajezitvi širjenja koronavirusa in blaženju njegovih posledic, je bila doc. dr. Sara Jerebic, specialistka zakonske in družinske terapije. Doc. dr. Sara Jerebic je strokovna direktorica Družinskega instituta Bližina. Kot docentka sodeluje na magistrskem programu Zakonski in družinski študiji in programu za izpopolnjevanje Zakonska in družinska terapija. Vodi individualne, zakonske in družinske terapije, od leta 2005 pa tudi skupinske terapije za ženske žrtve nasilja. V letu 2007 je zasnovala in pričela izvajati program Varen otrok ter voditi terapevtske skupine ...

Umrla pisateljica in prevajalka Karolina Kolmanič

SiGledal, 11. december 2020 ― V 91. letu starosti je umrla pisateljica in prevajalka Karolina Kolmanič. Podpisala se je pod skoraj 30 proznih del, romanov in povesti ter zbirko dramskih besedil za vse generacije. Pisala je o življenju in ljudeh ter se naslanjala na zgodbe iz lastne preteklosti, a se je lotevala tudi opisovanja današnjega časa.

Objavljen razpis za Cankarjevo nagrado

SiGledal, 11. december 2020 ― Upravni odbor Cankarjeve nagrade, v katerem so predstavniki Slovenskega centra PEN, Univerze v Ljubljani, ZRC in SAZU ter Občine Vrhnika, je razpisal javni poziv, s katerim vabi k predlogom kandidatov za Cankarjevo nagrado. Ta je namenjena izvirnim literarnim delom v letu 2020. Rok za oddajo predlogov je 8. februar 2021.

Razvoj ptujskega arheološkega parka del evropskega projekta

Misli, 11. december 2020 ― Ptujska občina in podiplomska šola Znanstveno raziskovalnega centra Slovenske akademije za znanost in umetnost sta se februarja s še desetimi partnerji iz šestih evropskih držav pridružili projektu za razvoj integriranih modelov upravljanja arheoloških parkov. Nosilec dve leti in pol dolgega projekta Transfer je univerza iz Macerate.

Zapisi iz brloga: Petar Đorčevski

SiGledal, 11. december 2020 ― V času ukrepov za zajezitev novega koronavirusa vabimo gledališke ustvarjalce k pisanju o času, v katerem živimo, in o njihovem doživljanju prekinitve stika z gledalci. – Petar Đorčevski: "Naša operna hiša in naši umetniki se sproti prilagajajo vsem spremembam in novim ukrepom, nenehno iščemo načine za ohranjanje žive umetnosti in stikov s svojim zvestim občinstvom."

Žan Malek Petrovič: Krpanje bele halje

OUTSIDER, 11. december 2020 ― Slovenci smo v zdravstvu navajeni dolgih čakalnih dob. Za nenujne ali manj nujne zdravstvene storitve se čaka v predolgih, strokovno nesprejemljivih vrstah že od nekdaj. Trenutna zdravstvena kriza grozi, da bomo čakali tudi ob nujnih, akutnih zdravstvenih težavah. Vzrok za to je v osnovi pomanjkanje v zdravstvenem sistemu, predvsem pomanjkanje kadra. Pred dobrim letom dni… The post Žan Malek Petrovič: Krpanje bele halje appeared first on OUTSIDER.

Naši odnosi so na veliki preizkušnji

Medobčinska matična knjižnica Žalec, 11. december 2020 ― Gostja pogovorne oddaje Covid 19 kot izziv, s katero se skuša prispevati k zajezitvi širjenja koronavirusa in blaženju njegovih posledic, je bila doc. dr. Sara Jerebic, specialistka zakonske in družinske terapije. Doc. dr. Sara Jerebic je strokovna direktorica Družinskega instituta Bližina. Kot docentka sodeluje na magistrskem programu Zakonski in družinski študiji in programu za izpopolnjevanje Zakonska in družinska terapija. Vodi individualne, zakonske in družinske terapije, od leta 2005 pa tudi skupinske terapije za ženske žrtve nasilja. V letu 2007 je zasnovala in pričela izvajati program Varen otrok ter voditi terapevtske skupine ...

Raziskava: Slovenski kulturno-kreativni delavec v času covid-19

OUTSIDER, 11. december 2020 ― V sodelovanju Kreativnega centra Poligon in Centra za kreativnost je nastala že druga raziskava o življenju kulturno-kreativnih delavcev v času epidemije. Po spomladanski raziskavi, ki je bila izvedena kmalu po ustavitvi javnega življenja, s tem pa za mnoge delavce iz kulturnega sektorja tudi bistvenem upadu dela in zaslužka, je jesenska raziskava potrdila mnoge izmed najbolj… The post Raziskava: Slovenski kulturno-kreativni delavec v času covid-19 appeared first on OUTSIDER.

Skupinska razstava slovenskih in avstrijskih umetnic Ko gesta postane dogodek

Ministrstvo za kulturo, 11. december 2020 ― V galeriji Künstlerhaus na Dunaju so v torek, 8. decembra odprli skupinsko razstavo šestnajstih slovenskih in avstrijskih umetnic Ko gesta postane dogodek, ki je eden večjih projektov v okviru Leta sosedskega dialoga Slovenija – Avstrija 2019/2020, in hkrati prireditev, s katero ta ugledna galerija, stara 150 let, nadaljuje posebno tradicijo medkulturnega sodelovanja.
Kreativni Barometer 2020

Kreativni Barometer 2020

Revija Hiše, 11. december 2020 ― Kreativnost je sposobnost ustvarjanja novih idej, ki so izvirne, primerne in uporabne. Velja za ključno gonilo gospodarske rasti tako na regionalnem kot državnem nivoju, zaradi česar morajo države in njihove institucije znati izkoriščati potenciale, ki jih nudita kreativni in kulturni sektor. V zadnjih letih zato obstaja visoka zahteva po razvoju orodij za merjenje ustvarjalnosti Beri dalje →

Rezultati mladinskega likovnega natečaja na temo zasvojenosti Svoj? Nesvoj? Zasvojen?

Kamnik.info, 11. december 2020 ― Lokalna akcijska skupina (LAS) Občine Kamnik je z namenom večje vključenosti mladih in večanjem vidnosti problematike zasvojenosti povabila mlade v občini Kamnik na sodelovanje k likovnem natečaju na temo zasvojenosti. Komisija v sestavi Rok Kosec (Mladinski center Kotlovnica Kamnik), Ivan Mitrevski (ilustrator in stripovski avtor) in Katja Vegel (Občina Kamnik) je pregledala vse prispele izdelke ... Prispevek Rezultati mladinskega likovnega natečaja na temo zasvojenosti Svoj? Nesvoj? Zasvojen? je bil izvorno objavljen naportalu Kamnik Info.
Ko si star skoraj trideset

Ko si star skoraj trideset

LUD Literatura, 11. december 2020 ― Ko si star skoraj trideset in imaš za sabo nerazrešene travme iz otroštva in nekaj (nesrečnih) ljubezni preveč (3) in precej pričakovanj, ki se nikoli ne uresničijo (Hollywood, Romeo in Julija ipd.), nehaš verjeti v zaljubljenost in namesto tega začneš verjeti v ljubezen.
Pravljični šepet gora: Jezernikova vrša

Pravljični šepet gora: Jezernikova vrša

Gornjesavski muzej, 11. december 2020 ― Pravljični šepet gora: Jezernikova vrša, gorska pravljica Petek je čas za novo gorsko pravljico, ki jih pripravljamo ob 10-letnici Slovenskega planinskega muzeja. Tudi tokrat se ne bomo srečali v muzeju, pač pa »pri računalniku«. Planinko vas vabi, da spoznate Jezernikovo vršo, ki jo bomo predvajali TUKAJ danes, v petek, 11. 12. 2020, ob 19. uri. [...]

Karel Zelenko in Keramika Kamnik

Medobčinski muzej Kamnik, 11. december 2020 ― Slikarski samohodec Karel Zelenko danes šteje 95 let in še vedno neumorno ustvarja. Saši Bučan in Marku Kumru iz Medobčinskega muzeja Kamnik je na svojem ljubljanskem domu pripovedoval o sodelovanju s Svitovo keramično delavnico v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Spominja se tudi žene Sonje Rauter, prav tako odlične mojstrice ustvarjanja v keramiki in pa nekdanjega […] The post Karel Zelenko in Keramika Kamnik appeared first on MM:K.

Pismo gledališču

SiGledal, 11. december 2020 ― To jesen so vrata slovenskih gledališč zaradi obvladovanja epidemije kovida 19 zaprta za občinstvo. Zato v času zaustavitve gledalci v rubriki »Pismo mojemu igralcu« pišejo igralcem in drugim gledališkim ustvarjalcem o tem, kako zelo pogrešajo živo umetnost in kaj vse jim ta pomeni. Napišite pismo svojemu igralcu tudi vi. Pošljite ga na sigledal@gmail.com. – Gledalka Lara Paukovič piše gledališču.

10. Valičev arheološki dan

Arheoportal, 11. december 2020 ― Gorenjski muzej tudi letos pripravlja vsakoletni Valičev dan, že deseti po vrsti. Dogodek bo potekal v ponedeljek, 14. decembra 2020 preko zoom aplikacije. Povezavo do dogodka prejmete neposredno na vaš spletni naslov (prijava na jelena.justin@gorenjski-muzej.si)...
1925 Borovnica – Železniški viadukt (4)

1925 Borovnica – Železniški viadukt (4)

Stare slike (Cerknica), 11. december 2020 ― Našli smo dodatne, nazorne fotografije viadukta in Borovnice, ki jih predstavljamo v gornji fotozgodbi, s katero se tudi končuje predstavitev viadukta na strani Stareslike. Doslej smo o viaduktu pisali v prispevkih: 1940 Borovnica – Železniški viadukt (1) 1945 Borovnica – Železniški viadukt (2) 1914 Borovnica – Železniški viadukt (3) Viri: Ivan Mohorič: Zgodovina železnic na […]

11. decembra 1841 je v Kopru umrl Francesco Andrea Elio Grisoni, plemič, veleposestnik, politik, trgovec, mecen in bibliofil

Kamra.si, 11. december 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...11. decembra 1841 je v Kopru umrl Francesco Andrea Elio Grisoni, plemič, veleposestnik, politik, trgovec, mecen in bibliofil. Rodil se je 13. septembra 1772 v Kopru.   Francesco Andrea Elio Grisoni se je rodil v Kopru 13. septembra 1772 kot četrti otrok. Krstil ga je kanonik Don Ottavio Manzioli; krstna botra sta bila grof Giovanni Barbabianca in markiza Teresa, žena plemenitega Antea Gravisija, v prisotnosti markiza Elia Gravisija. Francesco je prva leta preživljal v krogu svojih sestra in staršev, pri enajstih letih, kmalu po očetovi smrti ( 5. aprila 1783), pa so ga poslali na šolanje v ugledno plemiško semenišče oziroma Collegio Tolomei v Sieno, kjer je preživel štiri leta. Odločitev, da so odraščajočega Francesca poslali tako daleč od doma, glede na to, da so njegovi vrstniki, tudi iz najuglednejših koprskih plemiških družin, večinoma obiskovali koprski Collegio dei Nobili, ni pojasnjena. Morda jo lahko pripišemo dejstvu, da je bil sienski Collegio Tolomei , zlasti v letih 1687 – 1778, ko ga je že drugič prizadel potres, med najprestižnejšimi na italijanskih tleh in da je bil njegov pokrovitelj in dobrotnik toskanski veliki vojvoda Leopold II. (1765-1790), kasnejši avstrijski cesar (1790-1792). Kot edini moški potomec je moral Francesco po svoji vrnitvi v Koper nemudoma prevzeti breme upravljavca obsežnih posesti oziroma celotnega kapitala, ki je po opravljeni sodni cenitvi znašal okroglih 2 milijona kron. Posesti so vključevale parcele v okolici Kopra, obsežno posest Sv. Onofrija in solna polja na območju piranskega komuna, fevd Sv. Ivana v Dajli pri Novigradu in posesti v okolici Trevisa na območju beneške terraferme. Francesco je po vsej verjetnosti živel v družinski palači Sabini-Grisoni sredi Kopra, ki jo je že leta 1736 njegov oče podedoval po Sabinijih.

Kultura e–novice, 11. december 2020

CED, 11. december 2020 ― Pozdravljeni, ali ste vedeli, da je z našo ekipo v zadnjih sedmih letih sodelovalo kar 88 % uspešnih organizacij iz Slovenije? Večina se je udeležila tudi številnih dogodkov, usposabljanj in svetovanj v organizaciji zavoda. Veseli nas, da smo zaupanja vredna ekipa, da naši uporabniki cenijo našo odzivnost, dostopnost in strokovnost. Motovila je v okviru dejavnosti[...]

11. decembra 1872 je v Celju umrl Matija Vodušek, nabožni pisatelj, narodni buditelj in celjski opat

Kamra.si, 11. december 2020 ― Iz domoznanske Kamre na današnji dan ...11. decembra 1872 je v Celju umrl Matija Vodušek, nabožni pisatelj, narodni buditelj in celjski opat. Rodil se je 13. januarja 1802 v Vodulah (pri Dramljah pri Celju).  Teologijo je študiral v Celovcu in bil za duhovnika posvečen leta 1825. Kot kaplan je služboval v Slovenskih Konjicah in na Ponikvi, kot upravitelj pa v Slovenskih Konjicah, Pišecah, na Sladki gori in v Špitaliču, kjer je v letih 1834-1838 opravljal tudi funkcijo župnika. Leta 1838 je postal ravnatelj Glavne šole v Celju in pridigar in ko je bil leta 1847 imenovan za opata, je poleg opravil, ki mu jih je nalagala nova funkcija, sodeloval s celjsko Narodno čitalnico, pisal pesmi in urejal Drobtinice. Slovensko narodnostno gibanje je imelo v njem močno oporo. Njegova delavnost je zaznamovala tudi obnovo in razvoj mesta, saj je med drugim sodeloval pri obnovi Glavne šole v Celju, na njegovo pobudo pa je bila v letih 1862-1865 preurejena in poslikana tudi cerkev sv. Maksimiljana. Užival je velik javni ugled in bil med verniki zelo priljubljen. Pri opisu slovesnosti ob obnovi cerkve na Vranskem leta 1846 je časopis Novice o njem zapisal: »Verh tega, de so zgovoren, razumen in pobožen govornik, so tudi iskren in izobražen Slovan.«   Vir: Tatjana Badovinac, Janko Germadnik, Branko Goropevšek; Celjani so jih poznali; Pokrajinski muzej Celje, 2010.   Pripročamo tudi: https://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi802465/
še novic